Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Alzheimer Hastalığının Son Evreleri - Alzheimer Hastalığının Son Evresi

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Alzheimer Hastalığının Son Evreleri - Alzheimer Hastalığının Son Evresi

  Sponsorlu Bağlantı

  Alzheimer Hastalığının Son Evreleri - Alzheimer Hastalığının Son Evresi


  Alzheimer’in sık görülen geç başlangıçlı tipi 65 yaşından sonra ortaya çıkıyor.

  İnsanlar genellikle yaşlanma etkilerini geciktirmek için ellerinden geleni yaparlar çünkü hiç kimse yaşlılıkla beraber oluşan pekçok hastalıkla savaşmayı istemez. Halk arasında da, yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan unutkanlık ve onu takip eden çeşitli zihinsel bozukluklar genellikle bunama olarak adlandırılır ve çoğu kez yaşlılığın kaçınılmaz bir sonucu olduğu sanılarak kolayca kabullenilirdi. Oysa bilimadamları, Alzheimer hastalığının ve diğer bunama nedenlerinin, yaşlılığın normal bir sonucu olmadığını, beyin hücrelerindeki bazı bozukluklar sonucu ortaya çıktığını, kronik biçimde ilerleyerek, önce bağımlı hale düşürdüğünü, sonunda da ölüme kadar götüren geri dönüşsüz ciddi bir hastalık olarak belirtiyorlar. Alzheimer Derneği’nin Başkanı Prof. Dr. Murat emre, “Alzheimer’in sık görülen geç başlangıçlı tipi, karakteristik olarak 65 yaşından sonra ortaya çıkıyor. 65-74 yaşlarındaki erkeklerin ve kadınların yüzde 3’ünde hastalık varken, 85 ve üzerindekilerde sıklığı yüzde 30-50’ye yükseliyor. Yaş ortalaması yüksek olan Avrupa ülkeleri ve Amerika’da bu hastalığa sık rastlanıyor. Türkiye’de ise yaş ortalaması genç olduğundan pek fazla görülmüyor. Ama bundan 20 yıl sonra bu hastalığa yakalanabilecek vatandaşlarımız için erken teşhis çok önemli” şeklinde konuştu. Peki bizi büyüten, yetiştiren ve bugünlere getiren annelerimiz ve babalarımızda görülen, yaşlılığın normal sonucu olarak görülen hangi davranış şekilleri Alzheimer olarak adlandırılmakta ve tedavisi için şu an neler yapabiliyor?

  Alzheimer hastalığı için kesin tanı yöntemi, beynin mikroskop altında incelenmesidir
  Hastalığın nedeni henüz bulunamadığından, tam düzelme ya da şifa sağlayacak bir tedavinin olmadığını söyleyen nörologlara göre, yine de belirtileri azaltıp, hastaların yaşam kalitesini yükseltecek bir dizi ilaç bulunmakta. Alzheimer hastalığı için kesin tanı yöntemi, beynin mikroskop altında incelenmesidir. Ancak, bu yaşayan bir hastada nadiren uygulanır. Bunun yanı sıra ancak tam teçhizatlı bir klinikte tanı için yapılabilecek testleri ise şöyle özetliyorlar:
  1. Standart testler aracılığıyla uygun nöropsikolojik değerlendirme; bunları uygulayacak bir uzman gerektirir. Testler bellek, dikkat, akıl yürütme yeteneği ve motor yetenekler gibi bilişsel işlevleri araştırmayı amaçlayan bir dizi sorudan ibarettir.
  2. Alzheimer ile aynı belirtileri verme ihtimali olan hastalıkları ekarte etmek üzere bilgisayarlı tomografi (BT) ya da manyetik rezonans (MR).
  3. Alzheimer ile aynı belirtileri verme olasılığı olanhastalıkları ekarte etmek üzere ayrıntılı klinik muayene ve laboratuvar incelemeleri.

