Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Şekli Düzgün Olmayan Bir Maddenin Hacmi Nasıl Ölçülür

 1. #1
  AdministratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Şekli Düzgün Olmayan Bir Maddenin Hacmi Nasıl Ölçülür

  Sponsorlu Bağlantı

  Şekli Düzgün Olmayan Bir Maddenin Hacmi Nasıl Ölçülür


  Bu makalede Düzgün Olmayan Bir Maddenin Hacmi Nasıl Ölçülür ve Hacim Nasil Hesaplanir hakkında kısa kısa bilgiler bulabilirsiniz. Lütfen not alın. Hacim Nasıl Hesaplanır? ile iligli olan sorularınızı gidereceğini düşünüyorum.

  Düzgün Olmayan Bir Maddenin Hacmi Nasıl Ölçülür
  Hacim Nasıl Hesaplanır?


  Hacim Nedir?
  Hacim Nasıl Hesaplanır?

  Hacim Nedir?
  Maddelerin bulundukları yerde kapladıkları yere hacim denilmektedir.Bütün maddelerin hacmi vardır. Katı ve sıvıların hacimleri vardır. Gaz maddeleri ise hacimleri değişkendir. Gaz maddeler bulundukları ortamı tamamen doldurabildikleri gibi basınç uygulandığı zaman da hacimleri küçüle bilir. Sıvı maddelerin hacmi dereceli silindir ile ölçülür. Örneğin kolonyacı kolonyayı şişeye doldurmadan önce dereceli silindir ile ölçer. Sıvıların hacim birimi litre ( L) dir. Süt, zeytin yağ, benzin gibi sıvı maddeler litre ile ölçülür.

  Maddelerin uzayda kapladığı yere hacim denir. İki madde birlikte aynı hacmi işgal edemez. Örneğin bir bardağa su konulduğunda bardağın içindeki hava, kabı terkeder.
  Katı maddelerin belli bir şekli ve hacmi vardır. Sıvı maddelerin belli bir hacimleri olmasına rağmen belirli bir şekilleri yoktur, konuldukları tabın şeklini alırlar. Gazların ise hem belirgin hacimleri hem de belirgin şekilleri yoktur. Konuldukları kapların hacmini ve şeklini alırlar.

  Geometrik Biçimli Cisimlerin Hacimleri
  Geometrik şekilli, dikdörtgenler prizması, küp, silindir, küre ve koni şeklindeki katı cisimlerin hacimleri, boyutları ölçülerek hesaplanır.
  Dikdörtgenler prizmasının hacmi farklı üç kenarının çarpımına eşittir.

  Hacim Formülü

  Hacim = En . boy . yükseklik
  V = a . b. c dir.
  Üç kenarı da eşit ve a kadar olan küpün hacmi
  V = a3 dür.
  Taban yarıçapı r, yüksekliği h olan silindirin hacmi, taban alanı ile yüksekliğinin çarpımına eşittir.
  V = pr2 . h dir.
  Düzgün Olmayan Cisimlerin Hacimleri

  Düzgün geometrik yapıda olmayan katı cisimlerin hacimleri, dereceli kaplardaki sıvılardan yararlanılarak bulunur.Bu tür cisimler tamamen sıvı dolu olan bir kaba batırıldığında, sıvıda erimemek şartıyla hacmi kadar hacimde sıvı taşırır. Eğer cisim tamamen batmıyorsa, taşan sıvının hacmi batan kısmın hamine eşit olur.Tamamen dolu olmayan dereceli kaptaki sıvıya bir cisim atılırsa, cismin hacmine eşit hacimde sıvıyı yer değiştirir.Eğer katı bir cisim sıvı içine atıldığında çözünüyorsa, cismin gerçek hacmini bulamayız. Çünkü, cismin katı haldeki hacmi ile sıvı haldeki hacmi eşit olmadığı gibi, katı içinde hava boşlukları olabilir ve eridiğinde hava çıkar ve hacim azalır.Dereceli kapta bulunan kuru kumun üzerine su döküldüğünde, karışımın hacmi, su ve kumun ayrı ayrı hacimlerinin toplamından daha küçük olur. Bunun nedeni, kum tanecikleri arasında hava boşluğu olması ve suyun bu boşlukları doldurmasıdır. Buna göre, kumun gerçek hacmi, karışımın hacminden suyun hacmi çıkarılarak bulunur.

  Hacim Birimleri

  Hacim V sembolü ile gösterilir. SI birim sisteminde hacim birimi m3 tür. Pratikte maddelerin hacmini ölçmek için m3 ün alt katları olan cm3 ve dm3 kullanılır. Bir cismin hacmi bulunurken, üç boyutu çarpıldığı için, hacim birimleri de uzunluk birimlerinin küpü olarak ifade edilir.

  Hacim Birim Dönüşümleri

  1 m3 =1000 dm3
  1 dm3 =1000 cm3 = 1 Litre
  1 cm3 =1000 mm3Hacim ölçüleri 1000 in katları olarak artar. 1 litrenin 1 dm3 e eşit olduğu bilinirse, litre birimi diğer birimlere kolaylıkla çevrilebilir. Hacim Ölçüleri:
  1 Metrekup (m³) 1 m³
  1Dekametre kup (Dm³)…..= 1000 m³
  1Hektometre kup (hm³)…. =1.000.000 m³
  1Kilometre kup (Km³) …….=1.000.000.000 m³
  1Desimetre kup (dm³) ……=1/1.000 m³
  1Santimetre kup (cm³)……= 1/1.000.000 m³
  1Milimetre kup (mm³) …….=1/1.000.000.000 m³

  Hacim Ölçüleri: (Sıvılar için):

  1 Litre (l) 1 l
  1Dekalitre (dal) =…..10 l
  1Hektolitre (hl) =……100 l
  1Kilolitre (kl) =………1.000 l
  1Desilitre (dl) =……..1/10 l
  1Santilitre (sl) =…….1/100 l
  1Mililitre (ml) =……..1/1.000 l
  Anahtar Kelimeler: düzgün şekilli katıların hacimleri nasıl ölçülür 9 sınıf fizik düzgün olmayan cisimlerin hacimleri düzgün olmayan şekilli katiların hacimleri nasıl ölçülür düzgün şekilli katıların hacmi nasıl ölçülür düzgün olmayanşekilli termometre dönüşümleri cisimlerin hacimlerinden koni maddelerin hacmini nasıl bulunur video ile maddenin hacimlerinin var oldugu nasıl ölceriz katı maddelerin kütlelerini nasıl ölçebiliriz fizik 9 düzgün olmayan düzgün olmayanşekilli katıların hacimi nasıl ölçülür duzgun hacimli olmayan katıların hacmı nasıl olculur düzgün olmayan şekilli madde duzgun olmayan sekilli katilarin hacminasil olculur düzgün olmayan şekilli katıların hacmi nasıl ölçülür fizik düzgün geometrik biçimli olmayan cisimlerin hacmi video geometrik şekillerin hacimleri nasıl hesaplanır şekli düzgün olmayan bir katının hacmi nasıl bulunur prizmalar alan ve hacim pirizma şeklideki katı bir cismin hacmini nasıl ölçeriz • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Şekli Düzgün Olmayan Bir Maddenin Hacmi Nasıl Ölçülür


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Küpün Hacmi Nasıl Ölçülür?
  By MaqiwoL in forum Matematik
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.01.13, 20:39
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28.01.13, 12:28
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.09.11, 20:21
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19.03.11, 22:07
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13.01.11, 14:57

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.