Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Harita Bilgisi - Harita Bilgileri - Harita Bilgileri Hakkında

 1. #1
  LaDy
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Harita Bilgisi - Harita Bilgileri - Harita Bilgileri Hakkında

  Sponsorlu Bağlantı

  Harita Bilgisi - Harita Bilgileri - Harita Bilgileri Hakkında

  Harita Bilgileri ... Haritalarda Yer şekillerinin Gösterilmesi  Haritalarda Kullanılan Çizim Yöntemleri  Yeryüzü şekillerini harita üzerine aktarmak için kullanılan yöntemler;  - Kabartma Yöntemi  Kabartma yöntemi ile yapılan haritalarda, yükseltiler belli oranda küçültülür.

  Yer şekilleri kabartılarak gösterilir.  - Gölgelendirme Yöntemi  Gölgelendirme yönteminde, Güneş ışınlarının yer şekilleri üzerine 45 derece açı ile geldiği kabul edilerek arazi yapısı gösterilir. Bu yöntemde gölgelerin açık veya koyu oluşu arazinin eğimi hakkında bilgi verir.

  Gölgelerin koyulaştığı yerlerde eğim azalır. Yer şekilleri ayrıntılı bir şekilde gösterilemediği için günümüzde yardımcı bir yöntem olarak kullanılır.  - Tarama Yöntemi  Tarama yöntemi ile yapılan haritalarda, yer şekilleri kısa, kalın, sık ya da ince, uzun, seyrek çizgilerle taranmış olarak gösterilir.

  Eğim arttıkça taramaların boyları kısalır, sıklaşır ve kalınlığı artar. Eğimin az olduğu yerlerde ise taramalar uzar, seyrekleşir ve incelir. Taramanın yapılmadığı yerler ise düzlükleri göstermektedir.

  Tarama yöntemi ile harita yapımının zor olması, yükselti, eğim bulma gibi hesaplamaların yapılamaması gibi nedenlerden dolayı bu yöntem günümüzde kullanılmamaktadır.  - Renklendirme Yöntemi  Eşyükselti eğrileriyle birlikte kullanılan bu yöntemde yükselti ve derinlik basamakları renklerle gösterilir. Fiziki haritalarda yükseltiler genellikle, yeşil, sarı ve kahverenginin çeşitli tonları, derinlikler ise açıktan koyuya mavi rengin tonları ile gösterilir.  UYARI : Fiziki haritalarda kullanılan renkler, yer şekillerini göstermez. Yükselti ve derinlik basamaklarını göstermek için kullanılır.  - İzohips (Eş yükselti) Eğrisi Yöntemi  Bu yöntemle yapılan haritalarda yer şekilleri izohipsler yardımıyla gösterilir.  İzohips (Eş yükselti) Eğrisi  Deniz seviyesinden aynı yükseklikteki noktaları birleştiren eğriye eş yükselti (izohips) eğrisi, aynı derinlikteki noktaları birleştiren eğriye eş derinlik (izobath) eğrisi denir.  İzohips Aralığı (Eş Aralık)  İzohipsler haritaların ölçeğine uygun olarak belirlenen yükselti aralıkları ile çizilir. Bu aralığa izohips aralığı ya da eş aralık denir.  İzohipslerin Özellikleri  İzohipsler iç içe kapalı eğrilerdir.
  Her izohips, kendisinden daha yüksek izohipslerin çevresini dolaşır.
  Dik yamaçlarda izohipsler sık geçer
  Eğimin azaldığı yerlerde izohipsler seyrek geçer

  Doruk nokta ya da üçgen ile gösterilir.
  Çevresine göre çukurda kalan yerler yani çanaklar, içe doğru çizilen oklarla gösterilir.


  UYARI : Kıyı çizgisinden 0 m eğrisi geçer. Her eğri, kendisinden daha yüksek izohipslerin çevresini dolaşır. İzohipslerin sıklaştığı yerlerde eğim artar.  Haritalarda Yer şekillerinin Gösterilmesi  Yer şekillerinin gösteriminde en çok kullanılan yöntem izohips yöntemidir.

  İzohips yöntemi ile yapılan haritalarda izohipslerin uzanışına göre, tepe, sırt, boyun, yamaç, vadi, delta gibi yer şekillerini harita üstünde tanımlamak mümkündür.  Tepe : Bir doruk noktası ve onu çevreleyen yamaçlardan oluşmaktadır.  Sırt : İki akarsu vadisini birbirinden ayıran ve birbirine ters yönde eğimli yüzeyleri birleştiren yeryüzü şeklidir. Sırtların üzeri düz olabileceği gibi keskin de olabilir.  Boyun : Birbirine ters yönde açılmış iki akarsu vadisinin en yüksek, iki doruk arasındaki alanın en alçak yerine boyun denir. Buralara bel ya da geçit de denir.  Yamaç : Yeryüzündeki eğimli yüzeylerdir.  Vadi : Akarsuyun açtığı, sürekli inişi bulunan, uzun, doğal oluktur.  Delta : Akarsuyun taşıdığı maddeleri denize ya da göle ulaştığı yerde biriktirmesi ile oluşan yeryüzü şeklidir.  UYARI : İzohipslerin "V" şeklini aldığı yerlerde, açık taraf akarsu akış yönünü gösterir. Akarsuların delta oluşturdukları yerlerde, izohipsler deniz veya göl yüzeyine doğru çıkıntı yapar.

  İzohipsin "V" şeklini aldığı yerlerde yükselti "V" nin açık ucuna doğru artıyorsa sırt, sivri ucuna doğru artıyorsa vadi vardır.

  Boyun olabilmesi için, karşılıklı iki tepe arasında, birbirine ters yönde uzanan iki akarsu vadisinin bulunması gerekir.  Profil Çıkartma  Topoğrafya yüzeyinin düşey düzlemde yaptığı ara kesite topoğrafik profil denir.

  Haritalarda yeryüzü kuşbakışı olarak görüldüğü için profil, yer şekillerinin yandan görünüşü hakkında bilgi verir.

  Profil eş yükselti eğrisi yöntemi ile yapılan haritalardan yararlanarak çizilir.  Harita Hesaplamaları  Gerçek Uzunluğu Hesaplama  Gerçek uzunluk, diğer bir deyişle arazi üzerindeki uzunluk,  Gerçek Uzunluk = Ölçek (Payda) * Harita Uzunluğu  formülü ile ya da doğru orantı kurularak hesaplanır.  Örnek : 1 / 850.000 ölçekli bir haritada A - B kentleri arası 8 cm ölçülmüştür. Buna göre iki kent arasındaki kuş uçuşu uzaklık kaç km'dir?  Orantıyla Çözüm :  Ölçeğe göre, arazi üzerindeki 850.000 cm haritada 1 cm gösterilmiştir.

  1 cm 850.000 cm'yi gösterdiğine göre

  8 cm x cm'yi gösterir. • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Harita Bilgisi - Harita Bilgileri - Harita Bilgileri Hakkında


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 06.11.13, 17:27
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.06.11, 04:26
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.05.11, 18:43
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.02.10, 21:43
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.10.09, 21:28

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.