Sponsorlu Bağlantı

1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Özgürlük İle Milli Egemenlik Arasındaki İlişkiyi Açıklayınız

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Özgürlük İle Milli Egemenlik Arasındaki İlişkiyi Açıklayınız

  Sponsorlu Bağlantı

  Özgürlük İle Milli Egemenlik Arasındaki İlişkiyi Açıklayınız  Milli Egemenlik Nedir
  Milli Egemenlik Bir milletin kendi kaderine hakim olarak kendi geleceğini tayin etme gücünü elinde bulundurması demektir.
  Bir milletin kendini idare etmesi kendine hükümet edecek heyeti seçmesi anlamına gelir.İç görünüşü itibarıyla demokratik rejimi yani egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu ortaya koyarken dış görünüşü ile de milletin özgür ve bağımsız yaşamasını yani dışa karşı millet birliğini ve bütünlüğünü ifade eder.
  Milli Egemenlik bir kişi veya sınıfın egemenliğinden uzak olarak milletin kendi yönetiminde söz sahibi olması anlamına geldiğinden milletin genel iradesinin ortaya konulmasını sağlar ve iktidarın kayıtsız şartsız millete ait olmasını ifade eder. Milli Egemenlik anlayışında millet kendisini oluşturan fertlerden ayrı onların üstünde bir kişiliğe bir iradeye sahiptir ve egemenlik bu kolektif kişiliğe aittir.
  Milli Egemenlik millet iradesini hakim kılması münasebetiyle demokrasinin temel şartıdır Bu sebeple bütün demokratik rejimlerde en üstün kuvvet ve devlet yönetimi konusunda belirleyici unsur olarak devlete yön verirken aynı zamanda devlet fonksiyonlarının oluşmasını da sağlar.
  Milli Egemenlik insanlık tarihinde başlı başına kuvvet kaynağı olan ve kuvvet doğuran fikirlerden birisi olarak devletlerin yapısını değiştirebilecek ve tarihin akışını etkileyebilecek kadar etkilidir Dolayısıyla insanlık tarihi açısından büyük önemi sahiptir.
  Özgürlük Nedir
  İstenç özgürlüğü irade özgürlüğü ifade özgürlüğü düşünce özgürlüğü bireysel özgürlük toplumsal özgürlük ve benzeri kavram ve kategoriler felsefi Özgürlük nosyonu başlığı altında tartışılıp değerlendirilen ve siyasal içerimleri de olan birkaç önemli kavramdır.
  En genel haliyle özgürlük bağlı ve bağımlı olmama dış etkilerden(etkenlerden) bağımsız olma engellenmemiş ve zorlanmamış olma halini dile getirmektedir. Buna paralel baska bir gündelik tanımı insanın kendi kararlarını kendi istemine ve düşüncelerine göre belirleyebilmesi ve kendi seçimlerini kendi iradesi ile yapabilmesi olarak belirir.
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Özgürlük İle Milli Egemenlik Arasındaki İlişkiyi Açıklayınız


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Özgürlük İle Milli Egemenlik Arasındaki İlişki Nedir
  By RedBuLL in forum İlköğretim & Lise
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.11.12, 00:59
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.11.11, 15:41
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17.06.11, 04:48
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09.01.11, 02:33
 5. Milli Egemenlik
  By Sword_of_HeLL in forum Atatürk'ün Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14.10.08, 20:22

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.