Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Deprem Anında Yapılması Gerekenler Nelerdir? - Deprem Anında Neyapmalıyız?

 1. #1
  AdministratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Deprem Anında Yapılması Gerekenler Nelerdir? - Deprem Anında Neyapmalıyız?

  Sponsorlu Bağlantı

  Deprem Anında Yapılması Gerekenler Nelerdir? - Deprem Anında Neyapmalıyız?

  Deprem sırasında hayatta kalmak için bazı kuralların bilinmesi ve uygulanması gerekiyor. Deprem öncesi yapılacak hazırlıklar, deprem anı ve sonrası uyulması gereken kurallar....

  Bina içindeyseniz:


  Deprem sırasında sakin olup, paniğe kapılmayın, cesaretinizi toplayın, koşmayın. Depremler genellikle hafif bir sarsıntı, gürültü ile başlar ve birkaç saniye sonra daha yıkıcı sarsıntılar gelir.


  Eğer bulunduğunuz noktadan kendinizi 10-15 saniye içinde bina dışına çıkartacak pozisyonunuz varsa, bu yolu saptayın. Bu yöntem sadece giriş altı, giriş ve 1. katta olanlar için geçerlidir. Deprem sırasında ilk 10-15 saniye binayı terkedebilmek açısından çok önemlidir. Daha önce yaşanan depremlerden elde edilen istitastiki verilere göre, binalarda yıkıma yol açan unsur, hissettiğiniz ilk sarsıntı değil, binanın rezonansa girmesidir.


  Eğer binayı 10-15 saniye içinde terk edemiyorsanız, kesinlikle merdivenlerden, merdiven boşluklarından uzak durunuz. Asansör bir tuzaktır. Yıkılan binalarda en yüksek oranda ölüm bu noktalarda meydana gelmektedir. Birinci kattan daha yüksekteyseniz, atlamayı denemeyiniz. Dışarı çıkamayacaksanız EV DEPREM PLANI'nı uygulayın.


  Büyük bir depremde ayakta durmanız, koşmanız mümkün değildir. Çömelin ya da döşemeye yatın. Sağlam bir masa, sıra, mobilya veya kapı kasasının altına girin ve başınızı koruyun. Masaya tutunun ve onunla birlikte hareket etmeye hazır olun. Pozisyonunuzu sallantı duruncaya kadar ya da hareket etmek güvenli oluncaya kadar değiştirmeyin.


  Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, mutfak tezgahı , büfe ya da büyük kanepe gibi eşyalar çökme sonucu tavanı bir miktar tutarak küçük bir alan yaratırlar. Cenin pozisyonu alarak bekleyin. Bu alan bir insanın yaşaması için yeterli olabilmektedir.


  Yaşanan depremlerden elde edilen veriler, mutfak ve banyoların en uygun yerler olduğunu göstermektedir. Çünkü enkaz altında kalındığı takdirde, bu bölümlerde hem yaşam üçgeni yaratabileceğiniz unsurlar vardır, hem de patlayan borulardan sızan suyu içerek vücudunuzu crash sendromundan koruyabilme olanağı mevcuttur. Enkaz altında kalan kişileri bekleyen en ciddi tehlike böbrek yetmezliği nedeniyle ortaya çıkan sendromlardır.


  Pencerelerden, şöminelerden, sobalardan, veya kolayca devrilebilecek eşyalardan uzak durun. Bina içinde kalın. Dışarı çıkarsanız düşen cam kırıkları ya da bina molozlarından yaralanabilirsiniz.


  Tiyatro, okul, sinema, büro gibi kalabalık yerlerdeyseniz, kesinlikle merdivenlere, asansörlere koşmayın. Unutmayın ki bu yerler hasar görmese dahi, aynı anda yüzlerce kişinin panik içerisinde koşarak çıkış yerlerinden binayı terketmeleri mümkün değildir. Kendinizi koltuk, sıra gibi yerlerde koruma alın, sakin olun ve başkalarını da aynı şekilde davranmaya davet edin.

  Bina dışındaysanız:


  Binalardan dökülebilecek yıkıntılar ve camlardan, elektrik direk ve tellerinden uzakta güvenli bir yerde depremin durmasını bekleyin. Herhangi bir nesnenin (araba , balkon..) altına girmek çok sakıncalıdır. Deprem bitene kadar açık alanda beklenmelidir.

  Araç kullanıyorsanız:


  Bulunduğunuz yer eğer güvenli ise durun ve araç içinde kalın. Normal trafikten olabildiğince uzaklaşın. Köprüler, üst geçitler, tünellerden uzak durun. Eğer mümkünse ağaçlar, direkler ve enerji nakil hatlarından uzakta kalın


  Tünel içinde iseniz ve çıkışa yakın değilseniz, aracınızı durdurup aşağıya inin ve yanına yan yatarak cenin pozisyonu alın. Aracınızın içinde durmayın. Aynı yöntemi kapalı bir otoparkta iseniz aynen uygulayın. Araç içinde olduğunuz takdirde, üzerinize düşen bir parça ile ezilme riski taşıyorsunuz. Oysa dışına çıkıp, yanına yattığınız takdirde, üzerinize yıkılacak tavan, tünel gibi büyük kitleler aracı belki ezecek, ama yok etmeyecektir.

