Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Gökyüzü Neden Mavidir? - Gökyüzünün Rengi Niçin Mavidir?

 1. #1
  AdministratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Gökyüzü Neden Mavidir? - Gökyüzünün Rengi Niçin Mavidir?

  Sponsorlu Bağlantı

  Gökyüzü Neden Mavidir? - Gökyüzünün Rengi Niçin Mavidir?

  Gökyüzünün mavi görünmesinin (dikkat! olmasının değil görünmesinin! çünkü normalde atmosferimiz daha doğrusu hava renksiz bir gazdır!) tek sebebi daha önce gökkuşağını açıklarken belirttiğimiz kırılma hadisesidir.

  Güneş ışınları atmosfere girdiğinde atmosferdeki gaz moleküllerine ve toz parçacıklarına çarparak saçılır. Gün ışığı daha önce de on yüz bin milyon defa duyduğunuz gibi değişik dalga boylu birçok ışından oluşur. En kısa dalga boylu mavi ışınlar atmosferin üst tabakalarındaki küçük parçacılar tarafından hemen saçılırlar. Fakat kırmız ışık (ki en büyük dalga boylu ışıktır!) saçılmak için daha büyük parçacıklara çarpmak zorundadır.

  Gökyüzü açık olduğunda, mavi ışık diğer ışıklara oranla en fazla saçılan ışıktır. Bu yüzden de gökyüzü mavi görünür. Mesela gökyüzü yoğun bulutlarla veya dumanla dolu olduğunda, tüm ışınlar nerede ise aynı oranda saçılır. Bu da gökyüzünün gri renkte görünmesine sebep olur.

  Gün batımında veya doğumunda ise güneş ışınları atmosfere eğik girdikleri için daha fazla yol katetmek zorunda kalırlar. Bu yüzden daha çok ışın ve renk saçılır ve o posterlere konu olan, şahane gün doğumu ve batımını gözlemleyebiliriz. Çok az saçılmış olan kırmızı ışık ise güneşe ve ufuğa kızıl veya portakal görüntü verir.
 2. #2
  Moderator

  Standart Cevap: Gökyüzü Neden Mavidir? - Gökyüzünün Rengi Niçin Mavidir?

  Gökyüzünün Rengi Neden Mavidir ?

  Difuzyon Nedir: Atmosfer içinde Güneş ışınlarının kırılıp dağilmasına Difuzyon denir. Guneşgecelerin çok soğuk olmasını önler. Böyle bir durumda gölgelerin yarı aydinlik olmasını sağladığından, gökyüzünün de Mavi bir görüntü vermesini sağlar.

  ışınlarinın Difuzyona uğramasından dolayı gölgede kalan kısımlar Gökyüzü Neden Mavidir? Gökyüzü mavidir mavi ışik, kırmıziya oranla atmosfere daha fazla dagilarak ona mavi rengini verir. Peki, Güneş'i batarken niye daha kırmizi goruruz? Bu, isinlarin bu sirada atmosferde daha cok yol katetmesinin bir sonucudur. Bu sirada, mavi ısik daha kalin bir atmosferi gecmekte oldugundan, daha cok sacilir. Ayni zamanda kirmizi da soguruldugu icin Guneş daha sonuk gorunür. Batmak uzere olan Günes'in gozumuzü rahatsiz etmemesinin nedeni budur.

  Gökyüzünun mavi bir görüntü vermesinin sebebi (difuzyon)kırilma olayıdır. Gunes isinlari atmosfere girdiginde atmosferdeki gaz molekullerine, toz parcaciklarina carparak saçılir. Gun ısiği degisik dalga boylu bircok ısindan olusur. Enkisa dalga boylu mavi ısinlar atmosferin ust tabakalarindaki kucuk parcaciklar tarafindan hemen saçılirlar.

  Gökyüzü acik oldugunda, mavi isik diger isiklara oranla en fazla sacilan isiktir. Bu yuzden de gökyüzü mavi gorunür. Mesela gökyüzü yogun bulutlarla veya dumanla dolu oldugunda, tum isinlar nerede ise ayni oranda saçılir. Bu da gökyüzünun gri renkte gorunmesine sebep olur.

