Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Mernis Nedir? - Mernis Anlamı - Mernis Ne demek? - Mernis Tanımı - Mernis Hakkında

 1. #1
  AdministratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Mernis Nedir? - Mernis Anlamı - Mernis Ne demek? - Mernis Tanımı - Mernis Hakkında

  Sponsorlu Bağlantı

  Mernis Nedir? - Mernis Anlamı - Mernis Ne demek? - Mernis Tanımı - Mernis Hakkında

  Türkiye'nin 30 yıl önce proje olarak gündeme getirdiği Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) projesinin ikinci ayağı olan Kimlik Paylaşımı Sistemi (KPS) tamamlandı. Yetkililer, projenin hayata geçmesi ile devlete büyük katkıları olacağını savunurken, projenin kaygı veren yönleri ise kişi güvenliğini, özel yaşamı tehdit etmesi.

  MERNİS ile Türkiye'de kayıp, vatandaşlıktan çıkarma, hastalık, evlilik gibi tüm kişisel bilgiler merkezi bir sistemde toplanacak. Kimlik numarası verilmesiyle başlayan projenin ileriki boyutlarında küçük kimlikler verilmesi ve parmak izinden tanınacak sistemlerin geliştirilmesi hedefleniyor

  Kişi güvenliği tehlikede

  Yetkililer, projenin hayata geçmesi ile devlete büyük katkıları olacağını savunurken, projenin kaygı veren yönleri ise kişi güvenliğini, özel yaşamı tehdit etmesi. Diğer bir yüzü ise kişilerin bilgilerinin merkezi bir sistemde toplanması ve devlet yetkililerinin istediği zaman ulaşabilmesi. İçişleri Bakanlığı projenin tanıtımında yetkililerin, gerekli durumlarda on-line olarak projeye şifre ile gireceğini bildirdi. Ancak belki de projede en çok tartışma yaratacak konu da bu olacak gibi. Çünkü 'gerekli durum' ve 'yetkili' ibareleri ucu açık ifadeler olduğu için tartışma yaratacak. 2. #2
  AdministratoR

  Standart Cevap: Mernis Nedir? - Mernis Anlamı - Mernis Ne demek? - Mernis Tanımı - Mernis Hakk

  MERNİS projesi nedir?

  Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNİS) projesi, nüfus kayıtlarının elektronik otamda tutulmasına, toplanan bilgilerin kamu hizmetleri ve vatandaş açısından çok yönlü değerlendirilmesine dayanıyor.  Projenin esasını oluşturan T.C. kimlik numarası nedir?

  T.C. kimlik numarası 11 rakamdan oluşuyor. Dokuz hane kimlik numarasını belirtiyor. Son iki hane de sağlama sayısından oluşuyor. Numara özel bir matematik yöntemle oluşturuluyor ve aynı adla soyadı taşıyan vatandaşların kimlik numaraları farklı oluyor.


  Kimlik numaramı nasıl öğrenebilirim?

  28 Ekim 2000’den sonra verilen nüfus cüzdanlarına kimlik numaraları yazılmaya başlandı. Bunun dışında nüfus müdürlükleri, kamu kuruluşları aracılığı veya internet (NVİ Portalı Ana Sayfa) yoluyla kimlik numarasını öğrenmek mümkün.


  Evlenince kimlik numarası değişecek mi?

  Hayır. Kişinin kimlik bilgileri harhangi bir nedenden dolayı değişse bile numarası kesinlikle değişmeyecek. Cinsiyet değiştirme durumunda bile aynı kimlik numarası devam edecek.


  Özel kimlik numarası olacak mı?

  Yalnızca Mustafa Kemal Atatürk için özel bir kimlik numarası üretildi. Atatürk’ün kimlik numarası: 10000000146. İnternetten yapılan sorgulamaya göre Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in kimlik numarası ise 17611320168.


  Kimlik numarası ne gibi kolaylıklar sağlayacak?

  Kimlik numarası, sade vatandaşlara devletle olan ilişkilerinde, resmi işlemlerde bürokrasiyi azaltıcı nitelikte kolaylık sağlayacak. İsim karışıklıkları ortadan kalkacak. Birçok işlemde nüfus kayıt örnekleri istenmeyecek.


  Vergi numarası ne olacak?

  Maliye Bakanlığı, SSK, Emekli Sandığı gibi devlet kuruluşları, MERNİS’e uyumlu bir sisteme geçmek için çalışma yapıyor. Bir yıl içinde, bütün işlemlerde yalnızca kimlik numarası kullanılacak. Vergi numarası da ortadan kalkacak.


