Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 SonSon
6 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Basketbol Oyununun Genel Kuralları Nelerdir? Basketbol Oyununun Kuralları Nedir?

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Basketbol Oyununun Genel Kuralları Nelerdir? Basketbol Oyununun Kuralları Nedir?

  Sponsorlu Bağlantı

  Basketbol Oyununun Genel Kuralları Nelerdir? Basketbol Oyununun Kuralları Nedir?


  Basketbol'un Tarihçesi

  Basketbol Tarihi ve Gelişmesi Basketbolun anavatanı Amerikalı, babası ise aslen Kanadalı olup hayatının 40 yılını Amerika'da spor öğretmenliği yapmakla geçiren Dr. James Nasimith'dir.Amerika'nın Sprinfield eyaletindeki, YMCA Dershanesinde beden eğitim öğretmenliği yaparken, uzun yıllardan beri hayalinde yaşattığı bir sportif oyuna son şeklini veren Dr. James Naismith bunu ilk kez okulun spor salonunda öğrencilerine oynatmış ve uygulamasını gördükten sonra gerekli düzeltmeleri yapmıştı.  Dr. James Naismith
  Basketbol'un yaratıcısı

  Spor salonuna karşılıklı duvarlarına asılan tahtadan yapılma kağıt sepetlerine topu sokmak esasına dayanan bu oyunu, atlet ve beyzbolculara iyi bir kış antrenmanı olarak tasarlayan Naismith'in eski bazı kavimlerin Amerika kıtasında oynadıkları bir oyundan faydalandığı da ileri sürülür.Kristof Kolomb'un Amerika'yı bulmadan önce Güney Amerika'da yaşayan Mayas adlı Kızılderili kavminin en belli başlı bir spor eğlencesi olan Tlahiotenie'nin basketbola çok benzeyen bir spor olduğu bilinir.
  Ancak bu tarihi uygarlıktan günümüze kadar ulaşabilen kalıntılardan, Tlahiotenle alanlarının bu günkü basketbol sahalarının en az beş misli büyüklükte olduğu görülmektedir. Bu alanın iki ucunda yükselen mermer duvarlar üzerinde ve yerden ortalama 4 metre yükseklikteki yine mermerden yapılma yarım metre çapındaki çemberlerde bu oyunla basketbol arasındaki benzerliği gözler önüne sermektedir. Ancak bu halkalar yere paralel olmayıp dikey durumda bulunmaktadır. Top üstten değil yanlardan geçirilir. Toplarda tahtadan yad, mermerden yapılmıştır. Dr. James NAISMITH' in "basketbol"u ortaya çıkarırken Maysalılar'ın bu oyunundan yaralanmış olabileceği de akla yakın bir ihtimaldir.
  Oyunun Kuralları
  İlk gün (12 Ocak 1882) spor salonunun kapısına asılan ve 1937 yılına kadar değişmeyen oyunun 13 kuralı şöyledir.

  1. Top herhangi bir yöne bir elle yada iki elle atılır.
  2. Top yere bir yada iki elle (yumrukla değil) vurulabilir.
  3. Oyuncu topla koşamaz, Topu yakaladığı noktadan atmak zorundadır. Koşarken topu yakalarsa buna izin verilir.

  13 Maddelik kurala göre bu oyun, yedi kişilik iki takım arasında oynanıyordu. Buna karşılık en az beş ve en fazla dokuzar kişilik takımlara da izin veriliyordu. Oyun sırasında yapılan sayılar 3 puan, faul atışından yapılanlarsa 2 puan sayılıyordu. Ve oyunun başlıca hedefini duvarlara asılı sepetler oluşturduğundan Dr. Naismith, ortaya koyduğu bu yeni sportif oyuna "sepet topun" anlamına gelen Basketbol adını vermişti.

