Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
Sayfa 1/3 123 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Taş Kömürü Nedir? Ülkemizde Taş Kömürü Nerede Çıkartılır?

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Taş Kömürü Nedir? Ülkemizde Taş Kömürü Nerede Çıkartılır?

  Sponsorlu Bağlantı

  Taş Kömürü Nedir? Taş Kömürü Nerede Çıkarılır? Ülkemizde Taş Kömürü Nerede Çıkartılır


  Türkiye’de taşkömürünün tarihine baktığımızda karşımıza Uzun Mehmet çıkıyor. 1829 tarihinde Uzun Mehmet Ereğli’de kömürü bulmuştur. Ciddi olarak üretim ise 1848 yılında Hazine-i Hasan tarafından başlatılmıştır. Ülkemiz içerisinde antrasit içerikli kömüre denk gelinmemiştir. Ülkemizde en çok olan kömür linyittir. Linyit açısından zengin bir ülkeyiz. Taşkömürü yataklarına baktığımızda ise Ereğli, Zonguldak havzası karşımıza çıkmaktadır. Ereğli ve Zonguldak taş kömürü bakımından en zengin olan illerimizdir. Türkiye’de linyit yatakları ise. Afşin Elbistan, Adana-Karaisalı, Merzifon ve Suluova, Bolu-Mengen, Kükürtlü, Eynez ve Işıklar, Nevşehir-gülşehir, Zonguldak. 2. #2
  aysooooo
  Guest

  Icon14 Cevap: Taş Kömürü Nedir? Taş Kömürü Nerede Çıkarılır? Ülkemizde Taş Kömürü Nerede Çık

  türkiyede taş kömürünün tarihine bakıldığında karşınıza uzun mehmet çıkıyor...1829 tarihinde taş kömürünü uzn mehmet blmştr....en çok zngldk ve ereğlide çıkarılır... aslında izmit ve adymn da çok çıkarılr.....benden bilgi bu kadar koca kafalılar!!!!!

 3. #3
  LaDy

  Icon10 Cevap: Taş Kömürü Nedir? Taş Kömürü Nerede Çıkarılır? Ülkemizde Taş Kömürü Nerede Çık

  Alıntı aysooooo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  türkiyede taş kömürünün tarihine bakıldığında karşınıza uzun mehmet çıkıyor...1829 tarihinde taş kömürünü uzn mehmet blmştr....en çok zngldk ve ereğlide çıkarılır... aslında izmit ve adymn da çok çıkarılr.....benden bilgi bu kadar koca kafalılar!!!!!

  Bizim kafamızı eleştireceğine sen kendi koca kafana düzgün türkçe kullanmayı öğretsen iyi olur (adymn,uzn, zngldk,) Koca Kafalı

 4. #4
  jcvhgchkzö
  Guest

  Yeni Cevap: Taş Kömürü Nedir? Taş Kömürü Nerede Çıkarılır? Ülkemizde Taş Kömürü Nerede Çık

  lady rose bilgin için sağol sayende ödevi yapıp 100 aldım

 5. #5
  LaDy

  Standart Cevap: Taş Kömürü Nedir? Taş Kömürü Nerede Çıkarılır? Ülkemizde Taş Kömürü Nerede Çık

  Alıntı jcvhgchkzö Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  lady rose bilgin için sağol sayende ödevi yapıp 100 aldım
  Koca kafalısın ama sayemde 100 almışsın

 6. #6
  misafirbenim
  Guest

  Yeni Cevap: Taş Kömürü Nedir? Taş Kömürü Nerede Çıkarılır? Ülkemizde Taş Kömürü Nerede Çık

  taş kömür mersinde cıkartılır

 7. #7
  benmisafir
  Guest

  Yeni Cevap: Taş Kömürü Nedir?

  türkiyede taş kömürünün tarihine bakıldığında karşınıza uzun mehmet çıkıyor...1829 tarihinde taş kömürünü uzn mehmet blmştr....en çok zngldk ve ereğlide çıkarılır... aslında izmit ve adymn da çok çıkarılr.....benden bilgi bu kadar koca kafalılar!!!!!

 8. #8
  LaDy

  Standart Cevap: Taş Kömürü Nedir?


  bilgiler için teşekkürler


  Alıntı benmisafir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  türkiyede taş kömürünün tarihine bakıldığında karşınıza uzun mehmet çıkıyor...1829 tarihinde taş kömürünü uzn mehmet blmştr....en çok zngldk ve ereğlide çıkarılır... aslında izmit ve adymn da çok çıkarılr.....benden bilgi bu kadar koca kafalılar!!!!!

