Sponsorlu Bağlantı

1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Lozan AntlaŞmasinin Enteresan Maddeleri

 1. #1
  LaDy
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Lozan AntlaŞmasinin Enteresan Maddeleri

  Sponsorlu Bağlantı

  Lozan AntlaŞmasinin Enteresan Maddeleri

  Anlaşma sonrası Venizelos'un,"Türkler kaonferansa muzaffer olarak gelecek ve talepleri aşırı olcak zannediyordum.Ama tahmin ettiğimiz gibi olmadı" dediği lozan antlaşması'nın insanı oldukça şaşırtan maddeleri arasında şular bulunuyordu
  -Madde 17: Türkiye'nin Mısr ve Sudan üzerinde ki tüm hukuk ve senetlerinden vazgeçmesine ilişkin hüküm 5 kasım 1914 gününden başlayarak geçerlidir.
  -Madde20:Türkiye,Britanya hükümetince Kıbrısın 5 kasım 1914 tarihinde açıklanan ilhakını tanıdığını bildirir.
  -Madde21: 5 kasım 1914 tarihinde Kıbrıs adasın da yerleşmiş türk uyrukları,yerel kanun belirlediği şartlara göre,İngiltere uyrukluğuna geçecekve böylece türk uyrukluğunu yitireceklerdir.Bununla birlikte ,bu Türkler isterlerse bu andlaşmanın yürürlüğe konulmasından başlayarak iki yıllk bir süre içinde,Türk uyrukluğunu seçebileceklerdir.
  -Madde42: türkiye hükümeti, müslüman olmayan azınlıkların aile yada kişi statüleri konusunda,bu sorunların adı geçen azınlıkların törelerine göre çözümlenmesine uygun her türlü hükümlerin koyulmasını kabul eder.
  -Madde 43:Müslüman olmayan azınlıklara mensup Türk yuttaşlaraı,inançlarına aykırı yada dini ayinlerini bozacak herhangi bir işlem yapmaya zorlanmayacakları gibi,hafta tatilleri günüde mahkemelerde hazır bulunmamaktan ve kanuni iişlem yapılmasına engel olmaktan dolayı,onların hiç bir hakkı ortadan kalmayacaktır.
  (Burada müslümanlara tanınmayan haklar azınlıklara tanınmıştır.Çünkü 1925 e kadar tatil günü cuma idi.hıristiyanlarve yahudiler cumartesi ve pazar mesai olmasında dolayı ibadetlerini yapamıyorlardı.İşte 43.madde onlara bu meselelerini çözme kolaylığı tanıyor.Ancak 1925'ten tatil günleri değişince azınlıklar için problem kalmaz,ama problem müslümanla için başlar.)
  -Madde 58:Türkiye,Osmanlı hükümetince İngiltereye ısmarlanmış olup,Britanya hükümetince 1914 yılında müsadere edilmiş savaş gemileri için ödenmiş bulunan paranın geri verilmesini,ne biritanya hükümetinden ,nede onun uyrklarından istemeyi kabul ve bu konuda her tür lü isteklerden vaz geçer.
  (İstenilmesinden vazgeçilen para bügünki bütçe açığımızı kapatacak kadar büyük bir meblağdır.)
  -Madde 120isipline aykırı hareket sebebiyle cezaya çarptırılması gereken yada çarptırılmış savaş esirleri ve sivil tutuklular cezalarının bütünlenmesine yada onlara ilişkin kanun ikovuşturmanın sona ermesine bakılmaksızın geri yollanacaktır.
  (Bu madde odukça düşündürücüdür.Çünkü Yunanlılar Anadolu'dadır ve işgalcidir.Esirlerin ve savaş suçlularının çoğu onlardandır.Dolayısıyle bu madde onların yararı düşünülerek çıkartılmıştır.) • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Lozan AntlaŞmasinin Enteresan Maddeleri


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Lozan Antlaşmasının Bilinmeyen Maddeleri
  By Nephthys in forum Tarih
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17.03.13, 17:30
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.02.12, 13:38
 3. Lozan Antlaşmasının Maddeleri Nelerdir?
  By LaDyRoSe in forum Soru Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.11.11, 21:31
 4. Lozan Barış Antlaşması - Lozan Barış Antlaşmasının Maddeleri
  By LaDyRoSe in forum Performans Çalışmaları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.11.11, 15:36
 5. Lozan Bariş Antlaşmasinin Maddeleri Ve Önemi
  By LaDyRoSe in forum Performans Çalışmaları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.11.11, 15:35

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.