  Basketbolun Yayılışı 1892 yılında Amerika'nın Springfield eyaletindeki YMCA spor salonunda doğan Basketbol sporu, kısa bir zamanda YMCA kurumu arasındaki sıkı işbirliğinin sonucu olarak bütün Amerika'ya yayılmış ve aradan iki yıl geçmeden Amerika'daki bütün YMCA okullarının en belli başlı sporu halini almıştır. Oyunun taşıdığı heyecan ve cazibe sayesinde basketbol kısa bir zaman içerisinde okullara, üniversitelere, hatta Amerika'daki semt jimnastik salonlarına kadar yayılmıştır. Böylelikle, henüz 202nci yüzyılın başında basketbol, Amerika'nın milli ve en popüler sporu olup çıkıvermişti. Gençlerde bu spora karşı büyük bir istek olmuştu. Bu istek kulüpleri de basketbol şubeleri açıp takımları kurmaya zorlamış, böylelikle bütün Amerika'ya yayılmıştı. Basketbol henüz bir yaşını doldurmadan Avrupa kıtasına da sıçramış ve 1893 yılında Paris'teki bir jimnastik salonunda deneme niteliğinde bir oyun oynanmıştı. Ne var ki Avrupa kıtasında bu ilk basketbol oyunu bir denemeden öteye gidememiş ve çok kısa bir süre içinde unutuluvermişti.1897 yılında Amerika, basketbolda ilk milli şampiyonayı düzenlemekle bu dalda önemli bir adım atmış ve bu hareket, ülkede basketbol sporunun daha fazla ve daha çabuk yayılmasında önemli bir rol oynamıştı. Amerikalılar milli bir spor dalı olarak benimsedikleri Basketbola 1904 yılında ülkelerinde tertipledikleri St.Louis Olimpiyat oyunlarında da gayri resmi olarak yer vermişler ve kulüp takımları arasında düzenledikleri maçlarla bu sporu, Olimpiyat oyunlarına katılan bütün dünya ülkelerine tanıtmışlardı.

  Bu olimpiyat oyunlarının üzerinden iki yıl geçtikten sonra, dünyanın en büyük ve en ünlü spor salonlarından biri olan ve 25 bin kişiyi rahatça alabilen New York'taki Madison Square Garden, kapılarını basketbol sporuna açmıştı. Bu da basketbolun artık Amerikanın en popüler spor dallarından biri olduğunun göstergesiydi.  1913 yılında Uzakdoğu'dan bu spora karşı büyük bir ilgi gösterisi olmuş ve ilk kez düzenlene uluslar arası bir basketbol turnuvasında Filipin birinciliği, Çin'da ikinciliği almıştı. Avrupa' ya tam anlamıyla basketbol sporun sokan ve yayanlar Amerikalı askerler olmuştu. Birinci dünya savaşı nedeniyle Avrupa'ya gelen Amerikalı askerlerin boş vakitlerinde kendi aralarında oynadıkları basketbol maçları, olağanüstü bir ilgi görmüş e bu spor pek kısa bir zamnda sevilip yayılıvermişti.Bunun sonucu olarak 1919 yılında Paris'te, İngiltere, Fransa, İtalya ve Almanya'daki Amerikalı askerlerin katılmasıyla ilk kez uluslar arası askeri bir turnuva düzenlenmişti. Amerikalı askerlerin birinciliği, İtalya'nın ikinciliği kazandığı bu turnuvayı, üç yıl sonra yine Fransa'daki, Joinville şehrinde, kadınların arasında düzenlenen ilk uluslar arası basketbol turnuvası izlemişti. Böylece Amerikalı kadınların ilk basketbolu oynayışında tam 22 yıl sonra Avrupa'da da kadınlar arsında ilk ululararası turnuva oynanmış oluyordu. Günden güne yayılmakta olana basketbol, kısa bir zaman içinde Avrupa'da en popüler spor dallarında bir haline gelmiş ve buradan da Afrika ve Avustralya'ya gitmiştir. İlk FIBA başkanlığına İsviçreli olan Leon Bouffard getirilmiştir. İlk Avrupa şampiyonası 1935 yılında Cenevre'de düzenlenerek birinciliği Letonya, ikinciliği İspanya, üçüncülüğü Çekoslovakya almıştır. 2. #2
  Moderator

  Yeni Cevap: Basketbol Oyununun Genel Kuralları Nelerdir? Basketbol Oyununun Kuralları Nedi

