Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Ebe Ebe Kimdir? Ebe Hakkında Ebe Mesleği Ebe Olmak Ebelik Ebelik Mesleği Ebe Tanımı

 1. #1
  Özel Üye
  Sponsorlu Bağlantı

  Ebe Ebe Kimdir? Ebe Hakkında Ebe Mesleği Ebe Olmak Ebelik Ebelik Mesleği Ebe Tanımı

  Sponsorlu Bağlantı

  Ebe Ebe Kimdir? Ebelik Hakkında Ebe Mesleği Ebe Olmak Ebelik Fakültesi Ebelik Mesleği Ebe Tanımı Ebelik Bilgi Ebelik Okulu Dünyada Ebelik Ebelik Eğitimi
  TANIM
  Doğum sırasında hekime yardımcı olan, hekim olmayan yerlerde doğum yaptıran, ana ve çocuk sağlığının korunması için yürütülen hizmetlerde diğer sağlık personeli ile işbirliği içinde görev yapan sağlık elemanıdır.  GÖREVLER
  - Sağlık kuruluşlarında veya evlerde kadınların hamilelik süresince sağlık kontrollerini yapar, gerekli tavsiyelerde bulunur, - Hekim olmayan yerlerde doğum yaptırır, hastanelerde hekime doğum sırasında yardımcı olur, - Yeni doğum yapan annenin bakımını yapar, - Normal dışı acil doğum vakalarının hastanelere gönderilmesine çalışır, - Bazı kadın hastalıklarının tedavisinde hekimle işbirliği içinde tedaviyi uygular, - Aile planlaması, ana-çocuk sağlığı konularında kadınları eğitir, - Sağlık kuruluşlarında altı yaşına kadar çocukların aşılarını yapar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
  Gebelik izleme çizelgeleri, tansiyon aleti, dinleme aleti, çocuk kalp sesi dinleme aleti, derece, lavman cihazı (doğumdan önce bağırsakları boşaltmak için), enjektör ve iğneler, pamuk, eldiven, bebek küveti, steril gazlıbez, maske, makas, ipek iplik, muşamba ve önlük, havlu, sabun, el fırçası, tülbent, tentürdiyot, el kantarı, eğitim araç ve gereçleri kullanır.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Ebe olmak isteyenlerin; - Biyolojiye ilgili ve bu alanda başarılı, - İnsanlara yardım etmekten hoşlanan, - Sorumluluk duygusu yüksek, - Çabuk ve doğru karar verebilen, - Temiz, dikkatli, titiz, - Tedbirli, tertipli, - Şefkatli, sevecen, - Bedence sağlıklı, dayanıklı ve soğukkanlı kimseler olmaları gerekir. Ebelik mesleği yalnızca bayanlara açık bir meslektir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Ebeler; resmi veya özel hastanelerde, dispanser ve sağlık ocaklarında görev alabilirler. Çalışma ortamı genellikle temiz ve kapalıdır. Ebeler çalışırken hamile kadınlarla, bebeklerle, 0-6 yaş grubu çocuklarla, doktorlarla, uzman hekimlerle ve diğer sağlık personeliyle iletişim halindedir. Köylerde çalışan ebeler hizmet verirken sık sık seyahat etmek durumundadırlar. Ebe görev yaptığı sağlık kuruluşlarında belirlenen takvime göre nöbete kalmak veya vardiyalı çalışmak durumundadır.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  Ebeler Sağlık Bakanlığına, Sosyal Sigortalar Kurumu ve üniversitelere bağlı hastanelerle özel hastanelerde, doğumevlerinde, çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde, doğum klinikleri ve dispanserlerde iş bulabilirler. Bu meslekte çalışma koşulları genelde ağır olmasına karşın, ülkenin her yerinde çalışma olanağı olduğundan iş bulma sorununun olmadığı söylenebilir.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Mesleğin eğitim yeri çeşitli üniversitelere bağlı sağlık yüksekokullarının "Ebelik" bölümüdür.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
  Kişiler, liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) katılarak yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak suretiyle sağlık yüksekokullarında mesleğin eğitimini alabilirler. Bu bölüme sadece kız öğrenciler alınmaktadır.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır.
  Öğrenciler eğitimleri süresince; Temel Tıp Dersleri, İç ve Cerrahi Hastalıklar Bilgisi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Dersi, Ana ve Çocuk Sağlığı Hizmetleri ve Eğitimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bilgisi, Ruh Sağlığı, Ebelikte Yönetim, Aile Planlaması, Ebelik Tarihi ve Deontolojisi, İlkyardım, Bilgisayar Kullanımı, Epidemiyoloji, Tıbbi İstatistik ve Araştırma, Ebelik Esasları, Anatomi, Fizyoloji, Mikrobiyoloji, Histoloji, Farmakoloji, Beslenmeye Giriş, Patoloji, Halk Sağlığı ve Ebeliği, Sosyal Bilimler ve Yabancı Dil derslerini alırlar.

