Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Hidroliz Tepkimeleri Hakkında Bilgiler - Canlılar İçin Hidroliz Tepkimelerinin Önemi

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Hidroliz Tepkimeleri Hakkında Bilgiler - Canlılar İçin Hidroliz Tepkimelerinin Önemi

  Sponsorlu Bağlantı

  Hidroliz Tepkimeleri Hakkında Bilgiler - Canlılar İçin Hidroliz Tepkimelerinin Önemi


  Hidroliz tepkimeleri, büyük organik moleküller olan polimerlerin parçalanmasında gerçekleşir. Hidroliz tepkimelerinde ATP kullanılmaz. Su varlığında kırılan bağlarda depolanmış olan enerji açığa çıkar. ATP�nin hidrolizinde de doğal olarak su kullanılır ve enerji açığa çıkar. Ancak tepkimenin kendisinde enerji kullanılmaz. Hidroliz tepkimelerinin tersi olan dehidrasyon tepkimeleri, enerji gerektirir. Bunda da tam tersi şekilde su molekülü açığa çıkar ve tepkimenin gerçekleşmesi için giren enerjinin bir kısmı, bağ yapısında hapsedilir. Hidroliz ile açığa çıkan enerji de bağ enerjisinin bir kısmıdır (termodinamiğin ikinci yasasına göre tamamı kazanılamaz)

  Hidroliz tepkimeleri, belirli atomlar arasındaki kimyasal bağların koptuğu tepkimelerdir. Bu bağlar koptuğunda, atomları bir arada tutan bağ enerjisi, ısı enerjisi formunda açığa çıkar. Böyle tepkimelere ekzergonik (ısı açığa çıkaran) sıfatı verilir.
  ATP molekülü, 3 adet fosfat grubu taşıyan bir adenozin bileşiğidir. Oluşması için ısı harcanması gerekir (endergonik tepkime). Hidroliz olayları sonucunda açığa çıkan ısı enerjisi, ATP molekülünün oluşturulması için kullanılabilir. Ancak, hidroliz olayının kendisi bağ kopması ve bağ enerjisinin açığa çıkması temeline dayandığı için, bu tepkime sonucunda ortaya doğrudan ATP çıkması gibi bir durum söz konusu değildir.
  biltek.tubitak.gov.tr
 2. #2
  Moderator

  Standart Cevap: Hidroliz Tepkimeleri Hakkında Bilgiler - Canlılar İçin Hidroliz Tepkimelerinin

  Kimyada organik madde kavramı, içlerinde karbon - hidrojen bağları bulunduran maddeleri tanımlamaktadır. Canlıların yapısında yer alan temel organik bileşikler karbon ve hidrojene ek olarak oksijen de bulundururlar. Organik bileşenlerden karbonhidratlar, yağlar ve proteinler hem yapı maddesi hem de enerji verici olarak kullanılırlar. Vitaminler düzenleyici ve nükleik asitler ise (DNA ve RNA) yönetici moleküllerdir.
  İnorganik maddeler bir araya gelerek daha kompleks maddeler oluşturma eğiliminde değildir. Ancak canlılar organik moleküllerden, istediklerinde parçalayabi-lecekleri, daha büyük ve karmaşık moleküller oluşturur. Organik moleküllerin oluşturduğu bu büyük moleküllere polimer, polimeri meydana getiren yapıtaşlarına ise monomer adı verilir.
  Polimer oluşumu sırasında monomerler arasında kurulan bağ başına bir molekül su çıktığından bu sentez şekli dehidrasyon sentezi adını alır. Bu olayın tersi yani polimerin monomerlerine yıkımı ise bu bağların enzimler tarafından su katılarak yıkılmasıdır ki bu olaya “su ile parçalama” anlamında hidroliz denir. Bir canlının kendisi tarafından oluşturulan her tür polimer yine o canlı tarafından yıkılabilir.
  Canlılar tarafından üretilen her tür polimerin yeniden kullanılabilmesi için sindirilmesi yani hidroliz ile monomerlerine ayrılması gereklidir.

