Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Fotosentezin Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Fotosentezin Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  Sponsorlu Bağlantı  Fotosentezin Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?  FOTOSENTEZİN HIZINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER
  Fotosentez hızını krolofil taşıyan bir hücrenin birim zamanda kullandığı karbondioksit veya ürettiği oksijenden anlayabiliriz.
  Fotosentezin hızı fotosenteze etki eden faktörlerden miktari en az olan maddeye göre belirlenir buna minimum yasası denir.
  Fotosentez hızını etkileyen faktörler çevresel ve genetik faktörler olmak üzere ikiye ayrılır.
  1-) Çevresel FaktöRler
  >< CO2 Miktarı : Fotosentezin ışıktan bağımsız tepkimelerinde mutlaka CO2 gerekir.CO2 arttıkça fotosentez hızı artar.Sonra sabit kalır.
  >< Işık Şiddeti : Fotosentezin ışığa bağımlı tepkimelerinde ATP ve NADPH2 sentezlenirken mutlaka ışığa ihtiyaç vardır.Işık şiddeti arttıkça fotosentez hızı artar bir süre sonra sabit kalır.
  >< Işığın dalga boyu : Krolofil kırmızı,turuncu,mor,mavi dalga boylarındaki ışığı en iyi emerken yeşil ışığı en az emer.Dolayısıyla en az fotosentez yeşil ışıkta görülür.
  >< Sıcaklık : Fotosentezin ışıktan bağımsız tepkimelerinde enzim kullanılır.Sıcaklık enzimin yapısını ilgilendirdiği için fotosentez hızını etkiler.
  >< Su miktarı : Fotosentezin ışığa bağımlı tepkimelerinde mutlaka su gereklidir.Su miktarı belirli bir seviyeye ulaştığında fotosentez başlar.Su miktarı arttıkça fotosentez hızı artar.Daha sonra sabit kalır.
  >< Minarel miktarı : Demir,magnezyum,potasyum,fosfor,kalsiyum azot minarelleri fotosentezde etkilidir.Fotosentezin hızı bu minarellerden az olanına bağlıdır.
  >< Ph miktarı (ortamın Ph) : Fotosentezde enzimler görev yaptığı için enzimlerde belirli Ph aralıklarında çalıştığı için ortamın Ph'sı fotosentezin hızını etkiler.
  2-) Genetik Faktörler
  >< Kroloplast Sayısı : Fotosentezin gerçekleştiği yer kroloplast organeli olduğu için kroloplast sayısının artması fotosentez hızını artırır.
  >< yaprak yapısı ve sayısı : Kroloplast organelini taşıyan organ yapraktır.Sayısının fazla olması ve direk güneş ışığı alması fotosentez hızını artırır.
  >< Stoma sayısı : Bitkinin gaz alışverişinin yapıldığı yaprak düzeylerindeki açıklıklarıdır. Stoma sayısı arttığında CO2 girişi artar ve fotosentez hızı artar.
  >< Kütikula Kalınlığı : Kütikula yaprağı dış ortamlardan koruyan su kaybını engelleyen bir tabakadır.Bu tabakanın kalın olması güneş ışığının geçişini azaltır dolayısıyla fotosentez hızını yavaşlatır. • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Fotosentezin Hızını Etkileyen Faktörler Nelerdir?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.01.12, 00:09
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03.01.12, 23:39
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13.10.11, 03:29
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.01.11, 23:45
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.01.11, 23:44

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.