  MESLEKTE İLERLEME

  Sağlık Bakanlığı'na bağlı kuruluşlarda çalışanlar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre derece ve maaş yükselmelerinden yararlanırlar.


  BENZER MESLEKLER:
  Hemşirelik, sağlık memurluğu, laborantlık.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
  - Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun ve çeşitli kuruluşların sağladığı kredi ve burs imkanları eğitim süresince sağlanan kazançlardan sayılabilir. - Kamu kuruluşlarına atamaları yapılanlar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun sağlık hizmetleri sınıfından ve 10. derecenin 2. kademesinden işe başlarlar. Ücret, asgari ücretin yaklaşık 2-2,5 katı kadardır. - Özel hastane, poliklinik vb. yerlerde çalışanlar ise piyasa koşullarına göre zaman içerisinde hizmet süreleri, mesleki deneyim ve bilgilerine göre değişik oranlarda ücret almaktadırlar.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
  - İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
  Ebelik, gebelik döneminde gebeliğin teşhisi ve gözetimi ile normal doğum yaptırmakla görevli kişilerin oluşturduğu tıbbi bir meslektir. Bu mesleği icra eden kişiler "ebe" olarak isimlendirilir.

  Ebeler genellikle kadın olmakla birlikte, bazı Batı ülkelerinde erkeklere de ebelik hakkı tanınmıştır. Ebelik uygulamaları, dünya ebeleri arasında belirgin farklılıklar gösterse de, genellikle gebeliğin doğal, normal yanları üstünde yoğunlaşır; ebeler doğum öncesi bakımı sağlar, doğumun gidişini yönlendirir ve normal doğumları yaptırırlar.

  Dünya'da ebelik

  Ebelik, tarihin çok eski dönemlerinden bu yana uygulanan bir tıbbi meslektir. Günümüzde de dünyanın her yerinde, yalnızca tıbbi bakımın çok kısıtlı olduğu uzak kırsal bölgelerde değil, bebek ölüm oranının çok düşük olduğu Japonya ve Hollanda gibi birçok gelişmiş ülkede de, bebeklerin çoğu ebeler tarafından doğurtulmaktadır.ebeLik geçmişten gunumuze kutsal mesleklerden biridir.

  Genellikle, ebeler doğum sancıları ve doğum sırasında, yüksek teknoloji donanımlarından çok az yararlanırlar. Batı ülkelerinde birçoğu, epiziyotomi (dölyolu girişinin cerrahi yöntemle genişletilmesi) gibi girişimleri güvenli biçimde yapmak için gerekli ek eğitimi görmüşlerdir.

  Ebelik eğitimi

  Ebelik eğitimi ülkeden ülkeye, basit çıraklık eğitiminden ebelik konusunda ek eğitim gören diplomalı ebelere, hemşire-ebelik diploması veren öğretime kadar değişir. Türkiye'de ebelik yapabilmek için ebe okullarından diploma almış olmak gerekir. Diplomalı ebe bulunmayan yerlerde, bir hastanede üç ay çalışma sonunda alınan ebelik belgesi de, ebelik yapmaya izin verir. Diplomasız ve belgesiz ebelik yapanlar, hafif hapis ya da hafif para cezalarıyla cezalandırılırlar. Ebelerin reçete yazmaları yasaktır.{ebe} insanligin dunyaya acilan kapisinda sizi bekler.
  Konu YıLKı tarafından (08.03.10 Saat 14:36 ) değiştirilmiştir. 2. #2
  Özel Üye

  Cevap: Ebe Ebe Kimdir? Ebe Hakkında Ebe Mesleği Ebe Olmak Ebelik Ebelik Mesleği Ebe T

  Ebelik programı, ana-çocuk korunması ve tedavi hizmetlerinin yürütülmesinde görev alacak sağlık elemanı yetiştirir. Ebeler kırsal alanda sağlık hizmetlerinde denetici ebe, ziyaretçi ebe olarak. Tedavi kurumlarında doğumhane ve aile planlaması kliniklerinde sorumlu ebe, klinik ebesi veya eğitimci ebe olarak görev alırlar.

  Ebelik Programının Amacı : Ebelik programı ana-çocuk sağlığının korunması ve tedavi hizmetlerinin yürütülmesinde görev alacak sağlık elemanlarını yetiştirir.

  Ebelik Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Ebelik programında temel fen, tıp ve sosyal bilim dersleri ile ebelik meslek dersleri okutulur. Derslerin tüm uygulamaları hastanelerde, doğumevlerinde ve ana-çocuk sağlığı merkezlerinde yaptırılır.

