Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Kitap okumanın yararları Nelerdir?

 1. #1
  Administrator
  Sponsorlu Bağlantı

  Icon5 Kitap okumanın yararları Nelerdir?

  Sponsorlu Bağlantı

  Kitap okumanın yararları Nelerdir? Kitap Okumanın Faydaları Nedir? Kitap Okuma Yararı  kitap okurken çok güzel wakit geçiririzz ..
  wakit öyle hızlı geçer ki inanamayızz bazenn ..
  bazı kitaplar wardırr : size ikinci bi hayat yaratır kitapta olanları kendi hayatınızda olanlar gibi benimsersinizz çok özel bi şeydir kitap okumak ..
  Okumak insan için en kolay ve en etkili öğrenme yoludur. Gelişmiş ülke toplumları sahip oldukları bilgilerin % 60’ ını bu yolu kullanarak edinmişlerdir. Geri kalmış toplumların karşılaştıkları sorunların birçoğunun kaynağında ise eğitimsizlik yer almaktadır. Geri kalmış toplumlarda kişiler okuyarak geçirebilecekleri zamanı çoğunlukla yararsız işlerle harcamaktadırlar.

  Kitapla yetişen nesiller başarı dolu ve iyi yetişmiş olacaktır. Kendisini yetiştirmiş okuyan fertlerin günlük sohbetleri bile farklıdır. Kitap okumanın sınav hazırlığına da katkısı vardır. Kitap okuyan ve okuduklarını çok iyi değerlendirebilen öğrenciler diğer öğrencilere göre çok daha başarılı olmaktadırlar.

  Kitap okumanın zihni gelişmeye katkısı aslında anne karnında başlar. Anne karnındaki bebek 6. ya da 7.aydan itibaren dış dünyayı işitebilir. Kendisine kitap okunan çocukların dil gelişimi sağlıklı olmaktadır. Kitap okunan ve kitap okuyan çocukların düşünceleri diğer çocuklara göre çok daha zengin olur. Kitap okuyan çocukların iletişim kapasiteleri artmaktadır. Okuma çocuğun kelime hazinesini de arttırmaktadır.

  Birçok aile çocuklarının kitap okumamasından şikayetçidir. Kitap okurken sıkılan çocuk nedense saatlerce televizyon ya da bilgisayar karşısında kalabilir ve nedense sıkılmaz. Bilgisayarda oyun oynayarak televizyon seyrederek büyüyen çocuklarımız gittikçe okuma isteklerini yitirmekte ve okumanın sağladığı imkandan mahrum kalmaktadırlar. Karakter gelişimi bilgiyi ve araştırmayı seven insanların yetiştirilmesi ile mümkün olur. Çocukların kendilerini okuyarak yetiştirmeleri gerekir. Çünkü eğitim sürecinde çocuklara her şey anlatılmaz yani buna imkan yoktur. Yanlış bilgi ile doğru bilgiyi ayırabilen kişilerin sayısının artması için kişiye çocukluktan itibaren kitap okuma alışkanlığının kazandırılması gerekmektedir. Kitap okuma alışkanlığı olan çocukların eğitim süreçleri de çok daha başarılı olmaktadır. Buda anne – babaların işlerini kolaylaştırmaktadır. Kitap okumayan nesillerin fikir üretme kabiliyetleri körelmektedir ve başarılı bir iletişim kuramamaktadırlar.

  Çoğunlukla iş sonrası – okul sonrası ya da evde televizyon karşısında amaçsızca elimizde kumanda kanal kanal dolaşarak boşa geçirilen zamanlar kitap okuyarak geçirilebilecek en verimli zamanlardır. Yine bunun gibi tren otobüs taksi uçak gibi ulaşım araçlarında seyehat ederken de kitap okuyabiliriz ve zorunlu olarak geçen bu boş zamanları değerlendirebiliriz. Sahip oldukları her boş anda yanlarında bulunan kitabı okuyan batılılar kitap okuma alışkanlıkları ile göz doldurmaktadırlar. Ne yazık ki biz onlar gibi olamadık hala.

  Gazete ve dergilere oranla çok daha kapsamlı bilgi içerir kitap. Kitaplar hakikaten çok faydalıdır. Bazılarına pahalı gelir kitap. Ama aynı kişiler mevzu içki sigara alkol vb olunca çok rahat para harcayabiliyor. Üstelik bu miktar kitaba verilecek olanın kat kat fazlasını bulabilmektedir. Kitap bize kattıklarını düşünürsek hiçte pahalı değil. Lütfen kitap okuyalım! 2. #2
  Administrator

  Standart Kitap Okumanın Faydaları Nedir?

