Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Türkiye'nin Komşuları Hangileridir? Türkiye'nin Komşuları Hakkında bilgiler Nelerdir?

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Icon5 Türkiye'nin Komşuları Hangileridir? Türkiye'nin Komşuları Hakkında bilgiler Nelerdir?

  Sponsorlu Bağlantı

  Türkiye'nin Komşuları Hangileridir? Türkiye'nin Komşuları Hakkında bilgiler Nelerdir?

  Türkiye'nin Komşuları

  1. AZERBAYCAN
  2. BULGARİSTAN
  3. ERMENİSTAN
  4. GÜRCİSTAN
  5. IRAK
  6. İRAN
  7. SURİYE
  8. YUNANİSTAN
  9. KUZEY
  10. KIBRIS TÜRK CUMHURİYET

  Türkiye’nin Coğrafi Konumu
  Türkiye’nin Coğrafi Konumu ve Özellikleri


  Türkiye’nin Sınırları ve Komşuları


  Türkiye’nin kara ve deniz sınırlarının toplam uzunluğu yaklaşık 11.000 km’dir. Burada Türkiye’nin kara sınırları ve komşuları incelenecektir.

  Sınırları

  Türkiye’nin kara sınırları yaklaşık 2753 km’dir. Irak ve İran sınırları doğal sınır özelliği taşımaktadır. Diğer sınırlarımız yer yer bazı engellerden geçseler bile büyük çoğunluğu politik sınır özelliğindedir. En uzun sınırımız 877 km’lik Suriye, en kısa sınırımız 18 km’lik Nahçıvan sınırıdır.

  Komşuları

  Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan bir köprü özelliğindeki Türkiye, Asya’da Gürcistan, Ermenistan, Nahçıvan, İran, Irak, Suriye, Avrupa’da Yunanistan ve Bulgaristan ile sınır komşusudur.

  Türkiye’nin Coğrafi Konumu
  Türkiye Kuzey Yarım Küre’de, eski dünya karalarının birbirine en çok yaklaştıkları stratejik bir bölgede yer alır. Buna bağlı olarak matematiksel ve özel konumu ülkenin sosyal, politik ve ekonomik durumu üzerinde etkili olmaktadır.

  Türkiye’nin Matematiksel Konumu


  Türkiye’nin Matematik Konumu
  Türkiye 36° - 42° Kuzey enlemleri, 26°-45° Doğu boylamları arasında yer alır. Buna bağlı olarak;

  Türkiye dört mevsimin belirgin olarak yaşandığı ılıman kuşakta yer alır
  Güneş ışınları yıl içinde düz zeminlere dik gelmez. Bu nedenle yatay düzleme dik duran cisimlerin gölge boyları sıfır olmaz.
  Ülkenin doğusu ile batısı arasında 76 dakikalık zaman farkı vardır.

  Türkiye’nin Özel Konumu


  Türkiye’nin Özel Konumu
  Türkiye’nin eski dünya karaları olan Asya ve Avrupa kıtalarında toprakları bulunur. Üç tarafı denizlerle çevrili yarımada özelliği taşır. Ortalama yüksekliği fazla olup (1130 m), yükseklik batıdan doğuya doğru artar. Yakın jeolojik zamanda oluştuğundan kırıklı arazisi fazladır. Bu nedenle tektonik depremler sık görülür. Maden çeşitleri fazladır. Ortadoğu ve Asya petrollerine yakınlığı, boğazlara sahip olması jeopolitik önemini artırır.

  Türkiye’yi Çevreleyen Denizler

  Karadeniz


  Karadeniz
  Sularının Özellikleri

  Karadeniz, bol su taşıyan akarsularla beslendiğinden ve bol yağışlı bir bölgede bulunduğundan su seviyesi yüksektir.
  Bulunduğu enlem nedeniyle suların sıcaklığı Akdeniz sularına göre daha düşüktür
  Derinlerde kükürtlü hidrojen gazının bulunması, 200 m’nin altındaki derinliklerde deniz canlılarının yaşamını engeller.
  Tuzluluk oranı, %o 18’dir.

  Akıntılar

  Karadeniz’in su seviyesinin yüksek ve tuzluluk oranının düşük olması nedeniyle Karadeniz’den Marmara Denizi’ne doğru bir üst akıntı bulunmaktadır. Marmara Denizi’nden de Karadeniz’e doğru alt akıntı bulunur.

  Kıyı Tipi

  Karadeniz’in Anadolu kıyıları, dağlar kıyıya paralel uzandığından genellikle dik ve yüksek kıyılar şeklindedir. Boyuna kıyı tipi özelliğindedir. Bu nedenle, Anadolu kıyılarının gerçek uzunluğu ile kuş uçuşu uzunluğu arasındaki fark azdır.

  Marmara Denizi


  Marmara Denizi
  Sularının Özellikleri

  Marmara Denizi sularının özelliği bakımından, Akdeniz ile Karadeniz arasında bir geçiş özelliği gösterir. Karadeniz’den olan üst akıntı nedeniyle yüzeyde %o 23 tuzluluk oranı, Akdeniz’den olan alt akıntının etkisiyle derinlerde %o 36 civarındadır.

  Akıntılar

  Akdeniz’in tuzlu suları alt akıntı ile Karadeniz’in az tuzlu suları ise üst akıntı ile Marmara Denizi sularına karışır.

