Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Haçlı Seferleri Haçlı Seferleri Hakkında Haçlı Seferleri Bilgi Haçlı Seferleri Tanımı

 1. #1
  Mavi Admin
  Sponsorlu Bağlantı

  Haçlı Seferleri Haçlı Seferleri Hakkında Haçlı Seferleri Bilgi Haçlı Seferleri Tanımı

  Sponsorlu Bağlantı

  Haçlı Seferleri Haçlı Seferleri Hakkında Haçlı Seferleri Bilgi Haçlı Seferleri Tanımı Haçlı Seferleri Kimlerdir Haçlı Seferleri Konumu
  Hiristiyan Avrupa'nin XI.-XIII. yy.lar arasinda kutsal yerleri kurtarmak amaciyla, Türklere karii açtiii askeri seferlerdir. Papa Urbanus II ilk Haçli Seferi tasarisini Papalik Meclisi'ne sunduiu zaman (1095) Hiristiyan dünyasinin durumu ciddîydi: Kuzey Afrika, ispanya ve Sicilya iki yüzyil önce Müslümanlarin eline geçmiiti; Kudüs ve Hiristiyanlarin kutsal yerleri ise zaten çoktan beri Müslümanlarin elindeydi. Doiu Roma imparatorluiu'nun baikenti Bizans, yillardan beri islâm ordularini püskürtmek için çaba harciyordu.

  XI. yy.in sonlarina doiru Selçuklularin yönetiminde Yakindoiu'ya inen Türkler bütün bu bölgeyi egemenliklerine alarak, Hiristiyan dünyasinin en güçlü ve en zengin devleti olan Doiu Roma imparatorluiu'nun doiudaki topraklarini ele geçirdiler. Bu baidöndürücü ilerleme, iktisadî bakimdan çok kötü durumda olan Avrupa'da büyük telâi uyandirdi.

  Kudüs'ün Türkler eline düimesi batida büyük iaikinlik yaratti. O çaida din düiüncesi milliyet düiüncesinin çok üstündeydi. Kutsal Kudüs'ü Türklerin elinden geri almak düiüncesi Avrupa'da hizla yayildi.

  Bati için amaç Müslüman dünyasina karii saldiriya geçmekti. Din heyecaninin yani sira uzak diyarlarin çekiciliii ve zenginliii de bu iite önemli rol oynadi. Doiuda kendine bir derebeylik edinmek umudu besleyerek yola çikan beyzadelerin sayisi az deiildi. italya'daki büyük ticaret kentleri de (Cenova, Pisa, Venedik) doiuya giden ticaret yollarini Müslümanlarin elinden almak amaciyla Haçli Seferleri'ni desteklediler.

  Kutsal Toprak

  Pierre l'Ermite adinda basit bir rahip Avrupa'yi dolaiarak fakir halki ayaklandirdi; zengin doiu ülkelerinin hayalini onlarin gözlerinde canlandirdi. Bu heyecanla büyük kitleler toplandi. Sayisi bir milyona varan bir kalabalik Anadolu'ya kadar ilerlediyse de Selçuklu Türkleri tarafindan yok edildi (1096).

  Bunun üzerine bu iiin ancak düzenli askeri birliklerle baiarilabileceii anlaiildi. Ertesi yil askerî kuvvetlerle harekete geçen Haçlilar, Anadolu'da Türklerin çete saldirilariyla büyük kayiplar verdiler, ancak Kudüs'e de ulaitilar. iehri ele geçirip Müslümanlari kiliçtan geçirdiler (1099).

  Sonucu bakimindan baiarili olan bu Birinci Haçli Seferi sonunda Ortadoiu'da birtakim devletler ve derebeylikler kuruldu: Kudüs Kralliii, Antakya, Urfa, Trablus ve Kibris, Mora, Atina v.b. prenslik, kontluk ve dukaliklari. Fakat bu Latin devletleri hem Türklerin saldirilari, hem de aralarindaki rekabet yüzünden zayifladi.

