Sponsorlu Bağlantı

1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Zoretanin ilacı Ne işe Yarar?

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Zoretanin ilacı Ne işe Yarar?

  Sponsorlu Bağlantı

  Zoretanin ilacı Ne işe Yarar

  ZORETANİN nedir ?

  ZORETANİN
  akne tedavisinde kullanılan A vitamini türevi bir ilaçtır. ZORETANİN'in halk dilinde ergenlik sivilcesi olarak bilinen aknelerin güçlükle iyileşen ve/veya iyileşme sırasında skar ( yara izi ) bırakan türlerinde etkili olmustur.

  ENDİKASYONLARI
  İzotretinoin, şiddetli akne formlarının (nodülo-kistik formlar) ve diğer tedavilere yanıt vermeyen aknenin tedavisinde endikedir.

  İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ
  Vit A
  Toksik etkiler artabileceğinden, hastalar vit A içeren vitaminler almamaları konusunda uyarılmalıdır.

  Glukoz
  İzotretinoin tedavisi sırasında bazı hastalarda kan şekeri kontrolü bozulmuştur. Bazılarında da yeni diyabet vakaları teşhis edilmiştir ancak ilişki kanıtlanamamıştır.

  KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU
  Kullanıma ilişkin uyarılar
  1-Tedaviye bir sonraki adet döneminin ikinci veya üçüncü gününden önce başlanmamalıdır.
  2-Tedaviye başlamadan önceki iki hafta içinde negatif gebelik testi sonucu alınmalıdır ( Tedavi sırasında her ay gebelik testlerinin yapılması önerilir).
  3- İzotretinoin tedavisine başlamadan önce, hekim, gebe kalma potansiyeli olan hastalara, alınacak önlemler, çok ağır fetal malformasyon riski, tedavi sırasında veya kesildikten sonraki bir ay içinde gebe kalmanın muhtemel sonuçları hakkında sözlü ve yazılı bilgi vermelidir.
  4-Aynı etkili ve kesintisiz gebelik önleyici tedbirler, araya giren süre ne kadar uzun olursa olsun, tedavinin tekrarlandığı her sefer alınmalı ve tedaviden sonra bir ay sürdürülmelidir.
  5-Hasta bu önlemlere rağmen, izotretinoin tedavisi sırasında veya tedavi bırakıldıktan sonraki bir ay içinde gebe kaldığı takdirde, fetusta ağır bir malformasyon görülme riski çok yüksektir.

  İzotretinoin yiyeceklerle birlikte verilmelidir. İzotretinoinin tavsiye edilen doz aralığı, 15-20 hafta boyunca, yiyeceklerle birlikte ikiye bölünmüş dozlar halinde 0.5-1.0 mg/kg/gündür. 0.1, 0.5 ve 1.0 mg/kg/gün dozlarının karşılaştırıldığı çalışmalarda hastalığın ilk temizlenmesinin tüm dozlarla sağlandığı ancak düşük dozlarla yeniden tedavi gerekliliğinin arttığı görülmüştür. Tedavi esnasında doz, elde edilen yanıta veya oluşan klinik yan etkilere (bazıları dozla ilişkili olabilir) bağlı olarak ayarlanabilir. Yetişkin hastalarda hastalık çok ciddi düzeydeyse ve başlıca gövdede belirginse tolere edilebildiği sürece 2.0 mg/kg/gün dozuna kadar doz artırılabilir. İzotretinoin yiyeceklerle birlikte alınamadığında emilim belirgin şekilde düşecektir. Doz artırımından önce hastanın ilacı alımı sırasında yiyeceklerle birliktelik konusundaki uyumu sorgulanmalıdır.
  İzotretinoinin günde tek doz kullanımının güvenilirliği ortaya konmamıştır.
  Kapsüller öğünlerle beraber günde bir veya iki kerede alınmalıdır.
  15-20 haftalık tedavi süresi bitmeden önce toplam nodül sayısının %70’inden fazlası düzeldiyse tedaviye devam edilmeyebilir. 2 ay veya daha fazla tedavisiz süre sonrasında halen ısrarcı nodüler akne devam ediyorsa ikinci kur tedavi başlanabilir. İskelet gelişimi tamamlanmamış hastalarda optimal tedavisiz aralık süresi belirlenmemiştir. İzotretinoin ile uzun süre düşük doz çalışması yapılmamıştır ve uzun süreli kullanım önerilmez.
  15-20 haftalık tedavi ile birçok hastada tam ve uzun süreli remisyon sağlanmıştır. 2. tedavi kürü gerektiğinde en az 8 hafta ara verilmesi önerilir çünkü ilk tedavi bitiminden sonra da iyileşmenin devam ettiği gösterilmiştir.
  Jelli epilasyon dermatit riski taşıması nedeniyle tedavi sırasında ve tedaviden sonra 5-6 ay süreyle kullanılmamalıdır.
  Pediyatrik hastalarda kullanım sırasında sırt ağrılarında artış (%29) ve artralji (%22) görülmüştür.

  DOZ AŞIMI
  İnsanlarda doz aşımı ile kusma, yüzde kızarma, karın ağrısı, başağrısı, sersemlik ve ataksi görülebilir. İzotretinoin her dozda ciddi doğum defektlerine neden olur. Çocuk doğurma çağındaki kadınlarda doz aşımı durumunda hamilelik bertaraf edilmelidir. İzotretinoin ile doz aşımı olan erkeklerde de semende izotretinoin bulunacağından 30 gün süre ile hamilelik riskini önlemek için kondom kullanılmalıdır. Yine aşırı doza maruz kalanlar 30 gün boyunca kan vermemelidir.

  Doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

  Reçete ile satılır.

  BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Zoretanin ilacı Ne işe Yarar?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Zoretanin Tedavisi
  By Noяa in forum Sağlık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.03.13, 21:56
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20.06.11, 01:44
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01.10.10, 02:06
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.08.10, 15:43
 5. Efedra Zayıflama İlacı - Efedra Yasaklı Zayıflam İlacı
  By LaDyRoSe in forum Güzellik Sırları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26.07.10, 02:42

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.