  Alzheimer Hastalığının Evreleri
  Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Emre, “Ortalama yaşam teşhisten sonra 7-8 yıl arasında değişmektedir. Bu hastalığının üç evresi vardır.
  Birinci evrede hafif ve genellikle ihmal edilen belirtiler gözükür. Genellikle yakın geçmişteki olaylara ilişkin bellek kaybı, tarihi hatırlama güçlüğü, mekanları tanıma güçlüğü, karar verme güçlüğü, kelime bulma güçlüğü birinci evrenin belirtileridir.
  İkinci evrede günlük yaşam aktivitelerinin sürmesini engelleyen belirgin problemler yaşanır. Bu belirtilerin başlıcaları, halüsinasyon, kaybolma, aile üyelerinin isimlerini unutmak gibi ağır bellek problemleri, konuşma bozuklukları, kendine yeterliliğin azalması (Yıkanma, giyinme gibi işlevlerde yardıma gereksinim).
  Üçüncü evrede ise tam bir bağımsızlık söz konusudur. Zihinsel bozukluklar fiziksel bozukluklarla birlikte gelir. Yardım edildiği halde beslenmede ve yürümede güçlük, tanımada güçlük, idrar ya da gaita kaçırma, belirgin davranış bozuklukları ise artık hastalığın ileri bir safhaya geldiğini gösterir” şeklinde konuştu.
  Alzheimer hastalığı, hasta kadar, onu nbakımını üstlenen yakın çevresi içinde büyük bir sosyo-ekonomik yük oluşturduğunu ifade eden Emre, “Çünkü ilk evrelerde tedavinin gecikmesi bakımını üstlenen yakınlarını büyük bir ekonomik yükün altına sokuyor. Hastalık ilerledikçe tedavi maliyeti artmaktadır. Kanada’da yürütülen bir araştırmada orta derecede hastalığın toplumsal bakım maliyetinin, hafif hastalığının iki katı kadar olduğu” söylendi.

  Tedavi etmenin yıllık maliyeti
  Bir hastayı tedavi etmenin yıllık maliyetinin Amerika’da hem doğrudan maliyetler (Hastane bakımı ve diğer tıbbi bakım) hem de dolaylı maliyetler (Bakımı üstlenenin gelir kaybı gibi) göz önüne alındığında 26 bin ile 47 bin Amerikan Doları arasında olduğu hesaplanmıştır. (1990 yılı için)

  ÜNLÜ ALZHEİMER HASTALARI
  Güzel ve yumuşak sesiyle yıllarca dillerden düşmeyen şarkıların sahibi ünlü “Tango Kralı”mız Şecaaittin Tanyerli ile 1918 yılında New York’ta dünyaya gelen ünlü Amerikalı aktrist ve sanatçı Rita Haywort da bu hastalık nedeniyle hayatını kaybedenlerden. 1980 yılında ABD Başkanlığı’na seçilerek 9 yıl boyunca bu görevini sürdüren Ronald Reagan da Alzheimer nedeniyle hayatının son yıllarını yaşıyor.

  Phoenix’deki bir tıp merkezinde yapılan araştırmada, Alzheimer riskini artıran APOE geni taşıyan, yaşları 20 ile 39 arasında değişen 12 kişi üzerinde çeşitli testler yapıldı. Beyin taraması yapan uzmanlar, bu 12 kişiden alınan sonuçlarla, söz konusu geni taşımayan 15 kişiyi karşılaştırdı. APOE genini taşıyan kişilerdeki metabolizma değişikliklerinin, ileri ya da orta derecede Alzheimer hastalarıyla aynı olduğunu tespit eden uzmanlar, hastalığın, belirtilerinin ortaya çıkmasından çok önce işaret verdiğini söyledi.

  Bu geni taşıyan kişilerin beyinlerindeki glikoz metabolizması seviyesi anormal derecede düşük çıkarken, geni taşımayanların beyninde normal düzeyde olduğu belirlendi. Alzheimer hastalarının beyninde de bu metabolizma seviyesinin düşük olması doktorların dikkatini çekti.

