Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Ülkemizde Sivil Savunma Ve Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı'nın Tarihçesi

 1. #1
  Administrator
  Sponsorlu Bağlantı

  Icon5 Ülkemizde Sivil Savunma Ve Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı'nın Tarihçesi

  Sponsorlu Bağlantı

  Ülkemizde Sivil Savunma Ve Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı'nın Tarihçesi


  ÜLKEMİZDE SİVİL SAVUNMA VE SİVİL SAVUNMA TEŞKİLAT BAŞKANLIĞI’NIN TARİHÇESİ Ülkemizde ise, 1 Aralık 1963 tarihinde silahlı Rum saldırıları karşısında halkın can ve mal kaybını en aza indirmek amacıyla pasif korunma faaliyetlerine başlanmış ve Türk Cemaat Meclisine bağlı olarak 1964 yılı Ağustos ayında üç kişiden oluşan bir “Sivil Savunma Komitesi” kurulmuştur.


  Lefkoşa Türk kesimi, Sivil Savunma Komitesine bağlı olarak yedi Sivil Savunma bölgesine ayrılmış ve bu bölgelerde ekipler kurulmuştur. Bu ekiplerde gözcü, haberci, yangın söndürme, kurtarma, ilk yardım ve sosyal yardım ekipleri teşkil edilmiştir. Ekiplere o günkü imkanlar oranında teçhizat verilmiş, eğitim ve küçük çapta tatbikatlar yaptırılmıştır.
  Gazimağusa, Larnaka, Limasol ve Baf Türk yerleşim birimlerinde de bunlara benzer Sivil Savunma faaliyetlerine gidilmiştir.
  Bu faaliyetlere ek olarak sığınak yapım ve bakım çalışmaları da yürütülmüştür.
  1972 yılı başlarında, Sivil Savunma Teşkilatını yeniden teşkilatlandırmak üzere yasal düzenlemeye gidilmiş ve Kıbrıs Türk Yönetimi Meclisinde 18 Şubat 1972 tarihinde “Sivil Savunma Yasası” kabul edilerek 06 Ağustos 1974 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

  Sivil Savunma görevlileri tarafından, 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatında şehir merkezlerine düşen top mermileri nedeniyle sivil halk arasında başlayan panik yatıştırılmış, sivil halkın gereksiz yere evlerinden dışarıya çıkıp yaralanmalarını önlemek için, basın-yayın vasıtaları ile duyurular yayınlanmış, yaralılara ilk yardım uygulanmış, evsiz, barksız, kimsesiz kalanlarla, göç edenler, geçici olarak barındırılmıştır.
  1974 Mutlu Barış Harekatının, Kıbrıs Türk toplumuna getirdiği özgürlükle birlikte; toplumun yerleşim, idari ve sosyal yapısında da yeni düzenlemelere gidilmesi kaçınılmaz olmuştur.
  01 Ağustos 1976 tarihinde Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığının kurulması ile birlikte Sivil Savunmanın da yeniden yapılandırılmasını öngören “1976 Sivil Savunma (Değişiklik) Yasası” kabul olunarak yürürlüğe girmiştir.
  Bu yasa gereğince ülkemizde Başbakanlığa bağlı Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı kurulmuştur.
  KKTC Mülki taksimatına göre; Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele ilçelerinde Sivil Savunma Bölge Müdürlükleri halkımıza hizmet vermektedir.

  Günümüzde Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Merkezi; Başkent Lefkoşa'nın Yenişehir bölgesinde bulunmaktadır.
  Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı Merkez Teşkilatı (Şube Müdürlükleri); Personel ve İdari Şube Müdürlüğü, Haberalma ve İkaz Şube Müdürlüğü, Harekat ve Eğitim Şube Müdürlüğü, İkmal ve Donatım Şube Müdürlüğü, Muhabere Şube Müdürlüğü, Maliye Şube Müdürlüğü, Hizmet ve Destek Şube Müdürlüğü, Radyo Şube Müdürlüğü, Arama-Kurtarma Şube Müdürlüğü’nden oluşmaktadır.
  Sivil Savunma Arama-Kurtarma Şube Müdürlüğü, deprem, yangın, sel, çığ, kimyasal/biyolojik sızıntı ve benzeri doğal afetler ile olağanüstü durumda arama/kurtarma faaliyetleri icra etmek üzere görev yapmaktadır. Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, yurt dışında meydana gelen afetlerde de göreve hazır olduğunu her zaman göstermiş, yardıma koştuğu ülkelerde hayat kurtararak ülkemizi başarı ile temsil etmiştir.