  Kıyı Tipi

  Marmara Denizi kıyılarında birden fazla kıyı tipi görülmektedir. Örneğin, İstanbul ve Çanakkale Boğazı kıyılarında ria kıyı tipi, İzmit-Yalova arasında enine kıyı tipi, kuzey kıyılarında limanlı kıyı tipi görülür.

  Ege Denizi


  Sularının Özellikleri

  Sularının özellikleri bakımından Akdeniz’e benzerlik gösterir. Tuzluluk oranı, Ege Denizi’nin kuzeyinde yaklaşık %o33, güneyinde ise yaklaşık %o 37 dir.

  Akıntılar

  Akdeniz’in tuzlu suları alt akıntı ile Ege Denizi sularına karışmaktadır. Karadeniz’den ise Ege Denizi’ne doğru üst akıntı bulunmaktadır.

  Kıyı Tipi

  Ege Denizi’nin Edremit – Kuşadası arası, dağlar kıyıya dik uzandığından enine kıyı tipindedir. Güneybatı Anadolu kıyıları ise (Bodrum, Marmaris, Datça) ria tipi kıyılardır.

  Akdeniz


  Sularının Özellikleri

  Akdeniz sularının sıcaklığı diğer denizlerimizden daha yüksektir.
  Bulunduğu enlem nedeniyle sıcaklık ve buharlaşma fazladır. Buna bağlı olarak, tuzluluk oranı %o 36 ilse %o 39 arasında değişir.

  Akıntılar

  Akdeniz’in çok tuzlu yoğun suları dip akıntı ile Marmara Denizi’ne ulaşır.

  Kıyı Tipi

  Akdeniz’in Anadolu Kıyıları genlikle boyuna kıyı özelliğindedir. Finike – Kaş arasında Dalmaçya kıyı tipi görülür.  Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri


  Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri
  Türkiye’nin bölgelerini incelerken öncelikle bazı kavramların bilinmesi gerekir. Bunlar coğrafi bölge, coğrafi bölüm ve yöredir.
  Coğrafi Bölge : Taşıdığı belirli Coğrafi özellikleri ile çevresinden ayrılan, kendi içinde benzerlik gösteren en geniş coğrafi birimdir. Coğrafi bölgelerin sınırları belirlenirken doğal koşullar, sosyal ve ekonomik özellikler temel alınır.
  Coğrafi Bölüm : Bir coğrafi bölge içinde doğal koşullar, sosyal ve ekonomik özellikler bakımından farklılık gösteren küçük birimlerdir.
  Yöre : Bölüm içerisinde farklı özelliklere sahip, bölümden daha küçük birimlerdir. Iğdır Yöresi, Göller Yöresi, Menteşe Yöresi gibi.

  Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri

  Ülkemiz 1941 yılında toplanan Birinci Coğrafya Kongresi’nde 7 coğrafi bölgeye ve 21 bölüme ayrılmıştır. Bunlar,

  Karadeniz Bölgesi
  Marmara Bölgesi
  Ege Bölgesi
  Akdeniz Bölgesi
  İç Anadolu Bölgesi
  Doğu Anadolu Bölgesi
  Güneydoğu Anadolu Bölgesi
 2. #2
  Moderator

  Standart Cevap: Türkiye'nin Komşuları Hangileridir? Türkiye'nin Komşuları Hakkında bilgiler Ne

  Türkiyenin Komşu Ülkeleri

  Yunanistan
  Suriye
  Irak
  İran
  Ermenistan
  Gürcistan
  Bulgaristan
  Yönetimi Ülke adı: Resmi tam adı: Yunan Cumhuriyeti kısa şekli : Yunan Yerel tam adı: Elliniki Dhimokratia eski adı: Yunanistan Krallığı Yönetim biçimi: Parlamenter Cumhuriyet Başkent: Atina İdari bölümler: 51 bölge ve 1 bağımsız bölgeI Bağımsızlık günü: 1829 (Osmanlı İmparatorluğu) Milli bayram: Bağımsızlık günü, Anayasa: 11 Haziran 1975; Mart 1986 tarihinde yeniden düzenlenmiştir. Üye olduğu uluslararası örgüt ve kuruluşlar: AG (Avustralya Grubu) WEU (Batı Avrupa Konseyi) WHO (Dünya Sağlık Örgütü) CCC (Gümrük İşbirliği Konseyi)…..vb. bir çok örgüte üyedir Coğrafi Verileri Konum: Güney Avrupa'da, Ege Denizi, İon denizi ve Akdeniz kıyısında,

  Arnavutluk ile Türkiye arasında yer almaktadır.

  Haritadaki konumu: Avrupa Yüzölçümü: 131,941 km² Sınırları: toplam: 1,210 km sınır komşuları: Arnavutluk 282 km, Bulgaristan 494 km, Türkiye 206 km, Makedonya 228 km Sahil şeridi: 13,676 km İklimi: Ilıman, kışlar yumuşak ve nemli, yazlar kuru ve sıcak geçer. Arazi yapısı: Dağlar denizden başlayarak bir silsile oluşturmaktalar. Kuzeydoğuda billurlu dağlar, batıda Dinar sistemine bağlı sıradağlar ve Ege Denizinde adalar yer almaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Akdeniz 0 m en yüksek noktası: Olimpos Dağı 2,917 m Doğal kaynaklar: Boksit, linyit, manganez, petrol, mermer, hidro enerji Doğal kaynakları: tarıma uygun topraklar: %19 daimi ekinler: %8 otlaklar: %41 ormanlık arazi: % 20 diğer: %12 (1993 verileri) Sulanan arazi: 13,140 km² Doğal afetler: Ara sıra depremler


