Sponsorlu Bağlantı

3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Sırt Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

 1. #1
  Özel Üye
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Sırt Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

  Sponsorlu Bağlantı

  Sırt Ağrısı Nedenleri - Sırt Ağrısının Nedenleri - Sırt Ağrılarının Sebepleri  Yapılan çok sayıda bilimsel araştırma sonucu; her beş insandan biri sırt ağrısı çektiğini göstermektedir. Özellikle gelişmiş ülkelerde sırt sorunları önemli bir probleme dönüştü. Bunun için sırt sağlığına özen göstermeliyiz. Aksi takdirde bu ağrılar yaşamımızı olumsuz yönde etkiler ve işgücü kaybına uğratır. Bir çok hastalıkta da olduğu gibi sırt ağrılarından değil geç kalınmaktan korkulmalıdır. Amacımız ağrısız hareket kısıtlılığı olmayan mutlu bir toplum yaratmaktır.

  Sırtın yapısı

  Sırtın fonksiyonel yapısı; oniki omur arkada faset eklemleri omurlar arasında önde disk denen yastıkçılar ve arkada deliklerden çıkan spinal sinirlerden oluşur. Sırt omurga hareketleri; göğüs kafesinden dolayı boyun ve bel omurga hareketlerine göre daha azdır.

  Sırt Ağrısının Nedenleri
  .

  * stres ( sabah yorgunluğu, bitkinlik, yaygın başağrıları)

  * duruş bozuklukları( bilgisayar kullanma, şoförlük)

  * kamburluk

  * omurganın yana eğrilikleri

  * juvenil kifoz(özellikle gelişme döneminde erkek çocuklarda görülen bir çeşit kamburluk)

  * hiparostosis ( daha çok erkeklerde görülen bir çeşit kireçlenme )

  * iç organlardan yansıyan ağrılar

  * interkostol nevralji

  * sırt bölgesinde fıtık ve kireçlenmeler boyun bölgesindeki fıtık ve kireçlenme ağrılarının sırta yansıması ( bu durumda özellikle kürek kemikleri arasında ve altında ağrı olur )

  * osteoporoz ( kemik erimesi )

  * iltihaplı romatizmalar ( ankilozan spondilit )

  * multipl miyelom ( bir çeşit kemik tümörü )

  * kemik tüberkülozu

  * çökme kırıkları

  * iyileşmiş omurga kırıkları

  Sırt ağrıları hangi durumlarda tehlikelidir?

  * şiddetli ağrı

  * gece terlemesi

  * zayıflama

  * boy kısalması

  * bacaklarda kuvvet kaybı, uyuşma

  * kan tahlilinde yüksek sedimantasyon, idrarda protein

  * solunum sıkıntısı

  Sırt ağrısına yukarıda bulgular ve belirtiler eşlik ediyorsa durum ciddiye alınmalı ve mutlaka ileri tetkikler yapılmalıdır.

  Sırt ağrıları büyük çoğunlukla mekanik, dejeneratif bozukluklar ya da bel veya boyundan yayılan ağrılara bağlıdır.

  Sırt ağrıları neden oluşur ve nasıl tedavi edilir?

  Sırt ağrılarının nedeni sırtımızda omurganın her iki yanında bulunan kasların gerilmesidir. Bu gerilmenin en önemli nedeni strestir. Strese girdiğimizde ilk önce boyun kaslarımız gerilir. Bu gerilme sonucunda “C” harfine benzeyen boyun omurgamız düzleşir omuz ve sırta giden sinirlerin çıkışları daralır sinirler baskı altında kalır. Bu baskı ile birlikte sırttaki kaslar gerilir. Bu yüzden ağrı duyarız. Kasların uzun süre gergin halde kalması kas topaklarına neden olur. Yani tıpta fibrozit dediğimiz oluşumlara neden olur. Bu fibrozitler en ufak bir yorgunlukta ağır kaldırma sonucunda klima veya vantilatör altında uzun süre kalmada ağrılar yaratır dayanılmaz ağrılar çekeriz. Kas gerginliğini azaltmak için farkında olmadan sırtımızı kamburlaştırır artık son dönemlerini yaşayan ihtiyarlara döneriz.

  Bu ağrıları uzun zaman çekenler avuç avuç ilaç alırlar doktor doktor dolaşırlar ömür boyu bu ağrılardan kurtulamayacaklarını düşünerek karamsarlığa kapılırlar.

