Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Akrabalık Nedir? - Akrabalığın Tanımı - Akrabalık Hakkında

 1. #1
  AdministratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Icon14 Akrabalık Nedir? - Akrabalığın Tanımı - Akrabalık Hakkında

  Sponsorlu Bağlantı

  Akrabalık Nedir? - Akrabalığın Tanımı - Akrabalık Hakkında

  Aynı kandan gelen ya da evlilik bağıyla birleşenler arasındaki yakınlığa denir.Akrabalık ayrıca kanun yoluyla de kurabilir. Bu bakımdan akrabaları üçe ayırabiliriz:


  Kan yoluyla akrabalık:


  Kardeş: Aynı ana-baba'dan çocuklardır.


  Abla: Bir kimsenin kendisinden büyük kız kardeşidir
  , Ağabey: Bir kimsenin kendisinden büyük erkek kardeşidir, Dede, büyükbaba: Annenin veya babanın babasıdır, Nine, anneanne, babaanne: Annenin veya babanın annesidir. Dayı, Annenin erkek kardeşidir, Teyze: Annenin kız kardeşidir, Amca: Babanın erkek kardeşidir, Hala: Babanın kız kardeşidir.

  Kardeş çocukları: İki kardeşin çocuklarının birbirlerine karşı olan akrabalıklarıdır. Yeğen: Kız veya erkek kardeşin çocuğudur. Amcaoğlu
  , amcakızı: Babanın erkek kardeşinin çocuğu, Dayı oğlu, dayıkızı: Annenin erkek kardeşinin çocuğu, Halaoğlu, halakızı: Babanın kız. kardeşinin çocuğu, Teyze oğlu, teyze kızı: Annenin kız kardeşinin çocuğu, Sütkardeş: Çocuk sütnineyle büyümüşse sütannenin kendi çocuğu o çocuğun sütkardeşi sayılır. Sütnine: Bir çocuğu annesinden başka herhangi bir kadın emzirirse bu kadın o çocuğun sütninesidir. Evlenme yoluyla akrabalık :

  Gelin: bir ailenin oğluyla evlenen kızdır. Damat Bir ailenin kızıyla evlenen erkektir. Erkek kız tarafının evine yerleşirse “İçgüveysi” denir. Görümce: Bir kadının kocasının kız kardeşidir. Baldız: Bir erkeğin karısının kız kardeşidir. Bacanak: İki kız kardeşle evlenmiş iki erkek birbirlerinin bacanağı olur
  , Kayınpeder veya kaynata: Gelin için damadın, damat için gelinin babasıdır.Kayın, valide veya kaynana: Gelin için damadın,, kayın: Gelinin erkek kardeşi damada, damadın erkek kardeşi de geline kayınbirader olur. Elti: İki erkek kardeşin karıları bir birlerinin eltisi olur. İki erkek kardeş bir ailenin iki kız kardeşiyle evlenirse bu iki kız kardeş aynı zamanda birbirlerinin eltisi olurlar. Erkeklerin de baldızıdırlar. Yenge: Dayının, amcanın, erkek kardeşin karışıdır. Dünür: Gelinin, damadın anne ve babaları birbirlerinin dünürü olurlar. Üvey: Aynı kandan gelmeyen, fakat aynı aileye bağlı olan kimseler birbirlerinin üveyi olurlar. Çocuklu bir kadınla evlenen bir erkek o çocuğun üvey babası,çocuk da onun üvey çocuğu olur. Aynı şekilde, çocuklu bir erkekle evlenen kadın o çocuğun üvey annesi,çocuk da onun üvey çocuğu olur. Yeni ailenin bir çocuğu olursa o çocuk anne ve babasının daha önceki evlenmesinde dünyaya gelmiş olan çocuğun üvey kardeşi olur.

  Kanun yoluyla akrabalık:

  Analık: Bir kadın kanunun çizdiği şartlar içinde kimsesiz çocuğu evlât olarak kabul ederse bu kadın o çocuğun analığı olur. Babalık: Bir erkek kanunun çizdiği şartlar içinde bir yabancı çocuğu evlât edinirse o çocuğun babalığı olur. Evlâtlık: Birinin evlât yerine kabul ettiği kimseye denir. • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Akrabalık Nedir? - Akrabalığın Tanımı - Akrabalık Hakkında


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Hak Nedir? Hakkın Tanımı Hak Hakkında
  By MaqiwoL in forum Nedir
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 12.02.14, 10:39
 2. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 05.11.10, 19:16
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17.10.10, 22:52
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13.10.10, 04:15
 5. PIC Nedir? PIC Hakkında PIC Bilgi PIC Tanımı
  By YıLKı in forum Elektronik Hobi Araçları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.10.09, 14:47

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.