Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Çocuk Ruh Sağlığı 1.Dönem 1.Yazılı Soruları İndir Yükle

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Çocuk Ruh Sağlığı 1.Dönem 1.Yazılı Soruları İndir Yükle

  Sponsorlu Bağlantı

  Çocuk Ruh Sağlığı 1.Dönem 1.Yazılı Soruları İndir Yükle


  1)Ruh sağlığı nedir, tanımlayınız?
  ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… …………………………………………………

  2) Ruh sağlığı yerinde olan bir insanda aranacak özelliklerden beş tanesini yazınız?
  *……………………………………………………………………………………………………………………… ………… …………………………………………………………………………………
  *……………………………………………………………………………………………………………………… ………… ……………………………………………………………………………….
  *……………………………………………………………………………………………………………………… ………… ……………………………………………………………………………….
  *……………………………………………………………………………………………………………………… ………… …………………………………………………………………………………….
  *……………………………………………………………………………………………………………………… ………… ……………………………………………………………………………………..


  3) ( ) Ruh sağlığı da beden sağlığı gibi iç ve dış çevre koşullarına göre değişip bozulabilir.
  ( ) Her insanın dış etkenlere göstereceği tepkiler aynıdır.
  ( ) Bebek doğduğu anda belirli bir kişiliğe sahip değildir.
  ( ) Toplumsal değişimler, hastalıklar, kazalar, doğal afetler gibi durumlarda kişilik özelliklerinde önemli değişmeler meydana getirmez.
  ( ) Boğazın ön kısmında gırtlağın iki yanında bulunan at nalı biçiminde birbirine bağlı iki parçadan oluşmuş bez hipofiz bezidir.

  4)Freud kişiliği kaç ana bölme ayırmıştır, isimlerini yazarak açıklayınız?
  *……………………………………………………………………………………………………………………… ………… ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ……………………………………………………………………………………………………………
  *……………………………………………………………………………………………………………………… ………… ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ……………………………………………………………………………………………………………
  *……………………………………………………………………………………………………………………… ………… ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ……………………………………………………………………………………………………………


  5)Karakter nedir, tanımlayınız?
  ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ………………………..

  6) Toplumsal (sosyal) ihtiyaçlar nelerdir, yazınız?
  *……………………………………………………… *……………………………………………………..
  *……………………………………………………… *……………………………………………………..
  *……………………………………………………… *………………………………………………………
  *………………………………………………………

  7) Aşağıdakilerden hangisi kişiliğin iç boyutlarından değildir?
  A)Kişinin huy ve davranışları B)Kişinin duygusal eğilimleri
  C)Kişinin fikir ve tutumları D)Kişinin bilinçli ve bilinçsiz eğilimleri

  8) Böbrek Üstü Salgı Bezlerinin salgısına ne ad verilir yazınız, bu bezlerin yetersiz çalışması durumunda ne gibi sonuçlar görülür yazınız?
  ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ……………………….
  ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ……………………………………………………………………………………………………………………… …………… ………………………………………………………………………………………………………

  9) ‘Beynin tabanında, hipofiz bezinin yanında bulunur. Beslenme düzeyini ve gelişimini
  etkiler.’ Verilen tanıma uygun olan bez aşağıdakilerden hangisidir?
  A)Pankreas salgı bezi B)Hipofiz salgı bezi
  C)Epifiz salgı bezi D)Timüs salgı bezi

  10) Bireyin doğduğu ve yaşamını sürdürdüğü, bireyi etkileyen canlı cansız varlıklarla, bütün güç ve uyarıcılar toplamına …………………..…denir. Kişilik, kalıtımın yanı sıra doğal ve ekonomik etmenlerin oluşturduğu fiziksel, …………………………...ve ………………………….çevreden de etkilenerek şekillenmektedir.


  Not Baremi:1,3,4,5,8 ve 10.sorular=10’ar puan, 2ve 6.sorular=15 puan, 7 ve 9.sorular=5’er puandır.


  ÇOCUK RUH SAĞLIĞI 1.DÖNEM 1.YAZILI CEVAP ANAHTARI
  1) Ruh sağlığı ise; “Kişinin kendisiyle ve çevresiyle sürekli denge ve uyum içinde olmasıdır.” şeklinde açıklanabilir.

