Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Moby-Dick Kitap Özeti - Moby-Dick By Herman Melville Kimdir? Herman Melville Hakkında

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Moby-Dick Kitap Özeti - Moby-Dick By Herman Melville Kimdir? Herman Melville Hakkında

  Sponsorlu Bağlantı

  Moby-Dick Kitap Özeti - Moby-Dick By Herman Melville Kimdir? Herman Melville Hakkında


  Moby-Dick by Herman Melville kitap özeti

  The story begins with Ishmael heading out to find a whaling vessel tojoin. On his way to Nantucket, the first American City of whaling, hemeets a harpooning savage named Queequeg, and the two become quickfriends. They find their ship, the Peqoud, and despite ominouswarnings, and absence of the captain, they board with the rest.

  However,things are not what they seem, because when the head of the boat,Captain Ahab, make his first appearance, there is something troublingabout him. Things become even more clearly wrong when Ahab gives voiceto his desire: he wishes to hunt down the White Whale, Moby Dick, thewhale that took his leg, and kill him. All other desires in him aresecond to that, and nothing can prevent him from achieving his goal.The majority of his crew is all for the adventure, although one man,the chief mate Starbuck, is worried about its eventual end.

  ThePeqoud sails over foreign seas, in order to reach the equator, a knownhangout of Moby Dick, at the right season. They meet various crafts,and some ships have stories to tell of the White Whale; their storiesdescribe only death and destruction; Moby-Dick is unable to be killedby human hands, an immortal creature. Moby Dick takes on mythicalovertones, as an avenging angel, and even possibly God himself. Theship goes about the regular business of whaling, and in betweenchapters of the story, Ishmael takes up instructing his reader on theprocess of killing whales and processing it for oil, the persistence ofwhales in our culture, and even biology lessons on their physicalnatures.

  Finally they approach their intended destination. Witheach ship they pass, they come closer and closer to finding Moby Dick,and Ahab is driven further into madness. He creates a weapon out ofsteel, blessed by harpooner’s blood, for the specific purpose ofkilling the whale, and he ignores the pleas of help from another ship,trying to find it’s lost men.

  Moby Dick is seen at last. Thehunt spans over three days, and after it is done, the entire crew ofthe Peqoud, save one, has been killed. The ship is sunk, thewhale-boats destroyed, and Ahab himself is yanked to his death by thevery iron he himself forged. Only Ishmael survives, to be picked up byanother vessel; only he is left to tell the tale. 2. #2
  Moderator

  Standart Cevap: Moby-Dick Kitap Özeti - Moby-Dick By Herman Melville Kimdir? Herman Melville H

  Türkçesi
  1 . YAZAR


  Herman Melville’in gençlik yılları, Moby Dıck ‘in nasıl meydana geldiğini anlamak bakımından bir hayli ilginçtir. 1819’ da new-York’ da doğan Melville ,hayli vakti yerinde , iyi bir ailenin oğluydu. Kültürlü bir adam olan babası, birçok para sıkıntıları çektikten , tamamı ile iflas ettikten sonra delirerek öldü. Melville’nin annesi yedi,sekiz çocukla ve bir yığın bir borçla ortada kalmıştı. Melville daha on iki yaşında babasını kaybetmişti.ve ancak on beş yaşına kadar okula gidebilmişti.maddi durumundan dolayı çalışmak zorunda kaldı.ilk önce ağabeyinin kürkçü dükkanında daha sonra çiftçilik yaptı.daha sonra da acushnet adlı bir gemide tayfalık yapmaya başladı. Gemi seferdeyken gemiden kaçıp marquesa adalarından birinde kaldı. Bu adada güzel kızlar olduğu gibi de yamyamlar da vardı .bu adada tutsak olarak bir ay kaldı.daha sonra bir ticaret gemisiyle kaçtı . 1844 yılında melville denizden vazgeçti. Bu yolculuklar sırasında melville çok şeyler öğrenmişti.daha sonra Moby Dıck’i oluşturdu. Melville otuz yaşından sonra bütün ününü yitirmişti. Zaten az da yazıyordu artık. İsreal Potter (1835) the Confidence Man (1857) ,The Piazza Tales (1856) daha sonra da Moby Dıck’ i yazmıştı.


  2 . ESERİN TÜRÜ

  Eleştiritüründe yazılmış kitabı okurken, yazarın, dilimizin kötü kullanımına karşı feryatlarına, eşlik etmeye başladım. Eleştirilerden herkesin payını alması, beni hem etkiledi, hem de üzdü. Yazar, beni de duyduklarımı eleştirmeye, doğrusunu aramaya yöneltti. Bu sırada televizyon haberlerinde, yaralı bir soyguncu,”çabuk hastaneyi getirin lan”diye bağırıyordu.


