Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Yazı Ne Zaman Bulundu? İlk yazıyı Kimler Ne Zaman Bulmuştur? İlk yazı Bulunuş Tarihi

 1. #1
  Administrator
  Sponsorlu Bağlantı

  Icon5 Yazı Ne Zaman Bulundu? İlk yazıyı Kimler Ne Zaman Bulmuştur? İlk yazı Bulunuş Tarihi

  Sponsorlu Bağlantı

  Yazı Ne Zaman Bulundu? İlk yazıyı Kimler Ne Zaman Bulmuştur? İlk yazı Bulunuş Tarihi


  İlk yazıyı M.Ö. 3200 yıllarında Sümerler buldular. İlk yazıları şekiller üzerine kurulu yani her varlık ve olay için bir şekil kullandılar. Çivi yazısı işaretleri geçmişteki bir resim yazısına dayanır. Bir kavramı ifade eden işaretlere ideogram adı verilir.
  Sümerce'nin Hint-Avrupa ve Sami kökenli dillerle akraba olmadığı bilinmektedir. Dilin bazı özellikleri Ural-Altay grubu dilleriyle benzerlik gösterse de dil bu gruba dahil edilemez. Sümerce bugün yapılan pek çok araştırma Hint-Avrupa Dil Ailesi'nden çok sondan eklemeli yapısı sebebiyle Japonca, Korece, Moğolca ve Türkçe ile yakın akrabalıkları tahmin edilmektedir.
  Bu konuda araştırmalar yapan yazar İbrahim Okur, Sümerce'nin Türkçe ile olan yakınlığını çeşitli kaynaklar göstererek göz önüne sermiştir. Her ne kadar Sümer halkı iktidarı daha sonraları başka halklara bıraksa da, her zaman en yaygın konuşulan dillerden olmuştur. Özellikle dini kayıtlarda büyük bir öneme sahip olmuştur. Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ ..Çünkü Sümer diliyle Türkçe arasında o kadar benzerlik var ki... Mesela Sümerce alım-Türkçe alımlı, bab-baba, dim-dimdik, es-esmek, gim-kim, güles-güleç, ib-ip, ir-er, kıya-kıyı, ulu-ulu, kusu-koşmak gibi...[kaynak belirtilmeli]sözleriyle Sümerce-Türkçe arasında bir akrabalık olduğunu savunmaktadır.
  Tarihte ilk yazılı hukuk kuralları Sümerler tarafından oluşturulmuştur. Bu özellikleri ile Sümerlere dünyadaki ilk Hukuk devleti denebilir. Otoritenin korunmak istenmesi hukuk kurallarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Lagaş Kralı Urukagine tarafından oluşturulan ilk yazılı kanunlar "fidye ve bedel" sistemine dayanıyordu. Sümerlerin en önemli edebiyat eserleri; Gılgamış Destanı, Yaradılış Destanı ve Tufan Hikayesi'dir. Sümerler Matematik ve Geometrinin temellerini atmışlardır. (Dört işlemi bulmuşlar, dairenin alanını hesaplamışlar, çarpma ve bölme cetvelleri hazırlamışlardır. Sümerler astronomide de gelişmişlerdir. (Burçları bulmuşlar, bir ayı 30, bir yılı 360 gün olarak hesaplamışlardır.Ayrıca güneş saatini icat etmişlerdir. Dünyada ilk kez ay yılı hesabına dayanan takvimi Sümerler bulmuşlardır. Akadlar tarafından egemenliklerine son verilmiştir. 2. #2
  Administrator

  Standart Cevap: Yazı Ne Zaman Bulundu? İlk yazıyı Kimler Ne Zaman Bulmuştur? İlk yazı Bulunuş

  YAZININ TARİHİ,

  İnsanların birbirleri, İle haberleşmesi başlıca iki şekilde olur: Gele*cek için bir iz bırakmayan, yani kalıcı olmayan haberleşme —konuşma, İşaret Dili gibi— ve kalıcı ya da yarı kalıcı olan haberleşme: yazma. Bilgi kaydetmek ve iletmek amacı ile kullanılan düğümlü ipler ve yontulmuş çubuklar yaznın önceliği olmuştur. Bilinen en eski yazı şekli, Sümer ve eski Mısır'daki Piktografidir. Başlan*gıçta piktograflar, cisimlerin resimleriydi. Ancak 5000 yıl kadar önce düşünceleri simgeleyen ve kelimeleri simgeleyen logogramlar geliştirildi. Sumerlerin Çivi Yazısında kelime işaretleri karmaşık simgeler şeklindeydi. Bu bakımdan günümüzdeki Çinlilerin yazılarına benzerlerdi. Hititler, Mısırlılar ve Mezopotamyalılar özel sesler için simgeler, yani fonetik yazıyı geliştirdiler.


 3. #3
  Misafir
  Guest

  Standart Cevap: Yazı Ne Zaman Bulundu? İlk yazıyı Kimler Ne Zaman Bulmuştur? İlk yazı Bulunuş Tarihi

  Vay canina

 4. #4
  ModeratoR

  Standart Cevap: Yazı Ne Zaman Bulundu? İlk yazıyı Kimler Ne Zaman Bulmuştur? İlk yazı Bulunuş Tarihi

  İlk Yazı Örnekleri

  Öyle bir zamanına geldim ki yaşamın, ölüme erken sevgiye geç,
  Yine gecikmişim bağışla sevgilim, sevgiye on kala ölüme beş..

  )̲̅ζø̸√̸£ ч̸ø̸µ

 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Yazı Ne Zaman Bulundu? İlk yazıyı Kimler Ne Zaman Bulmuştur? İlk yazı Bulunuş Tarihi

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 5,00 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 15
  Son Mesaj: 23.12.13, 16:51
 2. Türk Yazi Dili - Türk Yazi Dilinin Tarihî Gelişimi
  By LaDyRoSe in forum Performans Çalışmaları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30.10.11, 19:11
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.06.11, 07:24
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.12.10, 01:47
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01.11.10, 23:47

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.