  Gun batiminda veya dogumunda guneş ışınlari atmosfere egik girdiklerinden dolayı fazla yol sarfetmek zorunda kalirlar. Bu yuzden daha cok ışik ve renk sacilir.


 3. #3
  AdministratoR

  Standart Cevap: Gökyüzü Neden Mavidir? - Gökyüzünün Rengi Niçin Mavidir?

  Gökyüzü Neden Mavidir?

  Gökyüzünün Maviliği Nerden Gelir? En çok kafa kurcalayan fakat pek dikkat çekmeyen ayrıntılardan biride gökyüzünün maviliğidir.Gökyüzü maviliğinin üzerine şiirler, romanlar ve hikayeler yazılsa da birçok insan gökyüzünün neden mavi olduğu gerçeğiniz bilmez.İlk bakışta gereksz bir bilgi ...


  Gökyüzünün Maviliği Nerden Gelir?

  En çok kafa kurcalayan fakat pek dikkat çekmeyen ayrıntılardan biride gökyüzünün maviliğidir.Gökyüzü maviliğinin üzerine şiirler, romanlar ve hikayeler yazılsa da birçok insan gökyüzünün neden mavi olduğu gerçeğiniz bilmez.İlk bakışta gereksz bir bilgi gibi gözüksede biraz dikkat edince merak uyandırmaktadır.
  Herkes tarafından bilindiği gibi, güneşin beyaz ışığı aslında mor, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı renklerin karışımıdır. Güneşten çıkarak atmosferimize kadar yol alan güneş ışınlarının çoğunluğu teğet geçerken, bir kısmı atmosferimiz tarafından emilir.
  İşte bu ışık atmosferden geçerken mor tarafındaki ışıklar, kırmızı tarafındakine göre daha fazla dağılırlar ve atmosferde çoğunlukla mavi renk kırılarak yeryüzüne yansıtılır. Bu durumda biz gökyüzünü mavi renkte görürken, güneşi de beyaz-sarı karışımı bir renkte görürüz.
  Atmosferimiz olmasaydı, güneşi yine parlak bembeyaz renkte görecek ancak bütün gökyüzü geceleri olduğu gibi karanlık olacak, güneşle beraber diğer yıldızlar da görünüyor olacaktı.


 4. #4
  Moderator

  Standart Cevap: Gökyüzü Neden Mavidir? - Gökyüzünün Rengi Niçin Mavidir?

  İşte size çok sorulan bir soru: Gökyüzü neden mavidir?

  İster inanının ister inanmayın gökyüzü aslında mavi değil mordur. Şimdi açıklamasına geçelim. Güneşten gelen ışınlar farklı dalga boylarında olurlar.
  Güneşin yedi rengi de zaten bu dalga boylarının farklı olmasından kaynaklanıyor. Dalga boyu uzun olan kırmızı, turuncu ve sarı gibi ışınlar yeryüzüne rahatlıkla ulaşırlar. Fakat mavi ve mor ışınlar havadaki moleküller tarafından emilirler (absorbe edilirler). Daha sonra emilen bu ışınlar moleküller tarafından farklı yönlerde tekrar salınırlar.
  Bu şekilde mavi ve mor ışıklar her tarafa saçılmış olur. Hangi tarafa bakarsanız o taraftan size doğru gelen mavi ışınlar görürsünüz. Fakat en fazla saçılmaya uğrayan mor ışınlardır, ondan sonra mavi ışınlardır. Bizim gözümüz maviye daha duyarlı yaratıldığından biz gökyüzünü mavi görürüz. Gözleri mor renge daha duyarlı hayvanlar varsa onlar gökyüzünü mor görürler. Bu saçılan ışınların bir kısmı uzaya geri gittiğinden dolayı dünyamız uzaydan da mavi görünür.
  İçine birkaç damla süt damlattığınız su kavanozunu güneşe veya bir ışık kaynağına tutarsanız, suyun hafifi mavileştiğini görebilirsiniz. Süt parçacıklarına çarpan ışıklardan mavi olanlar yine saçıldığı için su mavimsi gözükür.

