Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: İptal ve Tam Yargı Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır, Örneği

 1. #1
  Özel Üye
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni İptal ve Tam Yargı Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır, Örneği

  Sponsorlu Bağlantı

  İptal ve Tam Yargı Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır, Örneği


  ………………………………… MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİ’NE
  DAVACI :
  ………. ………………….. (TC Kimlik No: ……………..)
  Adres: …………………………………….
  VEKİLİ :
  Av. ……………………. ………………. (TC Kimlik No: …………………………)
  Adres: …………………………………………..
  Tel:…………………… Fax:……………………
  DAVALI :
  ……………………. …………………………
  Adres: ……………………………………..
  KONU :
  İptal ve Tam Yargı Davasıdır
  DAVA DEĞERİ :
  …………….. TL
  AÇIKLAMALAR :

  Müvekkil davacı Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’nün ….. sigortalısıdır.
  Müvekkil davacının sigortasından faydalanan yakını …..’ın ………. Devlet Hastanesi’ndeki ameliyatında reçete ve sağlık raporunda da belirtildiği üzere ………….adlı malzemeden bir adet istenmiştir.
  Müvekkil davacının sigortasından faydalanan yakını …..’ın tedavisinde kullanılan bu tıbbi malzeme “…..”unvanı adı altında faaliyet gösteren şirketten …/…/… tarihli, ….. numaralı ve ….. TL miktarlı faturayla satın alınmıştır.
  Fatura bedelinin ödenmesi istemiyle Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’ne ödeme için gerekli evraklarla birlikte …/…/… tarihinde ….. işlem numarasıyla başvurulmuştur. Müvekkil davacıya ödenmesi gereken ….. TL fatura tutarı için hiçbir ödeme yapılmamış ve 60 günlük yasal süre içinde cevap verilmeyerek talebimiz …/…/… tarihinde zımnen reddedilmiştir.
  Dava dayanağı oluşturan faturadaki tıbbi sarf malzemesi müvekkil davacının yakınına kullanılmış olup bu konuda çekişme yoktur.
  Tıbbi malzemenin reçete ve sağlık kurulu raporunda temini istenmiştir. Müvekkil davacı tıbbi malzemeyi satın almıştır. Temini istenen ve kullanılan tıbbi malzemenin Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü ile protokolünün olmaması nedeniyle ödenmemesi kötü niyetli ve sandık mensubunun mağduriyetine sebep olan hakkaniyete aykırı bir işlemdir.
  Sosyal devlet ilkesi gereğince sağlık harcamalarını karşılamakla yükümlü kurum, malzemeyi sigortalısına temin ettirmekte fakat malzemenin parasını ödemeye yanaşmamaktadır.
  Müvekkil davacının aldığı ürünün üreticisi 3. kişi …..’dir. Müvekkil davacının kuruma teslim ettiği faturanın ekinde üretici firmanın malzemenin yeminli mali müşavir tarafından hazırlanmış ürün maliyetlerinin tespitine ak tasdik raporu da sunulmuştur. Ürünün ….. Euro’ya mal edildiği bu raporda açıkça gözükmektedir. Malzeme ….. Euro’ya satılmış ve o günkü T.C. Merkez Bankası kurları üzerinden Türk Parası’na çevrilmiştir.
  2006 yılı Bütçe Uygulama Talimatının 20.2. Sağlık Kurumları tarafından Temini Zorunlu Tıbbi Sarf Malzemeleri başlıklı bölümünün dördüncü paragrafında “Bu liste dışında kalan ve reçete edilmek suretiyle hasta tarafından hastane dışından temin edilen tıbbi malzeme bedelleri de, sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmek kaydı ile sosyal güvenlik kuruluşlarınca belirtilen protokol fiyatı üzerinden protokol fiyatı yok ise piyasa araştırması sonucu bulunacak en düşük bedel üzerinden ödenir.” demektedir
  Resmi Gazete’de 26532 sayı ile yayınlanan ve 15.06.2007 tarihinde yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’nin (Ek-) 20.2.2. maddesinde ayakta tedavilerde reçete karşılığı hasta tarafından temin edilen tıbbi malzeme bedellerinin ödenmesi düzenlenmiştir.