  HAYATTA KALMANIN ALTIN KURALLARI


  Öncelikle yaşadığınız yerleşim biriminin deprem tehlikesi hakkında doğru bilgileri ilgililerden öğrenin


  Aile bireyleri arasında olağanüstü bir durumda nasıl davranacağınızı konuşun, bir EV DEPREM PLANI yapın


  Her odada üzerinize bir şeyin düşmeyeceği sağlam bir masa altı veya bir iç duvar yanı gibi güvenli bir yer seçin.


  Evinizin elektriki gaz, su ve şebekelerini kapatabilmek için ana şalter ve vanaların yerlerini ve nasıl kapatılacağını öğrenin.


  Kitaplık, yüksek mobilya gibi kolay devrilebilir eşyalar ile ağır eşyaları duvarlara veya döşemeye sıkıca bağlayın.


  Yatak odalarınızda, üstünüze kolayca devrilip yaralanmanıza neden olabilecek tablo, gardrop gibi eşyaları sabitleyin ve üzerinize devrilmeyecek şekilde yerleştirin.


  Mutfak dolapları gibi kırılabilecek eşyalarınızı koyduğunuz dolaplarınıza sağlam kilitler takın


  Düzenlenen ilkyardım kurslarından ilk yardımı öğrenin.


  Olağanüstü bir durumda hemen kullanabileceğiniz el feneri, radyo ve yedek pilleri, ilk yardım çantası ve gerekli ilaçlarınızı, iş eldivenini önceden bir çantaya koyup, kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun.


  Ailenin bağlantı kuracağı şehir dışından birilerini belirleyin

  Özetle deprem sırasında yapılması gerekenler madde madde incelersek

  • Her odada üzerinde bir şeyin düşmeyeceği sağlam bir masa altı veya bir iç duvar yanı gibi güvenli bir yer seçin.
  • Yere yatma, kafayı koruma ve bir şeye tutunmayı öğrenin. Sağlam bir Masa altı yara sıranın altına girin, eğer yoksa pencerelerden ve üzerinize düşebilecek bir kitaplık yada bir mobilyadan uzak bir iç duvarın yanında yere oturun.
  • Eğer deprem sırasında bina içerisinde iseniz, deprem sırasında sakin olup paniğe kapılmayın, cesaretinizi toplayın ve konuşun. Depremler genellikle hafif bir sarsıntı, gürültü ile başlar ve birkaç saniye sonra daha yıkıcı sarsıntılar gelir. Bu birkaç saniye ne yapacağınızı belirleyin.
  • Büyük bir depremde ayakta durmayınız, koşmanız mümkün değildir. Çömelin yada döşemeye yatın. Sağlam bir masa, sıra, mobilya veya kapı kasasının arkasına girin ve başınızı koruyun. Masaya tutunun ve onunla birlikte hareket etmeye hazır olun. Pozisyonunuzu sallantı duruncaya kadar bozmayın.
  • Tiyatro, okul, sinema, büro gibi kalabalık yerlerde iseniz, kesinlikle merdivenlere, asansörlere koşmayın. Unutmayın ki bu yerler hasar görmese dahi aynı anda yüzlerce kişinin panik halinde koşarak çıkış yerinden binayı terk etmeleri mümkün değildir.
  • Bina dışında iseniz, binalardan dökülecek yıkıntılar ve camlardan, elektrik direklerinden uzakta güvenli bir yerde depremin bitmesini bekleyin
  • Araç kullanıyorsanız, bulunduğunuz yer eğer güvenli ise durun ve araç içinde kalın. Normal trafikten, köprü, tünel ve üst geçitlerden uzak durun.
  • Eğer bina dışındaysanız diğer binalardan, enerji hatlarından ve ağaçlardan uzaklaşarak açık bir alana gidin
  • Araba kullanıyorsanız köprü kavşak ve yüksek binalardan uzaklaşarak araba içinde kalınız.
  • Deprem sırasında dağlık bir bölgedeyseniz yamaçlarda, taş ve kaya düşebilecek yerlerde durmayın

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Deprem Anında Yapılması Gerekenler Nelerdir? - Deprem Anında Neyapmalıyız?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Deprem Anında Sınıfta Yapılması Gerekenler
  By RedBuLL in forum İlköğretim
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.05.12, 14:09
 2. Deprem Anında İşyerinde Yapılması Gerekenler
  By RedBuLL in forum İlköğretim
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.05.12, 13:59
 3. Okulda Deprem Anında Yapılması Gerekenler‎
  By RedBuLL in forum İlköğretim
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.05.12, 13:43
 4. Deprem Anında Ve Sonrasında Yapılması Gerekenler
  By RedBuLL in forum Genel Kültür
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.05.12, 01:34
 5. Deprem Anında Ve Sonrasında Alınan Önlemler
  By ѕυρєяisi in forum Soru Cevap
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 10.12.11, 18:05

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.