Sponsorlu Bağlantı

1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Peugeot 308 HDI 110 HP

 1. #1
  Administrator
  Sponsorlu Bağlantı

  Peugeot 308 HDI 110 HP

  Sponsorlu Bağlantı

  Peugeot 308 HDI 110 HP


  Fransız Güzeli

  Selefi 307'ye benzerliği ile dikkat çeken 308, tasarımındaki ince detaylar sayesinde daha daha saldırgan bir görünüme bürünmüş.

  Değişim bazen güç oluyor. Eğer başarılı bir modeliniz varsa ve onu yenileme zamanınız geldiyse tam olarak ne yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Öyle ki radikal bir değişim önceki modelin başarısını yakalayamayabilir ya da küçük bazı değişiklerle yola devam etmek de “Bunun neresi yeni?” eleştirileri ile karşı karşıya kalmanıza yol açabilir. İşte bu noktada tüketici beklentilerini iyi okumak gerekiyor, çünkü parayı onlar veriyor. Tabii bu karardan sonra atacağınız her adımda farklı kesimlerden bir birinin zıttı birçok eleştiri alacağınızı da unutmamanız gerekiyor. Yani başarılı bir modeli yenilemek başlı başına bir zorluk; o yüzden kararınızı verdikten sonra bir süre kulaklarınız tıkayıp, satışlara bakmanız en iyi yol olacaktır. Çünkü rakamlar gerçeğin en yalın halidir.

  İşte Peugeot da böyle bir karanın sonucunda beğenilen 307 modelinin yerine yeni 308’i pazara sundu. Peugeot nasıl 206 modelinden 207’ye geçişte radikal değişiklikler yapmadıysa 307’den 308’ geçerken de aynı yolu izledi. Bildiğiniz gibi Peugeot’un özellikle B ce C segmentindeki otomobilleri tasarımlarıyla Avrupa’da bir süredir rüzgâr estiriyor. Özellikle genç tüketiciler bu rüzgârdan fazlasıyla etkilenmiş görünüyor. Ülkemizde de 206’yla birlikte ilgi çekmeye başlayan Peugeot, 2002 yılında 307’nin de ürün gamına katılımıyla pazar payını 9-10 yıl önceki yüzde 2 gibi son derece düşük rakamlardan yüzde 9’a kadar yükseltmeyi başardı. Şimdilerde Peugeot, 207 ve son olarak 308 ile birlikte miras yedi gibi davranmakla suçlanıyor ama satış rakamları tüketicilerin buna pek aldırış etmediğini gösteriyor. Örneğin Peugeot 207, 376.090 adetlik satış rakamıyla 2007’nin ilk 10 ayında Avrupa’nın hala en çok satan otomobili olarak görünüyor. Bakalım 308’de aynı başarıyı yakalayabilecek mi?

  Ön tasarımı nefes kesici

  Neyse lafı fazla uzatmadan Peugeot 308’in tasarımına göz atmakla işe başlayalım. Öncelikle şunu söyleyelim; radikal değişimleri sevmeyenler 308’e bayılacaklar. Çünkü alt yapısını paylaştığı selefi ile arasında çok sıkı bir bağ olan 308, tasarımında da daha güncel çizgilere yer vermiş. Özellikle kaputtaki derin ‘V’ şeklindeki çizgiler 308’e saldırgan bir hava verirken ön taraftaki büyük aslan logosu da bu tavrı destekliyor. Fakat bu çizgilerinin devamını beklemeyin; çünkü 308’in tasarımı birbirinden ayrılmış üç parçadan oluşuyor. Ön tasarımdaki bir diğer dikkat çeken şey de dikdörtgen şeklindeki sis farları oluyor. Özellikle farlar ve hava girişi ile birlikte düşünüldüğünde sis farlarının da etkisiyle 308 önden çok daha büyük görünüyor. Fakat ön taraftan sonra bir kopukluk var; zaten aynı sorun 307’de de vardı. Omuz çizgisi çamurluklardan başlayarak stop lambalarına kadar uzanarak bize 308’in profilde farklı bir otomobil olduğunu gösteriyor adeta. Aşağıya doğru bakan farklı tasarımıyla dikkat çeken yan aynalara alışmak çok zor. Otomobilin arka taraftan yanlara doğru uzanan arka lamba grubu, tasarım açısından özel bir çizgiye sahip değil, zaten arka tasarım da bundan payını alıyor. Arka taraftaki yatay çizgiler sayesinde otomobilin biraz daha geniş görünmesi amaçlanmış ama bunda çok başarılı olunduğu söylenemez. Tasarımda ilgi çeken en önemli nokta özellikle ön cam başta olmak üzere tüm camların büyük olması. Fakat arka cam bilinçli olarak bundan ayrı tutulmuş, çünkü otomobili önden büyük göstermek gibi bir eğilimi her noktada görüyorsunuz. Buna 1.500 YTL verilerek satın alınabilecek panoramik cam tavanda eklenince 308 dışarıdan daha büyük içeriden ise daha ferah görünüyor!

