Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Atık Malzemelerden Robot Tasarımı

 1. #1
  Administrator
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Atık Malzemelerden Robot Tasarımı

  Sponsorlu Bağlantı

  Atık Malzemelerden Robot Tasarımı - Atık Materyallerden Robot Yapılışı

  istiyorsunuz.? Bu çok önemli bir sorudur.Öncelikle bunu kafanızda oluşturmanız lazım.Elinize bir pense ve elekronik devreler alarak mucizeler yaratmanız oldukça zordur.Bu yüzden öncelikle yapmak istediğiniz robotu kafanızda tasarlamanız lazım.Şayet tam olarak tasarlayamıyorsanız 3d tasarım programlarından faydalanmalısınız. Hem işe yarar ciddi bir robot yapacaksanız muhakkak böyle bir program kullanmalısınız. Tavsiyem Solidworks diye bir program var 50 part civarı.iso dosyasıdır.CD ye veya sanal sürücüye yazmanız gerekir.Solidworks u büyük bir sabırla indirip kurunuz.Ancak iş burada bitmiyor.Çünkü solidWorks oldukça zor bir programdır.Ya eğitimini almanız gerekir ki ben bu konuda eğitim veren bir yer bulamadım yada internete solidworks eğitimi parça parça anlatılmış oradan öğreneceksiniz.Ben internetten parça parça öğrendim.Ama emeklerinize değecektir.Solidworks bu iş için biçilmiş kaftan dır.Çünkü solidworks ile üç boyutlu olarak robotunuzu tasarlaya bilir,parçaları ayrı ayrı tasarlayıp sonra o parçaları birleştirebilir,robotunuzu yapmadan önce projenizi göre bilir hatta test bile edebilirsiniz.Ancak dediğim şekilde solidworks u öğrenmek ve parça tasarlamak epey sizi yoracaktır ama öğrendiğinizde aklınızdaki her şey üç boyutlu olarak bilgisayarda göre bilirsiniz.Üstelik verdiğiniz ölçülere göre robotunuzun parçalarını yapım aşamasında da ayrı ayrı görebilir ölçülerinden faydalana bilirsiniz.İnternette gördüğünüz tüm gelişmiş robotların mekanik kısmı böyle programlarla hazırlanmaktadır.
  2 ADIM:
  Atık Malzeme Malzeme Temini:
  Bir robot yapmak için iki tür malzemeye ihtiyacınız var.
  1-Robotu oluşturacak olan malzeme.
  Üç boyutlu olarak bilgisayarda tasarladığınız robotun kaç parçadan oluştuğu,bu parçaların hangi maddelerden yapılacağı,kaç tane cıvata kaç tane motor gerekeceğini vb. görmek artık mümkün.Ayrıca robotu oluşturan parçalarının ölçüleri de tasarladığınız sanal 3d maket robotunuzda görmek mümkün.Yapacağınız robotun özelliklerine göre önündeki cisimleri kendiliğinden fark edip yön değiştirecekse algılama sensorları gereke bilir.Robotunuzu uzaktan kumandayla hareket ettirecekseniz uzaktan kumanda düzeneği gerekebilir.Ayrıca ben gelişmiş bir robot yapacağım derseniz robotunuza takacağınız kamera gerekebilir.Bu malzemeler tamamen sizin tasarladığınız robotun özelliklerine göre değişir.
  2-Robotunuzun parçalarına şekil vermek için gerekli malzemeler ve robotunuzu yapacağınız yer.
  Bunlar:Pense,tornavida,matkap,çekiç vb. malzemelerdir.Eğer küçük bir robot düşünüyorsanız bu iş için evi atölye olarak kullana bilirsiniz.Ancak bu çok sorun olabilir çünkü anneniz veya eşiniz bu konuda çok çıngar çıkartır haberiniz olsun.Büyük ve gelişmiş bir robot düşünüyorsanız garaj,bahçedeki kulübe vb. gibi bir yeriniz muhakkak olmalı ki rahat çalışabilesiniz ve de oralarda uzun zaman geçirebilesiniz.
  3 ADIM:
  Parça yapımı.
  Tüm malzemenizi ve robotunuzu yapacağınız yeri temin etikten sonra şimdi sıra parça yapmaya geldi.Bu çok önemli bir aşamadır.Çünkü yıllardır hayalini kurduğunuz robotunuzu yapmaya başlıyorsunuz.Daha önce belirdiğiniz sıraya göre parçaları yapmaya başlayın.Ama dikkat edin daha önce bilgisayarda tasarladığınız parçaların birebir aynısını yapmalısınız.Yoksa parçalar bir birine uymaz sonuç fiyasko olur.Sabırlı olun.Parça tasarlamada hata yaparsanız caymayın yenisini yapın.Ta ki en iyi parçayı yapıncaya kadar.