  Türkiye’de, 17 Ağustos 1999’da Marmara ve 12 Kasım 1999’da Düzce’de meydana gelen; on binlerce insanın ölümüne ve sakat kalmasına neden olan depremlerde arama-kurtarma çalışmalarına katılmıştır.
  Arama-Kurtarma Ekibimiz, 08 Ekim 2005 tarihinde, Pakistan’da meydana gelen ve on binlerce insanın hayatını kaybettiği deprem felaketi sonrası ilk defa Türkiye dışında bir ülkede arama-kurtarma görevi yapmıştır.


  KKTC Sağlık Bakanlığı Ekibi ile birlikte 11-21 Ekim 2005 tarihleri arasında Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında yaptığı arama-kurtarma çalışmaları Birleşmiş Milletler tarafından yazılı olarak takdir edilmiştir.
  Uluslararası yardım, işbirliği ve koordinasyonu geliştirmek maksadıyla, ilk kez 18 Nisan 2006’da 4 kıtadan 20 ülkeden 63 gözlemci personelin katılımıyla Taşkınköy/ Lefkoşa’da gece şartlarında “Uluslararası Sivil Savunma Tatbikatı” yapılmıştır.
  Başkanlık bünyesinde bulunan Kuzeyin Sesi Radyo Vatan ve Radyo Vatan Nihavent, insan yaşamını olumsuz etkileyen büyük yangınlar, deprem, sel gibi doğal afetler konusunda Kıbrıs Türk halkını bilinçlendirme ile ilkyardım, koruyucu ve kurtarıcı tedbirler konusunda halkın eğitilmesine yönelik yayınlar yapmaktadır. Bu radyolar ve mobil radyo istasyonu olağanüstü durumlarda afet radyosu olarak hizmet verecek şekilde organize edilmiştir Kuzeyin Sesi Radyo Vatan 87.5 ve 104.3 FM frekanslarından, Radyo Vatan Nihavent ise 89.8 ve 100.4 FM frekanslarından dinleyicilerine ulaşmaktadır. Radyo Vatan-Nihavent Internet üzerinden dünyanın herhangi bir yerinden de rahatlıkla takip edilebilmektedir.
  5. SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI :
  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde sivil savunma hizmetleri Başbakanlığa bağlı olarak Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, İdari Kademeler ve Mahalli Teşkiller olmak üzere iki ana unsurdan meydana gelir.

  a. Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı İdari Kademeleri :
  Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı İdari Kademeleri, kadrolu personelin görev yaptığı ve merkezi başkent Lefkoşa’da bulunan Merkez Teşkilatı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki beş ilçede bulunan Sivil Savunma Bölge Müdürlüklerinden oluşur. Sivil Savunma Mahalli (Halk Örgütü) Teşkilleri :
  Sivil Savunma halk örgütü olarak da adlandırılan Mahalli Teşkiller; bulunulan bölgenin nüfusu, coğrafi yapısı, idari bölünüşü ve ulaşım yolları dikkate alınarak Sivil Savunma Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Sivil Savunma Bölge Amirliklerinden, Bölge Amirlikleri de Semt Amirliklerinden oluşmaktadır.
  Sivil Savunma Bölge ve Semt Amirliklerinin görevi; Sivil Savunma Teşkilatı Bölge Müdürlüklerine bağlı olarak, sorumlulukları altındaki bölgede sivil savunma hizmetlerini planlamak, icra etmek ve halkın sivil savunma hizmetleri bakımından eğitilmesi ve aydınlatılmasına yardımcı olmaktır.
  Her Bölge Amirliği sorumluluğunda, 2-8 Semt Amirliği yer almaktadır. Her Sivil Savunma Semt Amirliği bünyesinde ise Semt Amirlik Karargahı altında yeterince;
  (1) İlk yardım ekibi,
  (2) Ambulans ekibi,
  (3) Yangın söndürme ve kurtarma ekibi,
  (4) Sosyal yardım ekibi ile ihtiyaca göre;
  (5) Cadde ve sokak kılavuzları,
  (6)Sığınak amirleri ve
  (7) Bina koruma amirleri bulunur.
  Sivil Savunma Mükellefiyeti
  17 - 60 yaş arası erkekler
  20 - 50 yaş arası kadınlar
  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları, yasa gereği Sivil Savunma hizmetinde görev yapmak zorundadır.

