Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Özürlülerin Karşılaştıkları Zorluklar Nelerdir? Özürlülerin Karşılaştığı Sorunlar Ne?

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Icon5 Özürlülerin Karşılaştıkları Zorluklar Nelerdir? Özürlülerin Karşılaştığı Sorunlar Ne?

  Sponsorlu Bağlantı

  Özürlülerin Karşılaştıkları Zorluklar Nelerdir? Özürlülerin Karşılaştığı Sorunlar Ne?  Engellilerin önündeki engeller Olması gerekenden çok dar, yüksek ve rampasız kaldırımlar.
  » Bozuk yüzeyli yaya yolları.
  » Uygun geçiş genişliğini kapatacak biçimde yerleştirilmiş şehir mobilyaları, (banklar, aydınlatma direkleri, posta ve çöp kutuları, telefon kulübeleri gibi)
  »Taşıtların yaya kaldırımına park etmelerini önleyebilmek adına yapılan koruyucu engeller, (mantarlar, zincirli demirler gibi)
  »Yaya yollarına gelişigüzel yerleştirilerek bu yolları kullanılamaz duruma getiren kaldırım işgalcileri, (satış büfeleri, bilet gişeleri, reklam panoları ve taksi durakları gibi)
  » Standarda uygun ölçü ve nitelikte yapılmayan rampalar.
  »Yanlış yere dikilen ağaçlar.
  » Yaya geçitlerinde rampa, işaretleme, sesli sinyalizasyon vb, uygun düzenlemelerin bulunmaması.
  » Güvenlik önlemleri alınmayan altyapı çalışmaları.
  » Yetersiz genişlik ve yükseklikteki toplutaşıma araçları.
  » Taşıtlarda basamak bulunması.
  » Okunamayacak kadar küçük harflerle yazılmış otobüs-dolmuş isimleri.
  » Dar kapılar.
  » Toplutaşıma araçlarında koltukların uygun düzende yerleştirilmemesi.
  » Bulunulan yerle ilgili bilginin görülmemesi ya da duyulmaması.
  » Durak tasarımının ve yerinin uygun olmaması. 2. #2
  Kayıtsız Üye
  Guest

  Icon14 Cevap: Özürlülerin Karşılaştıkları Zorluklar Nelerdir? Özürlülerin Karşılaştığı Sorun

  teşekkkür ederim çok önemliydi işime yaradı

 3. #3
  ModeratoR

  Icon14 Engellilerin Karşılaştıkları Zorluklar Nelerdir?

  Engellilerin Karşılaştıkları Zorluklar Nelerdir?

  Merdivenlerin üzerine konacak bir rampa, bebeğinin ağladığını duyamayan ebeveynler için titreşimli uyarı sistemi, asansör tuşlarının üzerinde Braille alfabeli açıklamalar… bu tip basit çözümlerle engellilerin evlerindeki hayatlarını kolaylaştırmak mümkün.

  3 Aralık, 1992 yılından beri Birleşmiş Milletler tarafından “International Day of Persons with Disabilities”, yani Uluslar Arası Engelleri Olan İnsanlar Günü olarak kutlanıyor. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı’nın 2002’de yaptığı bir araştırmaya göre, Türkiye’de yaklaşık olarak 8 milyon engelli var. Kabaca bir tahminde bulunursak; her engelli vatandaşın bir annesi, bir babası ve bir de kardeşi olsa, bu sayıyı 3’le çarptığımızda, aslında engelliler konusunun ne kadar fazla kişiyi doğrudan ilgilendirdiğini daha iyi anlayabiliriz.

  “İş müteahhitlerde bitiyor”
  Adem Kuyumcu, Engelsiz Hayat Merkezi’nin başkanlığını yapıyor. Konut alımı yapmak isteyen engelliler ve aileleri ile, mütahitlere danışmanlık hizmeti veren merkez, engellilerin konutlarında yaşadıkları sorunların giderilebilmesi için, konutlar inşaat halindeyken müteahhitlerle görüşüyor. Kat mülkiyeti yönetim planına “bu binada fiziksel ve zihinsel yetersiz kişiler, engelliler ve yaşlılar da yaşayacaktır” cümlesinin konması isteniyor. Böylece konutlarda yaşayan engellilerin hakları güvence altına alınmış oluyor.