  4 ADIM:
  Robotunuzun Parçalarını birleştirin.
  Robotunuzun parçalarını bir bir birleştirin.Aldığınız sensorları,kameraları vb. parçaları daha önce belirdiğiniz yerlere takın.Uyuşmayan parçalarda ufak rötuşlar yapınız.Ancak çok büyük rötuşlardan kaçının yoksa ilk başta tasarladığınız robotunuzdan uzaklaşırsınız.Her şeyi tam ve projenize sadık kaldıysanız robotunuz artık hizmetinizde.Güle güle kullanın.

  Robot yapımıyla ilgili pratik bilgiler.
  1-Fotosel lamba .
  Sensor nedir.?
  Robotunuzun çevreyle iletişimini sağlayacak olan cihazlardır.Örneğin yürüyen bir robotun önündeki engeli algılamasını sağlayan parçadır.Hazır halde satılır.Kendinizin yapması oldukça zor ve zahmetlidir.En çok bilinen ve en ucuz sensor fotosel lambalarıdır.Kolaylıkla elektrik malzemesi satan yerlerden temin edile bilirisiniz.Bu sensoru hareket edebilen robotunuzun önüne takar ve kablolarını da robotunuzun güç kaynağı kablosuna takarsanız hareket halindeki robotunuzun önünden geçerseniz veya robotunuz duvara yaklaşırsa fotosel lamba duvarı algılayacak ve gücü kesecektir haliyle robot duracaktır.Bunu geliştirmek tamamen size kalmıştır.Tam tersini de yapa bilirsiniz.Hareket edebilen fakat duran bir robota bunu uygun bir şekilde takarsanız robotunuzun önünden geçtiğinizde robotunuz sizi takip edecektir.
  2- Tahta kullanın.
  Robotunuzun mekanik kısmını tahtadan yapmak hem pratik hem de oldukça kolaydır.Tahtaya şekil vermek metala şekil vermekten oldukça kolaydır.Ayrıca robotunuzun parçalarına uygun tahta bulmak metal bulmaktan daha kolay ve ucuzdur.Bu iş için tüm marangozlar hizmetinizdedir.Tahta gövdeyi boyayarak veya kaplayarak metalik görünüme getire bilirsiniz.Ayrıca tahtadan yapılmış bir gövde daha hafiftir.
  3-Bozuk elektronik eşyalardan faydalanın.
  Robotunuzun elektrik ve elektronik aksamını elektrikçilerden eski elektronik eşyalardan veya elektronik eşya tamir eden tamircilerden temin edebilirsiniz.
  4-Uzaktan kumandalı bir robot tasarladıysanız kumandayı dert etmeyin.
  Uzaktan kumandalı oyuncak arabalar sizin hizmetinizdedir.Ancak projenizin fiyasko olması ihtimaline karşı oyuncak arabayı bir daha toparlayabilecek şekilde dağıtınız.Uzaktan kumandalı bir araba 4 fonksiyona sahip ileri,geri,sağa,sola.Siz 12 fonksiyonlu bir robot düşündüyseniz demek ki 3 yeni oyuncak araba alıp anında hurdaya çıkartmanız gerekmektedir.Oyuncak arabaların robot yapımındaki yeri elbette kumandalarıyla sınırlı değildir.Tekerlekleri,dişlileri,robotunuzun hareket kaynağı olacak olan motoru,güç kaynağı için pilleri ve pil yuvarı da robotunuzun birer paçası olmak için sırada bekliyor.
  5-Hırdavatçılar.
  Robotunuzun parçalarına şekil vermek için gerekli olan malzemenin tamamı hırdavatçılarda mevcut.Bu iş için sağlam bir pense takımı,tornavida takımı,lehim makinesi,demir ve tahta testere,Japon yapıştırıcı,mengene ,zımpara kağıdı vb. malzemeler temel malzemenizdir.Metal gövdeli bir robot düşünüyorsanız kaynak makinesi,demir kesme aleti,dispiral vb. malzemelerde gerekecektir.
  6-Yapamayacağınız veya yapamadığınız parçayı yaptırın.
  Örneğin yürüyen bir robot tasarlıyorsunuz ve diz ekleminin metalden olması gerekiyor.Bu parçayı ancak gelişmiş bir atölyede yapa biliyorsunuz.Ancak sizin gelişmiş bir atölyeniz yok ama araba tamiri için kurulmuş sanayi sitelerinde enval çeşit gelişmiş atölye ve o atölyelerde de o parçayı yapmak için gelişmiş enval çeşit torna makinesi var.Yeter ki siz ne yapmak istediğinizi torna ustasına anlatabilin.Anlatamasanız daha önce bilgisayarda çizdiğiniz üç boyutlu parçayı ustaya gösteriniz.O parça en mükemmel ve en ucuz şekilde dakikalar içinde önünüzde hazır olacaktır.Aynı şey robotunuzun elektronik aksamları içinde geçerlidir.