  Ulaşım ve Taşımacılık Demiryolları: 2,548 km Karayolları: 117,000 km (1996) Su yolları: 80 km Boru hatları: Ham petrol 26 km; petrol ürünleri 547 km Limanları: Alexandroupolis, Elefsis, Irakleion (Crete), Kavala, Kerkyra, Chalkis, Igoumenitsa, Lavrion, Patrai, Peiraiefs (Piraeus), Thessaloniki, Volos Hava alanları: 81 Helikopter alanları: 2 Nüfus Bilgileri Nüfus: 10,623,835 Nüfus artış oranı: %0.21 Mülteci oranı: 1.96 mülteci/1,000 nüfus Bebek ölüm oranı: 6.38 ölüm/1,000 doğan bebek Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 78.59 yıl erkeklerde: 76.03 yıl kadınlarda: 81.32 yıl Ortalama çocuk sayısı: 1.33 çocuk/1 kadın Ekonomik Göstergeler İş gücü: 4.32 milyon Sektörlere göre işgücü dağılımı: endüstri %21, tarım %20, hizmet %59 İşsizlik oranı: %11.3 Endüstri: Turizm, gıda, tütün, tekstil, kimyasallar, metal ürünleri, madencilik, petrol Endüstrinin büyüme oranı: %7 Elektrik üretimi: 46.432 milyar kWh Elektrik tüketimi: 43.343 milyar kWh Elektrik ihracatı: 1.65 milyar kWh Elektrik ithalatı: 1.811 milyar kWh Tarım ürünleri: Buğday, mısır, arpa, şeker pancarı, zeytin, domates, şarap, tütün, patates, et ve süt ürünleri İhracat: 15.8 milyar $ İhracat ürünleri: Sanayi malları, yiyecek ve içecek, petrol ürünleri İhracat ortakları: AB %49 (Almanya %15, İtalya %13, İngiltere %6), ABD %6 İthalat: 33.9 milyar $ İthalat ürünleri: Endüstri malları, gıda maddeleri, yakıtlar, kimyasallar İthalat ortakları: AB %66 (İtalya %15, Almanya %15, Fransa %9, İngiltere %6) Dış borç tutarı: 57 milyar $ Para birimi: Euro (EUR) Mali yıl: Takvim y


  SURİYE

  Yönetimi Ülke adı: Resmi tam adı: Suriye Arap Cumhuriyeti Yerel tam adı: Al Jumhuriyah al Arabiyah as Suriyah Yönetim biçimi: Çok Partili Başkanlık Tipi Cumhuriyet Başkent: Şam (Damascus) İdari bölümler: 14 bölge Bağımsızlık günü: 17 Nisan 1946 Milli bayram: Bağımsızlık günü Anayasa: 13 Mart 1973 Üye olduğu uluslararası örgüt ve kuruluşlar: AFESD (Arap Ülkeleri Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Fonu) CAEU (Arap Ülkeleri Ekonomik Anlaşmalar Konseyi) ISO (Uluslararası Standartlar Örgütü)… Vb. bir çok örgüte üyedir.

  Coğrafi Verileri Konum: Orta Doğu, Akdeniz kıyısında, Lübnan ile Türkiye arasında yer alır. Haritadaki konumu: Orta Doğu Yüzölçümü: 185,180 km² Sınırları: toplam: 2,253 km sınır komşuları: Irak 605 km, İsrail 76 km, Ürdün 375 km, Lübnan 375 km, Türkiye 822 km Sahil şeridi: 193 km İklimi: Çoğunlukla çöl iklimi. Arazi yapısı: Başlıca olarak bozkır ve çöl platoları, dar kıyı ovaları, batıda dağlar yer alır. Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Tiberias Gölü 200 m en yüksek noktası: Hermon Dağı 2,814 m Doğal kaynakları: petrol, fosfat, krom, manganez, asfalt, demir, kaya tuzu, mermer, alçıtaşı, hidro enerji Arazi kullanımı: tarıma uygun topraklar: %28 daimi ekinler: %4 otlaklar: %43 ormanlık arazi: %3 diğer: %22 (1993 verileri) Sulanan arazi: 9,060 km² (1993 verileri) Doğal afetler: Toz fırtınaları, kum fırtınaları. Ulaşım ve Taşımacılık Demiryolları: 2,750 km Karayolları: 41,451 km Su yolları: 870 km Boru hatları: ham petrol 1,304 km; petrol ürünleri 515 km Limanları: Baniyas, Jablah, Latakia, Tartus Hava alanları: 100 Helikopter alanları: 2 Nüfus Bilgileri Nüfus: 16,728,808 Nüfus artış oranı: %2.54 Mülteci oranı: 0 mülteci/1,000 nüfus Bebek ölüm oranı: 33.8 ölüm/1,000 doğan bebek Ortalama hayat süresi: toplam nüfus: 68.77 yıl erkeklerde: 67.63 yıl kadınlarda: 69.98 yıl Ortalama çocuk sayısı: 3.95 çocuk/1 kadın ( Nüfusun etnik dağılımı: Arap %90.3, Kürt, Ermeni, diğer %9.7 Din: Sünni Müslümanlar %74, Alevi, Şii ve diğer Müslüman mezhepler %16, Hıristiyan %10, Musevi Diller: Arapça (resmi); Kürtçe, Ermenice, diğer Okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri için veriler toplam nüfusta: %70.8 erkekler: %85.7 kadınlar: %55.8 Ekonomik Göstergeler İş gücü: 4.7 milyon İşsizlik oranı: %20 Endüstri: petrol, tekstil, gıda maddeleri, meşrubat, tütün, fosfat madenciliği Elektrik üretimi: 17.94 milyar kWh Elektrik tüketimi: 16.684 milyar kWh Elektrik ihracatı: 0 kWh Elektrik ithalatı: 0 kWh Tarım ürünleri: Buğday, arpa, pamuk, mercimek, nohut, zeytin, şeker pancarı, et, yumurta, kümes hayvanı, süt İhracat: 4.8 milyar $ İhracat ürünleri: petrol %65, tekstil %10, sanayi malları. diğer İhracat ortakları: Almanya %21, İtalya %12, Fransa %10, Suudi Arabistan %9, Türkiye %8 (1999 verileri) İthalat: 3.5 milyar $ İthalat ürünleri: Makine ve parça %23, gıda maddeleri %20, metaller ve metal ürünleri %15, tekstil %10, kimyasallar %10 İthalat ortakları: Fransa %11, İtalya %8, Almanya %7, Türkiye %5, Çin %4 Para birimi: Suriye Poundu (SYP)