  İleri yaşlarda unutkanlıkla başlayan ve giderek ağırlaşan bir tabloyla devam eden Alzheimer, beyindeki kilit noktalarda bulunan nöronların ölümüne yol açıyor. Son araştırma, beyin taramalarıyla, henüz tedavisi olmayan bu hastalığa yakalanma riski taşıyan kişilerin erken dönemde tespit edilmesinin mümkün olduğunu gösteriyor.

  Alzheimer genetik mi?

  ABD eski Başkanı Ronald Reagan’ın Alzheimer hastası olduğunun açıklanmasından sonra, hastalık konusunda ABD’de yeni gelişmeler yaşanırken, hastalığın genetik olduğu tesbit edildi.
  İnsanların beyin fonksiyonu faaliyetlerinden Alzheimer hastalığının kalıtımsal olup olmadığı şimdilik bilinmiyor. Kalıtım yoluyla böyle bir hastalığa yakalananların erken teşhis yoluyla iyileşmesi sağlanıyor. Ancak, hastalığa yakalandıktan sonra tedavisi güç oluyor. Hastalığın en belirgin özelliği, aşırı unutkanlıkla ortaya çıkıyor. ABD’de yapılan çalışmalarda, ailesinde Alzheimer hastalığı bulunan kimselerde, iyileşmenin diğerlerine oranla yüzde 3 yüz daha fazla olduğu gözlendi. Bunamaya sebep olan Alzheimer hastalığına yakalanan ABD eski Başkanı Ronald Reagan, eşi Nancy’den başka kimseyi tanımıyor, hatta bir zamanlar başkan olduğunu bile hatırlamıyor.
  New York Times Gazetesi’nin haberine göre, 86 yaşında olmasına rağmen sağlıklı dış görünüşünü koruyan Ronald Reagan, hâlâ golf oynuyor ve zaman zaman bürosuna giderek çalışıyor. Ancak Alzheimer’a yakalanan eski başkanın en büyük sıkıntısı, yüzleri hatırlamaması. 8 yıl boyunca ABD Başkanı olarak görev yapan Reagan, sokakta rastladığı kişilerin kendisine niye selam verdiğine de bir anlam veremiyor.

  Her unutkanlık Alzheimer belirtisi midir

  Huzurevlerinden toplanan bir grup yaşlı ve hasta, “Dünya Alzheimer Günü” sebebiyle Yaşlılar Gündüzlü Bakım Merkezi’nde biraraya gelip piknik yaptı. Alzheimer Vakfı ve Derneği ile Novartis ilaç firmasınca düzenlenen etkinlikte, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı Batıkent Yaşlılar Gündüzlü Bakım Merkezi’nin bahçesinde toplanan hastalar, yaşlılar ve yakınları, piknik ile toplumun dikkatini hastalığa çekmek istediklerini ifade ettiler. Bir konuşma yapan Alzheimer Vakfı ve Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Murat Aydın da, bu konuda dünyanın pek çok şehrinde yürüyüşler düzenlendiğini belirterek, “Amacımız, toplumu sinsi hastalık olarak kabul ettiğimiz Alzheimer hakkında bilinçlendirmek ve eğitmektir” dedi. A.Ü. Nöroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ayşe Bingöl de, Alzheimer hastalığının önemine dikkati çekerek, unutkanlığın çeşitli sebepleri olabileceğini söyledi.

  Alzheimer`ın erken teşhisi
  Özellikle yaşlı insanlarda görülen ve unutkanlık hastalığı olarak adlandırılan Alzheimer’ın, ilaç ya da herhangi bir yöntemle tedavi edilemediğini anlatan Bingöl, hasta Alzheimer belirtileri gösterdiğinde, uzman kişiden yardım istenmesi gerektiğini kaydetti. “Her unutkanlık Alzheimer değil” diyen Bingöl, hastalığa zamanında teşhis konulması durumunda ilerlemesinin geciktirilebileceğini belirtti. Bu arada, Yaşlılar Gündüzlü Bakım Merkezi’nde, Novartis firması tarafından yaptırılan fizyoterapi ünitesi de hizmete açıldı.