 5. #5
  Moderator

  Standart Cevap: Gökyüzü Neden Mavidir? - Gökyüzünün Rengi Niçin Mavidir?

  Difuzyon Nedir:


  Atmosfer içinde Güneş ışınlarının kırılıp dağilmasına Difuzyon denir. Guneş ışınlarinın Difuzyona uğramasından dolayı gölgede kalan kısımlar gecelerin çok soğuk olmasını önler. Böyle bir durumda gölgelerin yarı aydinlik olmasını sağladığından, gökyüzünün de Mavi bir görüntü vermesini sağlar.
  Gökyüzü mavidir mavi ışik, kırmıziya oranla Atmosfere daha fazla dagilarak ona mavi rengini verir. Peki, Güneş'i batarken niye daha kırmizi goruruz? Bu, isinlarin bu sirada Atmosferde daha cok yol katetmesinin bir sonucudur. Bu sirada, mavi ısik daha kalin bir Atmosferi gecmekte oldugundan, daha cok sacilir. Ayni zamanda kirmizi da soguruldugu icin Guneş daha sonuk gorunür. Batmak uzere olan Günes'in gozumuzü rahatsiz etmemesinin nedeni budur.
  Gökyüzünun mavi bir görüntü vermesinin sebebi (difuzyon)kırilma olayıdır. Gunes isinlari atmosfere girdiginde Atmosferdeki Gaz molekullerine, toz parcaciklarina carparak saçılir. Gun ısiği degisik dalga boylu bircok ısindan olusur. Enkisa dalga boylu mavi ısinlar Atmosferin ust tabakalarindaki kucuk parcaciklar tarafindan hemen saçılirlar.
  Gökyüzü acik oldugunda, mavi isik diger isiklara oranla en fazla sacilan isiktir. Bu yuzden de gökyüzü mavi gorunür. Mesela gökyüzü yogun bulutlarla veya dumanla dolu oldugunda, tum isinlar nerede ise ayni oranda saçılir. Bu da gökyüzünun gri renkte gorunmesine sebep olur.
  Gun batiminda veya dogumunda guneş ışınlari atmosfere egik girdiklerinden dolayı fazla yol sarfetmek zorunda kalirlar. Bu yuzden daha cok ışik ve renk sacilir.
  Gökyüzüne Bakarak Hava Tahmini Yapmak
  Gökyüzü koyu mavi rengine börünürse, gunes dogarken parlak ve hafif sisli bulunursa, aksam gokkusagi gorunurse, gunes Ay etrafinda büyük hale olursa, havanin iyi olacağı anlamına gelir.

  Güneşin doğma zamanında, gökyüzü kırmızı olması ve gökkuşağının sabahleyin görünmesi ve de
  ayın etrafında küçük bir çember bulunması yağmur olacağına işarettir.

  Havanın sisli olması, sükunetli olacağı anlamına gelir.
  Güneş doğarken kırmızı görüntü vermesi, batarken gökyüzünün kırmızı olmasi rüzgarlı hava olacağına işarettir.
  Güneşin soluk - dumanlı bir şekilde doğması, Ayın parlak olması, bulutların beyaz olması, Güneş - ayın etrafında bir kavis bulunması fırtına olacağına işarettir.

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Gökyüzü Neden Mavidir? - Gökyüzünün Rengi Niçin Mavidir?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Deniz Neden Mavidir?
  By MaqiwoL in forum Soru Cevap
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 06.03.13, 22:53
 2. Damarlarımız Neden Mavidir?
  By MaqiwoL in forum Soru Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.03.13, 19:46
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18.10.10, 01:53
 4. Gök Yüzü Neden Mavidir? Mavi Gökyüzü-Gökteki Maviliğin Sırrı Nedir?
  By ѕυρєяisi in forum Bunları Biliyor musunuz?
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01.08.09, 13:41
 5. Erkek bebeklerin giysileri niçin mavidir ?
  By ßυяçìη ` in forum Bunları Biliyor musunuz?
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03.07.09, 09:13

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.