Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Japon balıklarının cinsiyeti nasıl ayırt edilir?

 1. #1
  Administrator
  Sponsorlu Bağlantı

  Icon5 Japon balıklarının cinsiyeti nasıl ayırt edilir?

  Sponsorlu Bağlantı

  Japon balıklarının cinsiyeti nasıl ayırt edilir?

  *Yumurtlama zamanı karnı yumurta dolan dişinin dolgunluğu
  *Yumurtlama zamanı erkeğin solungaç kapakları ve göğüs yüzgeçlerinde oluşan parlak parlak bant
  *Dişilerin anüslerinin dışarı çıkık olması
  *Erkeklerin anüslerinin içeriye girik olması
  *Yumurta dökme zamanı erkeğin dişiyi kovalaması
  *Erkeklerin gövdelerinin dişilere göre daha uzun olması
  *Dişilerin gövdelerinin erkeğe göre daha basık olması
  *Erkeklerin kuyrukları dişilere göre daha büyük olurlar. (aynı tür japonlarda)
  *Çiftleşme döneminde erkeklerin solungaçlarında küçük sivilceler çıkar.
  Rast gelsin..

  Alıntı:akvaryumdoktoru
  Ayrıca;

  CİNSİYET ;
  Her ne kadar erkek dişi ayrımı zor olsa da deneyimli kişiler tarafından basitçe ayrılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır. Sizlere bu püf noktalarından bahsedeceğim. Bu püf noktaları 5-6 cm den ufak balıklarda uygulamayınız.

  Japon balıklarının birçok varyetesi bulunmaktadır. Yüzgeçleri ve vücut tiplerine göre değişiklik göstermektedir. Bazı yerlerde okuduğum erkek balığı anüs yüzgeci tek dişi balığınki çift olur gibi ibareler yanlıştır. Dişi erkek ayrımını aşağıda değindiğim gibi kolayca yapabilirsiniz.


  KARIN METODU ;

  Balık ıslak havlu üzerine yatırılır. Anüse yakın karın boşluğuna hafifçe bastırılır. Eğer parmak yumuşak şekilde içeri batıyorsa dişidir. Bu boşluk yumurta boşluğudur. Erkekte ise balık boyunca uzanan sert kıkırdağımsı bir karın vardır.

  ANÜS METODU ;

  Bu metod biraz tecrübe gerektirmektedir. Göz alışkanlığı kazanıldıkça en kolay yöntemlerden biridir. Erkek balığın anüsü ufak ve anüs yüzgecine nerdeyse bitişiktir. Çiftleşme anında çıkan spermleri bu yüzgeç vasıtası ile yayar. Dişi balıkta ise anüs büyük ve anüs yüzgecine uzaktır. Çünkü aşırı yapışkan olan Japon balığı yumurtası anüs yüzgecine yapışmasın diyedir.

  GALSMA METODU ;

  Bu metod sadece üreme zamanında uygulanır. Erkek balığın galsamaları (solungaç kapakları) üzerinde toplu iğne başı kadar beyaz benekçikler oluşur. Bu erkek balığın üremeye hazır olduğunu gösterir. Devamlı dişi balığın karnına kafasıyla vurmaya dişi balıkları tahrik edip üremeye teşvik etmektedir. 2. #2
  Administrator

  Standart Cevap: Japon balıklarının cinsiyeti nasıl ayırt edilir?