  BASKETBOL OYUN KURALLARI


  • Basketbol müsabakaları iki hakem tarafından yönetilir. Misafir takım sahayı seçme hakkına sahiptir. Her devreden sonra saha değişimi yapılır.
  • Oyun, orta saha çizgisinde her takımdan birer oyuncu arasında yapılan hava atışı ile başlar. Hava atışına çıkan oyuncular, topu tek elleri ile takım arkadaşlarına kazandırma hedefini taşır.
  • Oyun, 10'ar dakikalık dört periyottan oluşur. Beraberlik durumunda uzatma periyodu oynanır. Her takım ilk üç periyotta ve uzatma periyodunda 2'şer dakikalık bir, dördüncü periyotta iki mola hakkına sahiptir. İkinci ile üçüncü periyot arasında 15 dakikalık devre arası verilir.
  • Hücum eden takım, kendi sahasını 8 saniye içinde terk etmek, 24 saniye içinde de hücumunu tamamlamak zorundadır, aksi halde top kullanma hakkı rakip takıma geçer.
  • Oyuncu topla birlikte, top sürme (dribbling), pas atma (passing), şut atma (shooting) aktivitelerini yapma şansına sahiptir. Bir oyuncu top sürerken, topu eline alarak durdurursa, tekrar top sürme şansına sahip değildir; topu istediği yöne ve kişiye pas ya da şut atmak zorundadır.
  • Her takım 5 kişiden oluşur ve takımların sınırsız oyuncu değişikliği hakkı vardır. Eğer faul hakkını doldurmamışsa, her çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olabilir. Bir takımdaki beş oyuncudan biri ortada (post), ikisi savunma (guard) ve ikiside hücum (forward) oyuncusudur.
  • Oyunu bir baş hakem ve yardımcı hakem olarak iki hakem yönetir.
  • Her oyuncu beş faulle oyun dışında kalır, tekrar o maç için oyuna dahil olamaz. Her oyuncunun bireysel olarak yaptığı faul sayısının toplamı, takım faullerini de belirler. Toplamda dört takım faulüne ulaşan takımın daha sonra yaptığı her faul, karşı takıma serbest atış kullanma hakkı kazandırır.
  • Hakem tarafından durdurulmadıkça, top potadan veya çemberden dönerse oyun devam eder. Ayrıca, oyuncu sahayı belirleyen çizgilerin dışına temas etmedikçe, top oyun çizgilerinin dışına değmeden havadan saha çizgisinin dışına çıksa dahi, oyuncu topu içeri çevirebilirse de oyun devam eder.
  • Her sayı atışından sonra veya hakemin düdüğü çalmasının ardından, oyun ve oyun zamanı durur. Sayı yiyen takımın pota gerisindeki çizgi arkasından topu oyuna sokması ile hem zaman hem de oyun tekrar başlar. Oyun içindeki diğer durumlara göre, hakemin gösterdiği yerlerden, top oyuna sokulur.
  • Üç sayı çizgisi içinden yapılan her başarılı atış iki sayı, üç sayı çizgisi gerisinden yapılan her başarılı atış üç sayı olarak değerlendirilir. Faullerden veya kural ihlallerinden dolayı kazanılan başarılı serbest atışlar bir sayı olarak değerlendirilir.
  • Oyuncular iki durumda cezalandırılır: 1- Bireysel kural ihlalleri 2- Faul yapılan durumlar. Kural ihlali veya hatası (hatalı yürüme, topun çizgi dışına çıkması, hücum oyuncusunun üç saniyeden fazla post içinde durması v.b) top kullanma hakkını karşı takıma verir. Yapılan bireysel fauller ( itme, çekme, vurma, tutma v.b) ise oyuncunun faul cezası almasını sağladığı gibi faulün yapıldığı yer göz önünde bulundurularak, rakip topu yandan oyuna sokar, ya da serbest atış yapma hakkı kazanır.
  • Serbest atış hakkı adedi, faulun yapıldığı zaman, yer ve çeşidine göre değişir. Şut atışı sırasında faul yapılmış ve atış sayı olmamışsa, atışı yapan takıma iki serbest atış hakkı verilir. Eğer atış sayı olmuşsa, bir serbest atış hakkı verilir. Bir takım, bir devredeki "takım faul" sınırını geçmiş ve atış sahası dışında faul yapmışsa, o zaman bire-bir denen serbest atış hakkını kullanır. Bu atışta kural, ilk atış sayı olursa, ikinci atış yapma hakkı kazanmaktır. Bire-bir'de ilk atışı kaçıran ikinci atışı yapamaz, top potadan oyun alanına dönerse, oyun devam eder. Teknik faullerde (oyunu geciktirme, sportmenlik dışı davranışlar, hakeme itiraz, izinsiz oyuna girme v.b) iki serbest atış hakkı verilir.