  Bu madde de protokolü olmayan malzemelerin piyasa araştırmasında, yerli ürünlerin bedelinin tespitinde Ankara, İstanbul veya İzmir Ticaret Odaları’ndan fiyat tespiti de istenebilir demektedir. Ankara Ticaret Odası’nın malzemenin ….. Euro birim satış fiyatının uygun olduğu görüşündedir.
  Fatura kapsamındaki malzemenin fiyatı Ankara Ticaret Odası’nın 1,75 kat sayı uygulamasına uygun olarak tespit edilmiştir. Dava esnasında Ankara Ticaret Odası’na faturalar eklenerek yazılacak müzekkerelerle faturadaki malzemelerin fiyatının rayiçlere uygun olarak tespit edilip edilmediğinin ve fiyatın nasıl tespit edildiğinin sorulmasını talep ediyoruz.
  Ayrıca Bağ-Kur Genel Müdürlüğü’ne karşı açılan ……..(..). İş Mahkemesi’nin ……./……. E. sayılı dosyasından ATO’ya bu malzemenin rayiç bedelinin ne olabileceğine ilişkin müzekkerenin, cevabi yazısını dilekçemizin ekinde sunuyoruz. ATO verdiği cevapta aynı işlevi gören yurt dışından ithal edilen malzemenin satış değerinin …….. Euro arasında olduğu belirtilmiştir. Bu yazıdan da anlaşılacağı üzere piyasadaki en ucuz malzeme olduğu ortadadır. ………(…). İş Mahkemesi’nin ………/……E. Sayılı dosyasından bu malzemeye ilişkin olarak fiyatının tespiti için alınan bilirkişi raporunu ve mahkeme kararını sunuyoruz.
  Ayrıca Danıştay 10. Dairesi’nin 31.03.1998 tarihli 1997/37 E., 1998/1336 K. Sayılı ilamında da belirtildiği gibi müvekkil davacının kurumun protokolü olmadığı için dışarıdan temin ettiği tıbbi malzemelerin fiyatını ödemekle yükümlüdür.
  “5434 sayılı yasa hükümlerine göre muayene ve tedavi giderlerinin tamamının sandıkça karşılanması gerektiğinden, bu giderlerin bir bölümünü ilgililere yükleme olanağı olmayıp, ilgililerin sık yapılan bir ameliyat sırasında bile dışarıdan temin etmek ve başlangıçta parasını kendilerinin ödemek zorunda kaldığı tıbbi malzeme giderlerinin, ilgililerin sunduğu faturanın gerçeğe aykırılı kanıtlanmadıkça tamamının ödenmesi zorunludur.” demektedir.
  Davalı kurumun ……./……./……….tarihli zımni ret işleminin iptali ile …….TL’nın tahsili için iş bu davayı açma gereği hasıl olmuştur.
  DELİLLER :
  1- …/…./…….. gün ve……… numaralı fatura, reçete, sağlık kurulu raporu, karne fotokopisi
  2- …/…./……..tarihli ……….no.lu başvuru yazısı (Kurumdan istenecek)
  3- …/…./…….. tarihli T.C. Merkez Bankası internet sitesi kur fiyatları çıktısı
  4- Yeminli Mali Müşavirlik Ürün Maliyetlerinin Tespitine ait tasdik raporu
  5- ……..(..). İş Mahkemesi’nin……/……. E. Sayılı dosyasının bilirkişi raporu
  6- ………(..). İş Mahkemesi’nin …/…….. E. Sayılı dosyasından ATO’ya yazılan müzekkerenin cevabı
  7- ……..(..). İş Mahkemesi’nin …./…….. E. Sayılı dosyasının ilamı
  8- Sosyal Güvenlik Kurum Sağlık Uygulama Tebliği ve Bütçe Uygulama Talimatı
  9- Sağlık dosyası (Kurumdan istenecek)
  10- …………(…). Dairesi ……/…../…… tarihli, ……./……. E., ………/……. K. Sayılı ilamı
  11- Bilirkişi incelemesi
  12- Sair yasal ve yardımcı deliller
  HUKUKİ SEBEPLER : İYUK ve ilgili mevzuat
  TALEP SONUCU : Yukarıda izah ettiğimiz nedenlerle; Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’nün zımni ret işleminin iptali ile………….TL alacağın işleyecek yasal faiziyle tahsili ile yargılama giderleri ve ücreti vekaletin davalı üzerinde bırakılmasına karar verilmesini saygılarımızla vekaleten arz ve talep ederiz.

  Davacı Vekili
  Avukat+ Cevap Ver
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  İptal ve Tam Yargı Davası Dilekçesi Nasıl Yazılır, Örneği


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.01.12, 19:09
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.12.11, 02:23
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.12.11, 02:22
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17.12.11, 21:23
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17.12.11, 15:46

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.