  Alzheimer Hastalığı oranı
  Trabzon ilinde yaptıkları araştırmada, 55 yaşın üzerindeki yaşlılarda yüzde 17.1 oranında Alzheimer hastalığı görüldüğünü belirten Doç. Dr. Mustafa Bilici, bu oran kadınlarda yüzde 22.8’e çıkarken, erkeklerde yüzde 10.5 olarak belirlendiğini kaydetti. Bilici, önümüzdeki yüzyılda yaşlı nüfusun artmasıyla Alzheimer hastalığıyla daha sık karşı karşıya gelineceğini vurgulayarak şöyle konuştu: “Onun için yürütülen çalışmalar gelecek göz önüne alınarak yapılmalıdır. Hastalığın erken dönemde tedaviye başlanması halinde uygulanacak olan tedavi iki eksende yürütülüyor. Birincisi ilaç tedavisi, ikincisi ise eğitim çalışmaları. Eğitim çalışmaları zor ve zahmetlidir ancak, eğitim bırakılmamalı, bırakıldığı takdirde yatan bir hasta durumuna gelinir.”

  Alzheimer hastalığı kadınlarda daha fazla

  Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Bilici, Alzheimer hastalığının, erkeklere oranla kadınlarda 2 kat daha fazla görüldüğünü söyledi. Bilici, yaptığı açıklamada, bunamanın, yaşlılığın doğal bir sonucu olmadığını belirterek, “Toplumda 65 yaşın üzerindeki her 100 kişiden 5’inde bu hastalık görülebiliyor. Bu oran, 85 yaşından sonra yüzde 20’lere kadar çıkıyor. Yaş yükseldikçe hastalığın oranı da artıyor. Özellikle bu hastalık kadınları seviyor. Erkeklerin iki kat daha fazlası kadınlarda görülüyor” diye konuştu.
  Bilici, Alzheimer hastalığına, hormonal dengedeki bozukluklar, genetik problemler ve beyin yapılarının yanı sıra eğitim seviyesi düşük olanlarda daha sık görüldüğüne dikkati çekerek şunları söyledi: “Evli olmamak, çocukluğunu kırsal kesimde geçirmiş olmak, kafa travması geçirmiş olmak ve kan nakli yaptırmış olmak gibi unsurlar etken. Alzheimer hastalığı, 21. yüzyılın hastalığıdır. Yaşlılarda kalp, kanser ve inmeden sonra en sık karşılaşılan dördüncü ölüm sebebidir.”

  Türkiye´de Alzheimer hastalığı

  Her geçen gün tıpta yeni bir gelişmeyle karşılaşıyoruz. Tabii; bu gelişmelerle birlikte insan ömrü de uzuyor. Ancak bu gelişmeler her ne kadar sevindirici olsa da; bir çok problemi de beraberinde getiriyor. İşte ileri yaşlarda görülen Alzheimer hastalığı da bunlardan biri. Dünyada yaşlı nüfusu arttıkça Alzheimer hastalığına yakalananların sayılarının çoğalacağı da bir gerçek. Alzheimer’in ilerleyen yıllarda gelişmekte olan Türkiye için önemli bir problem haline geleceğini belirten Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Emre, “Bunama olarak tanımlanan Alzheimer, dünya genelinde daha çok 65 yaşın üzerindeki insanlarda görülüyor. Ancak sebebi belirlenemeyen bu hastalık, Türkiye’de bilinmiyor.” dedi. Prof. Dr. Emre; hastalığı nasıl tanımlarsınız sorusunu; “Alzheimer hastalığı, en sık görülen bunama tipidir. Bunama günlük yaşam aktivitelerinin sürdürülmesini engelleyen ilerleyici, kronik bir beyin hastalığıdır.”şeklinde cevapladı. Prof. Dr. Emre, Türkiye’deki durumla ilgili olarak şunları söyledi: “Ülkemizdeki Alzheimer hastası sayısı ile ilgili olarak yapılmış sağlıklı bir araştırma yok. Ancak 150 ile 250 bin arasında hasta olduğu tahmin ediliyor. Bu da oldukça önemli bir sayı. .”
  Alzheimer’la ilgili ilaçlara engel

