Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Eczacı Eczacılık Eczacılık Mesleği Eczacılık Okulu Eczacı Hakkında Eczacı Bilgi Ecza

 1. #1
  Özel Üye
  Sponsorlu Bağlantı

  Eczacı Eczacılık Eczacılık Mesleği Eczacılık Okulu Eczacı Hakkında Eczacı Bilgi Ecza

  Sponsorlu Bağlantı

  Eczacı Eczacılık Eczacılık Mesleği Eczacılık Okulu Eczacı Hakkında Eczacı Bilgi Eczacı Tanımı Eczacı Olmakiçin Eczacılık Fakültesi
  Eczacı
  Eczacılık fakültelerinin beş yıllık lisans eğitimini başarı ile tamamlayan; ilacın üretiminden hastaya ulaştırılmasına kadar her aşamada yetkinlik sahibi olan kişilere eczacı denir.Eczacılık fakülteleri Farmakognozi(bitkisel-hayvansal ilaç hammaddeleriyle ilgilidir), Farmakoloji(ilaçların vücut üzerindeki etkilerini inceler),,, üretim, kalite kontrol, ruhsatlandırma
  Farmasotik Teknoloji(ilaçların üretim teknikleriyle ilgilidir) Farmasotik kimya(ilaç hammadddelerinin sentezlenmesiyle ilgilidir) gibi anabilim dallarında eğitim verir. Bu mesleğe mensup kişiler serbest eczacılık(eczane eczacılığı) yapabilir; ilaç endrüstrisinde ar-ge laboratuvarlarında pazarlama birimlerinde görev alabilir ve ayrıca kamu kuruluşlarında ya da ecza depolarında mesleğini icra edebilir.
  , 2. #2
  Özel Üye

  Cevap: Eczacı Eczacılık Eczacılık Mesleği Eczacılık Okulu Eczacı Hakkında Eczacı Bilg


  Eczacılık Amblemi  20.Yüzyıl ilk yarısından bir eczacı  16.Yüzyıldan bir eczacı ve eczane ilüstrasyonu


  Eczacılık fakültelerinde, 5 yıllık lisans eğitimini başarı ile tamamlayan; ilacın üretiminden hastaya ulaştırılmasına kadar her aşamada yetkinlik sahibi olan kişilere eczacı (ecza: ilaç, eczacı: ilaç ile uğraşan) denir. Eczacılık fakülteleri Farmakognozi (bitkisel-hayvansal ilaç hammaddeleriyle ilgilidir), Farmakoloji (ilaçların vücut üzerindeki etkilerini inceler), Farmasotik Teknoloji (ilaçların üretim teknikleriyle ilgilidir), Farmasötik kimya (ilaç hammadddelerinin sentezlenmesiyle ilgilidir) gibi anabilim dallarında ve meslekle ilgili diğer bilimlerde eğitim verir. Bu mesleğe mensup kişiler serbest eczacılık ( eczane eczacılığı ) yapabilir; ilaç endüstrisinde AR-GE , üretim, kalite kontrol, ruhsatlandırma, pazarlama gibi birimlerinde görev alabilir ,hastane eczanelerinde mesul müdürlük yapabilir ve ayrıca kamu kuruluşlarında ya da ecza depolarında mesleğini icra edebilir. Son yıllarda önem kazanan "klinik eczacılık"ın ülkemizdeki eczacılık fakültelerinde ders olarak okutulması 2000'li yıllarda başlamıştır.
  İlaçların üretimini, dağıtımını, geliştirmesini ve insan vücudundaki etkileşmeleri inceleyen bilim dalıdır.

 3. #3
  Özel Üye

  Cevap: Eczacı Eczacılık Eczacılık Mesleği Eczacılık Okulu Eczacı Hakkında Eczacı Bilg

  Sentetik ve biyolojik kökenli ilaç hammaddelerinin elde edilmesi, fiziksel, kimyasal, ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi, değerlendirilmesi, kaliteli ilaçların saklanması, kullanılması gibi konularda eğitim ve araştırma yapılır. Eczacıların çoğunluğu kendilerine veya başkalarına ait eczanelerde, bazı laboratuarlarda, ilaç endüstrisinde araştırmacı veya ilaç tanıtıcı olarak çalışabilirler.

  Eczacılık Programının Amacı : Eczacılık programında, sentetik, yarı sentetik veya biyolojik kökenli ilaç hammaddelerinin elde edilmesi, fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi, değerlendirilmesi, kaliteli ilaç üretimi ve ilaçların saklanması, kullanılması gibi konularda eğitim ve araştırma yapar.