  IRAK  NOT:Irak hakkında vereceğimiz bilgiler çok değişkendir Çünkü büyük bir savaş geçirdi  Coğrafi Verileri Konum: Orta Doğu'da, Basra Körfezi kıyısında, İran ve Kuveyt arasında yer almaktadır. Haritadaki konumu: Orta Doğu Yüzölçümü: 437,072 km² Sınırları: toplam: 3,631 km sınır komşuları: İran 1,458 km, Ürdün 181 km, Kuveyt 242 km, Suudi Arabistan 814 km, Suriye 605 km, Türkiye 331 km Sahil şeridi: 58 km İklimi: Daha fazla çöl iklimi hakimdir; kışlar soğuk,

  yazlar kuru, sıcak ve bulutsuz geçer.
  Arazi yapısı: Daha fazla geniş ovalar, İran sınırında bataklıklar, İran ve Türkiye sınırı boyunca dağlar yer alır. Doğal kaynakları: Petrol, doğal gaz, fosfat, sülfür Arazi kullanımı: tarıma uygun topraklar: %12 daimi ekinler: %0 otlaklar: %9 ormanlık arazi: %0 diğer: %79 (1993 verileri) Sulanan arazi: 25,500 km² (1993 verileri) Doğal afetler: Kum fırtınaları, su baskınları. Ulaşım ve Taşımacılık Demiryolları: 2,032 km Karayolları: 45,550 km Su yolları: 1,015 km Boru hatları: Ham petrol 4,350 km; petrol ürünleri 725 km; doğal gaz 1,360 km Limanları: Umm Qasr, Khawr az Zubayr ve Al Basrah Hava alanları: 110 Helikopter alanları: 4 Nüfus Bilgileri Nüfus: 23,331,985 Nüfus artış oranı: %2.84 Mülteci oranı: 0 mülteci/1,000 nüfus Bebek ölüm oranı: 60.05 ölüm/1,000 doğan bebek Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 66.95 yıl erkeklerde: 65.92 yıl kadınlarda: 68.03 yıl Ortalama çocuk sayısı: 4.75 çocuk/1 kadın Nüfusun etnik dağılımı: Arap %75-%80, Kürt %15-%20, Türkmen, Assuri ve diğerleri %5 Din: Müslüman %97 (Şii %60-%65, Sünni %32-%37), Hıristiyan ve diğer %3 Diller: Arapça (Resmi), Türkçe, Kürtçe ve Assuri dili Okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri için veriler toplam nüfusta: %58 erkekler: %70.7 kadınlar: %45 Ekonomik Göstergeler İş gücü: 4.4 milyon Endüstri: petrol, kimyasallar, tekstil, yapı malzemeleri, gıda maddeleri Elektrik üretimi: 29.42 milyar kWh Elektrik tüketimi: 27.361 milyar kWh Elektrik ihracatı: 0 kWh Elektrik ithalatı: 0 kWh Tarım ürünleri: Buğday, arpa, pirinç, sebze, pamuk, büyükbaş hayvan, koyun İhracat: 21.8 milyar $ İhracat ürünleri: Ham petrol İhracat ortakları: Rusya, Fransa, İsviçre, Çin İthalat: 13.8 milyar $ İthalat ürünleri: Gıda, tıbbi malzeme, sanayi ürünleri İthalat ortakları: Mısır, Rusya, Fransa, Vietnam Dış borç tutarı: 139 milyar $ Para birimi: Irak Dinarı (IQD)  İRAN

  Yönetimi Ülke adı: Resmi tam adı: İran İslam Cumhuriyeti Yerel tam adı: Jomhuri-ye Eslami-ye İran ingilizce: Iran Yönetim biçimi: Şeriat Cumhuriyeti Başkent: Tahran İdari bölümler: 28 eyalet Bağımsızlık günü: 1 Nisan 1979 Milli bayram: Cumhuriyet Günü Üye olduğu uluslararası örgüt ve kuruluşlar: ECO (Ekonomik İşbirliği Örgütü) IC (İslam Konferansı Örgütü) OIC (İslam Konferansı Örgütü) UN (Birleşmiş Milletler)….. vb. birçok örgüte üyedir. Coğrafi Verileri Konum: Orta Doğu'da, Umman Körfezi ve Basra Körfezi ve Hazar Denizi kıyısında, Irak ve Pakistan arasında yer almaktadır. Haritadaki konumu: Orta Doğu Yüzölçümü: 1.648 milyon km² Sınırları: toplam: 5,440 km sınır komşuları: Afganistan 936 km, Ermenistan 35 km,