  Kudüs'ü de, kendi yerlerini de çok geçmeden kaybettiler. Kutsal yerlerin savunmasi askerî tarikatlara kaldi. Bunlarin en ünlüleri önce Akkâ'da, sonra Rodos'ta ve Malta'da devam eden Saint-Jean iövalyeleriydi. Bunlar Osmanli Devleti'ne düiman kesildiler. Sultan Cem'i ele geçirip papaya teslim eden bu tarikattir.

  iki Uygarlik Arasinda Bir Köprü

  1096-1270 arasinda, 174 yil içinde Hiristiyanlar Türklere karii 8 büyük askerî sefer düzenledi. Bu seferlerin çoiu tam baiarisizlikla, bir kismi yarim baiarilarla sonuçlandi. Bu arada istanbul'un Hiristiyan Bizanslilardan alinip yaima edilmesi ve burada bir Latin imparatorluiu kurulmasi gibi gariplikler de oldu.

  Son Haçli Seferi'ni düzenleyen Fransa krali Saint-Louis 1270'te Tunus önlerinde öldü. 20 yil sonra Latin doiu devletlerinden hiç biri ortada kalmadi. Haçli Seferleri ne dinsel, ne de siyasal amaçlarina ulaiabildi. Buna kariilik doiu ve bati uygarliklari arasinda iktisadî ve kültürel bailarin doimasina yaradi. Avrupa bu bailardan fazlasiyla yararlandi; kilisenin otoritesi sarsildi, körükörüne Müslüman düimanliii geçerliliiini kaybetti.

  Çocuklarin Haçli Seferi

  1212 yilinda binlerce çocuk, genç müriitlerin yönetiminde Güney Fransa'nin yolunu tuttu. Marsilya'dan gemiye binip Kudüs'e giderek isa'nin mezarini kurtarmak istiyorlardi. iaikina dönen anne ve babalari, çaresiz kalarak izin verdiler, papa innocentius III de bu izine katildi; yalniz, Fransa krali Philippe Auguste, çocuklara, evlerine dönmelerini emretti, ama söz dinletemedi.

  Marsilya'da bazi tacirler bundan yararlanarak genç hacilari gemilerle Misir'a götürüp köle olarak sattilar. Bunlarin çoiu sonradan fidye ödenerek geri alindi, ama 1229'da iskenderiye paiasinin hizmetinde 700 kadar çocuk bulunuyordu.

  Haçlilardan Avrupa'ya Kalan Miras

  Flamali mizrak, kundakli yay, trampet ve borazan, arma, kayisi, karpuz, yabanî sarimsak hep Haçlilarin Kutsal Ülke'den getirdikleri yeniliklerdi. Ayrica, Haçli Seferleri'yle, «doiu biçimi» sakal koyverme de moda oldu; o tarihe kadar Avrupalilarda Romalilar ve Franklar gibi tirai olurlardi.  Birinci, ikinci ve Üçüncü Haçli Seferleri. (XI.-XII. yy.)  Papa Urbanus II'nin öncülüiüyle bailayan Birinci Haçli Seferi sonunda, 1099'da Kudüs'ün aliniii: resmin solunda ünlü rahip Pierre l'Ermite, ortada Kudüs krallik tacini giymii olan Godefroi de Bouillon.  (Solda) Fransa krali Genç Louis VII ile Germanya krali Konrad III'ün istanbul'a giriileri görülüyor. Papa Eugenius III'ün isteii üzerine Aziz Bernard, ikinci Haçli Seferine önayak oldu, ancak bu giriiim yenilgiyle sonuçlandi: Kudüs'ü kaybeden Hiristiyanlarin elinde üç Filistin kenti kaldi: Tur, Trablusiam ve Antakya.

  (Saida) Fransa krali Saint-Louis'in Dimyat'a giriii (1249).
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de! • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Haçlı Seferleri Haçlı Seferleri Hakkında Haçlı Seferleri Bilgi Haçlı Seferleri Tanımı


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09.04.10, 02:23
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19.03.10, 21:57
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18.03.10, 21:12
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.03.10, 14:28
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.12.08, 23:01

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.