 3. #3
  Moderator

  Standart Cevap: Basketbol Oyununun Genel Kuralları Nelerdir? Basketbol Oyununun Kuralları Nedi

  Nba Tarihi

  Basketbol Kanadalı Dr.james Naismith tarafından bulundu.Ve bu oyunu bulduğunda sadece 13 tane kuralı vardı. Nba tarihinin ilk oyunu 1 Kasım 1946 yılında New York Knickerbockers ile Maple Leaf Gardens arasında oynandı.Maçı New York 68-66 kazandı.Önceden atış yapıldığında zıplanmazken daha sonradan bu kural kaldırıldı.Önceden sut atma süresi sınırsızken sonradan 24 saniye haline getirildi.

  Profesyonel basketbol 1950 lerde basladı.Ve Nba in ilk efsane oyuncusu Boston Celtics’in oyuncusu Bob Cousy olmustur.Oyun zekası,tarihte yapılan ilk güzel hareketler ona aittir.1946 da 4 periyottan 12 dakikalık maçlar oynanmaya başladı.Nba tarihinin ilk Şampiyonu 1946 yılında Philadelphia Warriors takımı oldu.

  1958-1966 yılları arasında Boston Celtics fırtınası esti.Bu seneler arasında 8 kez üst üste şampiyon oldular.Bob Cousy,Bill russell gibi efsanelere sahiptiler.O zamanlar iki oyuncu arasında büyük çekişme vardı.Bunlardan birisi Wilt chamberlain diğeri ise Bill Russell dı.Zaten Lakers ve Boston o zamanlara damgalarını vurdular.Tabi bu yarışı Boston Celtics kazandı ama Lakers da diğer seneler için takımları zorlayacağını ispatladı.1970 li yıllarda Nba basketbolu gerilemeye başladı.Bu yüzden ABA(lise basketbolu)kuruldu.Ordan oyuncular getirilmeye başlandı.Ve yeni kurallar getirildi.1978 yılında üçlük basketbola kazandırıldı.Daha yeni kurallar getirildi.Ve Nba seyir zevkini tekrar kazandıran bir oyuncu Nba e draft edildi.1976 yılında Philadelphia ya geldi.Onun adı Julius Erving ti.Yaptığı smaçlar,müthiş akrobatik hareketleri Nba e tekrar seyirci gelmesini sağladı.Onla birlikte Larry Bird de Nba i güçlendirdi.Boston a gelen Bird akıl dolu asistleri,üçlükleri,hırsı kısacası her şeyi ile basketbola katkı sağladı.Tabi bunların yanında Kareem Abdul Jabbar gibi büyük oyuncunun da Nba katkısı büyüktü.Yaptığı sky hook halen tüm oyuncular tarafından yapılmakta.

  1981 yılında Nba gelen bir oyuncu tüm basketbolun oyun felsefesini değiştirdi.Bu oyuncu Earvin Magic Johnson dı.Akıl almaz asistleri,oyun zekası,oyunu muhteşem kuruşu onu efsaneler arasına sokmaya yetti.Bir oyun kurucunun kısa olması gerekir felsefesini ortadan kaldırdı.(Magic 2metre 5 cm boyundaydı).Bir maçtan sonra bir oyuncunun yorumu Magic i açıkça ifade eder.”Yaptığı bir asisti anlamak için zekanızın normal bir insandan üstün olması gerekir”.

  1990 yıllara da damgasını vuran bir oyuncu geldi.Majesteleri Micheal Jordan dı.Nba de 1990 lı yıllara kadar playofflara zor çıkmış bir takımı 6 sene şampiyon yaptı.Smaçları,sayıları,sutları,liderliği onu Nba tarihinin en büyük oyuncuları arasına soktu.Son saniye basketleri karşı takımı delirtmesine sebep olmustu.Dönemin en büyük savunmacısı Craig Ehlo maç öncesi Jordanı tutacağını,20 sayıda tutmayı planladığını söyledi.Jordan o maçta 61 sayı attı.Bunun üzerine Ehlo röportajda şöyle konuştu.”Elimden geleni yaptım.Ama bir tanrıyı savunmak kolay iş değildi.”

  Nba basketbolu Avrupa basketbolundan ayrı kurallara göre oynanır.Çünkü Nba basketbolu bir oyun değildir.Bir yaşam felsefesidir.