  Azerbaycan sınırı 432 km, Azerbaycan - Nahçıvan sınırı 179 km,
  Irak 1,458 km, Pakistan 909 km, Türkiye 499 km, Türkmenistan 992 km Sahil şeridi: 2,440 km İklimi: Hazar Denizi kıyısında subtropikal iklim hakimdir.

  Ülke genelinde bozkır iklimi etkisini gösterir.
  Arazi yapısı: Arazi engebeli, dağlarla çevrili, yüksektir; orta kısımlarda çöl ve dağ havzaları vardır; kıyılarda ovalar yer alır. Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Hazar Denizi 28 m en yüksek noktası: Qolleh-ye Damavand 5,671 m Doğal kaynakları: petrol, doğal gaz, kömür, krom, bakır,

  demir, kurşun, manganez, çinko, sülfür
  Arazi kullanımı: tarıma uygun topraklar: %10 ekinler: %1 otlaklar: %27 ormanlık arazi: %7 diğer: %55 (1993 verileri) Sulanan arazi: 94,000 km² Doğal afetler: Periyodik kuraklıklar, su baskınları, kum fırtınaları, depremler

  Ulaşım ve Taşımacılık Demiryolları: 5,600 km Karayolları: 140,200 km Su yolları: 904 km Boru hatları: Ham petrol 5,900 km; petrol ürünleri 3,900 km; doğal gaz 4,550 km Hava alanları: 317 Helikopter alanları: 11 Nüfus Bilgileri Nüfus: 66,128,965 Nüfus artış oranı: %0.72 Bebek ölüm oranı: 29.04 ölüm/1,000 doğan bebek Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 69.95 yıl erkeklerde: 68.61 yıl kadınlarda: 71.37 yıl Ortalama çocuk sayısı: 2.02 çocuk/1 kadın Nüfusun etnik dağılımı: Persler %51, Azeriler %24, Kürt %8, ve diğer Din: Şii Müslüman %89, Sünni Müslüman %10, Zerdüştçü, diğer Diller: Persce ve Pers Lehçeleri %58, Kürtçe,Türkçe ve diğer Okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri için veriler toplam nüfusta: %72.1 erkekler: %78.4 kadınlar: %65.8 Ekonomik Göstergeler İş gücü: 17.3 milyon Sektörlere göre işgücü dağılımı: tarım %33, endüstri %25, hizmet %42 İşsizlik oranı: %14 Endüstri: petrol, petrokimyasallar, tekstil, çimento ve diğer yapı malzemeleri, gıda ürünleri, metal sanayi, silahlandırma Endüstrinin büyüme oranı: %4.4 Elektrik üretimi: 103.054 milyar kWh Elektrik tüketimi: 95.84 milyar kWh Elektrik ihracatı: 0 kWh Elektrik ithalatı: 0 kWh Tarım ürünleri: Buğday, pirinç, diğer hububat, şeker pancarı, meyveler, fındık, pamuk, süt ürünleri, yün, havyar İhracat: 25 milyar $ İhracat ürünleri: petrol %85, halı, meyve ve fındık, demir çelik,kimyasallar İhracat ortakları: Japonya, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore, Fransa, Çin İthalat: 15 milyar $ Dış borç tutarı: 7.5 milyar $ Para birimi: İran Riyalı (IRR)  ERMENİSTAN

  Yönetimi Ülke adı: Resmi tam adı: Ermenistan Cumhuriyeti Yerel tam adı: Hayastani Hanrapetut'yun eski adı: Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti ingilizce: Armenia Yönetim biçimi: Başkanlık Tipi Cumhuriyet Başkent: Erivan Bağımsızlık günü: 21 Eylül 1991 Milli bayram: Bağımsızlık günü Anayasa: 5 Temmuz 1995 Üye olduğu uluslararası örgüt ve kuruluşlar: BSEC (Karadeniz Ekonomik İşbirliği) CIS (Bağımsız Devletlerin Topluluğu) PFP (Barış için Ortaklık)…. Vb. bir çok örgüte üyedir. Coğrafi Verileri Konum: Güneybatı Asya'da, Türkiye'nin doğusunda yer almaktadır. Yüzölçümü: toplam: 29,800 km² kara: 28,400 km² su: 1,400 km² Sınırları: toplam: 1,254 km sınır komşuları: Azerbaycan 566 km, Nahçıvan (Azerbaycan'a bağlı) 221 km, Gürcistan 164 km, İran 35 km, Türkiye 268 km İklimi: Kıtasal dağ iklimi, sıcak yazlar ve soğuk kışlar Arazi yapısı: Ermenistan dağlık bir bölgede yer almıştır.