  İç tasarımı sportif ve ferah

  308’in iç tasarımı oldukça ilgi çekici. İki farklı renk kullanılarak sportif bir görünüme kavuşan iç mekân, ön konsolda, havalandırma ızgaralarında ve kapı kollarında kullanılan alüminyum görünümlü malzemeler sayesinde daha da zenginleşmiş. Beyaz zeminli göstergeler büyüklüğü ve okunurluğunun yanı sıra sportifliği ile de dikkat çekiyor. Ayrıca havalandırma ızgaralarının tasarımı da son derece etkileyici. Maalesef Peugeot direksiyondan kumanda sistemini hala ve ısrarla gerektiği yere değil, direksiyonun hemen altındaki kollara monte etmeye devam ediyor. Açıkçası kullanım açısından pek fonksiyonel değil. 308’in işçilik kalitesi ve seçilen malzemeler ise selefine göre çok daha iyi. Ayrıca iç dikiz aynasına yakın bir yerde konumlandırılan emniyet kemeri uyarıları ve yolcu hava yastığının açık olup olmadığını gösteren bölüm de dikkat çeken bir ayrıntı. Test aracımızdaki panoramik cam el frenin yanındaki düğmeye bir kere dokunulduğunda açılmaya başlayan tavan kaplamasının arkasında yer alıyor. Böylece güneş istemediğiniz zaman içeriye giremiyor! Önde ve arkada oturma alanı biraz farklılaşıyor Önde son derece geniş bir kullanım alanı sunan 308’ün sürücü koltuğu da selefine göre 15mm daha aşağıda konumlandırılmış. Arka tarafta oturma alanı 2680 mm’lik dingil mesafesi sayesinde biraz rahatlasa da uzun boylular için hem baş mesafesi hem de diz mesafesi sorun yaratabiliyor. 308’in 430 litrelik bagaj hacmi ise koltuklar katlandığı zaman 1398lt’ye kadar çıkabiliyor. Test aracımızda arka koltuk kol dayama yeri küçük bir portatif masa gibi kullanılabilirken aynı zamanda açıldığı zaman bagaja ulaşmanızı da sağlıyor.

  Başarılı HDi motor

  Test aracımızdaki 110 HP güce sahip 1.6 HDi motor daha önceden bildiğimiz bir motor. 240 Nm’lik tork sayesinde güç yola mükemmel bir şekilde aktarılıyor. Dizel motor yüksek devirlerde fazla gürültü yapsa da performans açısından son derece etkileyici. İlk hızlanmalarda bazı rakiplerine göre ağır gibi görünse de bunu ilerleyen kilometrelerde telafi edebiliyor. 0-100 km hızlanmasını 11,3 sn’de tamamlayan 308 1.6 HDi’nin son sürati 190 km/s. Fabrika verilerine göre şehir içinde 100 km’de 6,2 litre yakıt tüketen 308 1.6 HDi testimiz boyunca 6,9 litre yakıt tüketti. 5 ileri oranlı şanzıman motordan gelen gücü yola iletmede oldukça başarılı.