 4. #4
  Moderator

  Standart Cevap: Basketbol Oyununun Genel Kuralları Nelerdir? Basketbol Oyununun Kuralları Nedi

  NBA’in unutulmayan yıldızları

  NBA... Dünyadaki her basketbolcunun rüyasını süsleyen eşsiz arena...
  Dünya üzerindeki sporlar içinde futboldan sonra en fazla izlenilirlik oranına sahip bu sahnede yer alabilmek rüyasıyla, Avrupa’dan Asya’ya kadar en yetenekli basketbolcular draft edilmek için Amerika’nın yolunu tutmakta. NBA artık, gerek oyuncu profili gerekse hitap ettiği izleyici kitlesiyle, ulusal bir ligin çok çok ötesinde. Bu fantastik sahnede 10 yıl öncesine göz gezdirdiğimizde, yabancı sayısı bir elin parmaklarını geçmezken; şimdi 30 farklı kültürün üzerinde oyuncu, bu endüstri içinde mücadele ediyor. 30 ortaklı bir şirket olan NBA, aynı zamanda ticari ilişkilerin yoğun biçimde yaşandığı pazarı andırıyor. Bir zamanların basketbol efsaneleri, şimdi kendi yerlerine aday gösterilen oyuncuların ilham kaynağı oluverdiler. İşte bunlardan bazıları...

  Michael Jordan: NBA tarihinin gelmiş geçmiş en büyük yıldızı olarak gösteriliyor. 1990’lı yıllarda ortaya koyduğu oyunla herkesin beğenisini kazandı. Chicago Bulls’u 6 yıl NBA şampiyonluğuna taşıyan basketbolun efsane ismi, ulaşılması güç bir rekora da imza attı. Aynı sezonda üç ‘en değerli oyuncu’ ödülü alan üç oyuncudan biri olan Jordan, altı kez de ‘play-off’ların en değerli oyuncusu’ ödülüne layık görüldü.

  Scottie Pippen: Phill Jackson yönetimindeki unutulmaz Chicago Bulls kadrosunda, Michael Jordan ile birlikte takımı sürükleyen önemli yıldızdan biriydi. Jordan’ın gölgesinde kalması olumsuz görünse de, NBA’e damgasını vuran önemli yıldızlardan biri olmayı başardı.

  Larry Bird: 80’li yılların ortaları ve 90’lı yılların başlarında, Boston Celtics’in her şeyiydi. Onu diğerlerinden ayıran en büyük özelliği 3 sayılık atışların efsane ismi oluşuydu. Günde 1000 atış kullanarak antrenman yapan Bird, basketbolcularda çok fazla görülmeyen iki elini de kullanabilme özelliğine sahipti. Halen NBA ekiplerinden Indiana Pacers’ın başkanlığını yapıyor.

  David Robinson: NBA’de ‘amiral’ olarak bilinen Robinson, uzun yıllar San Antonio Spurs’te takımın liderliğini yapmış, sonraları bu görevi Tim Duncan’a devretmişti. 1993-1994’te oynanan San Antonio Spurs-Los Angeles Clippers finalinde, Spurs adına 71 sayı üretmesi ulaşılması güç bir rekor olarak tarih sayfalarındaki yerini aldı.

  Magic Johnson: 1979’da geldiği Los Angeles Lakers’ta henüz ilk senesinde şampiyonluk yaşadı. 16 Mayıs 1980’de deplasmanda Philadelphia’yı 4-2 yendikleri serinin o unutulmaz 6. maçında takımına kazandırdığı 42 sayı, 15 ribaunt ve 7 asistle yıldızlaştı. 80’li yıllarda takımıyla 7 final oynayıp 4 şampiyonluk kazandı. 1991’de HIV virüsü yüzünden basketbolu bırakmak zorunda kalmasına rağmen, sonraları bu hastalığı yenmeyi bildi.

  Karl Malone: Kariyerinin en başarılı yıllarını Utah Jazz’la yaşayan ‘postacı’, takımının en çok sayı üreten, en fazla oyunda kalan ve en çok ribaunt alan oyuncusu olmayı başarmıştı. NBA’de tüm zamanların en skorer oyuncuları listesinde Kerim Abdul-Cabbar’dan sonra ikinci sırada yer alan Malone, 1996, 1997 ve 1999’da ‘en değerli oyuncu’ seçilerek basketbolun unutulmazları arasındaki yerini aldı.