  Küçük ormanlara ve hızlı akan nehirlere sahiptir.
  Araz nehri bölgesinde verimli toprakları vardır. Doğal kaynakları: Küçük altın yatakları, bakır, molibden, çinko, alüminyum Arazi kullanımı: tarıma uygun topraklar: %17 otlaklar: %24 ormanlık arazi: %15 diğer: %41 Sulanan arazi: 2,870 km² Ulaşım ve Taşımacılık Demiryolları: toplam: 852 km Karayolları: toplam: 8,431 km Boru hatları: Doğal gaz 900 km Limanları: yok Hava alanları: 7 Nüfus Bilgileri Nüfusu: 3,336,100 Yaş yapısı: 0-14 yaş: %23.23 (erkek 394,194; kadın 380,911) 15-64 yaş: %67.04 (erkek 1,094,646; kadın 1,141,760) 65 yaş ve üzeri:: %9.73 (erkek 135,477; kadın 189,112) Nüfus artış oranı: %-0.21 Mülteci oranı: -3.87 mülteci/1,000 nüfus Cinsiyet oranı: doğumlarda: 1.05 erkek/kadın 15 yaş altı: 1.03 erkek/kadın 15-64 yaşlarında: 0.96 erkek/kadın 65 yaş ve üzeri: 0.72 erkek/kadın toplam nüfusta: 0.95 erkek/kadın (2001 verileri) Bebek ölüm oranı: 41.27 ölüm/1,000 doğan bebek Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 66.49 yıl erkek: 62.12 yıl kadın: 71.08 yıl Ortalama çocuk sayısı: 1.5 çocuk/1 kadın Ekonomik Göstergeler İş gücü: 1.5 milyon Sektörlere göre işgücü dağılımı: tarım %55, hizmet %25, endüstri %20 İşsizlik oranı: %20 Bütçe: gelirler: 360 milyon $; giderler: 566 milyon $ Endüstri: Metal kesme makineleri, demir pres makineleri, elektrikli motorlar, dokuma giysiler, çorap ve iç çamaşırı, ayakkabı, ipek kumaş, kimyasallar, kamyonlar, aletler, mikro elektronikler, kuyumculuk ürünleri, brendy Endüstrinin büyüme oranı: %5 Elektrik üretimi: 6.668 milyar kWh Elektrik üretimi için kaynaklar: Fosil yakıtlar: %45.56 hidro: %23.25 nükleer: %31.19 diğer: %0 (1999) Elektrik tüketimi: 6.201 milyar kWh Elektrik ihracatı: 0 kWh Elektrik ithalatı: 0 kWh Tarım ürünleri: Meyve (özellikle üzüm), sebzeler; çiftlik hayvanları İhracat tutarı: 284 milyon$ İhracat ürünleri: elmas, metal, mekanizma ve parçaları, brendi, bakır İhracat ortakları: Belçika %36, İran %15, Rusya %14, ABD %7, Türkmenistan, Gürcistan İthalat tutarı: 913 milyon $ İthalat ürünleri: Doğal gaz, petrol, tütün, gıda ürünleri, elmas İthalat ortakları: Rusya %17, ABD %11, Belçika %11, İran %10, Birleşmiş Krallıklar, Türkiye Dış borç tutarı: 836 milyon $ Para birimi: dram (AMD)
  Gürcistan

  Yönetimi Ülke adı: Resmi adı: Gürcistan Cumhuriyeti Yerel adı: Sak'art'velo eski adı: Gürcistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti İngilizce adı: Georgia Yönetim biçimi: Başkanlık Tipi Cumhuriyet Başkent: Tiflis İdari bölümler: 53 bölge, 9 şehir ve 2 bağımsız cumhuriyet Bağımsızlık günü: 9 Nisan 1991 (Sovyetler Birliği) Milli bayram: Bağımsızlık günü Anayasa: 17 Ekim 1995 Üye olduğu uluslararası örgüt ve kuruluşlar: BSEC (Karadeniz Ekonomik İşbirliği) CIS (Bağımsız Devletlerin Topluluğu) FAO (Tarım ve Gıda Örgütü) IMF (Uluslararası Para Fonu) Birleşmiş Milletler…… vb.. bir çok kuruluşa üyedir. Coğrafi Verileri

  Konum: Güneybatı Asya'da Karadeniz kıyısında, Türkiye ile Rusya arasında yer almaktadır. Haritadaki konumu: Güneybatı Asya Yüzölçümü: toplam: 69,700 km² Sınırları: toplam: 1,461 km sınır komşuları: Ermenistan 164 km, Azerbaycan 322 km, Rusya 723 km, Türkiye 252 km Sahil şeridi: 310 km İklimi: Ilıman ve sıcaktır. Ulaşım ve Taşımacılık

  Demiryolları: 1,583 km Karayolları: 33,900 km Su yolları: yok Boru hatları: Ham petrol 370 km; petrol ürünleri 300 km; doğal gaz 440 km Limanları: Bat'umi, P'ot'i, Sokhumi Hava alanları: 31