  MERNİS kamu hayatını nasıl etkileyecek?

  Kimlik numarası, kamu açısından bir dizi kolaylık getirecek ve amaçlanan "e - devlet" projesinin önemli bir ayağını oluşturacak. Proje, eğitim, yatırım, askerlik ve seçmen kütüklerine kadar bir dizi alanda işlemleri kolaylaştıracak ve hız kazandıracak.


  Depremler sistemi etkiler mi?

  Afetlerden korunma sisteminin kurulması için de çalışma başlatıldı. Büyük bir deprem sistemi felç edebilir. Bu nedenle deprem riski olmayan bir ilde yedek sistemi kurulacak.

  Nüfus cüzdanları değişecek mi?

  Evet. Nüfus cüzdanlarının değişmesi de projenin bir parçası. Çalışmalar sona erdiğinde, herkes kredi kartı benzeri modern nüfus cüzdanlarına sahip olacak.

 3. #3
  AdministratoR

  Standart Cevap: Mernis Nedir? - Mernis Anlamı - Mernis Ne demek? - Mernis Tanımı - Mernis Hakk

  Mernis

  MERNİS, merkezi nüfus idare sisteminin kısa proje adıdır. Günümüzde Türkiye'de uygulamada bulunan vatandaşlık kimlik numarasının varlık nedenidir.
  Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS), İçişleri Bakanlığı'na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülen ve 2000'li yıllarda uygulamaya alınabilen merkezi nüfus bilgileri düzenlemesidir.
  Bilişim teknolojileri ve ortak veritabanı işlemciliği açısından Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli ve temel projesidir. Sistem merkezi olarak Ankara, Yenimahalle ilçesi, Lalegül semtinde yer alan ilgili genel müdürlüğün yerleşkesi kullanılmaktadır.
  MERNİS projesi kapsamında bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına bilgisayar ortamında 11 haneli sayıdan oluşan bir sayısal kişi kimlik atamasına dayanan ve adına Vatandaşlık Numarası denilen uygulama bu projenin vatandaşa yansıyan ve bilinen yanıdır. Projeye başlandığı 1960'lı yıllardan bu yana sistem veritabanına girilen ölü ve sağ kişi sayısı 120 milyonu geçmiş bulunmaktadır.
  Konunun devlet erki açısından önemi dikey bir yapı olan nüfus verilerinin sağlam ve güvenilir olarak sağlamak ve bunun üzerinden diğer sosyal yatay toplumsal organizasyonlarına geçişi oluşturarak vatandaşlık bağı ile bağlı bulunan bütün ülke vatandaşlarının iş ve işlemlerinin ülkenin her yerinden hızlı ve zaman kaybettirilmeksizin erişimini ve talep eden vatandaşlarca işlemleri için yasalar ve yönetmelikler çerçevesinde kullanımına sunmaktır.

  Mernis Projenin Amaçları Nelerdir?

  Nüfus kayıtlarının bilgisayar ortamına aktarılarak ilçe nüfus veri tabanlarının oluşturulması ve hizmetin modernizasyonu sağlamak.

  Nüfus hizmetlerinin ilçelerde bilişim teknolojileri kullanılarak verilmesini; ilçe nüfus veri tabanlarını Merkezde bütünleştirilerek Merkezi Nüfus Veri Tabanını kurulmasını gerçekleştirmek.
  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına birer kimlik numarası verilmesini sağlamak.
  Kimlik numaraları aracılığıyla, kamu ve özel kesim bilişim projeleri arası kişi bilgileri alışverişinin, kişilerin biricik tanımlandığı bir alt yapı üzerinde çevrimiçi (on-line) yürütülmesini sağlamak.
  Nüfus istatistiklerinin bilişim teknolojileri ile daha sağlıklı elde edilmesini sağlamak.
  Kimlik bilgilerini kamu kurum ve kuruluşları ile kamu hizmeti veren kurumlarla paylaşarak hizmet akışını hızlandırmak, güvenilir hale getirmek ve vatandaşlarımızın hizmetlerini kolay, hızlı ve güvenilir olarak almasını sağlamak,
  Bürokrasiyi azaltıcı, devletle vatandaşı yakınlaştırıcı bir hizmet güvenliği sağlamak.


  Vikipedi
  , özgür ansiklopedi

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Mernis Nedir? - Mernis Anlamı - Mernis Ne demek? - Mernis Tanımı - Mernis Hakkında


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18.02.11, 13:47
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17.02.11, 12:06
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.11.10, 03:08
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03.11.10, 01:24
 5. Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 16.12.09, 09:55

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.