  Eczacılık Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Eczacılık programında, başta kimya olmak üzere fizik, matematik ve biyoloji dersleri verilir. İlaç hammadde ve şekillerinin üretim tekniklerine ve kullanışlarına ilişkin lisans dersleri ise genellikle son iki yılda toplanmıştır. Eczacılık fakültelerinde dersler kuramsal ve uygulamalı olarak yürütülür. Öğrenciler uygulama derslerini fakülte laboratuarlarında sürdürmekte ve eğitim süresi boyunca değişik yıllara dağılmış olarak eczane, hastane ve endüstride staj yapmaktadırlar.
  Eczacılık için Gereken Nitelikler : Eczacılık programına girebilmek ve bu fakültede başarılı olabilmek için normalin üstünde akademik yeteneğe ve bilimsel meraka sahip olmak, fen bilimlerine ve özellikle kimyaya ilgi duymak gerekir.
  Eczacılık Bulunduğu Üniversiteler ve Fakülteleri :

  , HACETTEPE - ECZACILIK FAKÜLTESİ
  , ANKARA - ECZACILIK FAKÜLTESİ
  , MERSİN - ECZACILIK FAKÜLTESİ
  , YEDİTEPE - ECZACILIK FAKÜLTESİ
  , GAZİ - ECZACILIK FAKÜLTESİ
  , MARMARA - ECZACILIK FAKÜLTESİ
  , EGE - ECZACILIK FAKÜLTESİ
  , ANADOLU - ECZACILIK FAKÜLTESİ
  , İSTANBUL - ECZACILIK FAKÜLTESİ
  , ATATÜRK - ECZACILIK FAKÜLTESİ

  Eczacılık Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Eczacılık programını bitirenlere "Eczacı" ünvanı verilir. Eczacı, sağlık hizmetleri grubundan bir meslek adamı, aynı zamanda bir ticaret adamıdır. Serbest eczacı olarak ilaç alıp satmak bir ticaret işidir. Ancak halka ve sağlık memurlarına ilaçların kaliteleri, nitelikleri hakkında bilgi verme ve tavsiyelerde bulunma işleri dolayısıyla eczacılık bir sağlık mesleğidir. Eczacılar reçetelerde doktorlarca istenen hazır ilaçları müşteriye satar, hazırlanması gerekli ilaçları hazırlar, reçetesiz satılan ilaçlar konusunda müşterileri uyarır. Eczacılar çalışmalarını laboratuar, eczane gibi ilaç kokularının yaygın olduğu kapalı yerlerde yürütme durumundadırlar. Bu nedenle eczacı olmak isteyen bir kimsenin bu çalışma ortamını dikkate alması yararlı olur. Bir eczacının ekonomi ve alım satım işlerine de ilgi duyması, çalışmalarında çok dikkatli ve titiz davranması, sorumluluk bilinci ile hareket etmesi gerekmektedir.

  Eczacıların Çalışma Alanları : Eczacıların çoğunluğu kendilerine veya başkalarına ait eczanelerde, bir kısmı ise hastanelerin eczanelerinde sorumlu eczacı olarak, bazıları laboratuarlarda, ilaç endüstrisinde araştırmacı veya ilaç tanıtıcısı olarak çalışırlar, küçük bir kısmı ise eğitim ile uğraşırlar.Eczacılık fakültesi mezunlarının kamu kuruluşlarında iş bulma olanağı son yıllarda çok azalmış görünmektedir. Serbest eczacı olmak isteyenler için de eczane açacakları bölge ya da şehir önem kazanmaktadır. Büyük kentlerde ihtiyaçtan fazla eczane vardır.

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Eczacı Eczacılık Eczacılık Mesleği Eczacılık Okulu Eczacı Hakkında Eczacı Bilgi Ecza


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Dünya Eczacılık Günü Hakkında Bilgi
  By RedBuLL in forum Önemli Gün ve Haftalar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.04.12, 15:16
 2. Dünya Eczacılık Günü Ne Zaman
  By RedBuLL in forum Önemli Gün ve Haftalar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.04.12, 15:16
 3. 2012 Eczacılık Taban Puanları - 2012 Eczacılık Taban Ve Tavan Puanları
  By LaDyRoSe in forum Üniversitelerimizi Tanıyalım
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.12.11, 13:35
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.01.11, 02:55
 5. Samsun Eczacı Odası TARİHÇE
  By ѕυρєяisi in forum Samsun
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.04.09, 20:16

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.