 3. #3
  Moderator

  Standart Cevap: Hidroliz Tepkimeleri Hakkında Bilgiler - Canlılar İçin Hidroliz Tepkimelerinin

  POLİMERLEŞME VE HİDROLİZ
  Polimerleşme: Küçük yapı birimlerinin (moleküllerin) birbiri ardına tekrarlanarak çok büyük moleküller oluşturmasına polimerleşme, bu tepkimelere de polimerleşme tepkimesi denir.
  Hidroliz: Büyük moleküllerin su etkisi ile küçük moleküllere bölünmesine hidroliz, bu tepkimelere de hidroliz tepkimesi denir.
  Polimerleşme tepkimelerinde tekrar edilen en küçük birime monomer, iki monomerinin birleşmesinden oluşan moleküllere dimer, üç monomerinin birleşmesinden oluşan moleküllere trimer, dört monomerinin birleşmesinden oluşan moleküllere tetramer… denir.
  Çok sayıda monomerinin birleşmesinden oluşan dev moleküllere de polimer denir.
  Önemli polimerleşme tepkimelerinden bazıları şöyledir:
  etilen polietilen (PE)
  Monoklor eten Polivinil klorür
  (Vinil klorür) (P.V.C.)
  Fenileten Polistiren
  (stiren) (PS)
  Tetraflor eten Politetraflor etilen
  (Teflon veya PTFE)
  Naylon oluşumu tepkimesi :
  Hekzametilen diamin Adipik asit
  Dimer Su
  Dimer
  Poliamit (Naylon 6,6)
  PET oluşumu tepkimesi :
  Teraftalik asit Glikol
  Polietilen teraftalat (PET)
  Kondenzasyon Polimerleşmesi : İki farklı monomerin birleşmesinde, küçük bir molekül ayrılıyorsa bu tür polimerleşme tepkimelerine kondenzasyon polimerleşmesi denir.Proteinlerin oluşması bir kondenzasyon polimerleşmesidir.
  Amino asit-1 Amino asit-2
  Dipeptit
  Yukarıdaki tepkimede görüldüğü gibi iki birim amino asit bir molekül su çıkararak dipeptit oluşturur. İki amino asit birimi arasındaki bağa peptit bağı denir.Üç birim amino asidin birleşmesinde iki peptit bağı oluşur ve ürüne tripeptit denir. Çok sayıda amino asit birleşerek polipeptit oluşturur. Canlıların yapısına katılan 20 çeşit amino asit vardır.Bu amino asitler kendi aralarında peptitleşerek proteinleri oluştururlar. Proteinler canlılarda yapım ve onarımda görevlidirler. Ayrıca proteinler enzimlerin de temel taşıdır.
  Hidroliz Tepkimeleri:
  İki monomer birleşirken bir su molekülü ayrılır. Bu tür tepkimelere dehidratasyon (su ayrılması) tepkimesi denir.Bir monomerin ucunda bulunan OH grubu ile diğer monomerin ucunda bulunan H atomu birleşerek H2O oluştururlar. Bu tepkimeler birçok kez tekrarlanarak monomerler birer birer zincire eklenir ve polimerler oluşur:
  n tane monomerden n-1 tane su ayrılarak polimer oluşturur.
  n (monomer) polimer +(n-1) H2O
  Bu olayın tersine yani büyük moleküllerin su etkisi ile küçük moleküllere bölünmesine hidroliz, bu tür tepkimelere de hidroliz tepkimesi denir.Aşağıdaki tepkimede bir polimerin su etkisi ile daha küçük moleküllere parçalanması (bir hidroliz tepkimesi) görülmektedir.
  Polimer
  trimer dimer
  Etil asetatın su etkisi ile asetik asit ve etil alkole dönüşümü tepkimesi de hidroliz tepkimelerine güzel bir örnektir:
  Etil asetat Su Asetik asit Etil alkol

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Hidroliz Tepkimeleri Hakkında Bilgiler - Canlılar İçin Hidroliz Tepkimelerinin Önemi


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Atp Hidroliz Edildiğinde Hangi Monomerler Oluşur
  By Kayıtsız Üye in forum Soru Cevap
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03.10.12, 19:28
 2. Canlılar İçin Suyun Önemi Hakkında Bilgi
  By LaDyRoSe in forum Performans Çalışmaları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26.10.11, 21:53
 3. Hidroliz tepkimeleri
  By MaqiwoL in forum Fizik & Kimya
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 05.03.09, 02:00
 4. Hidroliz nedir
  By ѕυρєяisi in forum Fizik & Kimya
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.01.09, 20:54

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.