  Kerim Abdul-Cabbar: NBA tarihinin sayı kralı... Basketbol dünyasında şu ana dek hiç kimsenin rekoruna erişemediği eşsiz yetenek... Kariyerine ‘yılın çaylağı’ olarak başlayan Müslüman basketbolcu, 6 NBA şampiyonluğu yaşadı. 6 kez ‘en değerli oyuncu’ ödülü alırken, kendisine All-Star içinde 19 defa yer buldu. 2 kez de sayı krallığı apoletini takması onu görkemli bir oyuncu haline getirdi.

  Charles Barkley: ‘Sir Barkley’, NBA’de ‘tüm zamanların en büyük 50 oyuncusu’ndan biri seçilmesine rağmen; 16 yıllık kariyeri boyunca şampiyonluk yüzüğünü takamadı. 90’lı yılların unutulmaz basketbolcusunun adını bu yazıda geçirmemek olmazdı. 16 yıllık kariyerini 37 yaşında sonlandırdı.

  John Stockton: 1984-1986 yılları arasında Utah Jazz istenilen başarıyı yakalayamasa da gelecek 10 yıla damgasını vuracak oyun kurucuyu sahneye çıkardı. Onun adı John Stockton’dı. Malone ile Stockton, müthiş bir ikili oldu. 1997-98 sezonunda şampiyonluk yaşadı. 2002-03’te takımı Sacramento Kings’e elendikleri maçtan sonra basketbolu bıraktı.

  Dennis Rodman: Basketbol dünyasının hem yetenekli hem de yaramaz çocuğu... Sansasyonel hayatı kariyerini olumsuz etkilese de eşsiz oyun zekası ve zıplayabilme özelliği özel olmasını sağladı. Detroit ile iki yıl üst üste şampiyonluk yaşadıktan sonra aynı başarıyı Chicago ile tekrarladı.

  Hakeem Olajuwon: Nijerya asıllı oyuncu, NBA’in önemli isimlerinden biriydi. Houston Rockets takımıyla ligde furtınalar estiren Müslüman oyuncu, aynı zamanda genç oyunculara verdiği önemle ön plana çıkan bir isimdi. Yıllar önce Mirsad Türkcan, Houston Roackets’a transfer olduğunda ona en büyük desteği Olajuwon vermişti. Mirsad’ın ‘Rüya Adam’ olarak nitelendirdiği Olajuwon, yıllarca NBA’de Müslüman bir oyuncuyla oynayabilmek için dua etmiş. Pota altında yaptığı bloklarla forvetlerin korkulu rüyası olan Hakeem, NBA’in unutulmayacak basketbol efsaneleri arasında yer alıyor.

  Joe Dumars: 80’lerin unutulmaz basketbol efsanelerinden biri. Detroit forması altında müthiş bir performans sergileyen Dumars, oyunculuk döneminde çok başarılı bir grafik çizdiği takımına başkan oldu. Mehmet Okur’un da bir dönem başkanlığını yaptığını hatırlatalım.
  Isiah Thomas: Oynadığı dönemde NBA’in en iyi kısalarının başında geliyordu. Muhteşem top kullanma yeteneğiyle taraftarın gönlünde taht kurdu. 1982-93 yılları arasında 12 kez All-Star, 1984 ve 86 All-Star maçlarında ‘en değerli oyuncu’ oldu. 1984, 85 ve 86’da ‘en iyi ilk beş’te yer aldı. 1989 ve 90’da Detroit Pistons’la şampiyonluğa ulaştı. 1990 finallerinin ‘en değerli oyuncusu’ seçildi. 1996’da NBA tarihinin ‘en iyi 50 basketbolcusu’ arasında yer aldı.

 5. #5
  Moderator

  Standart Cevap: Basketbol Oyununun Genel Kuralları Nelerdir? Basketbol Oyununun Kuralları Nedi

  1. Normal Lig Müsabakaları :

  a. Normal lig müsabakaları, On altı (16) takım arasında, her takımın biri kendi sahasında diğeri rakip takımın sahasında olmak üzere deplasmanlı, iki devreli ve lig usulü oynanır.
  b. Bu müsabakalar sonrası yapılan puan sıralamasına göre;

  (1) Birinciden sekizinciye (1.-8.) kadar, ilk sekiz sırayı alan takımlar “PLAY-OFF” maçlarını oynamaya hak kazanırlar.

