Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Şanlıurfa'nın Bozova ilçesi hakkında bilgiler, tarihi, özellikleri

 1. #1
  Administrator
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Şanlıurfa'nın Bozova ilçesi hakkında bilgiler, tarihi, özellikleri

  Sponsorlu Bağlantı

  Şanlıurfa'nın Bozova ilçesi hakkında bilgiler, tarihi, özellikleri

  BOZOVA

  Tarih
  Bozova ve çevresi Asurlular döneminde Asuranianu, Romalılar ve Ermeniler döneminde Tormenapa, Araplar döneminde Telhüvek, Türkmenlerin Yaylak olarak isimlendirilmiştir. Bozova, MÖ 7250-5500 yerleşmelerine rastlanılmıştır. 1982 yılında Şanlıurfa Müzesi Müdürlüğü’nce Bozova’ya bağlı Şaşkan (İğdeli) köyü yakınlarındaki küçük ve büyük Şaşkan höyükleri arasında kalan arazide yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen bulgulardan, bölgenin ilk defa günümüzden 7000 yıl önce toprağa bağlanan insanlar tarafından iskan edilmeye başlanıldığı anlaşılmaktadır.

  Kalkolotik dönem (5500-3200) buluntuları; Bozova’ya bağlı Kurban Höyük, Lidar Höyük ve Siverek İlçesine bağlı Hasek Höyük kazılarında tespit edilmiş, ayrıca aynı kazılarda ilk Tunç Çağına ait (MÖ 3200-1800) çok sayıda değerli eserler ele geçirilmiştir.

  Turizm - Ulaşım
  Bozova’nın başta Şanlıurfa olmak üzere çevresinde bulunan bütün il ve ilçelerle karayolu bağlantısı mevcuttur. Bozova Şanlıurfa’ya 38 Km Adıyaman’a 70 Km Diyarbakır’a ise 121 Km mesafededir. Toplam köy yol ağı 446 Km’ dir. Köy yollarının 57.5 Km‘si asfalt, 133 Km‘si stabilize kaplama, 89’Km si sanat yapılı tesviye, 166.5 Km’si sanat yapısız toprak tesviyeli yoldur.

  Tesis
  Bozova'da Atatürk Baraj Gölünün kenarında bulunan Sosyal Tesisler, Yelken, Sörf, Kürek ve Yüzme gibi her türlü Su sporlarına müsattir.

  ÖNEMLİ YERLER

  Çar Melik Hanı (Kervansarayı)
  Şanlıurfa’nın – Gaziantep yolunun Aligör (ONbirnisan) köyünün kuzeyinden Bozova’ya giden yolun 14 km.de Çar Melik Kervansarayının bulunduğu Çar Melik (Bü*yük Han) köyüne ulaşılır.
  Bu anıtsal eser, Ticaret kervanlarının ve Hac yo1cu*larının konaklaması için Selçuklular devrinde yapıl*mıştır. Ancak kitabesi bulunamadığından kesin inşa tarihi bilinmemektedir.
  4380x36.30 m. ölçüsünde bir avlunun etrafını çevre*leyen ahırlar, kışlık ve yazlık odalardan meydana gel*miştir. Avluda bir su kuyusu vardır. Kervansaraya gi*riş, kuzey cephesinin ortasındaki eyvandan olmakta*dır. Bu giriş eyvanı ve avlunun etrafını çevreleyen me*kanların büyük bir kısmı bugün yıkılmış durumdadır

  Çarmelik Camii
  Hanın kuzey kapısının karşısında, iki katlı olarak ya*pılmıştır. Alt katı dershaneler, üst katı camidir. 6 adet kubbe ile örtülü, son cemaat yeri üç kemerli ve kubbe*sizdir. İskender diye adlandırılan mevkide bulunan mezar*lıkta ise yan yana bulunan ve iki kardeşe ait olduğu söylenen mezarların bu camii ve ham yapan kardeşle*re ait olduğu söylenmektedir.