  Alzheimer ve benzeri demans hastalıklarında kullanılan Aricept, Exelon ve Rem-inyl adlı ilaçların, etkili olmadığı gerekçesiyle bundan böyle İngiltere’de sosyal sigorta kapsamından çıkarılacağı bildirildi.

  The Guardian Gazetesi’nin haberine göre, hükümetin sağlık tavsiye kurulu, söz konusu ilaçların yılda 60 milyon sterlin tutarındaki harcamayı haklı kılacak bir etki göstermediği kararına vardı. Halen bu ilaçları kullananlar yeni uygulamadan etkilenmeyecek.

  Alzheimer bir bunama hastalığı değildir.

  Dünya tıp alemini son iki yılda eli kolu bağlı bırakan ve daha çok 65 yaş sınırındaki insanlarda görülen Alzheimer, çağın en amansız hastalıklardan biri haline geldi. 5-10 yıl içerisinde insanın tüm hafızasının silinmesine ve vücudun işlevini yitirmesine neden olan hastalığa yakanan her 10 kişiden biri yurdumuzda bulunuyor. İstanbul Üniversitesi Nöroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Emre, hastalığı teknolojinin olumsuz bir hediyesi olarak yorumlarken hastalığın belirtilerini ve ortaya çıkışını ise şöyle tanımlıyor:
  "Hasta yakınları da tehlike altında"
  "Alzheimer bir bunama hastalığı değildir. Her 100 bunama hastasının sadece 70'i Alzeheimer hastasıdır. Unutkanlık, huysuzluk, dikkatsizlik, yeni bilgi edinememe, eskileri ise çok iyi hatırlayamama hastalığın başlangıç belirtileridir. Alzheimer hastaları bir sorduklarını bir çok kez sorarlar. Eşyalarını koydukları yerlerde bulamazlar. Örneğin çoraplarını buzdolabında ararlar. Çocuklarına baba diye hitap ederler"
  Alzheimer hastalığına karşı bugün itibariyle sadece ilaçla mücadele verilebildiğini söyleyen Prof. Dr. Murat Emre, "Tıbbi tedavi biçimleri dışında hastaya bakım sorumluluğunu üstlenen hasta yakınlarının da en az hastalar kadar yardıma ve desteğe ihtiyacı vardır" diyerek hastalığın mücadele şeklinin çok zor olduğunu belirtti.
  Alzheimer Derneği Telefon numarası
  Alzheimer hastalığıyla mücadele etmek için ülkemizde bir derneğin bulunduğuna değinen Prof. Dr. Murat Emre, "Derneğin amacı hastalığı tanıtmak, belirtilerini, tedavi şekillerinin neler olduğu konusunda yardımcı olmaktır. Bu konuda broşürleri büyük alışveriş merkezlerinde dağıtılmaktadır. bu hastalığa yakalananlar için 0800 211 80 24 numaralı telefonu ücretsiz arayıp, hastalık hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirler" dedi.

  Alzheimer'e yol açan protein bulundu

  Dünyada hergüh tıp alanında yeni gelişmeler sağlanıyor. Sokaktaki insanın biraz kafasını karıştırsa da, yeni tıbbi bulgular kamuoyuna duyruluyor. İşte tıp alanında birkaç gelişme:

  Kentucky Üniversitesi uzmanları Alzheimer hastalarında sinir hücrelerini öldürerek beyin faaliyetlerinin azalmasına yol açan bir protein belirlediler. Katil proteine karşı geliştirilecek ilaçlarla Alzheimer hastalarında sinir hücrelerinin ölümünün yavaşlatabileceği belirtiliyor.

