Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Tarih Performans Ödevi - Tarih Dönem Ödevi

 1. #1
  LaDy
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Tarih Performans Ödevi - Tarih Dönem Ödevi

  Sponsorlu Bağlantı

  Tarih Performans Ödevi - Tarih Dönem Ödevi


  Mustafa Kemal ATATÜRK(1881-1919 Yılları arası)
  Mustafa Kemal Atatürk,1881 yılında Selanikte doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanımdır. Ali Rıza Efendi Selanik yerlilerindendi. Uzak dedeleri Vidinden ayrılarak Serezde yerleşmişler, oradan da Selanike gelmişlerdi. A1i Rıza Efendi, hayatının ilk devirlerinde gümrük memurluğu yapmış, daha sonraları memuriyeti terkederek kereste ticareti ile meşgul olmuştu. Atatürkün annesi Zübeyde Hanım da Selanik yakınlannda Langaza adı verilen kasabada yerleşmiş eski bir Türk ailesine mensuptu. Bu aile, soy olarak Anadoludan Rumeliye geçmiş yörüklerdendi ve Varyemez oğulları olarak tanınıyorlardı. Bu ailenin Langazada büyük çiftlikleri vardı; tarım yanında hayvancılıkla meşgul idiler.

  1871 yılında Zübeyde Hanım ile evlenen Ali Rıza Efendinin henüz elli yaşlarında iken 1888 yılında ölmesi üzerine, yedi-sekiz yaşlarında yetim kalan küçük Mustafanın büyütülmesi ve yetiştirilmesi görevi, büyük Türk kadını Zübeyde Hanıma düştü.


  Küçük Mustafa, ilk öğrenimine bir süre annesinin arzusuna uyarak Hafız Mehmet Efendinin mahalle mektebinde devam etti; fakat çok geçmeden babasının isteği ile Selanikte çağdaş eğitim yapan Şemsi Efendi Mektebine geçti ve ilkokulu burada bitirdi. Şemsi Efendi, yeni öğrencisinin yeteneklerini ve zekasını takdir ettiğinden, küçük Mustafanın kendi okulunda bulunmasından son derece memnundu. Küçük Mustafa, bu okulda okurken babası öldü. Bu sıralarda isimleri Makbule ve Naciye olmak üzere kendisinden küçük iki kız kardeşi bulunuyordu. Babaları öldüğü zaman küçük Mustafa yedi, Makbule bir yaşını henüz doldurmuştu; Naciye ise kırk günlüktü. Bu en küçük kardeşleri genç kız iken Selanikte öldü.


  Ali Rıza Efendinin ölümü üzerine, Zübeyde Hanım üç çocuğu ile bir süre Selanik yakınlarındaki Rapla çiftliğinde subaşılık yapan kardeşi Hüseyin Efendinin yanına yerleşti. Çiftlik hayatı nedeniyle küçük Mustafanın öğrenimi ister istemez bir süre aksamıştı. Fakat çok geçmeden Selanike dönerek halasının yanında, bıraktığı yerden öğrenimine devam etti.


  Küçük Mustafa, Şemsi Efendi İlkokulundan sonra bir süre Selanik Mülkiye Rüştiyesine devam etti ise de Kaymak Hafız adlı Arapça öğretmeninin kendisine haksız yere sopa ile vurması üzerine bu okuldan ayrıldı ve 1893 yılında kendi kararı ile Askeri Rüştiyeye müracaat ederek öğrenimine burada devam etti. Yazları, dayısı Hüseyin Efendinin yanına gider, okul zamanına kadar çiftlikte kalırdı. Mustafa bu okulu gerçekten sevmişti. Arkadaşları arasında zekası ve üstün yetenekleri ile kısa zamanda kendisini gösterdi ve öğretmenlerinin sevgisini kazandı; öğretmenleri neredeyse kendisine bir arkadaş muamelesi yapma gereğini hissetmişlerdi.


  Bu okulda matematik öğretmenliği yapan Yüzbaşı Mustafa Efendi, genç öğrencisinin yetenekleri ve zekası karşısında sınıftaki diğer Mustafalarla aralarındaki farkı belirtmek üzere öğrencisinin adının sonuna Kemal ismini ilave etti. Artık genç öğrenci Mustafa Kemal olmuştu.


  Mustafa Kemal, Selanik Askeri Rüştiyesini bitirdikten sonra 1896 yılında Manastır Askeri İdadisine girdi. Burada Ömer Naci ile arkadaşlık etti. İlerde ünlü bir hatip olarak tanınacak olan bu kişi, Mustafa Kemalin hitabet ve edebiyat sevgisinde etkin rol oynadı. Yakın arkadaşlanndan biri olacak olan Ali Fethi (Okyar) de bu okulda öğrenci idi. Genç Mustafa Kemal, askeri öğreniminin yanısıra yabancı dil öğrenimini de ihmal etmiyor; yazları izinli olarak Selanike döndüğü zaman Fransızca dersleri alıyordu.


  Genç Mustafa Kemal, Manastır Askeri İdadisini de başarı ile bitirerek 13 Mart 1899 tarihinde İstanbulda Harp Okuluna girdi. 3 senelik başarılı bir Harbiye öğreniminden sonra 10 Şubat 1902de bu okulu Teğmen rütbesiyle bitirdi ve öğrenimine Harp Akademisinde devam etti.1903 yılında Üsteğmen olmuştu.11 Ocak 1905 tarihinde de Kurmay Yüzbaşı rütbesiyle Harp Akademisinden mezun oldu. Harp Okulunda ve Harp Akademisinde de zekası, yetenekleri ve üstün kişiliği ile kendisini arkadaşlarına ve hocalarına tanıtmış, onların içten sevgi ve saygısını kaz...
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Tarih Performans Ödevi - Tarih Dönem Ödevi


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Tarih Performans Ödevi Kapakları
  By RedBuLL in forum Ödev Kapakları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.05.12, 20:58
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.11.11, 21:35
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.10.11, 16:07
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.05.10, 03:31
 5. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 18.03.10, 20:50

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.