Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Kanın Vücuttaki Görevleri Nelerdir? Kan Vücutta Nerede Ve Nasıl Temizlenir?

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Kanın Vücuttaki Görevleri Nelerdir? Kan Vücutta Nerede Ve Nasıl Temizlenir?

  Sponsorlu Bağlantı

  Kanın Vücuttaki Görevleri Nelerdir? Kan Vücutta Nerede Ve Nasıl Temizlenir?


  Kan damarları vücudun her noktasını dolaşır. Hatta damarlarımız o kadar uzundurlar ki düz bir alana yayılacak olsalar toplam uzunlukları yaklaşık 100 bin kilometre olur. Kan damarlarının vücudunuzun her yerini kapladığını anlamak aslında hiç zor değildir. Vücudun uzun herhangi bir yerinde ufak bir çizik bile olsa hemen kanamaya başlar. Bu, kan damarlarının her yerinizi sardığını gösterir. Kan damarlarının vücudun her noktasında olması çok önemlidir. Çünkü önceki bölümde de bahsedildiği gibi, kan damarları sayesinde hücrelerin ihtiyacı olan besinler taşınır. Hücrelerin çalışması için gerekli olan oksijen de damarlardan akan kan sayesinde hücrelere ulaşır.
  Kan damarlarında besinlerin taşınmasını deniz taşımacılığına benzetebiliriz. Gemilerle yük taşınacağı zaman öncelikli olarak limanda yükleme yapılır. Bunun için uygun paketleme ve yerleştirme yapılması şarttır. Yükleme bittikten sonra gemi denize açılır ve yükü bırakacağı limana doğru hareket eder. Limana vardığında paketler boşaltılır ve ilgili merkeze gider. Kan damarlarında da dev bir okyanusta gemilerin yük taşıması gibi hücrelerin ihtiyacı olan besinler taşınır. Oksijen, yağ, amino asitler paketler halinde kanda ilerler ve ilgili hücreye geldiklerinde boşaltılırlar. Bu taşıma sisteminde hiçbir zaman hata olmaz. Her madde ilgili hücreye doğru zamanda ve doğru miktarda ulaşır. Aksi olsaydı ve bir hücreye oksijen yerine yağ gitseydi, bu o hücrenin ölmesine sebep olurdu. Dikkat edilirse bu sistemdeki en ufak bir hata çok büyük zararlara neden olabilirdi.
  Kan vücutta;
  · Oksijen alışverişi
  · Enerji sağlayan karbonhidratların dokulara dağılması
  · Proteinlerin dokular arasında dağılımı
  · Hormonların ilgili dokulara giderek burada fonksiyonlarını yerine getirmesi
  · Atık ve toksik maddelerin vücuttan atılması için ilgili organlara taşınması
  · Mikroplarla savaşta bağışıklık sisteminin yaptığı antikorların hastalık bölgelerine taşınması için hayati öneme sahip bir dokudur. Fonksiyonlarını içinde taşıdığı çeşitli hücreler ve plazma adı verilen sıvı sayesinde yapar. Görevlerini yerine getirirken akışkan, fakat bir yaralanma anında korunması için pıhtılaşabilir özellikte olması gerekir. Pıhtılaşma işlemi kanın plazma adı verilen sıvı kısmındaki çeşitli proteinler tarafından sağlanır.
  Kanın hücresel elemanları kemik iliğinde yapılır. Başlıca 3 grupta incelenebilir. • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kanın Vücuttaki Görevleri Nelerdir? Kan Vücutta Nerede Ve Nasıl Temizlenir?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01.03.12, 19:39
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.02.12, 14:34
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.02.12, 14:33
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30.03.11, 17:51

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.