  7-Kamera sorununa 3G ile çözüm:
  Uzaktan kumandalı ve kameralı bir robot düşündüyseniz bu konuda da 3G li çep telefonu artık hizmetinizde.2 tane 3G li telefon ve ucuz bir tarife bu işinizi en mükemmel şekilde çözecektir.Ki askeri gözlem uyduları bile hala bu düzeyde kameralara sahip değildir.
  8- Algoritma düzenlemek (İş sırası)
  Örneğin yaptığınız bir robot kol yerden bir cismi alacak ters çevirecek masanın üstüne koyacak.Burda iş sırası:
  1-Önce robotun cismi tutacak kısmın açılması
  2-Cismi kavrayacak pozisyona gelmesi
  3-Cismi kavraması
  4-Cismi masa yüksekliğine kaldırması
  5-Ters çevirmesi
  6-Cismi masa üstüne getirmesi
  7-Cismi tutan kısmın açılması
  8-Geri gidip aynı yerdeki ikinci cismi alacak pozisyona gelmesi.
  Bu standart komutla çalışan bir robot kolun yaptığı iş sırasıdır.Bu tür robotlar sanayide yaygın olarak kullanılmaktadır.
  Ancak standart komutla çalışmayan robotlarda yani yapay zekaya sahip robotlarda robotun seçenekler arasında tercih yapması gerekir.Robot tasarımı aşamasındaki en önemli adımlardan biri hatta belki en önemlisidir.Algoritma sıralamasını yapacak kısmı yapmak biraz zordur ancak bunu da hobi olarak bu işi yapanlara yaptıra bilirsiniz.Algoritma standart komutla çalışan robotlar için gereklidir.Standart algoritmaya sahip basit bir düzenek fikrim var ancak burada yazmak epey uzunca süreceğinden dolayı onu başka zaman bırakalım.
  Robot yapımıyla ilgili yazılacak çok daha fazla şey var ancak hepsini burada yazmak mümkün değil.
  Unutulmaması gereken en önemli şey en gelişmiş robotun kişinin kendisi olduğunu unutmamasıdır.Çünkü insan beyni o kadar mükemmeldir ki kendi kendini tasarlaya bilecek düzeydedir.Yeter ki azminden bir şey kaybetmesin ve amacından sapmasın.
  Bu yazı özgündür.İzinsiz kopyalanması ve yayınlanması yasaktır.(Yapsanız bile kaynak gösterin be kardeşim. J )
  İmza:
  Dünyayı hep sayısalcılar inşa eder ancak hep sözelciler yönetir.
  Salih ATEŞ 2. #2
  ModeratoR

  Standart metal konserve kutularından robot

  Buda metal konserve kutularından robot  Öyle bir zamanına geldim ki yaşamın, ölüme erken sevgiye geç,
  Yine gecikmişim bağışla sevgilim, sevgiye on kala ölüme beş..

  )̲̅ζø̸√̸£ ч̸ø̸µ

 3. #3
  yTb
  Guest

  Standart Cevap: Atık Malzemelerden Robot Tasarımı - Atık Materyallerden Robot Yapılışı

  İşe yariyomu

 4. #4
  Moderator

  Standart Cevap: Atık Malzemelerden Robot Tasarımı - Atık Materyallerden Robot Yapılışı

  Alıntı yTb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  İşe yariyomu
  Performans ödevi için atık malzemelerden ypılan proje çalışmasıdır işe yarayacağını sanmıyorum fakat güzel bir süs olarak kendi yaptığınız bu robotu saklaya bilirsiniz ;)


 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Atık Malzemelerden Robot Tasarımı


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09.10.11, 00:45
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.06.11, 00:52
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.05.11, 17:08
 4. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 21.02.11, 22:02
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.03.09, 21:20

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.