  Nüfus Bilgileri Nüfus: 4,989,285 Nüfus artış oranı: %-0.59 Mülteci oranı: -2.48 mülteci/1,000 nüfus Bebek ölüm oranı: 52.37 ölüm/1,000 doğan bebek Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 64.57 yıl erkeklerde: 61.04 yıl kadınlarda: 68.28 yıl Ortalama çocuk sayısı: 1.45 çocuk/1 kadın Ulus: Gürcü Nüfusun etnik dağılımı: Gürcü %70.1, Ermeni %8.1, Rus %6.3, Azeri %5.7, ve diğer Din: Gürcistan Ortodoksları %65, Müslümanlar %11, Rus Ortodoksları %10, diğer %14 Diller: Gürcüce %71 (resmi), Rusça %9, Ermenice %7, Azerice %6, diğer %7 Okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri için veriler toplam nüfusta: %99 Ekonomik Göstergeler İş gücü: 3.08 milyon Sektörlere göre işgücü dağılımı: endüstri %20, tarım %40, hizmet %40 İşsizlik oranı: %14.9 Endüstri: Çelik, uçak, makine parçaları, elektrik lokomotifleri,

  kamyon, traktör, ayakkabı, tekstil, kimyasallar, ahşap ürünler, şarap
  Deniz seviyesinden yüksekliği: %-0.3 Elektrik üretimi: 7.975 milyar kWh Elektrik tüketimi: 7.117 milyar kWh Elektrik ihracatı: 850 milyon kWh Elektrik ithalatı: 550 milyon kWh Tarım ürünleri: Narenciye, üzüm, çay, sebze, patates, büyükbaş hayvan İhracat: 372 milyon $ İhracat ürünleri: Narenciye, çay, şarap, diğer tarım ürünleri, makineler, kimyasallar, yakıt, tekstil İhracat ortakları: Rusya %19, Türkiye %16, Azerbaycan %8, Ermenistan %6 (1999) İthalat: 898 milyon $ İthalat ürünleri: Yakıt, tahıl ve diğer gıdalar, makine ve parçaları, taşıt ekipmanları İthalat ortakları: AB %22, Rusya %19, Türkiye %12, ABD %12 Dış borç tutarı: 1.9 milyar $ Para birimi: Lari (GEL)
  ERMENİSTAN

  Yönetimi Ülke adı: Resmi tam adı: Ermenistan Cumhuriyeti Yerel tam adı: Hayastani Hanrapetut'yun eski adı: Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti ingilizce: Armenia Yönetim biçimi: Başkanlık Tipi Cumhuriyet Başkent: Erivan Bağımsızlık günü: 21 Eylül 1991 Milli bayram: Bağımsızlık günü Anayasa: 5 Temmuz 1995 Üye olduğu uluslararası örgüt ve kuruluşlar: BSEC (Karadeniz Ekonomik İşbirliği) CIS (Bağımsız Devletlerin Topluluğu) PFP (Barış için Ortaklık)…. Vb. bir çok örgüte üyedir. Coğrafi Verileri Konum: Güneybatı Asya'da, Türkiye'nin doğusunda yer almaktadır. Yüzölçümü: toplam: 29,800 km² kara: 28,400 km² su: 1,400 km² Sınırları: toplam: 1,254 km sınır komşuları: Azerbaycan 566 km, Nahçıvan (Azerbaycan'a bağlı) 221 km, Gürcistan 164 km, İran 35 km, Türkiye 268 km İklimi: Kıtasal dağ iklimi, sıcak yazlar ve soğuk kışlar Arazi yapısı: Ermenistan dağlık bir bölgede yer almıştır.

  Küçük ormanlara ve hızlı akan nehirlere sahiptir.
  Araz nehri bölgesinde verimli toprakları vardır. Doğal kaynakları: Küçük altın yatakları, bakır, molibden, çinko, alüminyum Arazi kullanımı: tarıma uygun topraklar: %17 otlaklar: %24 ormanlık arazi: %15 diğer: %41 Sulanan arazi: 2,870 km² Ulaşım ve Taşımacılık Demiryolları: toplam: 852 km Karayolları: toplam: 8,431 km Boru hatları: Doğal gaz 900 km Limanları: yok Hava alanları: 7 Nüfus Bilgileri Nüfusu: 3,336,100 Yaş yapısı: 0-14 yaş: %23.23 (erkek 394,194; kadın 380,911) 15-64 yaş: %67.04 (erkek 1,094,646; kadın 1,141,760) 65 yaş ve üzeri:: %9.73 (erkek 135,477; kadın 189,112) Nüfus artış oranı: %-0.21 Mülteci oranı: -3.87 mülteci/1,000 nüfus Cinsiyet oranı: doğumlarda: 1.05 erkek/kadın 15 yaş altı: 1.03 erkek/kadın 15-64 yaşlarında: 0.96 erkek/kadın 65 yaş ve üzeri: 0.72 erkek/kadın toplam nüfusta: 0.95 erkek/kadın (2001 verileri) Bebek ölüm oranı: 41.27 ölüm/1,000 doğan bebek Ortalama hayat süresi: Toplam nüfus: 66.49 yıl erkek: 62.12 yıl kadın: 71.08 yıl Ortalama çocuk sayısı: 1.5 çocuk/1 kadın Ekonomik Göstergeler İş gücü: 1.5 milyon Sektörlere göre işgücü dağılımı: tarım %55, hizmet %25, endüstri %20 İşsizlik oranı: %20 Bütçe: gelirler: 360 milyon $; giderler: 566 milyon $ Endüstri: Metal kesme makineleri, demir pres makineleri, elektrikli motorlar, dokuma giysiler, çorap ve iç çamaşırı, ayakkabı, ipek kumaş, kimyasallar, kamyonlar, aletler, mikro elektronikler, kuyumculuk ürünleri, brendy Endüstrinin büyüme oranı: %5 Elektrik üretimi: 6.668 milyar kWh Elektrik üretimi için kaynaklar: Fosil yakıtlar: %45.56 hidro: %23.25 nükleer: %31.19 diğer: %0 (1999) Elektrik tüketimi: 6.201 milyar kWh Elektrik ihracatı: 0 kWh Elektrik ithalatı: 0 kWh Tarım ürünleri: Meyve (özellikle üzüm), sebzeler; çiftlik hayvanları İhracat tutarı: 284 milyon$ İhracat ürünleri: elmas, metal, mekanizma ve parçaları, brendi, bakır İhracat ortakları: Belçika %36, İran %15, Rusya %14, ABD %7, Türkmenistan, Gürcistan İthalat tutarı: 913 milyon $ İthalat ürünleri: Doğal gaz, petrol, tütün, gıda ürünleri, elmas İthalat ortakları: Rusya %17, ABD %11, Belçika %11, İran %10, Birleşmiş Krallıklar, Türkiye Dış borç tutarı: 836 milyon $ Para birimi: dram (AMD)
  BULGARİSTAN

