Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: İbraniler İbraniler Kimlerdir? İbraniler Hakkında İbraniler Bilgi İbraniler Tanımı

 1. #1
  AdministratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Icon2 İbraniler İbraniler Kimlerdir? İbraniler Hakkında İbraniler Bilgi İbraniler Tanımı

  Sponsorlu Bağlantı

  İbraniler İbraniler Kimlerdir? İbraniler Hakkında İbraniler Bilgi İbraniler Tanımı İbraniler
  Kutsal kitaplarda hikâyesi anlatılan Sami asıllı Ortadoğu halkı. İbranilerin kökeni Mezopotamya'dır; göçebe olarak yaşayan bu kavim, aralarındaki en bilgin ve en saygın kişilerce (eski peygamberler) yönetiliyordu. Eski Ahit'e bakılacak olursa, Milattan iki bin yıl kadar önce, onlardan biri, yani İbrahim Peygamber gidip Ken'an Ülkesi'ne (şimdiki Filistin) yerleşti; bunlara «nehri aşan» anlamına İbranî dendi.

  Sonra, Ken'an'da kıtlık başladı. Açlık yüzünden halkın bir kısmı Mısır'a göç etti, orada köle olarak yaşadı, İbrahim'den sonra İbranilerin başına yine onun oğulları geçti: Yakup ve İshak bunların en ünlüleridir. Yakup bir gece rüyasında tanrı Yahova ile güreşmiş ve onu yenmişti. Bunun üstüne kendisine «güreşte yenen» anlamına İsrail adı verildi. Kavmine de İsrailoğulları dendi.

  Sonra Yakup'un oğlu Yusuf Mısır'a gitti ve bir süre sonra kavmini de yanına aldırdı. Ama M.Ö. XIII. yy.da İbranîler, Musa'nın firavunla olan mücadelesi yüzünden, onun yönetiminde Mısır'dan ayrıldılar. Uzun süre çölde yaşadılar, sonra «Adanmış Ülke» diye adlandırdıkları Filistin'in fethine giriştiler.

  Îbranîler Davut ve Süleyman zamanında (M.Ö. X. yy.) zenginliğin ve kudretin doruğuna ulaşmışlardı. Ama, Süleyman ölünce, gerileme dönemi başladı ve krallık iki rakip devlete bölündü: İsrail ve Yahudi Devleti (Yuda). Bu devletler, sırayla Asurluların, Babillilerin, Perslerin ve Romalıların egemenliğine girdi.

  Diaspora

  M.S. ilk iki yüzyıl içinde, İbraniler Roma egemenliğine karşı birçok defa ayaklandılar, ama hepsi boşa gitti: çoğu öldürüldü, geri kalanı da ya köleleştirildi ya da yurt dışına kaçmak zorunda kaldı. O zaman yüzyıllar süren geniş bir göç hareketi başladı: Diaspora (İbranice «dağılma»). Dünyanın her yanında birçok Yahudi topluluğu bulunmasının nedeni işte budur. 2. #2
  Mavi Admin

  İbraniler İbraniler Kimlerdir? İbraniler Hakkında İbraniler Bilgi İbraniler Tanımı

  İbraniler İbraniler Kimlerdir? İbraniler Hakkında İbraniler Bilgi İbraniler Tanımı İbraniler
  Kutsal kitaplarda hikâyesi anlatilan Sami asilli Ortadoiu halki. ibranilerin kökeni Mezopotamya'dir; göçebe olarak yaiayan bu kavim, aralarindaki en bilgin ve en saygin kiiilerce (eski peygamberler) yönetiliyordu. Eski Ahit'e bakilacak olursa, Milattan iki bin yil kadar önce, onlardan biri, yani ibrahim Peygamber gidip Ken'an Ülkesi'ne (iimdiki Filistin) yerleiti; bunlara «nehri aian» anlamina ibranî dendi.

  Sonra, Ken'an'da kitlik bailadi. Açlik yüzünden halkin bir kismi Misir'a göç etti, orada köle olarak yaiadi, ibrahim'den sonra ibranilerin baiina yine onun oiullari geçti: Yakup ve ishak bunlarin en ünlüleridir. Yakup bir gece rüyasinda tanri Yahova ile güreimii ve onu yenmiiti. Bunun üstüne kendisine «güreite yenen» anlamina israil adi verildi. Kavmine de israiloiullari dendi.

  Sonra Yakup'un oilu Yusuf Misir'a gitti ve bir süre sonra kavmini de yanina aldirdi. Ama M.Ö. XIII. yy.da ibranîler, Musa'nin firavunla olan mücadelesi yüzünden, onun yönetiminde Misir'dan ayrildilar. Uzun süre çölde yaiadilar, sonra «Adanmii Ülke» diye adlandirdiklari Filistin'in fethine giriitiler.

  Îbranîler Davut ve Süleyman zamaninda (M.Ö. X. yy.) zenginliiin ve kudretin doruiuna ulaimiilardi. Ama, Süleyman ölünce, gerileme dönemi bailadi ve krallik iki rakip devlete bölündü: israil ve Yahudi Devleti (Yuda). Bu devletler, sirayla Asurlularin, Babillilerin, Perslerin ve Romalilarin egemenliiine girdi.

  Diaspora

  M.S. ilk iki yüzyil içinde, ibraniler Roma egemenliiine karii birçok defa ayaklandilar, ama hepsi boia gitti: çoiu öldürüldü, geri kalani da ya köleleitirildi ya da yurt diiina kaçmak zorunda kaldi. O zaman yüzyillar süren genii bir göç hareketi bailadi: Diaspora (ibranice «daiilma»). Dünyanin her yaninda birçok Yahudi topluluiu bulunmasinin nedeni iite budur.  Misir'a gitmekte olan göçebe bir ibranî. Beni Hasan'da (Aiaii Misir) bulunmui bir duvar resminden.
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de!

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  İbraniler İbraniler Kimlerdir? İbraniler Hakkında İbraniler Bilgi İbraniler Tanımı


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. İbraniler Sanat Alanında Kimlerden Etkilenmişlerdir
  By RedBuLL in forum Medeniyetler Tarihi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.04.12, 14:12
 2. İbraniler Tarihi - İbraniler Kimdir?
  By RedBuLL in forum Medeniyetler Tarihi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.04.12, 13:57
 3. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03.03.11, 22:28
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.10.09, 00:04
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.10.09, 22:40

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.