  Güvenli sürüş

  308’in süspansiyonları ise biraz sert ayarlanmış. Özellikle çukurlardan geçerken bunu daha çok hissediyorsunuz. McPherson ön ve arka birleşik akstan oluşan süspansiyonlar 307’den alınıp biraz modifiye edilerek 308’e takılmış! Sürüş karakteri de gelişen 308 virajlarda önden ve arkadan savrulma eğilimi göstermiyor ama limitler aşıldığında iş biraz değişiyor, o noktada ESP devreye girip bu durumdan sizi hemen kurtarıyor. 308’in en sorunlu yanı ise direksiyonun verdiği tepkiler. Özellikle ilk tepkilerde hızlı cevap veren direksiyon sistemi bunu daha sonra kaybediyor. Özellikle hızlı bir şekilde yön değiştirdiğinizde biraz sertleşiyor. 308’in frenleri ise bekleneni veriyor. Testimiz esnasında arda arda yapılan birçok fren testinde 37,5 metreyi aşmayan 308 güvenli bir şekilde durabilmeyi başarıyor. Yüksek hızlarda dizel motorun da etkisiyle ses içeriye biraz fazla aksetse de 308’de genel bir yalıtım problemine de rastlanmadı. Görüş açıları özellikle parklarda çok büyük sorun yaratıyor, aracın burnunu görmeniz mümkün değil. Aslında ön ve arkada mesafeyi de gösteren dijital bir park sensörü bu sorunu çok kolay çözerdi!

  ERKAN YAVUZ

  Genel Değerlendirme
  İşçilik 7 Selefine göre daha başarılı
  Görüş 6 Görüş açıları sorunlu
  Performans 8 Dizel motorun perfornması etkileyici
  Tüketim 7 Yakıt tüketimi makul
  Konfor 8 Prenium Pack donanım ile konfor daha da artmış
  Frenler 7 Güvenlik mesafesinde durabiliyor
  Yalıtım 7 Rüzgar sesi içeriye fazla yansıyor
  Donanım 8 Donanımı övgüyü hak ediyor.
  Fiyat 7 Rakiplerine yakın

  Sonuç 7,2

  Özellikler daha saldırgan bir görünüme kavuşan ön tasarımıyla genç tüketici kitlesini fazlasıyla heyecanlandıracağını düşündüğümüz 308’in iç tasarımı da oldukça sportif. Özellikle içerideki renk seçimi ve büyük camlar sayesinde oldukça ferah bir iç hacme sahip olan 308’in geniş motor seçeneği de dikkat çekiyor. Sürüş kalitesi de bir adım daha ilerleyen 308’in yol tutuşu rakiplerine yaklaşmış görünüyor. Peugeot sorumluları 307’de fazla radikal değişiklik yapmadan 308’e geçiş yapsalar da tasarım ve motor seçenekleriyle günceli yakalamayı başarmışlar.


  Teknik veriler
  Motor: 1560 cc, sıralı 4 silindir turbo
  Yakıt tüketimi
  Maksimum güç:

  110 HP 4000 d/d
  Şehiriçi: 6,2 lt
  Maksimum tork: 240 Nm 1750 d/d
  Şehirdışı: 4,1lt
  Maksimum hız: 190 km/s


  Ortalama:4,9 lt


  0-100 km/s hızlanma: 11,3 sn

  Boyutlar (u/g/y):
  4276/1815/1498 mm

  Ağırlık: 1322 kg
  Aktarma: Önden çekiş
  Şanzıman: 5 ileri manuel
  Lastikler: 225/45 R17
  Frenler (ön/arka): Hava kanallı disk/disk
  Depo hacmi/Yakıt 60 lt/Euro dizel
  Bagaj hacmi: 430/1398 litre • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Peugeot 308 HDI 110 HP


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.