Sponsorlu Bağlantı

3 sonuçtan 1 ile 3 arası
Like Tree2Likes
 • 1 Post By LaDyRoSe
 • 1 Post By Misafir

Konu: Ölçek Nedir? Ölçek Çeşitleri Nelerdir?

 1. #1
  LaDy
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Ölçek Nedir? Ölçek Çeşitleri Nelerdir?

  Sponsorlu Bağlantı

  Ölçek - Ölçek Nedir? Ölçek Çeşitleri Nelerdir? Ölçekler Hakkında

  Ölçek ve Ölçek Çeşitleri
  Bir yerin, haritasını veya plânını yapabilmek için o yer küçültülerek bir düzlem üzerine çizilebilir. Çünkü haritası veya plânı çizilecek yerin büyüklüğünde bir kâğıt bulmak ve kullanmak olanaksızdır. Bunun için çizilecek yerleri eşit oranlarda küçülterek çizmemiz gerekir. Bu küçültme oranına ölçek denir. Ölçek, herhangi bir yerin plân veya haritası çizilirken, ne kadar küçültüldüğünü gösteren orandır. Plân ve haritaların hepsinde ölçek bulunur.

  İki çeşit ölçek vardır. Bunlar:

  • Kesir ölçeği
  • Çizgi ölçeği


  1. Kesir ölçeği
  Harita üzerindeki uzunluk
  Ölçek = ------------------------------
  Arazi üzerindeki uzunluk

  1/25 000, —1/300000 veya 1 : 250 000 şeklinde yazılan ölçeklere, kesir ölçeği denir. Bu ölçekte küçültme oranı, payı 1 olan kesir sayıları ile gösterilir. Kesir ölçeğinde, harita ya da plân üzerindeki 1 cm'lik uzaklığın, gerçekte ne kadar olduğu paydada görülür.
  Örneğin, bir plânın köşesinde "Ölçek : 1/100" olarak yer almış olsun. Bu kesir ölçeği, gerçek uzunlukların her birinin 100 kez küçültülerek düzlem üzerine geçirildiğini gösterir. 100 cm'lik gerçek uzaklık, plânda, 1 cm'lik uzunlukla gösterilmiş demektir. Ölçekten yararlanılarak iki yer arasındaki gerçek uzaklıklar hesaplanmaktadır. Örneğin, 1/3 000 000 ölçekli bir haritada iki şehir arasındaki uzaklık 8 cm olsun. Bu iki şehrin birbirine olan gerçek uzaklığını şu şekilde bulabiliriz:
  Gerçek uzaklık = Haritanın ölçeği x Haritadaki uzunluk
  Örnek:
  3 000 000 x 8 = 24 000 000 cm = 240 km'dir.
  2. Çizgi (grafik) ölçeği
  Çizgi ölçeği, haritanın bir köşesinde çizgi ile gösterilir. Çizgi ölçeği, haritadaki küçültme oranına göre, eşit bölümlere ayrılıp üzerine rakamlar yazılarak oluşturulmaktadır.
  Ölçek rakamından, plân veya haritası yapılan yerlerin, gerçek ölçülerinin ne kadar küçültüldüğünü anlarız.

  RedBuLL likes this. 2. #2
  Misafir
  Guest

  Standart Cevap: Ölçek - Ölçek Nedir? Ölçek Çeşitleri Nelerdir? Ölçekler Hakkında

  Çok teşekkür ederim çok yardımcın oldun
  RedBuLL likes this.

 3. #3
  ModeratoR

  Standart Cevap: Ölçek Nedir? Ölçek Çeşitleri Nelerdir?

  ÖLÇEK ÇEŞİTLERİ

  Ölçekler, değişkenlerin sayısal olarak ifade edilmesini sağlayan şekil ve yöntemlerdir. Değişken, varlık ve olay arasında değişiklik gösteren objelerdir. Bu tür objeler ya niteliksel ya da niceliksel değişkenler dediğimiz kavramlarla ifade edilirler. Bir varlığa veya objeye ait özellikler sayısal olarak ifade ediliyorsa bu tür değişkenler niceliksel değişkenlerdir. Buna karşılık bazı objeler ya da gerçeklikler sadece değer yargısıyla ifade ediliyorsa (inanç, tutum) bunlar da niteliksel değişkenlerdir. Ölçme işleminin yapılmasına ve ölçme sonuçlarının gösterilmesine göre ölçekler 4 gruba ayrılmaktadır.

