Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Yangın Alarmı Nasıl Yapılır? Yangın Alarmı Nasıl Olur? Yangın Alarmı Tatbikatı

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Yangın Alarmı Nasıl Yapılır? Yangın Alarmı Nasıl Olur? Yangın Alarmı Tatbikatı

  Sponsorlu Bağlantı

  Yangın Alarmı Nasıl Yapılır? Yangın Alarmı Nasıl Olur? Yangın Alarmı Tatbikatı


  Alarm devreleri, istenmeyen bir durumun ortaya çıkması durumunda bizi çeşitli şekillerde uyaran devrelerdir. İstenmeyen durumlar, evi su basması, yangın çıkması, eve veya arabaya hırsız girmesi, yolda don olması vb.dir.

  Elektronik devre elemanları arasında, bu gibi durumların ortaya çıkmasıyla birlikte
  bize gerekli uyarıyı verebilmek adına fiziksel olayları elektriksel büyüklüklere dönüştürecek malzemeler neyse ki vardır. Bunlar, ışığı, sesi, sıcaklığı, basıncı vb.ni, elektriksel olarak işlenebilen hale getirirler. Devrelerimiz sinyali işledikten sonra bize, ortamdaki insanları uyaracak fiziksel büyüklüğe karar vermek kalır. Genelde sesli ve ışıklı uyarılar dikkat çekici olduğu için tercih edilirler. Gelişmiş alarm devrelerinde yalnızca o anlık ve o çevreye uyarı vermekle kalmayıp, daha önceden kaydedilmiş mesajı dinletmek için girilmiş telefon numaralarını arama veya istenilen herhangi bir cihazı uzaktan çalıştırabilme özellikleri bulunur.

  Aşağıda verilen basit devreler tipik algılama yöntemleridir. Bunlar, tasarımcının düşünce sınırlarını tetikleyecek birer ön-örnektir yalnızca. Geliştirmek veya kullanım alanlarına karar vermek bütünüyle size kalmıştır.
  Şekil.1 Işıkla aktif olan devre  Şekil.2 Kontak açılmasıyla aktif olan devre

  Şekil3. Kapasitif Algılama (yaklaşım sensörü) Devresi  Şekil4. Gerilimin Düşmesiyle Aktif Olan Devre


  Şekil5. Donma Alarmı Devresi. Termistörle trimpotu yer değiştirirseniz, devre bu kez ısının düşmesi değil de yükselmesi durumunda aktif olur.

  Şekil6. Su (nem) Algılayıcı Devre. Gerçekte bir iletkenlik algılayıcıdır; iletkenin direncine göre osilatör frekansı değişiklik gösterir. 2. #2
  Moderator

  Standart Cevap: Yangın Alarmı Nasıl Yapılır? Yangın Alarmı Nasıl Olur? Yangın Alarmı Tatbikatı

  Yangın Alarmı

  Yangın alarm sistemleri; oteller, kapalı diğer büyük alanlar çeşitli hammaddeler veya mamül mal bulunduran pamuk, plastik, ahşap, polyester, kağıt, vb. Depo, fabrika ,satış alanları, yanıcı parlayıcı madde, gaz kaçağı riski bulunan yerler, sanayi tesislerinden evlere kadar ihtiyaç olan her mekanda can ve mal güvenliğini yangına karşı erken uyarı sağlayarak koruyan sistemlerdir.

  Çeşitli dedektörlerden oluşan sistemler aynı zamanda başka birkaç sisteme entegre olarak çalışabilir. Alarm anında havalandırmayı açabilir, asansörü istenen yere getirip tekrar çalışmamasını sağlayabilir, yangın söndürme sistemlerini devreye sokabilir vb. önlemlerin otomatik olarak alınmasına olanak tanır. Analog adresi ve konvansiyonel ‘ zone adresli; seçilen kontrol paneline uygun olarak projenin ihtiyacına göre optik, iyonize duman dedektörü, alev dedektörü, elektronik korna, yangın butonu, beam duman dedektörü ısı artış dedektörü, sabit sıcaklık dedektörü kapı çek istasyonları, kapı mıknatısları vb. ekipmanlardan oluşan sistemlerdir. Firmamızın özel çözümü olan adresli 24 saat Alarm Haber Alma Merkezi gözetiminde olan sistemlerimizde mevcuttur. Sunulan tüm ekipman, UL, ULC, FM, BS, EN, ISO 9001 ve diğer uluslar arası standartlardan ilgili olanlara sahiptir. Ücretsiz projelendirme hizmetimizden yararlanınız.
  YANGIN ALARM DEVRESİ.
  Alarm devreleri, istenmeyen bir durumun ortaya çıkması durumunda bizi çeşitli şekillerde uyaran devrelerdir. İstenmeyen durumlar, evi su basması, yangın çıkması, eve veya arabaya hırsız girmesi, yolda don olması vb.dir.

  Elektronik devre elemanları arasında, bu gibi durumların ortaya çıkmasıyla birlikte bize gerekli uyarıyı verebilmek adına fiziksel olayları elektriksel büyüklüklere dönüştürecek malzemeler neyse ki vardır. Bunlar, ışığı, sesi, sıcaklığı, basıncı vb.ni, elektriksel olarak işlenebilen hale getirirler. Devrelerimiz sinyali işledikten sonra bize, ortamdaki insanları uyaracak fiziksel büyüklüğe karar vermek kalır. Genelde sesli ve ışıklı uyarılar dikkat çekici olduğu için tercih edilirler. Gelişmiş alarm devrelerinde yalnızca o anlık ve o çevreye uyarı vermekle kalmayıp, daha önceden kaydedilmiş mesajı dinletmek için girilmiş telefon numaralarını arama veya istenilen herhangi bir cihazı uzaktan çalıştırabilme özellikleri bulunur.

  Aşağıda verilen basit devreler tipik algılama yöntemleridir. Bunlar, tasarımcının düşünce sınırlarını tetikleyecek birer ön-örnektir yalnızca. Geliştirmek veya kullanım alanlarına karar vermek bütünüyle size kalmıştır.  Şekil.1 Işıkla aktif olan devre  Şekil.2 Kontak açılmasıyla aktif olan devre

  Şekil3. Kapasitif Algılama (yaklaşım sensörü) Devresi  Şekil4. Gerilimin Düşmesiyle Aktif Olan Devre

  Şekil5. Donma Alarmı Devresi. Termistörle trimpotu yer değiştirirseniz, devre bu kez ısının düşmesi değil de yükselmesi durumunda aktif olur.

  Şekil6. Su (nem) Algılayıcı Devre. Gerçekte bir iletkenlik algılayıcıdır; iletkenin direncine göre osilatör frekansı değişiklik gösterir.

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Yangın Alarmı Nasıl Yapılır? Yangın Alarmı Nasıl Olur? Yangın Alarmı Tatbikatı


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.07.11, 11:33
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01.03.11, 23:11
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.10.10, 15:46
 4. Su Seviye Alarmı Devresi Nasıl Yapılır Resimli Şema
  By YıLKı in forum Elektronik Hobi Araçları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.10.09, 14:11
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.03.09, 00:24

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.