Sponsorlu Bağlantı

3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Sevk İrsaliyesi Sevk İrsaliyesi Nedir? Sevk İrsaliyesi'nde Bulunması Gerekenler

 1. #1
  Mavi Admin
  Sponsorlu Bağlantı

  Sevk İrsaliyesi Sevk İrsaliyesi Nedir? Sevk İrsaliyesi'nde Bulunması Gerekenler

  Sponsorlu Bağlantı

  Sevk İrsaliyesi Sevk İrsaliyesi Nedir? Sevk İrsaliyesi'nde Bulunması Gerekenler Sevk İrsaliyesi Tanımı Sevk İrsaliyesi Hangi Durumlarda Aranmaz? Sevk İrsaliyesi
  Sevk irsaliyesi, ticari bir malın bir yerden diğer bir yere taşınması sırasında taşınan malın cinsini ve miktarını gösteren bir belgedir.

  Satılan mal, alıcıya teslim edilmek üzere satıcı tarafından taşınıyor veya taşıtılıyorsa, sevk irsaliyesini satıcı düzenler. Malın alıcı tarafından taşınması veya taşıttırılması halinde sevk irsaliyesini, alıcı düzenler. Ancak alıcı ve satıcının bu konuda anlaşmaları halinde, sevk irsaliyesi satıcı tarafından da düzenlenebilir. Bu durumda alıcı tarafından ayrıca sevk irsaliyesi düzenlenmez.

  Malın, bir mükellefin birden çok iş yeri ile şubeleri arasında taşındığı veya satılmak üzere bir komisyoncu veya diğer bir aracıya gönderildiği hallerde de malı gönderen, sevk irsaliyesi düzenlenmek zorundadır.

  Yukarıdaki şekilde; alıcı, satıcı veya malı gönderen tarafından düzenlenmesi gereken sevk irsaliyesinin tarihi ile irsaliye numarasının faturaya kaydedilmesi zorunludur.

  En az 3 suret olarak düzenlenecek sevk irsaliyesinin 2 sureti malı taşıyan taşıtta bulundurulur. Yoklama ve denetim sırasında, 2 suret de yetkili mumurlara ibraz edilir.

  SEVK İRSALİYESİNDE ŞUNLAR BULUNUR

  a) Sevk irsaliyesi ibaresi,
  b) Maliye Bakanlığı klişesi veya noter tasdik mührü şekli,
  c) Gönderilen malın cinsi veya miktarı,
  ç) İrsaliyeyi düzenleyen mükellefin; adı, soyadı ile varsa ticaret unvanı, iş adresi, vergi dairesi ve hesap numarası,
  d) Mükellefin diğer iş yerine veya satılmak üzere bir alıcıya gönderdiği hallerde malın kime ve nereye gönderildiği,
  e) Malın, taşıyana teslim tarihi ve müteselsil irsaliye numarası
  f) Düzenleme tarihi ile malın fiili sevk tarihi,
  g) Düzenleyenin imzası.

  İrsaliyeler; mürekkepli kalem, makine (bilgisayar yazıcısı, daktilo vb.) veya kopya kurşun kalem ile doldurulur. Birden fazla örnek düzenlendiği taktirde, her birine kaçıncı örnek olduğu işaretlenir.

  Aynı müessenin çeşitli şube veya kısımlarından her biri, ayrı ayrı irsaliye kullandığı taktirde bu irsaliyelere, şube veya kısım isimlerinin yazılması veya özel işaretlerle seri ayrımı yapılması zorunludur.

  SEVK İRSALİYESİ ŞU DURUMLARDA ARANMAZ
  1) En son tüketicilerin, perakende olarak satın aldıkları malları ( bu mallara ait fatura veya perakende satış fişinin bulunması şartıyla), taşınması veya taşınması halinde,
  2) Mükelleflerin faaliyetlerine ilişkin iş yerinde kullanılmak veya tüketilmek amacıyla satın aldıkları küçük hacimli ve değeri 76,000,000 TL’yi aşmayan malların (kırtasiye,büro ve temizlik malzemeleri gibi) taşımaları veya taşıttırmaları durumunda (Bu mallara ait faturanın taşıma sırasında taşıtta bulundurulması ve faturanın üzerine ‘‘Bu mallar için sevk irsaliyesi düzenlenmiştir’’. şerhinin verilmiş bulunması gereklidir.)

