Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: İtfaiyeci Ne iş Yapar, İtfaiyecilik Mesleği Hakkında Bilgi

 1. #1
  Mavi Admin
  Sponsorlu Bağlantı

  İtfaiyeci Ne iş Yapar, İtfaiyecilik Mesleği Hakkında Bilgi

  Sponsorlu Bağlantı

  İtfaiyeci İtfaiyecilik İtfaiyecilik Mesleği İtfaiyecilik Hakkında İtfaiyecilik Ve Yangın Güvenliği İtfaiyecilik Ve Yangın Güvenliği Teknikleri İtfaiyecilik Bilgi


  İTFAİYECİLİK VE YANGIN GÜVENLİĞİ TEKNİKERİ


  TANIM
  Bir itfaiye teşkilatının üyesi olarak, yangınlara karşı önlem alınmasını sağlayan, yangın söndürme ve yangından can ve mal kurtarma çalışmalarında bulunan, yangın dışında doğal afetler sonucu meydana gelen olaylarda arama, kurtarma ve ilkyardım müdahaleleri yapan kişidir.

  GÖREVLER
  - Yangınlara karşı önlem alınmasını sağlar, - Yangına yol açabilecek nedenlerin araştırılması faaliyetlerinde bulunur, - Yangın sırasında canlıların veya eşyaların yangın yerinden dışarıya çıkarılmasını sağlar, - Yangın yerinden kurtarılan kişilere gerekirse ilkyardım müdahalesinde bulunur, -Ağır yaralı kişilerin, kişiye zarar verilmeyecek şekilde taşınmasını sağlar, -Sel, deprem, fırtına gibi doğal afetler sonucu meydana gelen olaylarda arama ve kurtarma çalışmalarında bulunur, - Yaklaşılması veya girilmesi için özel teçhizat gereken yerlerde mahsur kalan canlıların kurtarılmasını sağlar, - İtfaiye erleri arasındaki koordinasyonu sağlar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
  -Su tankı, hortum, kurtarma ipi, - Miğfer, el feneri, - Aspiratör, merdivenli araç, ısıya dayanıklı giysiler.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
  İtfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikeri olmak isteyenlerin; - İnsanlara yardım etmeyi seven, - Yükseklik korkusu bulunmayan, - Normalin üstünde cesarete, - Çevik ve atletik bir beden yapısına, - Hareketliliği ve stresi kaldırabilecek bir yapıya sahip, - Sorumluluk sahibi kimseler olması gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
  İtfaiyeciler, yangın söndürme çalışmaları sırasında yangın yerinin dışarısında veya içerisinde, kurtarma çalışmaları sırasında ise yangın alanı içerisinde çalışırlar. Genellikle açık havada ve tehlikeli koşullarda (yanma tehlikesi, patlama tehlikesi, enkaz altında kalma tehlikesi, boğulma tehlikesi vb.) görev yaparlar. Çalışma saatleri değişkendir. İtfaiyeciler, çalışma esnasında amirleriyle ve meslektaşlarıyla iletişim ve yüksek düzeyde işbirliği içerisindedirler. Ayrıca olay yerine gelen polis, jandarma ve diğer görevli ve kişilerle iletişimde bulunabilirler.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  İtfaiyeciler, belediyelere bağlı itfaiye müdürlüklerinde veya kendi itfaiye teşkilatını kurmuş olan kurum ve kuruluşlarda çalışabilirler. Günümüzde oldukça yaygın hale gelen trafik kazaları, orman yangınları, sel, deprem, fırtına gibi olaylarda iyi eğitim almış, olaylara yerinde ve seri müdahaleler yapabilen bir itfaiye teşkilatına her zaman gereksinim duyulmaktadır. Bu şekilde iyi bir eğitim almış itfaiyecinin iş bulma olanağı yüksektir.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Meslek eğitimi üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının "İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği" programında verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
  - Meslek liselerinin Acil Tıp Teknisyenliği, İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği programlarından mezun olanlar “İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. - Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir.Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA)” puanı almaları gerekir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince öğrenciler, Matematik, Kimya, Davranış Bilimleri, Temel Strüktür, Yapı Bilgisi, Araç ve Malzeme Bilgisi ,Spor Eğitim Bilgisi, Sivil Savunma Bilgisi, Kurtarma Bilgisi, İş Hukuku, Yangın Bilgisi gibi dersler alırlar.

