Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Hunlar Hunlar Hakkında Hunlar Bilgi Hunlar Tanımı Hunlar Kimlerdir Hunlar

 1. #1
  AdministratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Icon2 Hunlar Hunlar Hakkında Hunlar Bilgi Hunlar Tanımı Hunlar Kimlerdir Hunlar

  Sponsorlu Bağlantı

  Hunlar Hunlar Hakkında Hunlar Bilgi Hunlar Tanımı Hunlar Kimlerdir Hunlar
  Orta Asya'da ve Avrupa'da devlet kuran Türk boyudur. Osmanlı hanedanı dışında Türklerin başında hüküm süren en uzun ömürlü ve en önemli hanedan Hunlardır. Onları dört önemli topluluk olarak ele alabiliriz.

  Orta Asya Hunları, ilk büyük Hun hakanlığıdır (M.Ö. 220-M.S. 216). ilk büyük hükümdarları Teoman Yabgu'dur. Oğlu Mete (Oğuz Han da denir), M.Ö. 209'da Teoman'ın yerine tahta geçti. 35 yıl hükümdarlık etti. Bütün Türk, Moğol, Tonguz, Altay Türklerini buyruğu altında topladı. Devletinin sınırları Büyük Okyanus'tan Hazar Denizi'ne, Tibet ve Keşmir'den Kuzey Sibirya'ya uzanıyordu.

  Volga Hunları, M.S. 48'de devlet ikiye bölündü, sonra da göçler sonucu dağıldı. Çeşitli Türk boylarının birbiri üzerine yaptığı baskılarla zayıflayan önemli Hun boyları batıya göç etmeğe başladılar. Bunların bir bölüğü Volga ile Ural ırmakları arasında bir devlet kurdu (M.S. 374). Hakanları Balamir Han'dı. Avrupa Hun Devleti, M.S. 425'te kuruldu. 454'e kadar yaşayan bu devletin en büyük hükümdarı Attilâ idi. 9 yıl süren saltanatı sırasında 4 milyon km2'lik bir toprak üzerinde dünyanın en büyük imparatorluğunu meydana getirdi.

  Hindistan Hunları (Akhunlar), ise Moğollarla karışarak güneye inen ve orada VII. imparatorluk hanedanını kuran Hunlardır. 3,5 milyon km2'lik bir bölgede 71 yıl Hindistan'a egemen olduktan sonra dağıldılar.

  Attilâ ve Azizler

  Attilâ iktidarından ve Hun gücünden korkan Hıristiyan inancına göre Attilâ'nın atının bastığı yerde ot bilmezmiş. Attilâ'nın Avrupa'ya saldığı korku yüzünden, kilise ona direnme cesaretini gösterenleri azizliğe yükseltti: Paris'i kurtaran Azize Genevieve; Romalıları yardıma çağıran Orieans piskoposu Aziz Aignan, Roma'ya ilişmemesi için Attilâ ile pazarlığa girişen papa Leo I bunlar arasındadır.

  Hun uygarlığı

  Ordu örgütlemeyi, savaşmayı, at yetiştirmeyi çok iyi bilen Hunlar, büyük bir uygarlığa sahipti. Tahta evlerde oturur, deriyi işler, dokuma yapar, şiir ve edebiyatla uğraşırlardı. Avrupa'ya Asya uygarlığının önemli öğelerini ve özelliklerini onlar götürdüler.

 2. #2
  Mavi Admin

  Hunlar Hunlar Hakkında Hunlar Bilgi Hunlar Tanımı Hunlar Kimlerdir Hunlar

  Hunlar Hunlar Hakkında Hunlar Bilgi Hunlar Tanımı Hunlar Kimlerdir Hunlar
  Orta Asya'da ve Avrupa'da devlet kuran Türk boyudur. Osmanli hanedani diiinda Türklerin baiinda hüküm süren en uzun ömürlü ve en önemli hanedan Hunlardir. Onlari dört önemli topluluk olarak ele alabiliriz.

  Orta Asya Hunlari, ilk büyük Hun hakanliiidir (M.Ö. 220-M.S. 216). ilk büyük hükümdarlari Teoman Yabgu'dur. Oilu Mete (Oiuz Han da denir), M.Ö. 209'da Teoman'in yerine tahta geçti. 35 yil hükümdarlik etti. Bütün Türk, Moiol, Tonguz, Altay Türklerini buyruiu altinda topladi. Devletinin sinirlari Büyük Okyanus'tan Hazar Denizi'ne, Tibet ve Keimir'den Kuzey Sibirya'ya uzaniyordu.

  Volga Hunlari, M.S. 48'de devlet ikiye bölündü, sonra da göçler sonucu daiildi. Çeiitli Türk boylarinin birbiri üzerine yaptiii baskilarla zayiflayan önemli Hun boylari batiya göç etmeie bailadilar. Bunlarin bir bölüiü Volga ile Ural irmaklari arasinda bir devlet kurdu (M.S. 374). Hakanlari Balamir Han'di. Avrupa Hun Devleti, M.S. 425'te kuruldu. 454'e kadar yaiayan bu devletin en büyük hükümdari Attilâ idi. 9 yil süren saltanati sirasinda 4 milyon km2'lik bir toprak üzerinde dünyanin en büyük imparatorluiunu meydana getirdi.

  Hindistan Hunlari (Akhunlar), ise Moiollarla kariiarak güneye inen ve orada VII. imparatorluk hanedanini kuran Hunlardir. 3,5 milyon km2'lik bir bölgede 71 yil Hindistan'a egemen olduktan sonra daiildilar.

  Attilâ ve Azizler

  Attilâ iktidarindan ve Hun gücünden korkan Hiristiyan inancina göre Attilâ'nin atinin bastiii yerde ot bilmezmii. Attilâ'nin Avrupa'ya saldiii korku yüzünden, kilise ona direnme cesaretini gösterenleri azizliie yükseltti: Paris'i kurtaran Azize Genevieve; Romalilari yardima çaiiran Orieans piskoposu Aziz Aignan, Roma'ya iliimemesi için Attilâ ile pazarliia giriien papa Leo I bunlar arasindadir.

  Hun uygarliii

  Ordu örgütlemeyi, savaimayi, at yetiitirmeyi çok iyi bilen Hunlar, büyük bir uygarliia sahipti. Tahta evlerde oturur, deriyi iiler, dokuma yapar, iiir ve edebiyatla uiraiirlardi. Avrupa'ya Asya uygarliiinin önemli öielerini ve özelliklerini onlar götürdüler.  Hunlarin önünde dize gelen Avrupa, Attilâ'yi ve yiiit savaiçilarini vahiiler olarak görmek ve göstermek istemiitir. Ünlü ressam Raffaello'nun bu tablosunda, Roma kapilarinda Attilâ ile papa Leo I'in kariilaimalari da, eli sopali melekler ilâvesiyle ve ayni anlayiila canlandiriliyor. Vatikan Müzesi, Roma.
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de!

+ Cevap Ver
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Hunlar Hunlar Hakkında Hunlar Bilgi Hunlar Tanımı Hunlar Kimlerdir Hunlar


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 23.03.11, 00:26
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.04.10, 00:51
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09.04.10, 01:49
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.10.09, 23:40
 5. Hunlar
  By angelsss_aylisss in forum Tarihi Türk Devletleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21.02.09, 15:19

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.