Sponsorlu Bağlantı

1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Türkiye'nin Bitki Örtüsü Bilimsel Olarak Yeniden Belirleniyor

 1. #1
  LaDy
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Türkiye'nin Bitki Örtüsü Bilimsel Olarak Yeniden Belirleniyor

  Sponsorlu Bağlantı

  Türkiye'nin Bitki Örtüsü Bilimsel Olarak Yeniden Belirleniyor

  Zengin bitki örtüsüne sahip Türkiye Florasının (bitki örtüsü) bilimsel nitelikte yazılması amacıyla Flora Araştırmaları Derneğince başlatılan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayesinde Türk bitki sistematikçileri tarafından gerçekleştirilecek ''Resimli Türkiye Florası Projesi''nin, Hacettepe Üniversitesi tarafından Devlet Planlama Teşkilatı'na (DPT) sunulduğu bildirildi.

  AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Türkiye'deki bitki örtüsü ile ilgili geniş kapsamlı ve Türkçe eser bulunmaması nedeniyle Flora Araştırmaları Derneğin çatısı altında, Türk botanikçileri tarafından gerçekleştirilecek ''Resimli Türkiye Florası Projesi'' hazırlandı.
  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılımıyla Mayıs ayında kamuoyuna tanıtılan ve ilk cildinin 2010 yılı sonunda yayımlanması öngörülen projenin, her yıl birkaç cilt olmak üzere 20'nci cildi, Cumhuriyetin 100'üncü yılı olan 2023'de yayımlanarak tamamlanması planlanıyor.
  Yaklaşık 15 yıllık çalışma sonucu ortaya çıkarılacak eser, bugüne kadar biri 19. diğeri de 20. yüzyılın ikinci yarısında yabancı bilim insanlarının Latince ve İngilizce yazdığı eserlerden daha kapsamlı ve güncel olacak, ayrıca Türkiye Florası hakkında temel Türkçe kaynak olarak kullanılacak.
  Türkiye'nin siyasi sınırları içindeki bitki örtüsünü kapsayan ''İlk Türkçe Temel Eser'' niteliği taşıyacak Türkiye Florası, aynı zamanda Türkiye'nin bitki örtüsünü kapsayan ilk eser olacak.
  Türkiye Florası'nın yazılmasıyla Türkiye'de yetişen bitkilerin, tanıtılması, korunması ve sürdürülebilir kalkınmada bilgece kullanılmasının sağlanması amaçlanıyor.
  Dünyadaki canlılığın devamının gerçek ve tek garantisi olan bitkilerin önemi ve değeri hakkında özellikle Türk kamuoyunun bilgisini arttırmayı hedefleyen proje ile ayrıca Türkiye'deki bitkisel çeşitlilik, endemik, ender ve tehdit altındaki bitkilerin korunarak desteklenmesine katkıda bulunulacak.
  Resimli olarak hazırlanacak eser, ayrıca İngilizce olarak da yazılacak.
  -TÜRKİYE ENDEMİK BİTKİ ZENGİNİ-
  Proje yürütücüsü Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Dönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bütün Avrupa ülkelerindeki endemik (yöreye özgü) bitki türü sayısı toplamının 3 bin iken, bu rakamın sadece Türkiye'de 3 bin 500 civarında olmasının bitkisel zenginliğin ve çalışmanın önemini ortaya koyduğunu söyledi.
  Hazırlanan projenin, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü tarafından DPT'ye sunulduğunu belirten Dönmez, ''Proje değerlendirildikten sonra parasal destek sağlanırsa, Türkiye'deki potansiyel tüm araştırmacılar buna dahil olabilecek. Sonucun Ekim ayında açıklanmasını beklediğimiz projeye, gerek görülürse ayrıca yurt dışından da araştırmacılar katılabilecek'' dedi.
  Projeye kılavuzluk etmesi bakımından öncelikli olarak ''Temel Tür Listesi'' adıyla kitap hazırladıklarını ifade eden Dönmez, ''Bu kitapta Türkiye'deki tür sayısının özetini vereceğiz. Böylelikle araştırıcılar başlangıçta önlerini daha iyi görebilecekler'' diye konuştu.
  Yaklaşık 15 yıl sürmesi planlanan proje ile ortaya çıkacak eserin, Türkiye'nin bitkileri ile ilgili taksonomik, yayılış ve etnobotanik ve diğer bilimsel konularda güncelleştirilmiş bilgileri kapsayacağını kaydetti.

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Türkiye'nin Bitki Örtüsü Bilimsel Olarak Yeniden Belirleniyor


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Türkiye'nin Bitki Örtüsü Haritası
  By MaqiwoL in forum Haritalar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20.10.12, 16:57
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20.12.11, 18:23
 3. Türkiye'nin Florası (Türkiye'nin Doğal Bitki Örtüsü)
  By LaDyRoSe in forum Performans Çalışmaları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01.11.11, 18:31
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.05.11, 00:44
 5. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 14.11.10, 01:17

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.