  Kuyumcu, engelsiz konut yaratılmasında “işin müteahhitlerde bittiğini” düşünüyor. “Müteahhitler bina yaparken şunu düşünmeli; bu binada yaşayan kişiler, ilerde bir kaza sonucu engelli hale gelebilir. Bu yüzden binaların girişi, basamaksız bir düz zemin üzerinde, asansöre ulaşabilecek şekilde yapılmalı. Ayrıca birkaç tane tuvalet yerine, bir tane geniş tuvalet yapılması da bir çözüm olacaktır.”

  Ortopedik engelliler için 90 cm yeterli

  Engelliler deyince, akla gelen en büyük grup ortopedik engelliler. Onların konutlarında rahat yaşamaları için en önemli şartları, Türkiye Sakatlar Derneği ikinci başkanı Başak Soner, şöyle anlatıyor: “Bina girişleri basamaksız ve eşiksiz olmalı. Şayet basamak ve eşik var ise, rampalar yapılırken uluslararası standartlara uyulmalı ve rastgele eğim verilmemeli.

  Yer döşemeleri kaygan olmayan ve çabuk kuruyabilecek malzemelerden seçilmeli. Dar ve yüksek merdivenlerden kaçınılmalı, merdiven yanları mutlaka küpeşteli olmalı ve her iki taraftan da elle kavranabilmeli. Bu sayede bazı engel grubundakiler için hem kılavuz hem de dayanak vazifesi görür.

  Kapı açıklıkları tekerlekli sandalyenin rahatlıkla geçebileceği gibi 85-90 cm genişliğinde olmalı. Bölümler arasına eşik konmamalı, konacaksa da düşük ve eğimli olmalı. Asansörlerin iç genişlikleri, tekerlekli sandalyenin rahatça girebileceği genişlikte olmalı. Asansör düğmelerine sandalye üzerinden rahatlıkla ulaşılabilmeli ve düğmeler üzerinde görme engelliler için Braille alfabesiyle yazılar bulunmalı.”

  İşitme engelliler için ışıklı ve titreşimli uyarılar

  Bir diğer engelli gurubu olan işitme engelliler, genellikle evlerinde ışıklı ya da titreşimli uyarılar kullanıyorlar. İşitme Engelliler Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Ünal Önel, kapı ve telefon zilini duymadıklarından, bunlara bağlanan basit bir ışıklı sistem onlara bu konuda yardımcı olduğunu söylüyor.

  Evin her yerinde kullanılabilen bu göstergeler, yatak odalarında daha güçlü bir ışık kullanılarak alarm şeklinde de kullanılabiliyor. Yine alarm görevi gören, yatak titreşim sistemleri de yapılabiliyor. İşitme engelli anneler ve babalar, bebeğin ağlaması halinde titreşim veren bir uyarı sistemi de kullanıyor.

  Söz konusu cihazın verici ünitesi, bebek yatağının yakınlarına konuluyor. Bebek ağladığında cihaz sesi tespit ediyor ve kablosuz bir sinyal ile alıcı ünitenin titremesini sağlıyor. Şehirlerdeki İşitme Engelliler Derneği şubelerine başvurularak, bu konuda bilgi alınabiliyor.


  Öyle bir zamanına geldim ki yaşamın, ölüme erken sevgiye geç,
  Yine gecikmişim bağışla sevgilim, sevgiye on kala ölüme beş..

  )̲̅ζø̸√̸£ ч̸ø̸µ

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Özürlülerin Karşılaştıkları Zorluklar Nelerdir? Özürlülerin Karşılaştığı Sorunlar Ne?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13.11.12, 14:20
 2. Özürlülerin Karşılaştıkları Zorluklar
  By Kullanıcı in forum Soru Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13.11.12, 14:18
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13.11.12, 14:10
 4. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 06.11.12, 09:59
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.12.11, 01:55

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.