Sponsorlu Bağlantı

2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Nefes Kesilmesi Nedir? Neden Olur?

 1. #1
  Junior Member
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Nefes Kesilmesi Nedir? Neden Olur?

  Sponsorlu Bağlantı

  1) Nefes kesilmesi nedir?
  Nefes kesilmesi; nefes darlığı, derin soluk alamama, alınan nefesin yetmemesi, boğulma tıkanma hissi, hava açlığı, çabuk yorulma, ani nefes durması, bazen de çarpıntıyı tanımlamak amacıyla kullanılır.
  Nefes darlığı, alınan nefesin yetmemesi, hava açlığı başta astım ve KOAH olmak üzere kronik solunum yolu hastalıklarında görülür, yine kalp yetersizliğinde nefes darlığı sık görülen belirtilerdendir. Çabuk yorulma ve çarpıntı daha sık kansızlık, kalp yetersizliği, astım düşündürmekle beraber kondüsyon düşüklüğü spor yapmamaya bağlı da görülebilir. Obezite de benzer yakınmalara yol açabilir.
  Ani nefes alamama nefes borusuna yabancı cisim kaçması, arı sokması ya da ilaç alerjisi gibi alerjik durumlarda anafilaksiye bağlı havayolu ödemi gibi durumlarda ayrıca uyku apne sendromunda apne dönemlerinde görülebilir.
  Bunun dışında psikolojik nedenlere bağlı olarak hava açlığı şeklinde tanımlanan aldığım hava yetmiyor, nefesim kesiliyor diye de tariflenen nefes kesilmesi sıklıkla genç erişkinlerde görülmekle birlikte her yaş grubunda özellikle stresli dönemlerde görülebilen bir yakınmadır. Panik atak hastalarında sıktır.


  2) Nefes kesilmesi neden olur?
  • Hava yolu hastalıkları- Bunlar astım, KOAH
  • Parankimal akciğer hastalıkları (akciğer dokusunu tutan hastalıklar)Akciğerlerde esneklik kaybı ile giden interstisyel fibrozis, sarkoidoz
  • Göğüs duvarı hastalıkları, kifoz, kifoskolyoz
  • Solunum kas fonksiyon bozuklukları
  • Kardiovasküler hastalıklar-kalp yetersizliği, kalp kapak hastalıkları
  • Anemi
  • Kondüsyon bozukluğu
  • Psikolojik faktörler
  • Guatr 2. #2
  ModeratoR

  Standart Cevap: Nefes Kesilmesi Nedir? Neden Olur?

  Nefes kesilmesi, nefes darlığı, derin nefes alamama, çabuk yorulma, hava açlığı, alınan nefesin yetmemesi, tıkanma ve boğulma hissi, ani nefes kesilmesi, bazende çarpıntıyı tanımlamak amacıyla kullanılır.Nefes darlığı ve alınan nefesin yetmemesi, astım ve koah başta olmak üzere kronik solunum yolu hastalıklarında sık görülen bir durumdur. Bunun dışında kalp yetersizliği, benzeri durumlarda kalp hastalıklarında da nefes darlığı yakınması görülebilir.Çarpıntı ve çabuk yorulma, özellikle kansızlık başta olmak üzere çeşitli durumlarda karşımıza çıkabilir. Kondisyon yetersizliği olan kişilerde çabuk yorulma, nefes kesilmesi yakınmaları görülebilir.Ani nefes kesilmesi, bazen uykuda solunum durması şeklinde tanımlanan uyku apnesi sendromunda çıkabilir. Ani nefes alamama, nefes borusuna yabancı cisim kaçması, arı sokması ya da ilaç alerjisine bağlı durumlarda hava yolu ödemine bağlı görülebilir.Bunun dışında psikolojik nedenlere bağlı olarak hava açlığı şeklinde tanımlanan, aldığım hava yetmiyor, nefesim kesiliyor diye tarif edilen nefes kesilmesi yakınması sıktır. Özellikle genç erişkinlerde sıkça görülmektedir.


  Nefes kesilmesinin başlıca sebepleriNefes kesilmesinin pek çok nedeni vardır. Bunlar başlıca;* Hava yolu hastalıkları ( Astım, koah gibi )* Akciğer dokusunu tutan hastalıklar* Göğüs duvarının hastalıkları* Solunum kas fonksiyonları* Kalp damar hastalıkları ( kalp yetersizlikleri, kalp kapak hastalıkları)* Kansızlık* Guatr* Psikolojik faktörler* Kondisyon bozukluklarıYukarıda bahsettiğimiz maddeler, nefes kesilmesine yol açabilen rahatsızlıklardır.


  Nefes kesilmesi nasıl tedavi edilirNefes kesilmesi diye tanımlanan durumun tedavisi tamamen nedene yönelik olmalıdır. Astım veya koah gibi solunum yollarında daralmaya ya da tıkanmayla giden hastalıklarda, hastanın durumuna göre uzun süreli bronş genişletici ve ödem çözücü tedavisi yapılmalıdır.Ani nefes kesilmesi söz konu ise üst hava yollarının tıkanması durumu oluşmuştur ve buna yönelik gerekli değerlendirme yapılmalıdır. Örneğin; üst hava yollarına yabancı cisim kaçmış olabilir, yemek yerken konuşma ve gülmeye bağlı gıda maddelerinin aspirasyonu, yaşlılarda diş protezinin nefes borusuna kaçması, çocuklarda herhangi bir oyuncağın nefes borusuna kaçması söz konusu olabilmektedir. Ayrıca ilaç alerjisi, arı sokması gibi anafilaksiye yol açacak durumlarda hava yollarının ödem nedeniyle içten ödemlenerek şişerek tıkanması da ani nefes kesilmesine yol açabilmektedir.Yabancı cisim aspirasyonunda hava yolu açılmaya çalışılır, ağız içi temizlenir ve o anda yabancı cisim aspirasyonuna tanıklık edildiyse, hastanın arkasına geçilerek göğüs kafesinin alt ucuna gelecek şekilde arnının orta kısmına iki elle ani ve şiddetli bir şeklide bastırılır. Doğru zamanda doğru yerde yapıldığında hayat kurtarıcıdır.


  Öyle bir zamanına geldim ki yaşamın, ölüme erken sevgiye geç,
  Yine gecikmişim bağışla sevgilim, sevgiye on kala ölüme beş..

  )̲̅ζø̸√̸£ ч̸ø̸µ

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Nefes Kesilmesi Nedir? Neden Olur?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 23.10.11, 21:23
 2. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 23.07.11, 20:45
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19.04.10, 20:16
 4. Nefes Tutmanın Sırrı Nefes Tutmadaki Sır Nedir?
  By Sword_of_HeLL in forum Genel Kültür
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03.10.09, 16:22
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.04.09, 23:36

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.