Sponsorlu Bağlantı

5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Prostat büyümesi neden olur

 1. #1
  Junior Member
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Prostat büyümesi neden olur

  Sponsorlu Bağlantı

  Prostat büyümesine başlı işeme yakınmalarının bazılarını fark ederek üroloji uzmanına gidildiğinde yapılan muayene ve görüşmeden sonra sadece , Belirtileri sizi rahatsız edecek kadar şiddetli ise ve / veya
  Böbrekleriniz ya da mesaneniz ciddi olarak etkilendiyse tedavi gerekli olacaktır. Prostatınızın sadece büyümüş olması tedavi görmeniz için yeterli bir neden değildir , yakınmalarınızın şiddeti ve idrar yollarınızın etkilenme düzeyi sizin tedavinizi belirleyecektir. Prostat yakınmalarınızın yaşamınızı ne kadar rahatsız ve sizi ne kadar mutsuz ettiğini kendinize sorunuz. Bu sorulara vereceğiniz cevaplar , sizin için doğru olan tedavi yolunu seçmenize yardımcı olacaktır.

  TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR ?
  Günümüzde prostat büyümesnin tedavisinde başvurulabilecek yollar şunlardır. Takip : Düzenli aralıklarla yakınmaların kontrolü
  İlaç tedavisi
  Kapalı Prostat ameliyatları
  Açık Ameliyat Her tedavi yolu ile durumunuzun daha iyiye gitme ve düzelme olasılığı vardır. Ameliyat ile yapılan tedaviler yakınmaları en etkili olarak gideren yöntemlerdir , ama diğer yöntemlerden daha fazla risk taşır. Tedavi seçeneklerinin avantajları , dezavantajları ve beraberinde getirebilecğei riskleri Üroloji uzmanı ile görüşerek öğrenmelisiniz . Hangi tedavi yönteminin sizin için daha uygun olacağı , yakınmalarınızın sizi ne kadar rahatsız ettiğine bağlıdır. Doğru ve gerekli olan tedavi seçeneğinize siz ve doktorunuz birlikte karar vereceksiniz.Doktorunuz d uygun bulduğu taktirde uygulanabilen en modern tedavi yöntemlerinden biri olan Elektrovaporizasyon ( Buharlaştırma ) ( TUVRP ) yöntemidir.Bu uygulama lokal anestezi ile yapılabilen ve kan kaybının minimal olduğu bir yöntemdir. Tekrar tedavi gerektirmez
  İdrar kaçırmaya yol açmaz
  Erkeklik fonksiyonlarında azalmaya yol açmaz
  Kalp hastalarında bile narkoz verilmeden yapılabilir. 2. #2
  Moderator

  Standart Cevap: Prostat büyümesi neden olur

  Prostat Büyümesi Nedir?

  Prostat Büyümesi (BPH) Nedir?

  Prostat Büyümesi veya İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH), prostat bezinin yavaşça büyüyerek idrar yolu üzerinde bahçe hortumuna geçirilen bir kıskacın ortaya çıkardığına benzer bir basınca neden olan doğal bir durumdur.  Prostat büyümesinin yaygın görülen belirtileri arasında aşağıdakiler vardır:

  • Özellikle geceleri, sık sık idrara çıkma
  • Ani bir idrar yapma isteği
  • İdrarı yapmaya başlarken zorlanma
  • Ağrı veya yanma
  • Mesanenizin hiçbir zaman tam olarak boşalmadığını hissetme
  • Damlatma veya kaçırma
  • İdrar akışının zayıf olması

  Kişisel Özgürlüğün Kaybolması

  Birçok erkek, yolculuktan kaçınmak, günlük faaliyetlerinin engellenmesi ve pisuarlar yerine klozetleri kullanmak gibi, yaşam şekillerindeki değişikliklerden söz etmiştir. Tuvalete sık gitme, uykuyu kaçırabilir.
  Basit ve Etkili Bir Çözüm

  Sizde bu belirtilerin benzerleri varsa veya idrarla ilgili sorunlarınızla başa çıkmak için yaşam şeklinizi değiştiriyorsanız, çok basit bir çözüm olduğunu bilmelisiniz. Bu, GreenLight™ Lazer Tedavisidir. Bu tedavi, sizi yaşam tarzınıza veya sağlığınıza zarar vermeden idrarla ilgili sorunlarınızdan kurtararak, yaşamınızı istediğiniz şekilde ödün vermeden sürdürmeniz için yeşil ışık yakar.
  Prostatın Ne Olduğunu Anlamak

  Prostat, erkek üreme sisteminin bir kısmını oluşturan ceviz büyüklüğünde bir bezdir. Prostat, sperm taşıyan sıvıyı salgılar. İdrarı mesaneden vücut dışına taşıyan kanal olan idrar yolunun (üretranın) çevresini sarar.
  Prostat, yaşlandıkça ve zaman geçtikçe büyür ve idrar yolunda bahçe hortumundaki bir kıskacın neden olduğuna benzer bir basınca neden olur. Bu da, idrar yaparken sorunlara neden olur.


