Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Uygurlar Uygurlar Kimlerdir? Uygurlar Hakkında Uygurlar Bilgi Uygurlar Tanımı Uygur

 1. #1
  AdministratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Icon2 Uygurlar Uygurlar Kimlerdir? Uygurlar Hakkında Uygurlar Bilgi Uygurlar Tanımı Uygur

  Sponsorlu Bağlantı

  Uygurlar Uygurlar Kimlerdir? Uygurlar Hakkında Uygurlar Bilgi Uygurlar Tanımı Uygurlar
  Ortaçağ'da Orta Asya'da ileri bir uygarlık kuran Uygurlar, önceleri Kuzey Moğolistan'da yaşıyorlardı. Hun İmparatorluğu'nun yıkılmasından sonra Göktürklerin buyruğu altına girdiler. Sonra onlara karşı ayaklanarak bağımsız bir devlet kurdular (740). Diğer Türk boylarım da buyrukları altına alarak güçlendiler. Yüz yıl kadar Moğolistan'a egemen olan Uygurlar, Çinlilerle de ilişki kurdular.

  IX. yüzyılın ortalarında Kırgızlarla Tibetlilerin saldırısına uğrayarak yıkılan Uygur Devleti ortadan kalkınca Uygurlar batıya göçtüler (840) ve dağınık küçük devletler kurdular. Sonunda bütün Uygurlar Cengiz Han zamanında Moğol egemenliğine bağlandılar. Böylece son Uygur Devleti de XIII. yy.ın başında ortadan kalktı (1212).

  O zamandan beri bir daha bağımsız olamayan Uygurlar, bugün Çin'in kuzeybatısında Sinkiang eyaletinde Çin egemenliği altında yaşamaktadır.

  Uygur Uygarlığı

  Uygurlar sanat, yapı ve yönetim işlerinde ileriydiler. Bu alanlarda öteki Türk boylarına öncü olmuşlardı. Doğu Türkistan'da yapılan kazılarda bulunan eserler, Uygur sanat ve edebiyatının yüksek bir düzeye ulaştığını gösteren tanıtlardır. Uygurlar 14 harfli bir alfabe kullanırlardı. Bugünkü Moğol ve Mançu alfabeleri Uygur alfabesinden alınmadır. Gene bu kazılarda bulunan tahta harfler Uygurların VIII. yüzyılda kitap bastıklarını göstermektedir.

  Uygurlar Buda dinine bağlıydılar. Mani dininden olanları da vardı. Uygurca yazıların çoğu bu dinlerle ilgilidir. Ama Müslümanlık Uygurlar arasında yayıldıktan sonra içlerinde bu dine bağlı bilim adamları da yetişti. Uygur fikir adamları Arapça ve Hintçe'den çeviriler yaptılar. Uygurlardan kalan en önemli eser Yusuf Has Hacip'in Kutadgu Bilig'idir.

  Kutadgu Bilig (Mutlu Olma Bilgisi)

  Yusuf Has Hacip tarafından Uygurca yazılmış ilk Türk mesnevisidir (1069) Batı Uygurlarının (Karahanlılar) hakanı Ebu Ali Hasan'a sunulan eser, sembolik dört kişi üzerine düzenlenmiştir: 1. hakan Küntoğdı (doğru yasa); 2. vezir Aytoldı (mutluluk); 3. vezir Aytoldfnın oğlu ögdülmüş (akıl); 4. Zahit Odgurmuş (yaşamın sonu).

  Bunlar arasındaki konuşmalarla toplumu meydana getiren bireylerin ödev ve sorumlulukları ve çağın yaşam felsefesi dile getirilmiştir. Kutadgu Bilig'in Uygurca ve Arapça yazmaları bulundu. XIII. yüzyılda kopya edilmiş olan Arapça Fergana yazması en güvenilir olanıdır. Üç önemli yazmanın tıpkıbasımı ile Türkçe çevirisi Türk Dil Kurumu'nca yayımlandı. 2. #2
  Mavi Admin

  Cevap: Uygurlar Uygurlar Kimlerdir? Uygurlar Hakkında Uygurlar Bilgi Uygurlar Tanımı


  Uygur Devleti'nin bayraii.

