Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Germiyanoğulları Germiyanoğulları Hakkında Germiyanoğulları Bilgi Germiyanoğulları

 1. #1
  Mavi Admin
  Sponsorlu Bağlantı

  Germiyanoğulları Germiyanoğulları Hakkında Germiyanoğulları Bilgi Germiyanoğulları

  Sponsorlu Bağlantı

  Germiyanoğulları Germiyanoğulları Hakkında Germiyanoğulları Bilgi Germiyanoğulları Tanımı Germiyanoğulları Kimlerdir
  ilk zamanlarda, XIII. asirda Selçuklular'in uç beyleri arasinda Karamanoiullari'ndan sonra en kudretlisi ve en büyüiü, Germiyanoiullari idi. Beylik, 1260 yillarindan 1390'a kadar takriben 130, sonra 28 Temmuz 1402 Ankara muharebesinden 1429 iubatina, kadar tekrar 27 yil olmak üzere takriben 156,5 sene devam etmiitir.

  Germiyan aiireti XIII. yüzyilda ilk defa Malatya taraflarinda görülür. Daha sonra Germiyanoiullari
  , muhtemelen Moiollarin baskisi üzerine Kütahya bölgesine göç etmiilerdir. Germiyanoiullari bu bölgede Türkiye Selçuklu sultani II. Giyaseddin Mes'ud ve Moiollara karii baiimsizliklari için mücadele ettiler.

  Bu beyliiin asil kurucusu Kerimüddin Aliiir'in oilu I. Yakub'dur. Yakub Bey ikinci kez sultan olan Giyaseddin Mesud 1302-1310'a tabi olmayarak ilhanlilarin hakimiyetini tanidi. Kurduiu beyliiin merkezi Kütahya idi. Yakub Bey'in idaresindeki Germiyanoiullari
  , Anadolu beyliklerinin en kuvvetlilerinden birisi olup, Bizans bu beyliie her yil muayyen bir vergi ve hediyeler göndermekte idi. Devletin baikenti Kütahya iehriydi. 1381'de Kütahya, Simav ve Tavianli,, Germiyanoiullari, Kula'ya çekilmiilerdir.
  Osmanlilar'a verilmii
  Germiyanoiullari, Bati Anadolu'da mühim yerleri kesin iekilde Bizanslilar'dan fethedip Türkleitiren Türkmen hanedanlarinin baiinda gelir. Onun için prestijleri çoktu. En genii iekliyle beylik, bugünkü Kütahya, Uiak, Denizli, Afyon vilayetleri ile Manisa vilayetinin doiusunu kapliyordu. Bu topraklar 44.000 km2 eder. Aydinoiullari'nin da Germiyanlilar'a tabi olduiu düiünülürse, beylik, Ege'ye dayaniyor demektir. 1360'a doiru beylik, 37.000 km2 kadardi.

  Germiyanoiullari
  , Afyon ve çevresini Sahib Ataoiullari'ndan almiilardir. Denizli'de 92 yil saltanat süren inançoiullari, Germiyanoiullari hanedanindandirlar. Yakub Bey ise 1314'de Alaiehir'i zaptetmii ve haraca bailamiitir. Ayni yil içinde Anadolu'ya gelen ilhanli beylerbeyi Emir Çoban'a itaat etti.

  Süleymaniah 1361-1387'in saltanatinin ilk yillari sakin geçti. Fakat onun Karamanlilar ile Hamidoiullari arasindaki mücadelede
  , Hamidoiullarindan ilyas Bey'in tarafini tutmasi,
  Karamanlilar ile arasinin açilmasina sebep oldu. Süleyman iah bu baski sebebiyle Osmanlilar ile anlaimak istedi. Bu maksadla da kizini Sultan I. Murad'in oilu Bayezid'e vermeyi ve çehiz olarak da bazi iehir ve kasabalari Osmanlilara birakmayi teklif etti.
  Yakub Bey 1399'da tutuklu bulunduiu ipsala'dan kaçarak Timur'un yanina kadar gitmeyi baiarmiitir. Ankara savaii 1402'ndan sonra Timur ona ülkesini iade etti. II. Yakub Bey böylece Timur'un hakimiyetini tanimii oluyordu. Osmanli iehzadeleri arasindaki taht mücadelesinde ise,, Çelebi Mehmed'in Karamanlilari yenmesi üzerine tekrar beyliiinin baiina geçmiiti (1414).
  yeieni Çelebi Mehmed'in tarafini tutmuitu. Karamanlilardan Mehmed Bey'in iki yil üst üste yaptiii sefer neticesi ülkesini terke mecbur kalan Yakub Bey
  Kisa bir sükunet devresinden sonra, Yakub Bey ile Karamanlilar, Sultan II. Murad'a karii Çelebi Mehmed'in öteki oilu Mustafa Çelebi'nin tarafini tuttular. Mustafa Çelebi'nin iznik'te öldürülmesinden (1423) sonra, Yakub Bey Osmanlilar ile iyi geçinmeyi tercih etti. Yakup Bey erkek evladi bulunmadiii için ülkesini ölümünden sonra Osmanlilara birakti.

  Ölümünden sonra Germiyanoiullari Beyliii tamamiyla Osmanli Devleti'nin idaresi altina girmii oldu (1429) Germiyanoiullari
  , zamanimiza kadar gelmiiler ve Osmanli hizmetinde sadrazamliia, damatliia kadar yükselen birçok iahsiyetler yetiitirmiilerdir. Germiyanoiullari 1. Kerimeddin Ali iir Bey (12607-1264) 2. I. Yakub Bey (1264-1325) 3. Mehmed Bey (13257-1360) 4. Süleyman iah Bey (Adil) (13607-1387) 5. II. Yakub Bey (1387-1390) Germiyanoiullari sarayi bilim adamlarinin ve iairlerin yüksek himayeye nail olduklari bir yerdi.

  Bilhassa Süleyman iah ve II. Yakub Bey zamanlarinda iktisadi ve sosyal hayat çok geliimii
  ,, medrese ve imaretten ibaret külliyedir. Kütahya Anadolu beylikleri içinde kültür bakimindan en üst seviyeye ulaimiiti. Mimari eserlerin büyük kismi Kütahya'dadir ve bunlardan en önemlisi II. Yakub Bey'in yaptirdiii kendi türbesini de içine alan
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de! • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Germiyanoğulları Germiyanoğulları Hakkında Germiyanoğulları Bilgi Germiyanoğulları


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Germiyanoğulları Özellikleri
  By Hırs Adamı in forum Tarihi Türk Devletleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.04.12, 01:33
 2. Germiyanoğulları Beyliği
  By Hırs Adamı in forum Tarihi Türk Devletleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.04.12, 14:40
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.03.12, 13:20
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.09.09, 20:24
 5. Germiyanoğulları Germiyanoğulları Hakkında Bilgi
  By MaqiwoL in forum Medeniyetler Tarihi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.12.08, 20:07

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.