  Sevk irsaliyesini; kazançları basit usulde tespit edilenler, deftere tabi çiftçiler, birinci ve ikinci sınıf tüccarların düzenlemeleri zorunludur. Bunların dışında kalanlar sevk irsaliyesini düzenleme zorunluluğu yoktur.

  Yukarıdaki belirtilenler dışında irsaliye ile ilgili olarak yapılacak işlemler (V.U.K. Genel Tebliğleri ile yapılan düzenlemelere göre) aşağıda ayrı ayrı açıklanmıştır.

  * Alıcıların kimler olacağı ve alacakları mal miktarı önceden belli olmayabilir. Satıcı, kendi nakil aracıyla malları alıcılara kendi iş yerlerinde teslim edecekse bu duruma tüm mallar için tek sevk irsaliyesi düzenleyecektir. Düzenlenecek sevk irsaliyesinde müşterinin adı, adresi, ‘’muhtelif müşteriler’’ ibaresi ile nakil vasıtasının plakası, sürücü veya araçta bulunan yetkilinin adı yazılacaktır. Malın, alıcıya teslimi anında ise ayrıca fatura düzenlenecek ve düzenlenen bu faturalara, sevk irsaliyesinin numarası yazılarak iş yerinde teslim edildiğine ilişkin fatura şerh(açıklama) düşülecektir.

  * Bir iş yeri ve deposu bulunmayıp pazarları veya köyleri dolaşarak taşıtıyla mal satanlar, irsaliye düzenlemek ve taşıtta bulundurmak zorundadırlar. Bu kimselerin malın teslimi anında ise fatura veya perakende satış fişi düzenlemeleri gerekir.

  * Faturanın malın tesliminden önce düzenlendiği ve malın daha sonra sevk edildiği durumlarda faturayı düzenliyenler, faturada malın daha sonra sevk edileceğini belirteceklerdir. Malın teslim tarihi ve irsaliye numarasını ise (Malın tesliminden sonra, alıcı ve satıcı kendilerinde kalan sevk irsaliyesinden yararlanarak), fatura şerh (açıklama) düşeceklerdir. Böylece fatura ve sevk irsaliyesi arasında uyum sağlanmış olacaktır.

  * Mükelleflerin yarı mamül veya mamül mallarına bazı işlemler yapılmak üzere diğer mükelleflere göndermeleri ve geri getirmeleri durumunda sevk irsaliyesi, gönderen tarafından düzenlenecektir.
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de! 2. #2
  Junior Member

  Standart Cevap: Sevk İrsaliyesi Sevk İrsaliyesi Nedir? Sevk İrsaliyesi'nde Bulunması Gerekenler

  Satılan veya satılacak olan malın, satılacağı adresten gönderileceği adrese taşınmasında düzenlenen ticari belgeye sevk irsaliyesi adı verilir. En az üç nüsha olarak düzenlenir. Üzerinde malın kime ait olduğu, konusu ve birimi yazmalıdır. Seri ve sıra numaraları ile kayıt yapılır. Denetim esnasında bu numaralar da noksan tespit edilirse muhasebe suçu işlenmiş olur ve işletmeye para idari para cezası uygulanır.

 3. #3
  ModeratoR

  Standart Cevap: Sevk İrsaliyesi Sevk İrsaliyesi Nedir? Sevk İrsaliyesi'nde Bulunması Gerekenler

  Alıntı muhasebeders Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Satılan veya satılacak olan malın, satılacağı adresten gönderileceği adrese taşınmasında düzenlenen ticari belgeye sevk irsaliyesi adı verilir. En az üç nüsha olarak düzenlenir. Üzerinde malın kime ait olduğu, konusu ve birimi yazmalıdır. Seri ve sıra numaraları ile kayıt yapılır. Denetim esnasında bu numaralar da noksan tespit edilirse muhasebe suçu işlenmiş olur ve işletmeye para idari para cezası uygulanır.

  Bilgilendirme için teşekkürler


  Öyle bir zamanına geldim ki yaşamın, ölüme erken sevgiye geç,
  Yine gecikmişim bağışla sevgilim, sevgiye on kala ölüme beş..

  )̲̅ζø̸√̸£ ч̸ø̸µ

 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Sevk İrsaliyesi Sevk İrsaliyesi Nedir? Sevk İrsaliyesi'nde Bulunması Gerekenler

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 5 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 3,40 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.12.11, 19:15
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28.06.11, 09:01
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28.06.11, 09:01
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01.11.10, 00:06
 5. Gravitik Sevk
  By ßυяçìη ` in forum Astronomi ve Uzay
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13.06.09, 12:00

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.