  Sivil Savunma Yasası gereği, 17-60 yaş arası erkek yurttaşlar ile 20-50 yaş arası kadın yurttaşlar Sivil Savunma mükellefidirler. Ancak; Polis, Asker, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı seferberlik görevinde bulunanlar, Bakanlar Kurulu Kararı ile asli görevlerinde olması gerekenler, 14 yaşından küçük çocuğu olan anneler, bakmakla yükümlü hastası olanlar, sağlık kurulundan sağlıklı olmadığına dair rapor alanlar ile yasal dokunulmazlığı olan kişiler, Sivil Savunma mükellefiyet hizmetlerinden muaf tutulurlar.
  Sivil Hizmet Mükellefiyetinden
  Muaf Tutulacaklar

  Güvenlik Kuvvetleri ve Emniyet Mensupları

  Sağlık Kurulu Raporu Olanlar

  Hastası ve 14 Yaş Altı Çocuğu Olanlar

  Servis Personeli

  Yasalarca Muaf Olanlar
  Sivil Savunma Halk Örgütü Mükellefi; genelde, askerlik mükellefiyeti dışında kalan 48-60 yaş grubu erkek yurttaşlardan oluşmaktadır.

  6. SİVİL SAVUNMA TEŞKİLAT BAŞKANLIĞININ GÖREVLERİ :

  Sivil Savunma Teşkilatının görevleri genel olarak şunlardır:
  a.Savaş zamanında halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması,
  b. Doğal afetlerde can ve mal kurtarma,
  c. Büyük yangınlarda can ve mal kaybını azaltma,
  d. Savaşta ve doğal afetlerde toplum yaşamını büyük ölçüde etkileyecek, ordunun savaş gücünü azaltacak nitelikteki önemli resmi ve özel işletme ve tesislerin (fabrika, trafo merkezi, su tesisleri vb.) korunması, işlerlik devamının sağlanması, gerekli olduğu durumlarda onarımlarının hemen yapılması,
  e. Savaş zamanında her türlü savunma gayretlerinin, sivil halk tarafından en üst derecede desteklenmesinin sağlanması,
  f. Savaşta cephe gerisindeki halkın moralinin kuvvetlendirilmesi,
  g. Bütün bu işlerin silahsız olarak bilinçli bir şekilde yapılmasıdır.

  Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Sivil Savunma ana görevlerini başarmak için aşağıdaki görevleri yerine getirir:

  a. Sivil Savunma teşkillerinin yurt düzeyinde kurulmasını ve Sivil Savunma hizmetlerinde görevlendirilen personelin eğitilmesini sağlamak.
  b. Savaş, tabii afet, büyük yangın ve denizden gelebilecek felaketlerde halkın can ve mal kaybını en aza indirmek maksadıyla arama-kurtarma faaliyetlerine katılmak, bunların dışında can ve mal kaybına neden olabilecek durumlarda, yasalarca müdahalede öncelikle sorumlu kuruluşların yetersiz kalmaları ve talep etmeleri halinde arama-kurtarma faaliyetlerine katılmak.
  c. Bakanlar Kurulunca görev verilmesi halinde yurt dışında meydana gelen büyük afetlerde arama-kurtarma faaliyetlerine katılmak.
  d. Düşman saldırıları ve büyük orman yangınlarında halkın can ve mal güvenliğini korumak amacıyla tehlikeli bölgelerdeki halkın, daha güvenli bölgelere tahliyesini planlayıp gerektiğinde uygulamak ve tahliye edilen halkın yaşamının devam etmesi için KKTC organları ile işbirliği yapmak suretiyle gerekli tedbirleri almak.
  e. Her türlü muhabere hizmeti ile haber alma ve ikaz sistemlerini planlayıp, tesis etmek, sivil savunma tedbir ve faaliyetlerinin halka duyurulmasını sağlamak.
  f. Sığınak Yasası kapsamında, sığınak ihtiyacını Sığınak Komisyonuna bildirmek, mevcut genel ve özel sığınakların periyodik aralıklarla bakım, onarım ve kullanımı ile ilgili kontrollerini yapmak.
  7. SİVİL SAVUNMA BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ
  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti mülki taksimatına göre ülkemizdeki (5) tüm ilçe merkezlerinde Sivil Savunma Bölge Müdürlükleri tesis edilmiştir.