  Ebelik için Gereken Nitelikler : Ebelik kızlara açık bir meslektir. Ebe olmak isteyen bir kimsenin sağlık konularına ilgi duyan, insanlara yardım etmekten mutlu olabilen, sorumluluk duygusu güçlü kimseler olmaları gerekir.
  Ebelik Programının Bulunduğu Üniversiteler ve Fakülteleri :

  , ANKARA - ANKARA CEBECİ SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , MARMARA - İSTANBUL ZEYNEP KAMİL SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , EGE - İZMİR ATATÜRK SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , OSMANGAZİ - ESKİŞEHİR SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , BALIKESİR - BALIKESİR SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , SELÇUK - KONYA SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , ÇUKUROVA - ADANA SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , AKDENİZ - ANTALYA SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , ADNAN MENDERES - AYDIN SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , ERCİYES - KAYSERİ ATATÜRK SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , İSTANBUL - ŞİŞLİ SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , ONDOKUZ MAYIS - SAMSUN SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , CELAL BAYAR - MANİSA SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , MERSİN - İÇEL SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , ONSEKİZ MART - ÇANAKKALE SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , İNÖNÜ - MALATYA SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , KOCAELİ - KOCAELİ SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , KARADENİZ TEKNİK - TRABZON SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , SÜLEYMAN DEMİREL - ISPARTA SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , SÜTÇÜ İMAM - KAHRAMANMARAŞ SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , SAKARYA - SAKARYA SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , CUMHURİYET - SİVAS SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , NİĞDE - NİĞDE ZÜBEYDE HANIM SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , TRAKYA - EDİRNE SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , FIRAT - ELAZIĞ SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , KARADENİZ TEKNİK - GİRESUN SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , GAZİOSMANPAŞA - TOKAT SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , İNÖNÜ - ADIYAMAN SAĞLIK YÜKSEKOKULU
  , YÜZÜNCÜ YIL - VAN SAĞLIK YÜKSEKOKULU

  Ebelik Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Ebelik programını bitiren bir öğrenciye "Ebe" ünvanı verilir. Ebelik, temelde annenin ve çocuğun, genelde ailenin ve toplumun sağlığını korumayı amaçlayan bir hizmettir. Bu hizmet, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerde annenin düzenli izlenmesinden, gerekli bakım ve eğitimin verilmesinden, normal doğumların yapılmasından, normalden sapma durumlarının teşhis edilip sağlık örgütüne sevk edilmesinden, aile planlaması eğitimi ve uygulanmasından, 0-6 yaş grubu çocukların büyüme ve gelişmelerinin izlenmesi ve aşılarının yapılmasından, genel sağlık kuralları, beslenme, ilk yardım, aşı, bulaşıcı ve sosyal hastalıklardan korunma ve savaşla ilgili konularda bireye, aileye, topluma sağlık eğitimi verilmesinden, sağlık hizmetlerinde kullanılan sayısal verilerin toplanmasından sorumlu bir meslektir. Ebenin temel görevi, bireyin, ailenin ve toplumun sağlığını koruma, yükseltme ve sürdürmedir. Ebeler, koruyucu sağlık hizmetlerinde çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde ve sağlık hizmetlerinin sosyalleştirildiği bölgelerde ve tedavi edici sağlık kurumlarında, doğumevleri ve hastanelerin doğum kliniklerinde görev alabilirler.

  Ebelerin Çalışma Alanları : Ebeler, kırsal alana sağlık hizmetlerinde denetici ebe, ziyaretçi ebe olarak; tedavi kurumlarında, doğumhane ve aile planlaması kliniklerinde sorumlu ebe veya klinik ebesi, eğitimci ebe olarak görev alırlar.

  Ülkemizde ana-çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetlerinin etkin biçimde götürülmesinde iyi yetişmiş ebeye ve ebelik hizmetlerinde denetime ihtiyaç vardır. Sağlık hizmetlerinde sosyalleştirme çalışmalarının yaygınlaşması ile mezuniyetten sonra ebelerin bu alanlarda iş bulma olanakları geniştir.

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Ebe Ebe Kimdir? Ebe Hakkında Ebe Mesleği Ebe Olmak Ebelik Ebelik Mesleği Ebe Tanımı


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.12.11, 16:59
 2. 2012 Ebelik Taban Puanları - 2012 Ebelik Taban Ve Tavan Puanları
  By LaDyRoSe in forum Üniversitelerimizi Tanıyalım
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.12.11, 13:58
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.01.11, 02:43
 4. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 04.03.10, 19:30
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21.02.10, 14:01

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.