  (2) Dokuzuncu (9.), Onuncu (10.), On birinci (11.) , On ikinci (12.) , On üçüncü (13.) ve On dördüncü (14.) sırayı alan takımlar sezonu tamamlamış olurlar.

  (3) TBL’de On beşinci (15.) ve On altıncı (16.) olarak son iki sırayı alan takımlar 2006-2007 sezonunda Basketbol 2. liginde yer alırlar.
  2. Play-Off Çeyrek ve Yarı Final Müsabakaları :

  “PLAY-OFF” un tüm turlarında takımların ligde oynamış oldukları maç sonuçları aşağıdaki gibi dikkate alınır.
  a. Eşleşen takımların normal ligde oynamış oldukları maçların ikisi de aynı takım tarafından kazanılmışsa iki maçı kazanan takım o turun maçlarına 1-0 üstün başlar.

  b. Eşleşen takımların normal ligde oynamış oldukları maçlarda takımlar bir kez kazanmış, bir kez kaybetmiş ise, o turun maçları 0-0 başlar.

  c. Çeyrek ve yarı final müsabakaları kazanılmış üç (3) maç üzerinden oynanır ve bu turlarda;

  (1) Şayet maçlar 0-0 başlar ise, ilk iki maç, Normal Ligi üst sırada bitiren takımın sahasında 3. ve 4. maçlar rakip sahada ve 5. maçın gerekmesi halinde Ligi üst sırada bitiren takımın sahasında olmak üzere sıra ile oynanır.

  (2) Şayet
  “PLAY-OFF” serisine 1-0 üstün başlanır ise 1. maç seriye ligi üst sırada bitiren takımın sahasında 2. ve 3. maçlar ise rakip sahada oynanır 4. maçın gerekmesi halinde ise son maç ligi üst sırada takımın sahasında oynanır.

  Çeyrek Final Eşleşmeleri :

  Normal Ligi ilk 8 sırada bitiren takımlar;

  Birinci (1.) ile sekizinci (8.) (Turun galibi “
  A” olarak isimlendirilir.)
  İkinci (2.) ile yedinci (7.) (Turun galibi “
  B” olarak isimlendirilir.)
  Üçüncü (3.) ile altıncı, (6.) (Turun galibi “
  C” olarak isimlendirilir.)
  Dördüncü (4.) ile beşinci (5.) (Turun galibi “
  D” olarak isimlendirilir.)
  şeklinde eşleşirler.
  Yarı Final Eşleşmeleri :

  Çeyrek Final müsabakaları sonucunda tur atlayan (A – D) ve (B - C) takımları arasında oynanır. Turu geçen iki takım finalde eşleşirler.
  3. Play-Off Final Müsabakaları :

  Final müsabakaları kazanılmış dört (4) maç üzerinden oynanır. Şayet maçlar 0-0 başlar ise, ilk iki maç, Normal Ligi üst sırada bitiren takımın sahasında, 3. ve 4.maçlar rakip sahada, gerekmesi halinde 5.maç ligi üst sırada bitiren 6. maç rakip sahada ve 7. maç ligi üst sırada bitiren takımın sahasında olmak üzere sıra ile oynanır. Şayet
  “PLAY-OFF” serisine 1-0 üstün başlanır ise 1.maç normal ligi üst sırada bitiren takımın sahasında 2. ve 3. maçlar ise rakip sahada oynanır 4. maçın gerekmesi halinde normal ligi üst sırada bitiren takımın sahasında, 5.maç rakip sahada ve 6. ligi üst sırada bitiren takımın sahasında oynanır.

  Final müsabakaları sonunda rakibi karşısında 4. galibiyetini alan takım 2005-2006 sezonu TBL Şampiyonu
  olur.

+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 SonSon
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Basketbol Oyununun Genel Kuralları Nelerdir? Basketbol Oyununun Kuralları Nedir?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 15.12.13, 10:52
 2. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 22.03.13, 16:04
 3. Basketbol Nedir Kuralları Nelerdir?
  By RedBuLL in forum Basketbol
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.05.12, 09:59
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.05.12, 01:27
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.10.11, 00:52

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.