  Lefkoşa Bölge Müdürlüğü
  Lefkoşa Bölge Müdürlüğümüz halkımıza hizmetlerini 1976 yılında Başkanlığın yeniden organizasyonunu müteakiben Şehit Ecvet Yusuf Caddesi üzerindeki binasında 28 Aralık 2008 tarihine kadar sürdürmüş, 29 Aralık 2008 tarihinde ise Öğretmenler Caddesi No:6 Ortaköy Lefkoşa adresindeki yeni binasına taşınmıştır

  Gazimağusa Bölge Müdürlüğü
  1976 yılının Ağustos ayında Gazimağusa Sancaktarlık Karargahının Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 7'nci Tabura dönüştürülmesinden sonra Sivil Savunma Bölge Müdürlüğü oluşturulmuştur. Aynı tarihden itibaren şu anda kullanılan Sivil Savunma Gazimağusa Bölge Müdürlüğü binasında faaliyetlerini yürütmektedir. Bölge Müdürlüğümüzün sorumluluk sahasında 63 köy bulunmaktadır.
  Girne Bölge Müdürlüğü

  Sivil Savunma Girne Bölge Müdürlüğü 1 Ağustos 1976 tarihinde ALSANCAK'ta Barboros sokakta faaliyetlerine başlamış, takriben 3 yıl kadar burada etkinliklerini sürdürmüştür. Bölge Müdürlüğü 7 Kasım 1979 tarihinde Girne Postahane alt katına taşınmış ve 4 Ocak 1988 tarihine kadar da faaliyetlerini burada sürdürmüştür.4 Ocak 1988 tarihinde şimdiki Bölge Müdürlüğü binası inşaa edilince Şht.Hüsnü Mustafa Sk. No:4 adresine taşınmıştır. Bu tarihten itibaren faaliyetlerine burada devam etmektedir.
  Güzelyurt Bölge Müdürlüğü

  Şht. Nejdet Levent Sokakta 1976 yılında kurulan Sivil Savunma Lefke Bölge Müdürlüğü, 17 Kasım 2005 tarihinde bu adreste faaliyetlerini sürdürmüştür. 19 Kasım 2006 tarihinde ise bölge müdürlüğümüz Güzelyurt Bölge Müdürlüğü adını alarak, Güzelyurt Lemar karşısındaki yeni binasına taşınmıştır.
  İskele Bölge Müdürlüğü
  Sivil Savunma Geçitkale Bölge Müdürlüğü 1976 yılının Ağustos ayında faaliyetlerine başlamış olup mayıs 1991'e kadar Geçitkale ve bölgesindeki 23 müstakil semt amirliği ile faaliyetlerine devam etmiştir. Mayıs 1991 yılında, bölge müdürlüğünün sorumluluk sahasına Gazimağusa Bölge Müdürlüğün'den 12 yerleşim biriminin ilave edilmesiyle 6 Bölge Amirliği, 33 Semt Amirliğine ayrılan Bölge Müdürlüğü'müz Sivil Savunma faaliyetlerine devam etmektedir.2006 yılı itibariyle Geçitkale Bölge Müdürlüğü İskele Bölge Müdürlüğü olarak değişmiştir.