  Yönetimi Ülke adı: Resmi uzun adı: Bulgaristan Cumhuriyeti ingilizce: Bulgaria Yönetim biçimi: Çok Partili Cumhuriyet Başkent: Sofya İdari bölmeler: 28 bölgeye ayrılır Bağımsızlık günü: 3 Mart 1878 (Osmanlı İmparatorluğundan ayrıldı) Milli bayram: Bağımsızlık günü Anayasa: 12 Temmuz 1991 tarihinde kabul edilmiştir Hukuk sistemi: Ceza hukuku ve medeni hukuk Roma hukukundan alınmıştır. Üye olduğu uluslararası örgüt ve kuruluşlar: BSEC (Karadeniz Ekonomik İşbirliği) BSEC (Karadeniz Ekonomik İşbirliği) CCC (Gümrük İşbirliği Konseyi) CE (Avrupa Konseyi)….VB… bir çok örgüte üyedir. Coğrafi Verileri Konum: Güneydoğu Avrupa'da, Karadeniz sahilinde, Romanya ve Türkiye arasında yer alan ülke. Haritadaki konumu: Avrupa Yüzölçümü: toplam: 110,910 km² kara: 110,550 km² su: 360 km² Sınırları: toplam: 1,808 km sınır komşuları: Yunanistan 494 km, Makedonya 148 km, Romanya 608 km, Yugoslavya 318 km, Türkiye 240 km Sahil şeridi: 354 km İklimi: Ilıman; kışlar soğuk ve rutubetli, yazlar sıcak ve kuru geçer Arazi yapısı: Bulgaristan yüzey şekilleri bakımından başlıca üç bölgeye ayrılır: En kuzeyde Tuna Ovası, güneyde Rila-Rodop dağlık yöresi ve iki bölge arasında Balkan Dağları Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Karadeniz 0 m en yüksek noktası: Musala 2,925 m Doğal kaynakları: boksit, bakır, kurşun, çinko, kömür, kereste, tarıma elverişli topraklar Arazi kullanımı: Tarıma uygun topraklar: %43 sürekli ekinler: %2 otlaklar: %14 ormanlık arazi: %38 diğer: %3 (1999 verileri) Sulanan arazi: 12,370 km² Doğal afetler: Deprem ve toprak kaymaları Ulaşım ve Taşımacılık Demiryolları: toplam: 4,294 km Karayolları: toplam: 36,724 km Deniz yolları: 470 km Boru hatları: Petrol ürünleri 525 km; doğal gaz 1,500 km Limanları: Burgas, Lom, Nesebur, Ruse, Varna, Vidin Hava alanları: 215 Nüfus Bilgileri Nüfus: 7,707,495 Yaş yapısı: 0-14 yaş: %15.11 (erkek 597,765; kadın 567,030) 15-64 yaş: %68.17 (erkek 2,588,805; kadın 2,665,736) 65 yaş ve üzeri: %16.72 (erkek 543,665; kadın 744,494) (2001 verileri) Nüfus artış oranı: %-1.14 Bebek ölüm oranı: 14.65 ölüm/1,000 doğan bebek Ortalama hayat süresi: toplam nüfus: 71.2 yıl erkek: 67.72 yıl kadın: 74.89 yıl Ortalama çocuk sayısı: 1.13 çocuk/1 kadın Nüfusun etnik dağılımı: Bulgar %83, Türk %8.5, Romalı %2.6,diğer Dinler: Bulgaristan Ortodoks %83.5, Müslüman %13,diğer Dil: Bulgarca Okur yazar oranı: 15 yaş ve üzeri bilgiler toplam nüfus: %98 erkek: %99 kadın: %98 Ekonomik Göstergeler İş gücü: 3.83 milyon Sektörlere göre işgücü dağılımı: tarım %26, endüstri %31, hizmet %43 İşsizlik oranı: %17.7 Bütçe: gelirler: 4.85 milyar $ giderler: 4.92 milyar $ Para birimi: Bulgar Levi (BGL) Endüstrinin büyüme oranı: %10.8 Elektrik üretimi: 36.217 milyar kWh Elektrik tüketimi: 33.182 milyar kWh Elektrik ihracatı: 2.2 milyar kWh Elektrik ithalatı: 1.7 milyar kWh

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Türkiye'nin Komşuları Hangileridir? Türkiye'nin Komşuları Hakkında bilgiler Nelerdir?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.01.11, 21:40
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.01.11, 21:38
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.01.11, 21:36
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.01.11, 21:34
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.02.10, 23:11

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.