Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: 0 Rh+, AB Rh+ Kan Grubu Hakkında Bilgiler? 0 Rh+, AB Rh+ Kan Grubuna Kan Verebilir Mi

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni 0 Rh+, AB Rh+ Kan Grubu Hakkında Bilgiler? 0 Rh+, AB Rh+ Kan Grubuna Kan Verebilir Mi

  Sponsorlu Bağlantı

  0 Rh+, AB Rh+ Kan Grubu Hakkında Bilgiler? 0 Rh+, AB Rh+ Kan Grubuna Kan Verebilir Mi

 2. #2
  Moderator

  Standart Cevap: 0 Rh+, AB Rh+ Kan Grubu Hakkında Bilgiler? 0 Rh+, AB Rh+ Kan Grubuna Kan Vereb

  Kan uyum tablosu

  Alabilen - Verilebilen kan grupları

  İnsanların kanları, alyuvarlardaki aglütinojenlerin çeşitlerine ve durumuna göre gruplandırılmıştır. İnsan kanı temel kan grupları olarak 0 (sıfır), A, B ve AB olmak üzere dörde ayrılmıştır. 0 (sıfır) gurubu kanda, alyuvarlarda aglütinojen yoktur. A gurubu alyuvarlarda yalnız A, B gurubu alyuvarlarda yalnız B, AB gurubu alyuvarlarda ise hem A hem de B aglütinojenleri bulunur. Kan grupları üzerinde çalışmalar sürerken bazı insanların kanlarında bulunan alyuvarlarda Rhesus faktörü adı verilen bir maddenin varlığı ortaya çıkarılmıştır Rhesus faktörü kısaca Rh faktörü olarak belirlenmektedir. Rh faktörü pozitif (+) ve negatif (-) işaretleriyle belirtilir. İnsanların yüzde 85inde Rh faktörü pozitif olarak vardır. İnsanların yüzde 15′inde ise Rh faktörü yoktur ve bu insanlar Rh (-) olarak belirlenir.

  Bir insandan diğerine kan aktarılması (transfüzyon) yapılırken hem kan gruplarına hem de o gruplarda Rh faktörünün bulunup bulunmadığı göz önüne alınır. Rh faktörsüz kanı olan kişiye Rh faktörlü kan verilemez. 0 (sıfır) gurubu olan bir insan, yalnız kendi gurubundan kan alabilir, ama hem kendi gurubuna hem de diğer gruplara kan verebilir, çünkü alyuvarlarında aglütinojen yoktur. 0 (sıfır) gurubu kanı olanlara genel verici denir. AB kan gurubu olan bir insan, her gruptan kan alabilir, çünkü kan serumunda hem A hem de B aglütinojenleri vardır. Ancak kendi gurubundan başka gruplara kan veremez. AB kan gurubundan olanlara genel alıcı denir. A kan gurubu olan bir insan, kendi gurubundan ve 0 (sıfır) gurubundan kan olabilir ve kendi gurubu ile AB gurubuna kan verebilir. B kan gurubundan olan bir insan, kendi gurubu ile 0 (sıfır) gurubundan kan alabilir ve kendi gurubu ile AB gurubuna kan verebilir.
  Kan gruplarının özellikleri ve Rh faktörü kalıtsaldır. Kan grupları uyuşmayanlar arasındaki kan alışverişi sonucu kan alan kişide aglütinasyon olur ve kan alanı öldürür. Kan aktarımında Rh faktörü göz önünde tutulmalıdır. Bunun nedeni, Rh negatif guruba girenlerin kan serumunda antikor bulunmasıdır. Evlenmelerde Rh faktörünün önemi bu nedenle büyüktür. Rh faktörü pozitif bir erkekle Rh faktörü negatif olan bir kadının evlilikleri sonucu çocuk, babanın Rh pozitif faktörlü kanını alabileceğinden, annenin Rh negatif faktörlü kanında çocuktan anneye geçen Rh pozitif faktörüne karşı oluşacak antikorlar çocuğa geçer ve çocukta ağır bir hastalık oluşarak ölüme neden olur.
  Bir insana kan verilmesi, ya da aktarımı toplardamar aracılığı ile yapılır ve bir keresinde ancak, 300 gram kan verilebilir. Bu miktar gerekirse tekrarlanır.

