Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 SonSon
8 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: İnsan Sesleri Kaç Gruba Ayrılır? İnsan Sesleri Gurupları - İnsan Sesleri Kaç Gruptur

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni İnsan Sesleri Kaç Gruba Ayrılır? İnsan Sesleri Gurupları - İnsan Sesleri Kaç Gruptur

  Sponsorlu Bağlantı

  İnsan Sesleri Kaç Gruba Ayrılır? İnsan Sesleri Gurupları - İnsan Sesleri Kaç Gruptur

  Ses


  Ses atmosferde kulağımız tarafından algılanabilen periyodik basınç değişimleridir. Fiziksel boyutta ses, hava katı sıvı veya gaz ortamlarda oluşan basit bir mekanik düzensizliktir. Bir maddedeki moleküllerin titreşmesi sonucunda oluşur.
  Ses veren her madde bir ses kaynağıdır. Ses kaynaktan aldığı enerjilerle titreşerek yayılırlar. Titreşen cisimler esnek olup sesi oluşturur. Esnek olan cisimler ses dalgaları meydana getirebilir ve ses dalgalarını iletebilir. Ses mekanik dalga olduğu için yayılması için bir ortama ihtiyaç duymaktadır. Ses dalgaları ortamlarda sıkışma ve genleşme şeklinde boyuna ilerleyen dalgalardır. Ses dalgalarının basıncı olup girişim sunucu vuru oluştururlar.
  Sesin bir frekansı, boyu, periyodu ve hızı bulunmaktadır. Bir saniye içerisindeki titreşim sayısına sesin frekansı denir. Birimi ise Hertz (Hz)dir. Dalga boyu, bir ses dalgasının oluşması için sesin aldığı yoldur. Sesin hızı normal koşullarda; havada 340, tahtada 4000-6000, suda 3000-5000, çelikte ise 8000 m dir.Ses boşlukta yayılmaz.Çünkü:titreşen bir cismin sıkışıp genleşmesine yol açabilecek atom ya da molekül gibi tanecikler yoktur. Ancak uzay boşuk değildir.


  Çok Alçak Frekanslı Ses(infra sound)

  İnsan kulağının teorik olarak 20 Hz ile 2000 Hz arasını duyduğu söylense de,en iyi 250 Hz ve 3000 Hz arasındaki konuşmafrekansı bölgesini duyar.Hayvanlar insanların duyamadığı ses frekanslarını bile algılayabilirler.Örneğin fillerin ayağında çok alçak frekansları algılayan doğal alıcılar vardır.Çok Yüksek Frekanslı Ses(ultra sound)

  ses havasız ortamda iletilir.Francis Galton (1822-1911)köpeklerin bu özelliğinden yararlanarak Galton Köpek Düdüğünü tasarlamıştır. Sadece köpeklerin duyabileceği frekanslardaki sesleri veren bu düdük köpek terbiyeciliğinde ve istenmeyen köpeklerin uzak tutulmasında kullanılmaktadır.Frekansı 1600 ile 2200 Hz arasındadır. AYBERK123
  İNSAN SESLERİ
  İnsan sesleri Kadın Ve Erkek Seleri Olarak iki guruba ayrılır çocuk sesleri ise kadın sesleri gurubuna dahildir
  KADIN SESLERİ
  Soprano : İnce kadın sesi. Mezzo Soprano: Orta kadın sesi Alto: kalın kadın sesi
  Türk Müziğine Göre Kadın seslerinin portedeki yerleri

  ERKEK SESLERİ
  Türk Müziğine Göre Erkek seslerinin portedeki yerleri
  Tenor : İnce erkek sesi. Bariton: Orta erkek sesi Bas: kalın erkek sesi

 2. #2
  Misafir
  Guest

  Standart Cevap: İnsan Sesleri Kaç Gruba Ayrılır? İnsan Sesleri Gurupları - İnsan Sesleri Kaç Gruptur

  Bu Yazı Mavidir

 3. #3
  Misafir
  Guest

  Standart Cevap: İnsan Sesleri Kaç Gruba Ayrılır? İnsan Sesleri Gurupları - İnsan Sesleri Kaç Gruptur

  çok saol işimi yaradı

 4. #4
  Misafir
  Guest

  Standart Cevap: İnsan Sesleri Kaç Gruba Ayrılır? İnsan Sesleri Gurupları - İnsan Sesleri Kaç Gruptur

  performans ödevimi tamamladım teşekkürler

 5. #5
  ModeratoR

  Standart Cevap: İnsan Sesleri Kaç Gruba Ayrılır? İnsan Sesleri Gurupları - İnsan Sesleri Kaç Gruptur

  İnsan Sesi  İnsan sesi, eski zamanlarda sadece ayinlerde ve bu gibi dinsel temalarda kullanılan insan sesi daha sonraki aşamalarda, özellikle Rönesans sonrasında din dışı konularda da kullanılmaya başlanmıştır.

  Operanın doğması ile birlikte solo ses ve şarkıcılık büyük bir ustalığa ulaşmıştır. Ses ve söze ilave olarak melodinin katmış olduğu nicelik, şan sanatını etkileyici bir sanata dönüştürmüştür. Sesin gürlüğü, niteliği ve yüksekliği gırtlağın iç yapısına bağlıdır, bu çeşitlilikler neticesinde bir çok sanatçı, bu yetenekleri sayesinde sanatta kendilerine özel bir yer bulmuşlardır.