  Bilinmesi Gereken Sözcükler

  • Prostat — Spermi taşıyan prostat sıvısını salgılayan ceviz büyüklüğünde bir bezdir.
  • İyi Huylu Prostat Büyümesi (BPH) — Prostatta idrar akışını önleyen ve kanserli olmayan bir büyümedir
  • İdrarı tutamama — İdrarı kontrol edememe veya tutamama
  • İktidarsızlık — Sertleşmenin olmaması veya sertleşmeyi sürdürememe
  • Geriye Boşalma — Meninin vücudun dışına çıkmak yerine idrar yolundan mesaneye ve yukarıya doğru gitmesi.
  • Sonda — Mesaneden idrar çekmek için kullanılan ve penise sokulan ince, esnek bir borudur.
  • Sistoskop — Doktorun mesaneyi ve prostatı incelemesine yardım eden bir araçtır.

  Tanı

  Prostat büyümesinin (BPH) belirtilerini ilk olarak kendiniz fark edebilirsiniz veya doktorunuz düzenli sağlık denetimi sırasında prostatınızın büyüdüğünü saptayabilir. Prostat büyümesi (BPH) kuşkusu olduğunda, idrar yolundaki veya erkek üreme sistemindeki sorunlar üzerinde uzman bir doktor olan üroloğa yönlendirilebilirsiniz. Doktorların sorunu belirlemelerini ve en iyi tedavi şekline karar vermelerini sağlayan çok sayıda test vardır. Testler, hastaya göre değişebilir ama aşağıdakiler en sık yapılanlardır.
  Dijital Rektal Muayene (DRE)

  Bu muayene, genellikle yapılan ilk testtir. Doktor, rektuma eldiveniyle parmağını sokarak, rektumun yanında olan prostat parçasını hisseder. Bu muayene, doktora bezin büyüklüğü ve durumu hakkında genel bir fikir verir.
  Prostata Özel Antijen (PSA) Kan Testi

  İdrarla ilgili belirtilerin nedeninin kanser olma olasılığını ortadan kaldırmak için, doktorunuz sizden bir PSA kan testi yaptırmanızı isteyebilir. Prostat hücrelerinin oluşturduğu bir protein olan PSA, prostat kanseri olan erkeklerin kanında genellikle yüksek seviyelerde bulunur.
  Rektal Ultrason

  Prostat kanseri kuşkusu varsa, doktorunuz bir rektal ultrason testi yaptırmanızı isteyebilir. Bu işlemde rektuma yerleştirilen bir prob, prostattaki ses dalgalarını yönlendirir. Ses dalgalarının yankı desenleri prostat bezinin görüntüsünü ekranda gösterir.
  İdrar Akışı İncelemesi

  Bazen, doktorlar hastadan idrarın ne kadar hızlı aktığını ölçen özel bir kaba idrarını yapmasını isteyebilir. İdrar akışının az olması, genellikle İyi Huylu Prostat Büyümesinin (BPH) varlığını gösterir.
  Damardan Boya İle İdrar Röntgeni (İntraven Piyelogram) (IVP)

  IVP, idrar yollarının röntgenidir. Bu testte, damardan bir ilaç verilir ve röntgen çekilir. Boya, idrarın röntgende görünmesini sağlar ve idrar yollarında herhangi bir engellenme veya tıkanma olup olmadığını gösterir.
  Sistoskopi

  Bu muayenede doktor penisteki idrar yolu açıklığına küçük bir boru yerleştirir. Bu test, doktorun bezin ne kadar büyük olduğunu belirlemesini ve tıkanmanın yeri ve derecesini anlamasını sağlar.
 3. #3
  Moderator