  KİTAP OKUMANIN YARARLARI
  1-Kitap Okuma Bir İlaçtır:
  2-Kitap Okuma Hayatı Sevdirir
  3-Kitap Okuma Düşünceleri Olgunlaştırır Okuma; düşünceyi besleyen, geliştiren ve çabuklaştıran ana kaynaklardan biridir.
  4-Kitap Okuma Stresi Azaltır
  5-Kitap Okuma Zihni Açar, Hantallıktan Kurtarır
  6-Kitap Okuma Güzel Görmemizi Sağlar
  7-Kitap Okuma Bizi ‘Bir Bilen” Yapar
  8-Kitap Okuyanın Güvenilir Bir Çevresi Oluşur
  9-Bilgi dağarcığımızı ve kelime hazinemizi zenginleştirir.
  10-Anlama gücümüzü ve konuşma yeteneğimizi kuvvetlendirir.
  11-Genel kültürümüzü artırır. Etkin ve etkili bir insan olmanın yollarını açar.
  12-Meslek hayatımızdaki başarı düzeyimizi yükseltir.
  13-Dünyaya bakış açımızı değiştirir.
  14-Toplumsal ilişkilerimizin kalitesini artırır.
  15-0kul hayatındaki başarıları pekiştirir,
  16-Hayal gücümüzü geliştirir.
  17-Okumak haz duymaya, zihnimizi süslemeye, karar verme yeteneklerimizi geliştirmeye yarar. İnsanı olgunlaştırır, erdemli kılar.

  Okuma olayı bir uzun yolculuktur; beşikle başlar, mezarla biter. Okulla beraber biten okumalar yarıda kalmıştır. Okuma iğneyle kuyu kazmaktır; kararlılık ister, sabır ister. Okuma bir arayıştır, hakikati, doğruyu, güzeli arayış. Her arayış içinde bulma heyecanını barındırır. Bulursunuz, ikinci, üçüncü... Arayışlar başlar. Umut ve heyecan, okumanın ayrılmaz iki vasfıdır. Okuma insanlığın, umut ve heyecan da canlılığın şartıdır.

 3. #3
  Administrator

  Standart Cevap: Kitap okumanın yararları Nelerdir? Kitap Okumanın Faydaları Nedir? Kitap Okuma

  Kitap okuma alışkanlığı


  Malesef hepimizde olmayan kitap okumama özelliği kötürüdür.Bakın şimdi size kitap okumanın yararlarını sunucam.(bilim adamlarının yazdığıkaları)Çocuklara kitap okumanın yararları:

  ?Çocukların yaratıcıkları gelişir ve hayal güçleri zenginleşir.

  ?Çocuklar gelişmiş kelime haznesine sahip olurlar.

  ?İlköğretime geçtikleri dönemde dilbilgisi öğreniminde diğer çocuklara oranla daha rahat olurlar. Çünkü hem farklı cümle kurulumlarını tanımış hem de görsel olarak birçok kez harfleri tanıma imkanına sahip olmuş olacaklardır.

  ?Kitaplardan farklı bilgiler edinen çocuklar bu bilgileri hayatlarına adapte ederek yaşamayı öğrenirler.

  ?Çocuklar, kitap okumanın keyfine varırlar, böylece ileri yaşlarında kitap okumaya daha eğilimli olurlar.

  Kitap okumanın yararı sayılarla ifade edilirse:

  Araştırmacılar çocuklar için kitap okumanın herhangi bir yaş sınırlaması olmadığını ifade ediyorlar ve ne kadar erken başlanırsa o kadar etkili gelişimsel sonuçlar elde edileceğini vurguluyorlar. Yapılan bir matematiksel çıkarıma göre;

  Eğer çocuğunuza günde 30 dakika kitap okursanız ...... çocuğunuz 5 yaşına gelince 900 saat kitap okuması dinlemiş olacak.

  Eğer çocuğunuza haftada 30 dakika kitap okursanız ...... çocuğunuz 5 yaşına kadar 130 saat kitap okuması dinlemiş olacak

  Eğer çocuğunuza haftada 30 dakikadan az kitap okursanız ...... çocuğunuz 5 yaşına kadar 60 saat kitap okuması dinlemiş olacak.

  Tercih elbette size ait. Ama şunu unutmamalısınız ki 900 saat kitap okuması dinlemiş olan bir çocuk ile 60 saat ya da çok daha az bir süre kitap okuması dinlemiş çocuk arasında gerek zihin gelişimi gerek bilgi kapasitesi açısından belirgin farklar oluşacaktır!!!

 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kitap okumanın yararları Nelerdir?

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 5,00 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kitap Okumanın Yararları İle İlgili Şiirler
  By MyLoVe in forum Şiir Köşesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30.09.13, 19:17
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.04.11, 23:09
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.04.11, 17:44
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.04.11, 17:42
 5. Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?
  By Di@ßLeSsE in forum Soru Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.04.11, 17:27

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.