  Ortaçai'da Orta Asya'da ileri bir uygarlik kuran Uygurlar, önceleri Kuzey Moiolistan'da yaiiyorlardi. Hun imparatorluiu'nun yikilmasindan sonra Göktürklerin buyruiu altina girdiler. Sonra onlara karii ayaklanarak baiimsiz bir devlet kurdular (740). Diier Türk boylarim da buyruklari altina alarak güçlendiler. Yüz yil kadar Moiolistan'a egemen olan Uygurlar, Çinlilerle de iliiki kurdular.

  IX. yüzyilin ortalarinda Kirgizlarla Tibetlilerin saldirisina uirayarak yikilan Uygur Devleti ortadan kalkinca Uygurlar batiya göçtüler (840) ve daiinik küçük devletler kurdular. Sonunda bütün Uygurlar Cengiz Han zamaninda Moiol egemenliiine bailandilar. Böylece son Uygur Devleti de XIII. yy.in baiinda ortadan kalkti (1212).

  O zamandan beri bir daha baiimsiz olamayan Uygurlar, bugün Çin'in kuzeybatisinda Sinkiang eyaletinde Çin egemenliii altinda yaiamaktadir.

  Uygur Uygarliii

  Uygurlar sanat, yapi ve yönetim iilerinde ileriydiler. Bu alanlarda öteki Türk boylarina öncü olmuilardi. Doiu Türkistan'da yapilan kazilarda bulunan eserler, Uygur sanat ve edebiyatinin yüksek bir düzeye ulaitiiini gösteren tanitlardir. Uygurlar 14 harfli bir alfabe kullanirlardi. Bugünkü Moiol ve Mançu alfabeleri Uygur alfabesinden alinmadir. Gene bu kazilarda bulunan tahta harfler Uygurlarin VIII. yüzyilda kitap bastiklarini göstermektedir.

  Uygurlar Buda dinine bailiydilar. Mani dininden olanlari da vardi. Uygurca yazilarin çoiu bu dinlerle ilgilidir. Ama Müslümanlik Uygurlar arasinda yayildiktan sonra içlerinde bu dine baili bilim adamlari da yetiiti. Uygur fikir adamlari Arapça ve Hintçe'den çeviriler yaptilar. Uygurlardan kalan en önemli eser Yusuf Has Hacip'in Kutadgu Bilig'idir.

  Kutadgu Bilig (Mutlu Olma Bilgisi)

  Yusuf Has Hacip tarafindan Uygurca yazilmii ilk Türk mesnevisidir (1069) Bati Uygurlarinin (Karahanlilar) hakani Ebu Ali Hasan'a sunulan eser, sembolik dört kiii üzerine düzenlenmiitir: 1. hakan Küntoidi (doiru yasa); 2. vezir Aytoldi (mutluluk); 3. vezir Aytoldfnin oilu ögdülmüi (akil); 4. Zahit Odgurmui (yaiamin sonu).

  Bunlar arasindaki konuimalarla toplumu meydana getiren bireylerin ödev ve sorumluluklari ve çaiin yaiam felsefesi dile getirilmiitir. Kutadgu Bilig'in Uygurca ve Arapça yazmalari bulundu. XIII. yüzyilda kopya edilmii olan Arapça Fergana yazmasi en güvenilir olanidir. Üç önemli yazmanin tipkibasimi ile Türkçe çevirisi Türk Dil Kurumu'nca yayimlandi.
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de!

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Uygurlar Uygurlar Kimlerdir? Uygurlar Hakkında Uygurlar Bilgi Uygurlar Tanımı Uygur


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09.05.11, 23:27
 2. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 16.02.11, 22:43
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.02.11, 21:35
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.04.10, 18:43
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.04.10, 02:53

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.