Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Deniz Kavimleri Deniz Kavimleri Hakkında Deniz Kavimleri Bilgi Deniz Kavimleri Tanımı

 1. #1
  Mavi Admin
  Sponsorlu Bağlantı

  Deniz Kavimleri Deniz Kavimleri Hakkında Deniz Kavimleri Bilgi Deniz Kavimleri Tanımı

  Sponsorlu Bağlantı

  Deniz Kavimleri Deniz Kavimleri Hakkında Deniz Kavimleri Bilgi Deniz Kavimleri Tanımı Deniz Kavimleri
  Misir yazili kaynaklarina göre MÖ 13. yy sonlari ile 12. yy bailarinda birçok Yakindoiu devletinin yikimina neden olan ve "kuzeyden ya da kuzeydeki denizden gelen halklar"in göçü olarak nitelenen "Kavimler Göçü" olayi gerçekleimiitir.

  Tarihte daha çok "Deniz Halklari Göçü" adiyla taninan bu göç hareketi, "Deniz Budunlari Göçü", "Deniz Kavimleri Göçü", "Ege Göçleri", "Ege Halklari - Budunlari, Kavimleri - Göçü" ya da yalnizca "Kavimler Göçü" gibi farkli adlarla da anilirlar. Gerçekte "Sea People" yani "Deniz Halklari" terimi, Fransiz bir Misir tarihi ve dili uzmani olan Gaton Maspero tarafindan ilk kez 1881 yilinda ortaya atilmii "yeni" bir adlandirmadir. Misir yazitlari üzerinde genellikle "adalardan" ya da "denizin ortasindan" geldikleri ifade edilen bu halklarin tek tek isimleri de verilmiitir.

  Adlandirma tartiimalari ne olursa olsun, bu olayin incelenmesi söz konusu olduiunda göçten önce, göç olayinin seyri sirasinda ve sonrasinda, Ege Havzasi, Anadolu, Kuzey Suriye ve Doiu Akdeniz'deki ne kadar halk ve devlet adi ve varliii varsa hepsi iiin içine girer ve bunlarin tarihsel, toplumsal, siyasi, kültürel ve konumlanmalarina (lokalizasyon) iliikin durum ve tartiimalar da kendiliiinden konuya dahil oluverir.

  Toplumlarin yer deiiitirmesi olayina, bir de söz konusu bölgeleri ve çaii ilgilendiren kronolojik, teknolojik deiiimeler ve geliimeler ve toplumlararasi iliikiler boyutu da eklendiiinde, gerçekte çok genii bir bölge ve karmaiik bir dönemin sorgulandiii açikça ortaya çikar.

  Bu olayla birlikte Tunç Çailar'in bittiii ve Anadolu'nun doiusu hariç tümünde Demir Çailar'in bailadiii kabul edilir. Demir ya da daha doiru bir deyiile metal iileme teknolojisindeki köklü dönüiümler ve sonucunda meydana gelen savai aletlerindeki deiiiim, yeni bailayan dönemin özelliklerini ve önemini gösterir. Tüm bu olgulara ek olarak bu göç olayinin, eski ve köklü doiu dünyasinin kariisina yeni bir Ege dünyasinin doiuiunu hazirlayan etmenleri içinde barindirmii ve Eski Doiu ile Eski Bati arasindaki iliikileri birbirine daha çok yaklaitirmii olmasi da, konunun bir çok araitirmaci tarafindan ilgiyle incelenmesine neden olmuitur.

  Ege Göçleri'nin ve konuyla ilgili çaliimalarin bir baika özelliii ise, 13. yy sonlarindaki tüm Yakindoiu'nun Tunç Çai kültürleri ve göçler sirasinda adi geçen halk, devlet ve ülke isimleriyle, olaylarin gerçekleitiii dönemden sonraki geliimeleri "Karanlik Çailar" ve hatta 400 500 yil sonrasindaki Frig, Muiki, Lydia vb. uygarliklarin tarihini ve onlarla ilgili bazi sirlari da ilgilendiriyor olmasidir.

  Yukarida aktarilan tüm bu olgulari ortaya koyabilmek için, bu göçlerin nereden ve ne sebeple bailadiiini, nasil bir geliiim çizgisi izlediiini ve ne gibi sonuçlan olduiunu ortaya koymak oldukça ayrintili ve uzun süren bir araitirma süreci isteyeceii gibi, konuyu aydinlatabilmek için iimdikinden daha güvenilir ve zengin arkeolojik verilere de ihtiyacimiz olduiu ortadadir.

  Bu nedenle bu çaliimada daha çok göçler öncesi Ege ve Yakindoiu Dünyasi ile Göç olaylarina iliikin bilgi veren yazili ve arkeolojik kaynaklar ve Göç'lerin etki ve sonuçlan üzerinde genel nitelikleriyle durulacak ve konunun detaylari ve özellikle de lokalizasyon tartiimalari üzerinde çok fazla yoiunlaiilmayacaktir.
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de! • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Deniz Kavimleri Deniz Kavimleri Hakkında Deniz Kavimleri Bilgi Deniz Kavimleri Tanımı


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 22.04.12, 02:26
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.05.11, 16:55
 3. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 17.12.10, 18:53
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21.04.09, 15:27
 5. Deniz Kavimleri
  By MaqiwoL in forum Medeniyetler Tarihi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.12.08, 20:00

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.