Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Lif Yırtılması Ameliyatının Riskleri - Lif Yırtılması Ameliyatının Sonuçları Nelerdir

 1. #1
  LaDy
  Sponsorlu Bağlantı

  Icon5 Lif Yırtılması Ameliyatının Riskleri - Lif Yırtılması Ameliyatının Sonuçları Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantı

  Lif Yırtılması Ameliyatının Riskleri - Lif Yırtılması Ameliyatının Sonuçları Nelerdir


  Eğer dizinizi dönerek düştüyseniz ; dizinizi oluşturan iki ana kemiği eklem içinde tesbit ederek ön-arka ve torsiyonel sabitliği sağlayan en önemli oluşum olan ön çapraz bağınızı (ACL-anterior cruciate ligament) yırtmış olabilirsiniz.

  Ön çapraz bağ diz fonksiyonlarında çok önemli bir yeri vardır.
  Tam yırtılmalarda ne yazık ki bu önemli anatomik oluşum kendiliğinden iyileşmez ve fonksiyonlarını yeniden kazanmak için operasyon gerekir. Operasyonda da bağın kendi parçaları kullanılamaz. Bunun yerine vücudun değişik bölümlerinden alınan bağlar ACL yerine transfer edilirler.
  Parsiyel yırtıklar ise , iyi bir fizik tedavi ile ve verilen egzersizleri yapmakla düzelir..

  ACL (ön çapraz bağ) sert ve esnek olmayan liflerden oluşmaktadır.

  Diz içinde orta hatta arkadan öne ve dıştan içe doğru uzanır .. Bu bağ tibia kemiğinin öne ve içe-dışa dönme hareketlerini sınırlar. ACL yırtıkları büyük oranda ani yön değiştirme (futbol, tenis, kayak), zıplama veya koşma sırasında yere inerken ani yavaşlama gibi hareketler sırasında olur.

  Yırtılma sırasında bir ses veya boşalma sırasında insanlar hisseder. Yırtılma sonrası ilk anda genellikle üzerine basmakta zorlanılır. Sonra üzerine basılmaya başlanılır. Sonrasında dizde ağrı ve şişlik başlar.

  İlk acil tedavi dinlenme-buz-elastik bandaj-yukarı kaldırmadır. Doktorunuz muayene sonrası röntgen ve MR isteyebilir. Sonuçta diz yaralanması ile ilgili detaylar ortaya konur ve tadavi şekli kararlaştırılır.

  ACL yırtığı olan kişilerde eğer başka patolojiler eşlik etmiyorsa genellikle ilk 3 hafta sonrasında dizdeki şişlik ve ağrı geçer.

  Sonrasında hastalardaki en büyük yakınma zaman zaman oluşan dizdeki dönmelerdir. Bu dönmeler veya yoğun aktiviteler sonrası dizde şişlik sıktır. Dönmeler ve şişlikler dışında genellikle ağrı olmaz. Ağrı ; yıllar sonucu başlayan kıkırdak aşınmaları, kireçlenme veya meniküs yırtıklarına bağlıdır.

  ACL yırtığı sonrası ;
  1) dizi instabil olan kişiler sportif aktivitelerde ve yoğun tempolu bir yaşamda sorun yaşadıklarından daha sedanter bir yaşam sürmek zorunda kalırlar.

  Özellikle yaşantısında sporun önemli bir yer tuttuğu kişilerde belirgin bir mutsuzluk kaynağıdır. Ayrıca aktivitelerin düşmesine bağlı kilo alma, yüksek kolesterol gibi kardiyolojik risk faktörlerinde de artış olur.

  2) Dizde ek erken patolojilerin gelişmesi; Özellikle iç menisküs yırtıkları ve kıkırdak zedelenmeleri sıklıkla gelişir. İlk 5 yılda ağrı nedenleri genellikle bu ek patolojilere bağlıdır.

  3) Kireçlenme; İnstabil dizlerin tamamında diğer tarafa göre erken kireçlenme gelişir. Kireçlenme bulgularının 10 yılda gelişme oranı % 80 leri bulmaktadır.

  ACL yırtığına eşlik edebilen patolojiler ise şunlardır :

  1) Dış menisküs yırtığı - Genellikle ACL yırtığı oluşturan travma ile oluşur. Geç dönem dış menisküs yırtıkları daha nadirdir.

  2) İç menisküs yırtıkları - ACL yırtığı oluşturan travmayla birlikte az sıklıkta oluşur. Daha sık olarak ACL yırtığına bağlı instabiliteye bağlı geç dönemde oluşurlar. 5 yılda % 80 lere varan oranlarda instabiliye bağlı yırtık geliştiği gösterilmiştir.

  3) Kıkırdak lezyonlar - ACL yırtığı oluşturan travmayla birlikte az sıklıkta oluşur. Daha sık olarak ACL yırtığına bağlı instabiliteye bağlı geç dönemde oluşurlar.