  Ülkemizdeki Sivil Savunma hizmetlerinin tüm vatandaşlara uygulanabilmesi amacıyla Sivil Savunma Bölge Müdürlükleri; idari kademeler, mahalli teşkiller ve daire/müessese teşkilleri olarak 3’e ayrılmıştır.
  8. SİVİL SAVUNMA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ KURULUŞU

  a. Sivil Savunma Mahalli (Halk Örgütü) Teşkilleri :
  Sivil Savunma halk örgütü olarak da adlandırılan Mahalli Teşkiller; bulunulan bölgenin nüfusu, coğrafi yapısı, idari bölünüşü ve ulaşım yolları dikkate alınarak Sivil Savunma Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Sivil Savunma Bölge Amirliklerinden, Bölge Amirlikleri de Semt Amirliklerinden oluşmaktadır.
  Sivil Savunma Bölge ve Semt Amirliklerinin görevi; Sivil Savunma Teşkilatı Bölge Müdürlüklerine bağlı olarak, sorumlulukları altındaki bölgede sivil savunma hizmetlerini planlamak, icra etmek ve halkın sivil savunma hizmetleri bakımından eğitilmesi ve aydınlatılmasına yardımcı olmaktır.
  Her Bölge Amirliği sorumluluğunda, 2-8 Semt Amirliği yer almaktadır. Her Sivil Savunma Semt Amirliği bünyesinde ise Semt Amirlik Karargahı altında yeterince;
  (1) İlk yardım ekibi,
  (2) Ambulans ekibi,
  (3) Yangın söndürme ve kurtarma ekibi,
  (4) Sosyal yardım ekibi ile ihtiyaca göre;
  (5) Cadde ve sokak kılavuzları,
  Sığınak amirleri ve
  (7) Bina koruma amirleri bulunur.
  Sivil Savunma Yasası gereği, 17-60 yaş arası erkek yurttaşlar ile 20-50 yaş arası kadın yurttaşlar Sivil Savunma mükellefidirler. Ancak; Polis, Asker, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı seferberlik görevinde bulunanlar, Bakanlar Kurulu Kararı ile asli görevlerinde olması gerekenler, 14 yaşından küçük çocuğu olan anneler, bakmakla yükümlü hastası olanlar, sağlık kurulundan sağlıklı olmadığına dair rapor alanlar ile yasal dokunulmazlığı olan kişiler, Sivil Savunma mükellefiyet hizmetlerinden muaf tutulurlar. Sivil Savunma Halk Örgütü Mükellefi; genelde, askerlik mükellefiyeti dışında kalan 48-60 yaş grubu erkek yurttaşlardan oluşmaktadır.
  Bölge Müdürlükleri, semt amirlikleri bölgelerindeki cadde ve sokaklarda yeterince cadde ve sokak kılavuzu görevlendirirler. Bölge Müdürlükleri, semt amirlikleri bölgelerindeki sığınakların durum, miktar ve kapasitelerini göz önünde tutarak sığınak amiri görevlendirirler. Bölge Müdürlükleri bünyesinde görev yapmak üzere Sivil Savunma Mükellefiyetine tabii kişilerden teknik ekip (bakım-onarım) personeli olarak görevlendirme yapılabilir. Görevlendirilecek personelin kadroları ile görev yerleri ihtiyaca göre Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’nca belirlenir.
  Halk Örgütü Kuruluş Çizelgesi
  b. Sivil Savunma Daire/Müessese Teşkilleri:
  Sivil Savunma Bölge Müdürlükleri, sorumluluk sahalarında mevcut Daire ve müesseselerden Sivil Savunma hizmetlerini gerçekleştirmek amacıyla çalışan personel sayısını da dikkate alarak Sivil Savunma Teşkili kurmalarını isteyebilirler. Sivil Savunma bölge müdürlüklerine bağlı daire müessese teşkillerinde bir Sivil Savunma Amiri bulunur. Sivil Savunma Amiri Daire/Müessesenin sahibi veya amiridir. Amire bağlı olarak da ekipler görev yapar.
  Sivil Savunma Daire/Müessese Kuruluş Çizelgesi
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Ülkemizde Sivil Savunma Ve Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı'nın Tarihçesi


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28.02.11, 18:17
 2. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 28.02.11, 18:10
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28.02.11, 18:01
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28.02.11, 17:55
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.04.10, 18:52

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.