  MESLEKTE İLERLEME
  “İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Sağlık Eğitimi” ve “Sosyal Hizmetler” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. İtfaiyeciler, çalıştığı kurumlarda Çavuş, Başçavuş, Grup Amiri, Müdür Muavini, Müdür olarak daha yüksek yetki ve sorumluluk sahibi olabilirler.

  BENZER MESLEKLER:
  İlkyardım teknisyenliği.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
  Eğitim süresince öğrenciler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun sağladığı kredi ve yurt olanaklarından, ayrıca diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşların sağladığı burs imkanlarından yararlanabilirler. Belediyelere bağlı itfaiye müdürlüklerinde çalışan kişiler 657 sayılı yasaya tabi olarak maaş alırlar. Diğer kuruluşlarda görev yapan itfaiye personelinin ücreti ise çalıştığı işyerinin durumuna göre değişiklikler göstermektedir.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  - İlgili eğitim kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de!

 2. #2
  Özel Üye

  Cevap: İtfaiyeci İtfaiyecilik İtfaiyecilik Mesleği İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği

  İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği
  Yangın, sel, deprem gibi doğal afetler ile savaş gibi toplumsal olaylarda ortaya çıkabilecek, can ve mal kaybını en aza indirmek için, etki müdahale yapabilecek, ara elemanları yetiştirir.

  İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Programının Amacı : İtfaiyecilik ve yangın güvenliği programının amacı itfaiye teşkilatlarında veya eğitmen olarak veya başka sektörde bina güvenlik görevlisi olarak çalışacak elemanlar yetiştirmektir.

  İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : İtfaiyecilik ve yangın güvenliği programında matematik, kimya, davranış bilimleri temel strüktür ve yapı bilgisi, araç ve malzeme bilgisi, spor eğitim bilgisi, sivil savunma bilgisi, kurtarma bilgisi, iş hukuku ve yangın bilgisi gibi dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

  İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği için Gereken Nitelikler : İtfaiyecilik ve yangın güvenliği programında okumak isteyenlerin 1,65 cm den daha uzun boylu, bedence güçlü ve sağlıklı, ağır sporlara ilgili ve hevesli, dikkatli sabırlı, cesaretli başkaları ile iyi ilişki kurabilen kimseler olmaları gerekir.
  İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Programının Bulunduğu Üniversite ve Fakülteler :

  , İSTANBUL TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
  , KOCAELİ İZMİT MESLEK YÜKSEKOKULU
  , AKDENİZ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU


  İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : İtfaiyecilik ve yangın güvenliği programını bitirenlere "İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikeri" ünvanı verilir. İtfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikeri itfaiye teşkilatında başkan veya müdürlerle itfaiye erleri arasındaki iletişimi ve eşgüdümü sağlar; erleri eğitir, çeşitli kuruluşların güvenlik birimlerinde güvenliği sağlayıcı önlemleri alır.

  İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Teknikerlerinin Çalışma Alanları : İtfaiyecilik ve yangın güvenliği teknikerleri belediyelere bağlı itfaiye teşkilatlarında, yangın söndürme ve güvenlik araçlarını üreten sanayi dallarında, fabrika, otel okul vb. kuruluşların güvenlik birimlerinde iş bulabilirler. Bu alanın yükseköğrenim düzeyinde eğitimi yeni başladığından mezunların iş bulma sorununun olmadığı söylenebilir.