  Ağrılardan kurtulmak mümkün mü kurtulmak için neler yapmalıyız nerelere başvurmalıyız?

  1. İlk olarak ağrımızın nedeni belirlenmelidir. Ağrının boynumuzdan mı sırt kaslarından mı kaynaklandığı yoksa başka bir hastalığımız mı olduğu tespit edilmelidir. Unutulmamalıdır ki akciğer hastalıkları safra kesesi ve mide rahatsızlıkları da sırtta ağrı yapar. Teşhis öncelikle fiziki muayene şikayetlerin dinlenmesi ile (ne yazık ki hastayı aktif olarak dinlemek çoğu zaman ihmal ediliyor ve yanlış sonuçlara yönleniliyor) sonra da MR BT ve direkt grafi incelemeleri ile konur. EMG de bize yardımcı olur.

  2. Sonra sıra sırt kaslarının gevşetilmesine gelir. Kas gevşeticiler ve lokal etkili merhemler (bu merhemleri iyice yedirerek sürdükten sonra mutlaka en az on dakika ütüyle ısıtılmış havlu sıcak su torbası veya saç kurutma makinasıyla sıcak uygulanmalıdır) kullanılır ama sadece ilaç tedavisi yeterli değildir. Mutlaka fizik tedavi veya alternatifi (masaj manipulasyon nöral terapi akupunktur soft lazer) uygulanmalıdır. Fibrozitler teker teker tespit edilip yok edilmelidir.

  3. Fizik tedavi ile birlikte stres etkeni de ortadan kaldırılmalıdır. Mümkünse hastanın yaşamında stresi körükleyen unsurlarda radikal değişiklikler yapmak tatile çıkmak hobilere daha uzun zaman ayırmak oldukça faydalı olur. Eğer bu değişiklikler yeterli olmazsa bir psikiyatristin veya psikoloğun yardımını almak yararlı olur.

  4. Tedavi bitiminde doktorunuzun önereceği sırt kaslarını güçlendirecek egsersizleri yapmak gereklidir. Eğer gerekli ortam bulunursa sırtüstü yüzmek en iyi egsersizdir. Güneş deniz sıcak kum kaplıcalar çok faydalıdır. Soğuktan mümkün olduğunca korunmak gereklidir.

  5. Tüm bu tedaviler sırasında ve sonrasında bazı hareketlerden kaçınmak gereklidir. Yerden bir şey alırken öne veya yana eğilmek yerine çömelmek yukarı doğru uzanmak yerine bir şeyin üstüne çıkıp işimizi görmek sırt ağrısı riskini azaltır. Ayrıca sürekli pozisyon değiştirmek yani uzun süre oturmamız gereken bir iş yapıyorsak en geç yarım saatte bir dolaşmak aynı yerde ayakta durmaktan kaçınmak televizyon seyrederken veya gazete okurken sırtımızı ve başımızı dayayacak koltukları tercih etmek dikkat etmemiz gereken unsurlardandır.

  6. Unutulmamalıdır ki keyifliyken yapacağımız ters hareketlerden bir sıkıntı doğmaz ama stresliyken yapacağımız her ters hareket sağlığımızı ciddi olarak etkiler. 2. #2
  Misafir
  Guest

  Standart Cevap: Sırt Ağrısı Nedenleri - Sırt Ağrısının Nedenleri - Sırt Ağrılarının Sebepleri

  Teşekkürler,

 3. #3
  Junior Member

  Standart Cevap: Sırt Ağrısı Nedenleri - Sırt Ağrısının Nedenleri - Sırt Ağrılarının Sebepleri

  teşekkürler bilgi için

 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Sırt Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 5,00 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Sırt Ağrıları Hakkında Bilgi
  By Єlfida in forum Sağlık
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 11.12.13, 11:54
 2. Sırt Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?
  By ArchAngeL in forum Sağlık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17.08.11, 13:04
 3. Bel ve Sırt Ağrısının Nedenleri
  By ArchAngeL in forum Sağlık
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 17.08.11, 12:35
 4. Sırt Ağrısı Neden Olur?
  By ArchAngeL in forum Sağlık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17.08.11, 12:31
 5. Karın ve Sırt Ağrısının Nedenleri
  By ArchAngeL in forum Sağlık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17.08.11, 12:24

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.