Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Kitle İletişimi Nedir? Kitle İletişimleri Nelerdir? Kitle İletişimi Neye Denir?

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Icon5 Kitle İletişimi Nedir? Kitle İletişimleri Nelerdir? Kitle İletişimi Neye Denir?

  Sponsorlu Bağlantı

  Kitle İletişimi Nedir? Kitle İletişimleri Nelerdir? Kitle İletişimi Neye Denir?


  Kitle İletişim Nedir
  İnsanlar güncel olayları, kitle iletişim araçları sayesinde öğrenir ve takip ederler. Bu yüzden günümüzde kitle iletişim araçları, yasama, yürütme ve yargı organları yanında dördüncü bir güç olarak kabul edilmektedir.
  İnsanlar aslında iletişimi, haberleşmeyi yüz yüze yaparlar. Ancak zaman geçip toplum her gün biraz daha karmaşık nitelik kazanınca mesajlar yöneltilecek gruplar büyük genişlik kazanır ve yüz yüze haberleşme, iletişim yetersiz hale gelir; kişinin artık bildiği, tanıdığı komşusuna değil, tanımadığı, ilk ilişkiler içinde bulunmadığı diğer insanlara mesajlar yöneltmesi gerekir. Bu olgudan doğan iletişime tali, ikinci türden iletişim, haberleşme denir. işte bu nitelikteki haberleşmenin bazı tekniklerle, belirli bir teknoloji uygulanarak çoğaltılıp güçlendirilerek, çok sayıda kişiyi etkileyecek biçime getirilmesine kitle haberleşmesi (mass communication) adı verilir ve kullanılan araçlara da kitle haberleşme araçları (mass-media) denilir. 2. #2
  Moderator

  Standart Cevap: Kitle İletişimi Nedir? Kitle İletişimleri Nelerdir? Kitle İletişimi Neye Denir

  Kitle İletişim Teknolojileri

  Kitle iletişim teknolojilerinin çalışmasında kitlelere yönelik bir merkezden iletilerin aktarılması esastır. Bu açıdan bakıldığında kitle iletişim teknolojilerinin hedef kitlesinin bazı özellikleri vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kitle iletişim teknolojilerinin iletileri genelde bireyleri içinde bulunduğu ortamda yakalar.
  • Kitle iletişim teknolojilerinin hedef kitlesi durumunda olan kişilerin aktif olarak katılması çok sınırlıdır. Dolaysıyla genellikle hedef kitle edilgen bir roldedir.
  • Kitle iletişim teknolojilerinden yaralanmada yayın alanı içinde olma ve yayınları izleme olanağını sunacak teknoloji ye sahip olma dışında herhangi özel bir çaba gerekmez.
  • Kitle iletişim teknolojilerinin hedef kitlesi en kısa sürede iletileri alma olanağına sahiptir.
  • Kitle iletişim teknolojilerinin hedef kitlesi, iletişim teknolojisi yayınları yoluyla dünyanın en uzak köşelerinden haber alma olanağına sahiptir.

  Kitle İletişim Teknolojilerinin İşlevleri
  Kitle iletişim teknolojilerinin pek çok işlevleri vardır. Bunlar sekiz ana başlık altında toplanabilir:

  1. Haber ve bilgi sağlama
  Kitle iletişim teknolojileri,haber ve bilginin en kısa sürede çok geniş kitlelere iletilmesinde etkilidir.Bu işlev sayesinde ulusal ve uluslararası koşulların anlaşılması, koşullara karşı bilinçli olarak tepkide bulunulması sağlanır.

  2. Toplumsallaştırma
  Bireylerin, toplumları hakkında genel bilgi ve değerleri edinebilmeleri ve toplumsal yaşamın bir parçası haline gelmelerine katkı sağlamak kitle iletişim teknolojilerinin bir işlevidir.

  3. Güdüleme
  Toplumların kendilerine belirledikleri amaçları açıklayarak, özendirerek, bireyin topluluk yaşamına olduğu gibi, bu amaçlar için sarf edilen çabalara da katılmasını sağlama işlevidir.

  4. Tartışma ortamı hazırlama
  Kitle iletişim teknolojileri, bireylere toplumun değerlerini aktarma ve onları toplumsal amaçlar yönünde harekete geçirmenin yanında, hazırlayabilecekleri bir tartışma ortamı ile bu toplumsal değer ve amaçlara açıklık kazandırabilirler, gelişmelerine katkıda bulunurlar.

  5. Eğitim
  Toplum üyelerinin bilgi düzeylerini, yetenek ve becerilerini daha üst düzeye çıkarma işlevidir.

  6. Kültürün gelişmesine katkı
  Kültürün tanıtımı, geliştirilmesi ve kültür mirasının korunması işlevidir.

  7. Eğlendirme
  Toplumsal yaşamın baskıcı temposunda bunalan bireylere, hoşça zaman geçirme, onları dinlendirme olanakları sağlama işlevidir.

  8. Bütünleştirme
  Yukarıda belirtilen işlevler sayesinde, toplumdaki bireyler ve gruplar arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlama işlevidir.

  Kitle İletişim Teknolojilerinden Eğitimde Yararlanma Nedenleri
  Özellikle İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra kitle eğitimine olan talebin artmasına karşın yeterli okul yapılamaması, yeterli nitelikli insan gücü faktörünün eksikliği; dersliklerde gereğinden çok öğrencinin yığılmasına ve eğitimin niteliğinin düşmesine neden olmuştur. Doğal olarak öğrenci sayısındaki artışlarda eğitime yapılan yatırımların artmasına neden olmuş ve harcamaların yükselmesi sonucunu doğurmuştur.
  Bu sorunlara çözüm arandığında daha çok okul açma, daha çok öğretmen yetiştirme, öğretim süresini uzatma gibi geleneksel yaklaşımların yeterince çözüm olmaması yöneticilerin ve eğitimcilerin dikkatlerini yeni yönelimlere kaydırmıştır. Bunun sonucunda kendi kendine öğrenme-öğretme sistemlerine geçilmesi amacıyla, kitle iletişim teknolojilerinin eğitime entegrasyonu gündeme gelmiştir.


 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kitle İletişimi Nedir? Kitle İletişimleri Nelerdir? Kitle İletişimi Neye Denir?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.04.12, 13:26
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.06.11, 06:59
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.01.11, 21:34
 4. Kitle İletişim Araçlarının Yararları Nelerdir?
  By Di@ßLeSsE in forum Soru Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21.12.10, 13:52
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.11.10, 00:48

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.