  Standart Cevap: Prostat büyümesi neden olur

  Prostat Büyümesi

  Prostat Büyümesi Nedir?
  Prostat bezinin büyüyerek idrar yollarını sıkıştırmasına Selim (veya Benin) Prostat Hipertrofisi denir. "Selim" sözcüğü "iyi huylu, kanser olmayan" demektir. "Hiperplazi" ise "herhangi bir dokunun büyümesi"ne karşılık gelen terimdir.
  30 yaşından sonra görülmeye başlar ve 60'lı yaşlarındaki erkeklerin neredeyse yarısında prostat büyümesi vardır. Dolayısıyla yaşlanan erkeklerin kaderi olarak da kabul edilmektedir.
  Prostat, sadece erkeklerde idrar yolunun çevresinde bulunan bir bezdir. Üriner sistemin önemli bir parçasıdır. Böbreklerden süzülen idrar mesanede birikir. İşeme esnasında mesane kasılır ve
  idrar, üretra adı verilen idrar kanalı ile penis ucuna kadar iletilir, oradan dışarı atılır. İşte bu iletici yol, yani üretra, prostat bezinin içinden geçmektedir.
  Eğer prostat bezi büyümüşse idrar yolunu sıkıştırır, hattâ tıkar ve işeme ile ilgili oldukça tipik şikâyetler ortaya çıkar.


  Prostat Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?
  İdrar yollarının tıkanmasına bağlı olarak en çok şu şikâyetler ortaya çıkar:

  • İdrar yaptıktan sonra mesanenin tam boşalamaması hissi.
  • Sık idrara çıkma.
  • Gece idrara çıkma.
  • Kesintili işeme.
  • Ikınarak işeme.
  • İdrarın akış gücünde (menzilde) azalma.

  Kegel Egzersizi
  İdrarınızı yaparken 3 saniye kaslarınızı sıkın, 3 saniye gevşeyin ve bunu 10-15 defa yapın. Günde en 5 kez bu egzersizi yapın.
  Prostat Büyümesi Kanser midir?
  Hayır. Prostat Kanseri ve Prostat Hiperplazisi farklı hastalıklardır. Tedavileri çok farklıdır. İki hastalığın mutlaka ayırt edilmesi gerekir. Bunun için kanda PSA değeri bakılır ve parmakla rektal muayene yapılır.


  Prostat Neden Büyür?
  Prostat büyümesinin nedeni bilinmemektedir. Ancak yaşlanmanın ve erkeklik hormonların rolü olduğu kabul edilmektedir.


  Prostat Büyümesi Niçin Tedavi Edilmelidir?
  Tedavi edilmezse tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına, mesane taşlarına ve böbrek yetersizliğine neden olabilir.


  Tedavisi Nasıldır?
  Her hasta için farklı yaklaşımlar söz konusudur. Cerrahi tedavi ve ilaç tedavisi olmak üzere iki çeşit tedavi yaklaşımı vardır. Cerrahi tedaviler arasında bugün en sık kullanılan teknik "transüretral prostatektomi" yani TURP'tur. Anestezi altında, üretradan bir cihazla girilerek prostat bezinin yaptığı tıkanıklık giderilir. Dezavantajı, TURP'tan sonra çok düşük ihtimal dâhilinde empotans veya ejakülasyon kaybı meydana gelebilmesidir. Diğer cerrahi yaklaşım seçenekleri ise açık ameliyat veya lazer prostatektomisi' dir. İlaçla tedavide ise üretrayı genişletici bazı ilaçlarla hormonlara etki eden ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar ise nadir olarak tansiyon düşüklüğü, baş ağrısı yapabilir.
  Teşhis mutlaka doktor tarafından konulmalıdır. Prostat büyümesi rektal parmak muayenesi ile kontrol edilir ve idrar enfeksiyon testi PSA testi yapılarak teşhis konulur. Prostat büyümesi semptomlarından rahatsız olmayan hastalar doktor kontrolünde bekleme süresi denen ve acil olmayan tedaviye alınabilirler. Ancak rahatsızlık duyan hastaların tedavi için birden çok seçimleri vardır. Bu konuda doktorunuzla birlikte tedavi şeklinize karar vermelisiniz.

 4. #4
  Misafir
  Guest

  Standart Cevap: Prostat büyümesi neden olur

  Ayyyy ne kötüüü

 5. #5
  Moderator

  Standart Cevap: Prostat büyümesi neden olur

  Alıntı Misafir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ayyyy ne kötüüü
  Kötü mötü yapacak bişe yok :)

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Prostat büyümesi neden olur


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Böbrek Büyümesi Neden Olur
  By mavi_su in forum Sağlık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09.06.12, 19:40
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.06.11, 14:30
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28.09.10, 12:21
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.08.10, 12:16
 5. Prostat Büyümesi nasıl tedavi edilir ?
  By superisi in forum Doğal Tedavi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18.03.09, 22:13

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.