Sponsorlu Bağlantı

1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Siirt ili ekonomisi hakkında bilgiler

 1. #1
  Administrator
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Siirt ili ekonomisi hakkında bilgiler

  Sponsorlu Bağlantı

  Siirt ili ekonomisi hakkında bilgiler

  İlimizin ekonomisi temelde tarım ve hayvancılık ile el sanatlarına, kısmen de sanayi ve ticarete dayanmaktadır. İlin en önemli sanayi kuruluşu olan Kurtalan Çimento Fabrikası dışında az sayıda küçük ve orta ölçekli sanayi kuruluşu mevcuttur.

  Siirt; 2001 yılı DİE verilerine göre kişi başına gayri sâfi yurt içi hasıla bakımından 81 il içinde 1111 $ ile 61. sırada yer almaktadır.

  İlimizde işsizlik oranı % 10,7’dir. Toplam nüfus içerisinde genç nüfus oranının yüksek ve istihdam imkanlarının yetersiz olması nedeniyle işsizlik en belirgin sorun haline gelmiştir. İstihdamı geliştirmek amacıyla Valiliğimizce emek-yoğun işletmelere ve tarımsal projelere ağırlık verilmiştir.

  Avrupa Birliği ve Dünya Bankası’nın desteklediği alanlarda projeler geliştirmek, ilimizdeki yatırımları yönlendirmek ve girişimcilerimize rehberlik etmek üzere Valiliğimiz bünyesinde Yatırım Yönlendirme Merkezi oluşturulmuş, bu amaçla 2 uzman personel istihdam edilmiştir.

  İlimizde uygulanmakta olan fıstıkçılık projesi kapsamında 5.3 milyon fıstık fidanı dikilmiştir. Dikilen fidanların ürüne gelmesiyle birlikte yılda yaklaşık 10 bin ton fıstık üretilecek, karşılığında 60 trilyon TL. gelir elde edilecektir. Böylece İlimizde kişi başına milli gelirin önümüzdeki yıllarda ülke ortalaması seviyelerine ulaşacağı hesaplanmaktadır.

  İlimiz sanayi yönünden oldukça geri kalmıştır. Mevcut sanayi tesislerinin bir kısmı işletme ve yatırım sermayesi yetersizliği nedeniyle kapanmıştır. Çalışır durumdaki tesisler ise düşük kapasite ile üretimlerine devam etmektedir.

  İlimiz, sınır ticareti kapsamında Van İli Sınır Ticaret Merkezine Mücavir İl olarak bağlanmıştır. İlimizde bulunan tüccarlar İran ile bu merkez üzerinden karşılıklı ticaret yapmaktadırlar. Sınır Ticareti ile ilgili işlemleri yürütmek üzere; Siirt Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde Sınır Ticareti Bürosu oluşturulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır.

  Sınır Ticareti kapsamında 2006 yılında 66 adet başvuru yapılmış olup, 66 başvuruya da “Uygunluk Belgesi” düzenlenmiştir. 2006 yılında 86.000 YTL tutarında ithalat gerçekleştirilmiştir.

  Suriye ve Irak’la yapılan görüşmeler tamamlandıktan sonra İlimizin Şırnak ve Mardin Sınır Ticaret Merkezlerine bağlanması faydalı olacaktır.

  İlde 47 adet Anonim ve 328 adet Limited Şirket faaliyet göstermektedir.

  İlimizdeki sanayi tesislerinin arzu edilen seviyede faaliyete geçmesi ile yaklaşık 1.295 kişiye doğrudan, 10.000 kişiye de dolaylı iş imkanı sağlanabileceği hesaplanmaktadır.

  İlimiz sanayisinin gelişebilmesi için teşvik ve uygulama sisteminin yeniden gözden geçirilmesi, uygulamalarda bölgeler arası farklılıkların dikkate alınması büyük önem arz etmektedir. • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Siirt ili ekonomisi hakkında bilgiler


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.03.10, 15:53
 2. Siirt Yerel Gazeteleri
  By Sword_of_HeLL in forum Basın Yayın
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.10.09, 15:06
 3. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 20.04.09, 20:59
 4. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 27.03.09, 15:59

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.