  Ses tiplerine ve özelliklerine göre müzik türleri geliştirilmiş, farklı şekilde okuma tarzları meydana gelmiştir. İnsan sesleri incelik ve kalınlık kavramına göre sınıflandırılır, buna göre ses öncelikle kadın ve erkek sesleri olmak üzere ikiye ayrılır.  Buna göre en ince sesten başlayarak kalına doğru sıralarsak:


  Soprano
  Mezzo-Soprano
  Alto
  Tenor
  Bariton
  Bas


  Soprano en ince kadın sesi, mezzo-soprano orta incelikte kadın sesi, alto kalın kadın sesi; tenor ince erkek sesi, bariton kalın erkek sesi, bas en kalın erkek sesi olarak yorumlanır. Bunlara ilave olarak Bas-Bariton denen bir ses aralığı vardır, bu aralıkta bariton ve bas arasındadır.
  Resimde insan sesi aralıklarını piyano klavyesindeki düştüğü pozisyonlar gösterilmektedir.


  Sesin Özellikleri


  Sesin özellikleri 3 temele dayanır:

  1. Sesin Yüksekliği (Pes sesler & Tiz Sesler)

  Sesin tiz veya pes oluşunu belirlemek için sesin frekansları kullanılır. Bunun hesaplanması için sesin saniyedeki frekansı bulunur. Frekanslar yükseldikçe ses incelir alçaldıkça ses kalınlaşır. Kadın seslerinin frekansı erkek seslerine göre daha yüksektir. Bu durumda kadın sesinin daha ince olduğu ortaya çıkmaktadır.

  İnsan kulağının işitebildiği sesler 20 ile 20.000 frekans arasındaki seslerdir. Müzik için ise kullanılan ses frekans aralıkları 27,5 ile 4186 frekans aralığıdır.

  2. Sesin Gürlüğü (Desibel Oranı)

  Sesin gürlüğü titreşim genişliğine bağlıdır, titreşim genişliğine göre, suya düşen bir damla nasıl dar bir desibel yaratıyorsa, makinalı tüfek sesi o oranda geniş bir desibel yaratır.
  Bazı sesler o kadar yüksektir ki bunlar kulakları incitebilir. Ses dalgalarının genliği arttıkça,sesin yüksekliği artar. Ses şiddeti desibel (dB) cinsinden ölçülür.Örnek olarak kulakta bir rahatsızlık yapan sesin şiddeti 120 dB'dir.

  Hemen hemen duyulamayacak bir sesin şiddeti ise 0 dB'dir. Frekansı 30 Hz'den az ve 15.000 Hz'den fazla olan seslerin duyulması sesin şiddeti ve yüksekliğine bağlıdır.

  3. Sesin Niteliği (Sesin Rengi)

  Çocukluğunuzda annanenizin evinde kaldığınızı hayal edin ve bahçedeki kümeste 4 çeşit horoz olduğunu. Bu horozlardan biri çok değişik ötüyor olmalı ki siz o her öttüğünde o horozun öttüğünü anlayabiliyorsunuz. İşte bu olay o horozun sesinin niteliğine bağlıdır.
  Sesin niteliği neden var olan bir şeydir?

  Çünkü her ana sesin ardından bıraktığı doğuşkan sesleri vardır, bu doğuşkanlar ana sesin karakterini belirlerler. Bu doğuşkan seslere armonikler denir.

  Bu doğuşkan sesler ana sesle uyum içerisindedirler, bu güzellik sesin rengini belirler. Örneğin, bir çocuk sesinin tınısı genelde bir yetişkinin sesinin tınısından daha büyüktür. Müzik ölçeğinde herbir nota farklı bir tınıya sahiptir. Sesin tınısı da yine frekansa bağlı bir özelliktir.

  Yüksek tınılı seslerin frekansı da büyüktür. Örneğin,bir piyano ile keman aynı notayı çaldıklarında kulağımızda uyandırdıkları duygular farklıdır. Bunu keman ile piyanonun verdiği seslerin tınıları farklıdır şeklinde ifade ederiz. Sesin tınısı, ses kaynağının yapısını belirleyen bir özelliktir.

  Doğada birden çok ses beraber bir uyum içerisindedir, bir bahar sabahı bahçenizde kıpırdıyan dallarla ispinoz kuşunun ötüşü, içinizde güzel duygular uyandırır, bu da sesin birleşip insan piskolojisine uyguladığı etkileri apaçık göstermektedir. Doğanın sesleri aynı bir orkestra etkisi uyandırmaktadır.


  Öyle bir zamanına geldim ki yaşamın, ölüme erken sevgiye geç,
  Yine gecikmişim bağışla sevgilim, sevgiye on kala ölüme beş..

  )̲̅ζø̸√̸£ ч̸ø̸µ

+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 SonSon
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  İnsan Sesleri Kaç Gruba Ayrılır? İnsan Sesleri Gurupları - İnsan Sesleri Kaç Gruptur


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.04.12, 01:18
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18.04.12, 03:22
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.03.12, 00:03
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.05.11, 15:24

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.