  4) Diğer bağ lezyonları - Genellikle ACL yırtığı oluşturan travma ile oluşur. Nadir vakalarda uzun süreli instabiliye bağlı iç yan bağ uzaması olabilir.

  ACL yırtığı olanlarda tedavide göz önünde bulundurulması gereken husular şunlardır :

  Ana karar verme kriteri ; dizin sabitliğinin bozulması yani instabilitedir.

  1. Profesyonel sporcular - profesyonel yaşama devam için hemen tüm sporculara operasyon önerilir. Aksi durumlarda erken dönemde dizde diğer patolojiler gelişmesi ve sık diz dönmelerine bağlı sportif seviyede düşme oluşur.

  2. 40 yaş altı aktif spor yapanlar - kesinlikle cerrahi önerilir.

  3. 40-50 yaş arası aktif sporcular - sportif seviyede azalma istenmiyorsa ve instabilite fazla ise cerrahi önerilebilir. Yalnız 40 yaş sonrası cerrahilerde spora geri dönüş zamanı uzamaktadır. İnstabilite seviyesi ileri değilse 3 aylık yoğun fizyoterapi sonrası karar gözden geçirilir.Kişiler spor tipi ve seviyesini değiştirmek istemez ve diz instabil ise cerrahi önerilir.

  4. 50 yaş üzeri aktif sporcular - bazı merkezlerde 55 yaşına kadar Ön Çapraz Bağ Onarımı yapılmakla beraber bu konuda genel kanı fizik tedavi - ekzersiz programı uygulamak ve spor tipi ve seviyesini değiştirmektir.

  5. 30 yaş altı sakin yaşam sürenler - dizdeki dejeneratif değişiklikleri önlemek için genellikle operasyon önerilir.

  6. 30-40 yaş arası sakin yaşam sürenler - Günlük aktivitelerde sorun yoksa tedavi önerilmez. Sorun varsa yoğun bir fizik tedavi sonrası egzersizlere devam etmeleri önerilir. Buna rağmen sorun var ve ek patolojiler gelişiyorsa cerrahi önerilir.

  7. 40 yaş üzeri sakin yaşam sürenler - Sorunları varsa fizik tedavi ve sonrası egzersizlere devam etmeleri önerilir.

  dizin sabitliğini bozan her türlü rahatsızlıklarda futbol gibi ağır sporlar yapmak ileride daha büyük sorunlar çıkarır..

  benim size önerim ; iyi bir merkezde uygun bir süre içerisinde kaliteli ve yoğun bir fizik tedavi görmeniz ve futbol gibi ağır sporlardan uzak durmanızdır.

  geçmiş olsun dileklerimi sunar , acil şifalar dilerim.

  Dr. Ümit Hazar


  Tedavi

  Basit bir kas gerilmesi ile alttaki kemiğin kırığı gibi ciddi bir hasarın ayırt edilmesi çok önemlidir. Ancak bazı durumlarda bu ayrımı yapmak oldukça güç olabilmektedir. Bütün kas - iskelet (kemik) yaralanmalarında ağrı duyarlılık ve hareketle acı olur. Kuşkusuz basit bir kas gerilmesi ile belirgin bir kemik kırığını ayırmak çok kolaydır. Ama hasarın açık seçik olmadığı durumlarda röntgenle kesin tanıya varılana kadar bütün ciddi olasılıklar göz önünde bulundurulmalı ve tanı kesinleşene kadar duruma kırık gözüyle bakılmalıdır. Böylece ek sorunların ortaya çıkması önlenebilir.

  Kas gerilmeleri çoğunlukla evde basit bir bakımla iyileşir. Soğuk kompres ağrıyı şişmeyi ve çürük oluşmasını en düşük düzeye indirir. Bununla birlikte sıcak uygulanması da bölgedeki kan dolaşımına olumlu etkide bulunarak ağrının azalmasını ve hareketin kolaylaşmasını sağlar. Aşırı gerilerek hasar görmüş bir kas mutlaka başlangıçta dinlendirilmeli ve iyileştikçe aşamalı olarak hareket ettirilmelidir. En küçük bir kuşkuda doktora danışmaktan çekinilmemelidir. İyi bir bakım ve sağduyuyla bu tür kas zedelenmeleri kolayca iyileşir.


 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Lif Yırtılması Ameliyatının Riskleri - Lif Yırtılması Ameliyatının Sonuçları Nelerdir


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Şaşılık Ameliyatı Riskleri - Şaşılık Ameliyatının Riskleri
  By MyLoVe in forum Göz ve Göz Sağlığı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19.06.12, 22:54
 2. Göz Zarı Yırtılması
  By MyLoVe in forum Göz ve Göz Sağlığı
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 18.06.12, 20:46
 3. Kalp Kapakçığı Ameliyatının Riskleri
  By MyLoVe in forum Kalp Sağlığı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.06.12, 02:16
 4. Omuz Lif Yırtılması
  By mavi_su in forum Sağlık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.06.12, 01:51
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.02.12, 01:05

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.