  Titriş Kervansarayı
  Şanlıurfa ili Bozova ilçesi Titriş Köyü’ndeki bu kervansaray Birecik-Çarmelik-Urfa-Titriş-Karacurun-Siverek-Karabahçe ve Diyarbakır kervan yolu üzerinde bulunmaktadır. Kervansarayın kitabesi bulunmadığından yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. Yapı üslubundan Osmanlı döneminde, XV.-XVI.yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.
  Kervansaray kesme taştan, dikdörtgen planlı olarak yapılmıştır. Güney cephesindeki yuvarlak ve basık kemerli bir kapıdan giriş eyvanına girilmektedir. Bu eyvan direklerle desteklenen beşik tonoz örtülüdür. Buradan avluya geçilmektedir. Avlunun doğu, batı ve kuzey yönleri yuvarlak kemer ve payelerin taşıdığı kare planlı tonoz örtülüdür. Revakların doğu ve batı yönündekiler direklerin desteklediği düz damlıdır. Kuzeydeki revakın üzerine sonradan beton dökülmüş ve buradaki kapalı mekânlar yıkılarak yerlerine dükkânlar yapılmıştır. Hanın üç cephesi orijinalliğini korumuş olmasına rağmen iç bölümleri tamamen bozulmuştur. Bu arada güneydoğu köşesine de kerpiçten bir kat eklenmiştir. Han günümüzde harap durumdadır.

  Kurban Höyük
  Bozova’da bulunan Kurban Höyükteki kazı çalışmaları, Chicago Üniversitesi adına Dr. Leon Marfoe başkanlığında 1980 yılında başlanmış ve 1984 yılında sona ermiştir. Bu höyükte üç kültür tabakası tespit edilmiş olup, bunlar sırasıyla M.O.5000-3000 yılı Kalkolitik (Bakır-Taş) dönem, M.O.3000- 2000 YIlI Esiçi Tunç Dönemi ve M.O.2000-1500 yılı Orta Tunç Dönemidir. Kazı çalışmaları sonucunda pişmiş topraktan yapılmış çanak ve çömlekler, tunç iğneler, işlenmiş kemikler, taştan dibeklerve pişmiş topraktan yapılmış bina modelleri bulunmuştur. Höyük, Atatürk Barajı göl alanı altında kalmıştır.

  Lidar Höyük
  Bozova’nın 23 km. kuzeybatısında yer alan höyük, Dikili Köyündedir. Lidar Höyükte kazılara 1979 yılıda Almanya/Heidelberg Üniversitesinde Prof. H.Hauptmann başkanlığında başlanmış ve 1986 yılında sona ermiştir. Yörenin en büyük höyüğü olan Lidar da, Kalkolitik dönemden Selçuklu dönemine kadar devam eden bir yerleşim birimine rastlanmıştır. Xl. ve XII. yüzyıllara tarihlenen ilk katlarda çeşitli amaçla kullanılan odalardan oluşan, etrafı duvarlarla çevrili evler bulunmuştur. Küçük buluntu olarak mutfak gereçleri, ev eşyaları, keramik kaplar ve paralar bulunmuştur. Höyük çevresinde yapılan kazılarda ise, ilk Tunç Çağı kültürüne ait bir fırınlar grubu ortaya çıkarılmıştır. Her birinde iki ateşleme odasının bulunduğu nal biçimli 3 fırın 5 ocak ilk Tunç Çağı’nda fırınların çeşitliliğini göstermesi açısından önemlidir. Lidar Höyükteki kazı çalışmaları merdiven usulü yapılmış ve böylece kısa bir zaman sürecinde bu geniş yerleşim alanında kaç kültür tabakasının olduğu saptanmıştır. Höyük Atatürk Barajı göl alanı altında kalmıştır. • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Şanlıurfa'nın Bozova ilçesi hakkında bilgiler, tarihi, özellikleri

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 2 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 2,50 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.03.09, 17:33
 2. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 27.03.09, 17:29
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.03.09, 17:25
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.03.09, 17:24
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.03.09, 17:22

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.