Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Karamanoğulları Karamanoğulları Kimdir? Karamanoğulları Hakkında Karamanoğulları

 1. #1
  AdministratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Karamanoğulları Karamanoğulları Kimdir? Karamanoğulları Hakkında Karamanoğulları

  Sponsorlu Bağlantı

  Karamanoğulları Karamanoğulları Kimdir? Karamanoğulları Hakkında Karamanoğulları Hayatı Karamanoğulları Biyografisi Karamanoğulları Bilgi Karamanoğulları
  Orta Anadolu'nun güneyinde yaşayan bir Türkmen boyunun kurduğu beylik.
  Moğol istilâsından kaçarak Anadolu'ya gelen bu Türkmen boyu, Keykubat I tarafından Ermenek bölgesine yerleştirilmişti (1228). Selçuklu Devleti yıkılınca Karaman Bey bağımsız bir beylik kurdu. Karamanoğulları Selçuklularla, Moğollarla ve Osmanlılarla uzun süre mücadele halinde kaldılar.

  1397'de Yıldırım Bayezit Konya'yı alarak Karamanoğlu Ali Beyi öldürterek beyliğe son verdi. Fakat, Ankara Savaşı'ndan sonra Karamanoğlu Mehmet Bey beyliği yeniden kurdu (1402). Mehmet Bey 1407'de Türkçe’yi resmî dil ilân ederek Fars-çayı resmiyetten kaldırdı. Murat II'nin Anadolu Seferi Karamanoğullarını da baş eğmek zorunda bıraktı. Osmanlılarla anlaşma yapılarak Kosova Savaşı'na asker gönderdi. Fakat Murat II ölünce genç Fatih'in tahta geçmesinden yararlanmak isteyen Karamanoğulları yeniden başkaldırdılar. Fatih Sultan Mehmet buna saldırıyla karşılık verdi; bu saldırı sonunda Karaman halkı İstanbul'a sürülerek şehirler yağmalandı. 1471'de yapılan ikinci saldırıda Aksaray, Ereğli ve Çarşamba halkı da İstanbul'a sürüldü.

  Fatih 1473'te Otlukbeli'nde, Uzun Hasan'ı yendikten sonra Karaman ülkesini temelli ele geçirdi. Sadece İçel'de beylik süren Karamanoğlu Kasım Bey kaldı; o da Cem Sultan'ın tarafını tutunca Bayezit II tarafından öldürtüldü (1483). 2. #2
  Mavi Admin

  Karamanoğulları Karamanoğulları Kimdir? Karamanoğulları Hakkında Karamanoğulları

  Karamanoğulları Karamanoğulları Kimdir? Karamanoğulları Hakkında Karamanoğulları Hayatı Karamanoğulları Biyografisi Karamanoğulları Bilgi
  Orta Anadolu'nun güneyinde yaiayan bir Türkmen boyunun kurduiu beylik.

  Moiol istilâsindan kaçarak Anadolu'ya gelen bu Türkmen boyu, Keykubat I tarafindan Ermenek bölgesine yerleitirilmiiti (1228). Selçuklu Devleti yikilinca Karaman Bey baiimsiz bir beylik kurdu. Karamanoiullari Selçuklularla, Moiollarla ve Osmanlilarla uzun süre mücadele halinde kaldilar.

  1397'de Yildirim Bayezit Konya'yi alarak Karamanoilu Ali Beyi öldürterek beyliie son verdi. Fakat, Ankara Savaii'ndan sonra Karamanoilu Mehmet Bey beyliii yeniden kurdu (1402). Mehmet Bey 1407'de Türkçeiyi resmî dil ilân ederek Fars-çayi resmiyetten kaldirdi. Murat II'nin Anadolu Seferi Karamanoiullarini da bai eimek zorunda birakti. Osmanlilarla anlaima yapilarak Kosova Savaii'na asker gönderdi. Fakat Murat II ölünce genç Fatih'in tahta geçmesinden yararlanmak isteyen Karamanoiullari yeniden baikaldirdilar. Fatih Sultan Mehmet buna saldiriyla kariilik verdi; bu saldiri sonunda Karaman halki istanbul'a sürülerek iehirler yaimalandi. 1471'de yapilan ikinci saldirida Aksaray, Ereili ve Çariamba halki da istanbul'a sürüldü.

  Fatih 1473'te Otlukbeli'nde, Uzun Hasan'i yendikten sonra Karaman ülkesini temelli ele geçirdi. Sadece içel'de beylik süren Karamanoilu Kasim Bey kaldi; o da Cem Sultan'in tarafini tutunca Bayezit II tarafindan öldürtüldü (1483).
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de!

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Karamanoğulları Karamanoğulları Kimdir? Karamanoğulları Hakkında Karamanoğulları


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Karamanoğulları Beyliği
  By Hırs Adamı in forum Tarihi Türk Devletleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.04.12, 14:44
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.04.10, 16:28
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.10.08, 22:59
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.10.08, 16:08
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.10.08, 15:46

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.