  2) -Kişinin kendi kendisiyle uyumlu olması her şeyden önce gereksiz ve uzun süren kaygılardan, kuruntu ve kuşkulardan uzak olmasına bağlıdır. Günlük kaygılar ve üzüntüler her sağlıklı insanda vardır ve ruhsal uyumsuzluk belirtisi sayılmaz. Fakat nedeni belli olmayan ya da uzun süren kaygılar, kuruntular ruhsal
  dengenin bozulduğunun belirtisi olabilir.
  -Kişi, içinde yaşadığı yakın ve uzak çevrede ilişkiler kurup bu ilişkileri devam ettirebilmelidir. Ailesi, akrabaları ve iş yaşamındaki kişilerin dışında arkadaşlıklar da kurabilmeli ve bu ilişkileri devamettirebilmelidir.
  -İnsanlarla geçinme ve iş birliği yapmanın ötesinde, sevgiye ve saygıya dayalı bağlar kurabilmelidir. Karşı cinsle de sevgiye dayalı ilişkilere yönelmeli, eş seçmede kendi başına sorumluluk alabilmelidir.
  -Kişinin kendine güveni olmalıdır. Davranışlarını ve yeteneklerini gerçekçi olarak tartabilmelidir. Kendini başkalarının gözüyle de görebilmelidir. Yetenekleriyle orantısız bir üstünlük ya da aşağılık duygusu içinde olmamalıdır.
  -Kişi toplumda bir yeri ve görevi olduğu duygusunu edinmiş olmalıdır.Yeteneklerini geliştirmeli, verimli işlere yöneltebilmeli, çalışmalarından ve başarısından zevk almalıdır.
  -Kişinin geleceğe yönelik planları olmalı, bunları gerçekleştirmek için de gerçekçi bir yol izlemelidir. Gerçekleştiremediği isteklerini de başka yollardan doyum sağlamaya çalışmalıdır.
  -Kişinin karşılaştığı zor durumlarda başvuracağı bir yedek gücü olmalı ve yeni durumlara uyma esnekliği gösterebilmelidir. Başarısızlıktan yılmamalı, zorlukla karşılaşınca kendini bırakmamalıdır. Geleceğe dönük umudu ve savaşım gücü ile karşılaştığı engelleri yenmeye çalışmalıdır.
  -Kendi başına kararlar alıp uygulayabilmeli, kararlarının sorumluluğunu taşıyabilmeli ve sonuçlarına katlanabilmelidir. Başarısızlıktan ders almalı, başarısızlık nedenlerini başkalarına yüklememeli, kendini eleştirebilmelidir.
  -Kişinin yaşadığı toplumla ters düşmeyen, inandığı değerleri ve inançları olmalıdır. Bunun yanı sıra birey yeniliklere de açık, ön yargıdan uzak olmalıdır. Başkalarının inanç ve görüşlerinde saygı duymalı, hoşgörülü olmalıdır.
  -Kişinin, mesleği dışında eğlendirici, dinlendirici ve kişiyi geliştirici, spor, sanat gibi uğraşları da olmalıdır.

  3)D,Y,D,Y,Y

  4) İd: Ham tabiattır, içgüdüler, istek ve ihtirasları içerir, burada haz prensibi hâkimdir.
  Ego (ben): İdin yöneticisi, koruyucusu, savunucusu gibidir. Burada gerçeklik prensibi vardır. İç ve dış hayatın uzlaştırıcısıdır.
  Süperego (üst ben): Vicdan da denilebilir. Toplumun “Ayıptır, yasaktır, günahtır.” gibi birtakım değerler sistemiyle gelişir. Bireyin davranışlarını kontrol eden bir sansür gibidir. Ego; idin aşırı istekleri ve süper egonun aşırı yasakları karşısında bir uzlaştırıcıdır. Bu üç mekanizma dengede olmalıdır. Denge bozulduğu an ruh sağlığı da bozulur.

  5) Karakter, kişiye özgü davranışların bütünü olup insanın bedensel, duygusal ve zihinsel etkinliğine çevrenin verdiği değerdir.

  6) Bağlılık ihtiyacı, Güvenlik içinde olma ihtiyacı, Saygınlık ( itibar) kazanma ihtiyacı, Cinsellik, Özgürlük ve özerklik ihtiyacı, Hazza varma, Saldırganlık ihtiyacı.

  7)A

  8) Salgılarına adrenalin adı verilir. Yetersiz çalışmasında ise, tansiyonda düşme, ruhsal çöküntü, çabuk yorulma, sinirlenme ve kaygının artması gibi durumlar ortaya çıkar.

  9)C

  10) çevre, toplumsal, kültürel
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Çocuk Ruh Sağlığı 1.Dönem 1.Yazılı Soruları İndir Yükle


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.01.11, 23:50
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.01.11, 23:43
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.01.11, 23:42
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01.12.10, 02:49
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30.11.10, 04:27

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.