  MOBY DICK
  BEYAZ BALİNA
  Ishmael, parasının azaldığı aynı zamanda onu karaya bağlayan bir şey de kalmadığı için dünya denizlerine açılmak ister. Onun istediği bir balina seferidir.
  -“Ben denize gittim mi, tayfa olmalıyım; baş kasaraya inen, ana direğin tepesine çıkan düpedüz bir tayfa” der. Eski çantasına bir iki gömlek tıkarak, balina gemisine binmek için Nantucket’e doğru yola koyulur. Yerleştiği handa, her tarafı dövmelerle kaplı, oldukça garip bir adam olan, balina avcısı Queequeq tanışır. Queequeq, aynı zamanda değişik inançları olan bir yerlidir.
  Limandaki üç gemiden biri olan, Pequed isimli bir gemiye tayfa ve zıpkıncı olarak yazılırlar. Kaptan Peleg ve kaptan Bildad gemiyi sefere hazırlamaktadırlar. Ancak bir dilenciden hakkında hiçte iyi şeyler duymadıkları kaptan Ahap’ı henüz göremezler.
  Balina gemisi Pequed, kutlu bir Noel öncesi avlanmak üzere limandan ayrılır. Bu gemi Ishmael için artık Yale Koleji, Harward Üniversitesidir. Birkaç gün sonra kendileri için çok esrarengiz birisi olan Kaptan Ahab’ı da görürler. Bir bacağı takma ve balinanın çene kemiğinden yapılmıştır. Yüzü korkunçtur ve soluk bir leke vardır. Pipo içmek için güverteye çıktığı zaman tayfalarına bir put gibi bakmaktadır ancak ortalarda pek gözükmez.
  Ishmael, gemi ve balinalar hakkında tayfalardan bilgi edinmeye başlar. Marangozu izler, yağ kazanlarını inceler. İspermeçet balinaları hakkında pür dikkat kesilir, denizcilerle ilgili efsaneleri dinler, zıpkıncılara gıpta ile bakar. Artık ona da direk başı nöbeti gelmiştir. Gözleri ufukta bir balinanın fıskiye gibi suları gökyüzüne doğru püskürtmesini bekler.
  Kaptan Ahab beklenmedik bir şekilde, bir gün, herkesi kıç güverteye toplar. Elindeki kocaman bir İspanyol altınını göstererek,
  -“Hanginiz bana beyaz başlı, kırışık alınlı, eğri çeneli bir balinayı haber verirse; hanginiz bana, kuyruğunun sancak tarafında üç zıpkın yeri olan bir beyaz balinayı gösterirse, bu koca altın onun olacak, çocuklar !”diye bağırdı.
  Kaptan Ahab altını direğe çakarken, tayfaların “yaşa yaşa sesleri arasında”tekrar; “bir beyaz balina diyorum” dedi, “bir beyaz balina. Gözlerinizi dört açın çocuklar. Köpüklü beyaz suları kollayın; bir beyaz kabarcıkta görseniz, haber verin.”diye bağırıyordu. Tayfalardan Tastego; Ahab Kaptan dedi
  -“Bu beyaz balina, Moby Dick dedikleri balina olacak.”
  -“Moby Dick” diye bağırdı Ahab.
  Kamarotların sunduğu şarapla herkes sarhoş olup kendinden geçerken Beyaz Balina Moby Dick hakkındaki efsaneler ağızdan ağıza yayılır. 3. #3
  Moderator

  Standart Cevap: Moby-Dick Kitap Özeti - Moby-Dick By Herman Melville Kimdir? Herman Melville H

  Herman Melville,1 Ağustos 1819’da New York’ta doğdu. Ailesinin maddi durumu hiç de parlak değildi ve babası, ardında yüklü bir miktarda borç bırakarak öldüğünde, on üç yaşındaki Melville için hayata atılma zamanı gelmişti. Çeşitli işlerde çalışarak geçen beş yılın ardından, on sekiz yaşında Liverpool’e giden bir gemiye ayak bastı. Gençliğinin en güzel günlerini kabusa çeviren bu adım, Melville’in dünya edebiyatına kazandıracağı büyük romanların malzemesi oldu. Yirmi iki yaşında Güney Denizlerinde balina avına çıktı, ama zorlu koşullara dayanamayıp birkaç arkadaşı ile gemiyi terk etti ve bir süre Typee yerlileri arasında yaşadı. Adaya gelen bir Avustralya gemisi ile yeniden denizciliğe döndüyse de denizcilik hayatı hep sorunlu geçti. katıldığı bir isyan sonunda hüküm giydi, Tahiti civarında yeniden yerliler arasına katıldı, bir başka balina gemisi ile Hawaii’ye kadar gitti....
  Otuzlu yaşlarında Boston’a döndüğünde, artık deniz seferleri tamamiyle çıkmıştı kafasından, başka bir işi de yoktu; yazmaya başladı. 1846’da yayınlanan ilk romanları, yerliler arasında geçen günlerine aitti. Moby Dick’i 1851’de tamamladı, ancak romanları yeterince ilgi görmedi. Melville, 1866’da New York gümrüğünde müfettiş olarak çalışmaya başlayınca edebiyattan bütünüyle uzaklaştı, 1891’de öldüğünde hiç kimsenin hatırlamadığı bir yazardı o, ama öldükten sonra keşfedildiğinde bir daha hiç unutulmadı.

 4. #4
  Kayıtsız Üye
  Guest

  Icon8 Cevap: Moby-Dick Kitap Özeti - Moby-Dick By Herman Melville Kimdir? Herman Melville H

  Abi yarım yarım yazıp bırakmayın şunu be yeter !

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Moby-Dick Kitap Özeti - Moby-Dick By Herman Melville Kimdir? Herman Melville Hakkında


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Herman Melville (Herman Melville Kimdir? - Herman Melville Hakkında)
  By LaDyRoSe in forum Performans Çalışmaları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.11.11, 22:33
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26.04.09, 21:47
 3. Herman Rorschac Kimdir - Hakkında - Biyografisi - Hayatı
  By Sword_of_HeLL in forum Dünyadan Biyografiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.10.08, 00:12
 4. Dick Cheney Kimdir - Hakkında - Biyografisi - Hayatı
  By Sword_of_HeLL in forum Dünyadan Biyografiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.10.08, 21:31
 5. Philip Kindred Dick Kimdir - Hakkında - Biyografisi - Hayatı
  By Sword_of_HeLL in forum Dünyadan Biyografiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18.10.08, 12:46

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.