 3. #3
  Moderator

  Standart İtfaiyeci Nasıl Olunur

  İtfaiyeci Nasıl Olunur

  İzlediğiniz filmlerdeki kareleri hayalinizde harmanladınız ve kulağınıza taktığınız kulaklıktaki müziği fona koyduğunuz sahneyi zihninizde canlandırdınız: Binada çıkan büyük bir yangın ve içerde kalan masum bir çocuk. Kimsenin içeriye girmeye cesaret edemediği noktada(tabi bir de fondaki müziğin sertleştiği anda) siz içeri giriyorsunuz, o küçüğü kurtarıyorsunuz, ve artık bir kahramansınız. Ne kadar karizmatik değil mi? Bazıları için itfaiyecilik gerçekten öyle, birçokları içinse sadece bir iş. Sürekli hayallerini kurmaya başladığınız bu kutsal mesleğe nasıl girilir anlatalım. Nasıl itfaiyeci olunur: Eğer lise mezunu iseniz, belediyelerin bünyelerinde faaliyet gösteren şehir itfaiyelerinin ilanlarını takip edebilirsiniz. İtfaiyeci ilanlarına yapılan başvuruların çokluğu, sınavların zorluğu, itfaiye sınavında yapılan torpil vs. konulu söylenti ve haberler sizi yıldırmasın. Başvuru çok olduğu için magazin de çok olabilmekte. Ayrıca siz ideallerinin peşinde koşan birisiniz, böyle şeyler sizi yolunuzdan alıkoyamaz. İlanlar belediyeye ve ilanın dönemine göre değişmekle birlikte biz örnek bir ilandan aldığımız şartları inceleyelim: “İtfaiye Erliğine başvuruda bulunmak için 657 sayılı Kanunun 48.maddesindeki genel şartların yanı sıra; 1 -Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak. 2-Kamu haklarından mahrum bulunmamak.(Ağır hapis veya bir yıldan fazla hapis cezası ile yüz kızartıcı bir suç ile hüküm giymiş bulunmamak) 3-Sağlık açısından kapalı mekan, dar alan ve yükseklik gibi fobisi olmamak kaydıyla itfaiye teşkilatının çalışma şartlarına uygun olmak, 4-Tartılma ve ölçülme aç karnına, soyuıuk ve çıplak ayakla olmak kaydıyla erkeklerde en az 1.67 m. kadınlarda en az 1.60 m. Boyunda olmak ve boyun 1 m den fazla olan kısmı ile kilosu arasında (+,-) 10 kg.dan fazla fark olmamak. 5-İtfaiye Eri sınavının yapılacağı günü itibariyle 30 yaşını doldurmamış olmak. 6-2010 yılı KPSS sınavına girmiş ve sınav sonucunda en az 70 puan almış olmak. 7-Erkek adaylar için askerliği yapmış, tecilli ya da muaf olmak. 8-Kalıcı, bulaşıcı hastalığı olmamak, görevini düzenli bir biçimde yapmaya engel olacak, bedence ve akılca bir sakatlığı bulunmamak.” Ayrıca ilanda lise ve dengi okul mezunu olma şartı arandığı belirtiliyor. Ancak özellikle büyük şehirlerde üniversite mezunu itfaiye eri alımı sıklıkla yaşanan bir durum. Belli yaş ve boy/kilo şartları vb. ilanlara göre değişebiliyor. Buradan sonra sıkı eğitimlerle sizin gerçek anlamda bir itfaiyeci olup olamayacağınıza karar verilir. Şimdi gelelim alaylı değil okullu itfaiyecilere. Bu sözünü edeceğimiz ikinci yol iki yıllık meslek yüksekokullarının sivil Savunma ve İtfaiyecilik, İtfaiyecilik ve Yangın güvenliği bölümlerinden mezun olmaktan geçiyor. Yani üniversite sınavına girip iki yıl okuyacaksınız. Sonra tekniker ünvanınızla iş ilanlarını takip etmeye devam. Kendiniz belki parlak fikirlerinizle bir kurs bile açabilirsiniz belli mi olur. Normal itfaiye erlerinin çalışma saatleri normal memur gibi değildir. 24 saat sürekli nöbette olma gibi durumlar vardır. Ancak bu sizi korkutmasın. Yangın olmadığı zamanlar itfaiyeciler arası sosyallik, bir çok kuruma göre daha fazladır. Gerek okurken gerek çalışırken, cinsiyet temelli farklı eğitim ve görevler de görebilirsiniz. Erkek iseniz askerde bu kutsal mesleği görev olarak devam ettirmeniz çok olası. Son olarak, itfaiyecilik ciddi ve zor bir iştir, delice davrandığınız hayalleri gerçeğe dönüştüremeyebilirsiniz. Ama bir çocuğu alevlerin arasından kurtarma ihtimaliniz var. ABD’deki kadar popüler bir itfaiyeci ikonu ülkemizde yok gibi görünse de Hollywood filmlerine aldanmamak lazım. Allah korusun bir yangında can ve mal kaybını önlemek için yegane çalışan itfaiyecilerdir.

+ Cevap Ver
 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  İtfaiyeci Ne iş Yapar, İtfaiyecilik Mesleği Hakkında Bilgi

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 9 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 4,22 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Marangoz Nedir Ne iş Yapar - Marangozluk Mesleği Hakkında Bilgi
  By Sword_of_HeLL in forum Meslek Tanıtımı
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 23.06.13, 22:11
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.12.11, 19:27
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.12.11, 19:24
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21.05.11, 22:04
 5. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07.03.10, 15:10

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.