 9. #9
  Misafir
  Guest

  Icon10 Cevap: Taş Kömürü Nedir? Taş Kömürü Nerede Çıkarılır? Ülkemizde Taş Kömürü Nerede Çıkartılır

  selam ben emre bilgi biraz kısa

 10. #10
  ModeratoR

  Standart Cevap: Taş Kömürü Nedir? Taş Kömürü Nerede Çıkarılır? Ülkemizde Taş Kömürü Nerede Çıkartılır

  Tarihçe

  İlk olarak milattan önceki yıllarda Çinliler tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Kömür işletmeciliğine ait dokümanlar 12. yüzyıla aittir. Kömürün yoğun olarak kullanımı ise 18. yüzyılın ikinci yarısına rastlar. Özellikle gelişen sanayi ve endüstri, kömür kullanımını arttırmış, kömürü önemli bir mineral haline getirmiştir. Kömür demir-çelik sanayisinin hammaddesi olarak kullanılmış ve buharlı motorlarda, buharın oluşumu için yakıt olarak kullanılmıştır. Bugün çıkarılan kömürün büyük bölümü ise elektrik üretimi ve çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.
  Kömürün oluşumu

  Bataklıklarda uygun nem ve sıcaklığın oluşması, ortamın asit miktarının artması, gerekli organik maddelerin ortamda bulunmasıyla bozunmuş, çürüyen bitkilerin su altına inmesi ve bataklığın zamanla üstünün örtülmesi gibi olaylar sonucu oluşur.

  Deltalar (en kalın kömür damarlarının oluştuğu ortamlardır)
  Göller ve nehirler (göl kıyıları, kalın kömür damarlarının meydana geldiği uygun bataklık ortamlardır)
  Lagünler (deniz etkisinin olduğu ince kömür damarcıklarını meydana getirirler)
  Akarsu taşma ovaları (ince kömür damarcıklarını oluştururlar).

  Jeolojik devirde iki büyük kömür oluşum çağı vardır. Bunlardan daha eski olanı Karbonifer (345-280 milyon yıl önce) ve Permiyen (280-225) dönemlerini kapsar. Kuzey Amerika'nın doğusu ile Avrupadaki taşkömürü yataklarının çoğu Karbonifer döneminde; Sibirya, Asya’nın doğusu ve Avustralya'daki kömür yatakları Permiyen döneminde oluşmuştur. İkinci büyük kömürleşme çağı ise Kretase (tebeşir) döneminde başladı ve tersiyer dönemi sırasında sona erdi. Dünyadaki linyitlerin ve yağsız kömürlerin çoğu bu dönemde oluşmuştur. Kömürlerin türediği bitkilerden geriye çok az iz kalmıştır. Kömür katmanlarının altında ve üstünde yer alan kayaçlarda eğreltiotları, kibritotları, atkuyrukları ve birçok bitki fosiline rastlanabilir.

  Kömürler yoğunluk, gözeneklilik, sertlik ve parlaklık bakımından farklılık gösterebilir. Genellikle kömür türleri bazı inorganik maddeler, genelliklede killer, sülfürler ve klorürler içerir. Bunlar da az miktarda civa, titan ve manganez gibi bazı elementler de içerir.

  Kömür: Bitkiler öldükten sonra, bakteriler etkisiyle değişime uğrar. Eğer su altında kalarak değişime uğrarsa, C (karbon) miktarı artarak kömürleşme başlar. C miktarı %60 ise turba, C miktarı %70 ise linyit, C miktarı %80–90 ise taş kömürü, C miktarı %94 ise antrasit adını alır...
  Sınıflandırma

  Kömürler çeşitli şekillerde sınıflandırılabilir. Üç tip kömür vardır: antrasit, taş kömürü ve linyit.

  Antrasit en değerli kömür türüdür. %95'i karbondan oluşur. En sert kömür türü olup yandığında diğerlerinden daha fazla ısı verir. Taş kömürünün %70’i, Linyitin %50'sinden daha az bir kısmı Kömürler organik olgunluklarına göre linyit, alt bitümlü kömür, bitümlü kömür ve antrasit tiplerine ayrılırlar.

  Linyit ve kısmen alt bitümlü kömürler genellikle yumuşak, kolayca ufalanabilen ve mat görünüştedirler. Bu tip kömürlerin ana özelliği göreceli olarak çok yüksek nem içerirler ve karbon içerikleri düşüktür. Antrasit ve bitümlü kömürler ise genellikle daha sert, dayanıklı, siyah renkli ve camsı parlak görünüştedirler. Göreceli olarak nem içerikleri daha düşük olup, karbon oranları daha yüksektir.

  Jeolojik olarak kömürlerin yaşları 400 milyon yıl ile 15 milyon yıl arasında değişir. Genellikle yaşlı kömürler daha kalitelidir.

  Kömürler mikroskobik homojen bileşenlerine göre çeşitli kayaç tiplerine de ayrılır. Bu sınıflandırma kömürün türediği malzemeyi ve kömürleşme süreçlerini ele aldığından, aslında genetik bir sınıflandırmadır. Bu sistemde kömür dört temel tipe ayrılır: vitren, klaren, düren ve füzen.

  Bir başka sınıflandırma sistemi de kömürün ticari değerine yer verir madde içeriğine ve içerdiği katışıklar dikkate alınır.