  Dunyada kan gruplarinin dagilimi:
  O Rh pozitif, her 100 kisiden 40′i
  O Rh negahtif, her 100 kisiden 7′si
  A Rh pozitif, her 100 kisiden 34′u
  A Rh negatif, her 100 kisiden 6′si
  B Rh pozitif, her 100 kisiden 8′i
  B Rh negatif, her 100 kisiden 1′i
  AB Rh pozitif, her 100 kisiden 3′u
  AB Rh negatif, her 100 kisiden 1′i

  Kan Grubu, insan kanındaki antikorlara bakılarak, kanın özelliğini belirtmek için oluşturulmuş sınıflandırma sistemidir. A, B, AB ve 0 türleri mevcuttur. Bundan bağımsız olarak, Rh değeri + veya – değerinde olabilir. Bu iki sistemin kombinasyonundan 8′li kan grubu tablosu oluşmuştur. Türkiye’de iki sistem yan yana yazılarak belirtilir. Örneğin; A türü kanda Rh değeri negatif ise, o kan için A Rh- grubu denir. Türkiye’de Kızılay’ın verilerine göre en fazla bulunan grup A Rh+’dir.
  Kimler kan veremez?
  1- Hepatiler: Altı ay içinde hepatit geçiren kişilerle temas etmiş insanlar, Hepatit B ve C taşıyıcıları kesinlikle kan veremez. 2- Son altı ayda ameliyat olmuş kişiler veya kan ve faktörlerini almış olanlar.
  3- Sıtma geçirmiş olan insanlar: sıtmanın endemik olduğu yerleri ziyaret edenler, ateş ve semtomları yoksa, 6 ay için kan veremezler. 4- Herhangi bir enfeksiyon geçirmiş olanlar, sağlık personelinin takdirinden sonra kan verebilirler.
  5- Kronik hastalığı olanlar: Kalp hastaları, tansiyonlu, diyabetli (şeker hastaları), nefropatisi (böbrek hastalığı), karaciğer hastalığı, epilepsi (sara hastalığı), astım hastalığı olanlar, kan veremezler. 6- Kan verecek kişi doktordan hiçbir şeyi saklamamalıdır. Bir hastalık geçirmişse kan
  vermemelidir.7- AIDS tahlikesine karşı; a) AIDS olduğunu bilen her kadın ve erkek b) AIDS’li bir kişi ile ilişki kuran kadın ve erkek c) Çok partnerli erkek ve kadınlar d) Damar içi uyuşturucu kullananlar ve eşleri de asla kan veremezler. 8- Ciddi alerjisi olanlar. Mevsimsel alerji olanlar ve alerji ilaçları alanlar geçici olarak kan veremezler.
  9- Yeni Aşılananlar: Kızamık, Parotid, Sarı humma ve Polimiyelit (sabın) aşısından 3 hafta sonra, Tetanoz, Tifo, Parotifo, Kolera, Difteri, Grip, Polimiyeliz (salk) ve Veba aşısından 24 saat sonra kan verilebilir. 10- Hamileler; hamilelik süresince ve doğumdan 6 ay sonrasına kadar kesinlikle kan veremezler.
  11- İlaç kullananlar, doktorunun kararına göre kan verebilirler. 12- Heterozigot Akdeniz anemisi olanlar, orak hücreli anemiler,
  G 6 – PD eksikliği olanlar, eğer (Hb) hemoglobinler 12 gl.’den yüksek değilse kan veremezler.
  13- İmmün yetmezliği olan hastaların birinci dereceden olan yakınları kan veremez.

  Kimler kan verebilir?
  * 18-60 yaş arasındaki kadın ve erkekler
  * Vücut ağırlığı 50 kilonun üzerinde olanlar
  * Kan basıncı sistolik 100- 200 mm/Hg, diastolik 50-100 mm/Hg olanlar
  * Vücut ısısı 37.5 C’nin altında, nabız sayısı 50- 100/dk. olanlar
  * Hematogrit değeri yüzde 38′in üzerinde olanlar
  * Hemoglobin değeri kadında 12.5 g/dL, erkekte ise 13.5 g/dL’nin üzerinde olanlar
  * Son bağış tarihi üzerinden en az 3 ay geçmiş olanlar (plazma 24 saatte, alyuvarlar ise bir ayda yerine konur) kan verebilirler.

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  0 Rh+, AB Rh+ Kan Grubu Hakkında Bilgiler? 0 Rh+, AB Rh+ Kan Grubuna Kan Verebilir Mi


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Hayvanlar Alemi Hayvanlar Hakkında İlginç Bilgiler
  By ѕυρєяisi in forum Hayvanlar Alemi
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 28.12.13, 15:46
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.02.13, 00:25
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.12.11, 22:16
 4. 0 Rh+, AB Rh+ Kan Grubuna Kan Verebilir Mi? Kan Gruplarının Uyumları
  By LaDyRoSe in forum Performans Çalışmaları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02.11.11, 18:15
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.01.11, 20:52

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.