  JAPON BALIKLARINDA KESİN SONUÇLA CİNSİYET AYRIMI


  Japon balıklarında KESİN sonuçla cinsiyet ayrımı yapmak için aşağıdaki yolu takip edin;
  1. Balıklarınızı sürekli olarak gözlemleyin,
  2. Japon balıkları 1. yaşlarında üreme çağlarına ulaşırlar. En verimli yaşları ise 3. yaşlarıdır. Üreme çağlarına gelmemiş olan balıklarınızın cinsiyetlerini KESİN sonuçla (DNA testi hariç) belirleyemezsiniz. Balıklarınızın eğer 1 yaşlarına gelip gelmediklerini kestiremiyorsanız aşağıdaki yolu takip edin,
  3. Üreme çağlarına gelmiş olan balıklarınızın dişi olma olasılıkları en yüksek olanları karınları şişkin olanlarıdır. Bu şişkinlik erkek balıklarınızın karınlarına oranla bir hayli fazladır. Bu şişkinliğin sebebi balıklarınızın üreme çağlarına ulaşmış olmaları, üreme dönemlerinde olmaları ve yumurtalarını oluşturmuş ve olgunlaştırmış olmalarıdır.
  Dişi balıklarınıza karşılık üreme çağlarına ulaşmış, üreme dönemlerinde olan (üremeye hazır) erkek balıklarınızda ise, solungaç kapaklarında ve yüzgeçlerinde sivilcelere benzeyen, tomurcuk şeklinde oluşumlar (beyaz beneği andıran beyaz noktacıklar, bu oluşumlar çıplak gözle görülür fakat bu noktacıklar her balıkta görülmeyebilir) söz konusudur.
  4. Sonuç olarak;
  Üreme dönemlerinde erkek balıklarınız dişi balıklarınızı kovalarlar ve karınlarına vururlar. Bu durumda kovalayan ve kovalanan balıklarınız vardır. Kovalayan balıklarınız KESİNLİKLE erkek olan balıklarınızdır. Kovalanan balıklarınız ise KESİNLİKLE dişi olan balıklarınızdır. Kovalayan balıklarınızın karın yüzgeçlerinde sivilcelere benzeyen, tomurcuk şeklinde oluşumlar (beyaz beneği andıran beyaz noktacıklar) var ise, kovalanan balıklarınızda da bariz belli olacak şekilde karın şişliği var ise bunlar KESİNLİĞİNİZİN iki ile çarpılması demektir.
  ANÜSE BAKMA YÖNTEMİ
  Bu yöntemde olasılık söz konusudur. Şöyle ki, anüsü dışarıya doğru çıkık olan balıklarınızın dişi balıklarınız olma olasılıkları, anüsü içeriye doğru girik olan balıklarınızın ise erkek balıklarınız olma olasılıkları yüksektir. Bir KESİNLİK söz konusu değildir.
  SÖZDE ANÜS ile KUYRUK ARASINDAKİ YÜZGEÇ(LER)İN TEK veya ÇİFT OLMASI YÖNTEMİ
  Böyle bir yöntem yoktur. Buradaki yüzgeç(ler)in sayısı balıklarınızın cinsleri ile ilgili bir durumdur

 3. #3
  Administrator

  Standart Cevap: Japon balıklarının cinsiyeti nasıl ayırt edilir?

  Japon Balıklarında Üreme  Japon balığında erkek dişi ayırt etmesi biraz zor dur. Küçüklerde ayırt etme olayı imkansız gibidir. Yetişkinlerde erkeğin solungaçlarında sivilce olur. Birde yumurta dökme zamanı erkeğin dişisini kovalaması ile de ayırt etme yapılır.


  Japon Balıklarında Üreme


  Japon balıkları oniki aylık iken üreme çağına ulaşır ancak en verimli dönem otuzaltı aylık yani üç yaşındaki dönemidir.Üremeye hazır erkek japonun solungaçlarının yanında beyaz noktalar oluşur.(Her japonda olmaz)Japon balıkları dokuz-on sekiz derece arasında yumurtlayabilir yani uzun bir ısı dilimi arasında yaşarlar,ve ürerler.Üreme için en uygun ısı yirmibir derece olarak bilinir.


  Uygun şartlar varsa dişi ve erkek ayrı akvaryumlarda büyütülmeli sonra aynı tanka alınmalıdır.Japon balıklarının üremelerini tetiklemek için canlı yem ve ısı artışı sağlanmalıdır.Çünkü japon balıkları doğal ortamında sabah erken saatlerde havanın ısınmasıyla yumurta dökerler.Japon balıklarında üreme olgunluğuna erişmiş iyi bir dişi dörtyüzelli ile ikibinüçyüz arası yumurta verebilir.Yumurta dökecekleri zaman erkek japon balığı dişiyi kovalar ve karın kısmına vurmaya başlar.Bir yaşına gelmemiş bir dişiyle ergen bir erkek balığın aynı akvaryumda bulunması sakıncalıdır.Dişi hazırsa yumurta dökmeye başlar üreme üç saat zarfında bölüm bölüm yumurta atarak gerçekleşir.Yumurtalar ilk posta ayrı ikinci posta ayrı akvaryuma alınırsa daha verimli yavru alınır.Yumurtlama işleminin bittiğinden emin olunduktan sonra akvaryumdaki bütün balıklar ayrı akvaryumlara alınmalıdırlar

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Japon balıklarının cinsiyeti nasıl ayırt edilir?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 25.01.14, 20:33
 2. Balıkların Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır
  By Crash in forum Akvaryum
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09.03.13, 13:17
 3. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 01.05.12, 17:28
 4. Zehirli Mantarla Zehirsiz Mantar Nasil Ayırt Edilir?
  By ThinkerBeLL in forum Soru Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.06.11, 01:52
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19.04.10, 00:54

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.