  1. EŞİT ORANLI ÖLÇEKLER:

  Bir değişkenin iki gerçek değerinin birbirine oranının, bu değişkenlere karşılık olan 2 ölçme sonucunun birbirine oranının eşit olması, eşit oranlı ölçekleri meydana getirir. Ölçekler içerisinde en yeterli olanlardır. Bu tür ölçeklerin özelliği 2 nitelikten kaynaklanmıştır: Ölçmenin 0 (Sıfıra) yakın bir değerinin olması ve ölçme sonuçlarını gösteren değişkenlerde eşit büyüklüklere oranlı sayıların karşılık gelmesidir.

  Bu ölçeklerin en büyük özelliği mutlak yokluğu gösteren başlangıç noktalarının bulunmasıdır.  EŞİT ORANLI ÖLÇEKLERİN ÖZELLİKLERİ

  ü Nicelik yönünden değişkenler bu ölçeklerle ölçülür.

  ü Eşit oranlı ölçeklerde değişkenlerin çeşitli değerleri sınıflanabilir.

  ü Bu tür ölçeklerin değişkenleri üzerinde toplama, çıkarma ve çeşitli denklik işlemleri yapılabilir.

  ü Bu tür ölçeklerde değişkenlerin karşılıklı değerleri daima birbirine eşittir.  2. EŞİT ARALIKLI ÖLÇEKLER:

  Bu ölçekler, başlangıç noktasından itibaren eşit aralıklara bölünmüştür. Ancak başlangıç noktası mutlak yokluğu göstermez. Ölçekteki eşit aralıklar, değişkenin değerindeki eşit farklara karşılık gelmektedir. Aralıklı ölçekler, objelerin arasındaki farkın miktarını gösterir. Bu tür sonuçlar ifade etkilerinden dolayı ölçek sonuçları üzerinde her türlü istatistiksel işlem yapılabilir.

  Son zamanlarda eğitim sistemi içindeki gelişmeler, eğitimcileri eşit aralıklı ölçek niteliğine sahip standart testler geliştirmeye yöneltmiştir. Bu konuda yeterli araçlar geliştirildikçe, başarının değerlendirilmesindeki sübjektiflik ortadan kalkacaktır.  3. SIRALAMALI ÖLÇEKLER:

  Değişkeni iyi bilinmediği, değerinin anlamsız olduğu, bir birimle tanımlanamadığı zaman bu tür ölçekler meydana gelmektedir. Böyle durumlarda büyüklük sırasına konulmak için bu ölçekler oluşur. Böylece ölçülen nitelik ne ise, onu belirli bir özelliğe göre tayin etme olanağı doğar. Bu özellik yeterlilik düzeyi veya üstünlük özelliğidir. En üstünden, en yetersize doğru sıralamayı gösterir. Sıralama olduktan sonra ortak özellik anlamını yitirir. Önemli olan kimin, kimden daha çok büyük-küçük, yeterli-yetersiz olduğunu ortaya koymaktır. Bu nedenle sıraların birbiri ardındaki farklar anlamını yitirir. Ayrıca değişkenlerin birimle ifade edilmeleri ölçeklerde mümkün olmadığından iki ölçme arasındaki farkın miktarı da önemini kaybetmiştir. Sayılar veya grafikler bu tür ölçeklerdir.

  4. SINIFLAMALI (GRUPLAMALI) ÖLÇEKLER:

  Benzer özelliklerden yararlanarak aynı özelliğe sahip niteliklerin ifade edilmeleri için kullanılır. Belirli kategorilere ve niteliklere dayandırılarak yapıldığı içinölçekler içerisinde en yetersiz olanıdır.


  Öyle bir zamanına geldim ki yaşamın, ölüme erken sevgiye geç,
  Yine gecikmişim bağışla sevgilim, sevgiye on kala ölüme beş..

  )̲̅ζø̸√̸£ ч̸ø̸µ

 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Ölçek Nedir? Ölçek Çeşitleri Nelerdir?

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 4 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 2,00 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Ölçek - Ölçek ve Ölçek Çeşitleri
  By LaDyRoSe in forum Performans Çalışmaları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.11.11, 16:13
 2. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 18.10.11, 21:54
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.06.11, 15:24
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14.02.10, 02:08
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 31.01.10, 23:01

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.