  Kentucky Üniversitesi'nden Prof. Mark P. Mattson, Alzheimer hastalarının beyinlerindeki sinir hücrelerinde yüksek oranda ‘Par-4’ diye anılan proteine rastladıklarını belirtti. Alzheimer hastalarının beyinlerinin hastalıklı bölümlerinde Par-4 seviyesinin sağlıklı beyinlere oranla 18 kez daha yüksek. Aynı uzmanlan bu yeni bilgiler ışığında ilaç hazırlanmasının 5 ila 10 yıl alacağını da bildirdiler.

  Hasta sahiplerine 10 öneri

  Yaşamı basitleştirin: Eskiden beri alışkın olduğu düzenli, huzurunu bozmayan, güven veren bir ortam sağlayın. Çevresinde, evde sık sık önemli değişiklikler yapmaktan, gereksiz eşyalardan kaçının. Uzun uzun düşünmemesi için yaşamı basitleştirin, seçenekleri azaltın.

  Bağımsızlığını sürdürün: Hastalığın ileri evrelerine kadar birçok konuda bağımsızlığını sürdürebilen hastalar vardır. Kendi yapabilecekleri şeyleri siz yapmayın. Böylece hem kendilerine saygılarını korumuş, hem de yaşamanızı kolaşlaştırmış olursunuz.

  Öz saygısını koruyun: Hastalığı nedeniyle saygısızlık olarak algılayabileceği, gururunun kırılabileceği davranışlardan kaçının, sınırlamalarınızda ölçülü olun.

  Tartışmayın: Hastalık nedeniyle yargısı bozulmuş olabileceği için ona kendi doğrularınızı kabul ettirmeye çalışmayın. Makul olmayan istekleri olduğunda çocuklara yapıldığı gibi dikkatini saptırın, başka seçenekler sunun, zıtlaşmayın.

  Mizah duygusunu koruyun: Bu hastalığın sizin ve onun yaşamını karartmaması gerektiğini düşünerek mutlu aile olmayı becerin. Onunla birlikte gülün, ama asla beceri kaybıyla alay etmeyin.

  Güvenliğe önem verin: Özellikle başkalarına bağımlı hale gelen hastalar için evi ve çevreyi güvenli hale getirin.

  Beden sağlığına özen gösterin: Zihinsel sağlığın bozulmaya başlaması bedeni ihmali gerektirmez, bunun için egzersizleri teşvik edin.

  Koruduğu becerileri değerlendirin: Resimle, oyunla, kitapla ve dostlarıyla zaman geçirmesini sağlayın ki, hayatı zenginleşsin.

  İletişimi sürdürün: Sözlü iletişim kurma becerilerinin azaldığı evrelerde bile onunla yüz ifadenizle, dokunuşunuzla, ses tonunuzla iletişim kurabileceğinizi unutmayın.

  Bellek tahtası kullanın: Unutkanlığın başladığı dönemde not almasını teşvik etmek için bir köşeye ‘‘bellek tahtası’’ asıp hatırlaması gerekenleri üzerine iliştirin.
  Alzheimer Hastalığının Evreleri Alzheimer Hastalığının Evreleri hakkinda aciklamalar Alzheimer Hastalığının Evreleri konusunda bilgiler.

  Anahtar Kelimeler:Alzheimer Hastalığının Evreleri, Alzheimer hastalarının ömrü ,Alzheimer hastalığı ,alzheimer nedir ,alzheimer belirtileri , alzheimer tedavisi alzheimer evreleri
+ Cevap Ver
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Alzheimer Hastalığının Son Evreleri - Alzheimer Hastalığının Son Evresi


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.07.12, 18:45
 2. Alzheimer Hastalığının Fizyopatolojisi
  By MyLoVe in forum Ruh Sağlığı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.07.12, 18:42
 3. Alzheimer Hastalığının Tedavisi
  By MyLoVe in forum Ruh Sağlığı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.07.12, 18:36
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.07.12, 18:34
 5. Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 08.06.09, 12:03

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.