  Kömür; çok eskilerden beri enerji üretiminde, sentetik boyaların çözücülerin, ilaçların hazırlanmasında ara madde olarak ve çeşitli hoş kokulu maddelerin elde edilmesinde kullanılmaktaydı. Ayrıca kömürün yakılmasıyla elde edilen gazlardan yakıt olarak yararlanılır.
  Kömürün gazlaştırılması

  Kömürün gazlaştırılması işlemi 18. yüzyılda ortaya çıkmış bir düşüncedir. Kömürü gazlaştırıp özellikle doğal gaz ve petrolün yerini alması düşüncesi vardı ve bu çalışmalar 20. yüzyılın ikinci yarısında hız verilip özellikle 1972-75 yılları arasında yaşanan petrol krizinde hız verilmiş yeni projeler üretilmeye başlanmıştır. Değişik enerji kaynakları bulma çabaları çerçevesinde kömürün ham petrole benzeyen bir sıvı yakıta dönüştürülmesi çabalarına başlanmıştır. Bu amaçla uygulanmaya çalışılan bir yöntemde proliz ve hidrojenlemedir. Bu yöntem yüksek basınç altında bir katalizör yardımıyla hidrojen ile kömürün tepkimeye sokulmasıyla gerçekleşir. II. Dünya Savaşı sırasında Almanya'da kömürün hidrojenlenmesi yaygın olarak kullanılan bir teknikti, ama bu üretim yöntemi petrolden benzin elde etmekten çok daha pahalıya mal olduğundan giderek ticari önemini yitirdi.
  Odun kömürü

  Öte yandan ağacın havasız ortamda yavaş yavaş kısmen yakılmasıyla elde edilen ve siyah barut üretiminde ve metallerin sert yüzeylerinin kaplanmasında kullanılan "odun kömürü" veya "mangal kömürü" denir. Hammaddesi daha çok meşe odunundan sağlanır.
  Kok kömürü

  Taş kömürünün havasız ortamda, bütün uçucu bileşenlerinin giderildiği yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılmasıyla elde edilen özellikle bazı önemli ya da önemsiz işlemlerinde kullanılan malzemeye ise kok kömürü denir.

  Kok; gerçek anlamda bir kömür değildir. Tabiatta serbest halde bulunmaz, fabrikalarda taş kömürünün içindeki gazların çıkartılmasından sonra elde edilen kömürdür.
  Havagazı

  Havagazı ilk kez 18. yüzyılın sonlarında ayrımsal damıtma yoluyla İngiltere'de üretildi. Hava gazı elektriğin dünyada yaygınlaşmasından önce sokakların aydınlatımasında, merkezî ısıtmada ve konutların ısıtılmasında yaygın olarak kullanıldı. Yerini zamanla doğal gaz almış olmasına rağmen doğal gazın giderek pahalıaşması üzerine kömürden gaz elde etmek için değişik yöntemler aranmaya başlandı. Üzerinde çalışılan yöntemlerden biri de 1870'te geliştirilmiş olan kömürün toz halinde üretildikten sonra yüksek sıcaklıklarda hava ve buharla karıştırılmasıdır.
  Dünyada kömür

  Bilinen kömür yatakları incelendiğinde, Güney ve Kuzey yarımküreler arasında önemli bir farklılık olduğu görülmektedir. Güney yarım küre kömür bakımından oldukça yoksundur. Bunun nedeni Devosiyen dönem ve daha önceki dönemlerin alçak ovalarında kömür yataklarını oluşturacak ölçüde kalın bitki depolarının birikmesine elverişli bitkisel yaşamın olmayışıdır. Dünya sıralamasında, en büyük kömür üreticisi ilk beş ülke; Çin, ABD, Hindistan, Avustralya ve Güney Afrika'dır.

  1991 yılında hazırlanmış tabloya göre bazı ülkelerin kömür rezervleri
  Ülke Linyit Bitümlü Altbitümlü Toplam
  Almanya 56.150.000 23.919.000 - 80.069.000
  Amerika 31.963.000 112.668.000 95.929.000 240.560.000
  Çin 18.600.000 62.200.000 33.700.000 114.500.000
  Rusya Federasyonu 100.000.000 104.000.000 37.000.000 241.000.000
  Türkiye 7.339.000 146.000 - 7.485.000
  Türkiye'de kömür

  Türkiye'de kömürün tarihçesi

  Türkiye'de ilk taş kömürü madenciliği Uzun Mehmet’in 1829 yılında Ereğli’de kömürü bulmasıyla başlamıştır. İlk fiilî üretim ise 1848 yılında "Hazine-i Hassa" tarafından havzanın Galata sarraflarına kiralanmasıyla gerçekleşmiş ve bu idare altında çok ilkel bir çalışma ile 40–50 bin ton civarında kömür üretilmiştir. Kırım Harbi’nin başlaması ile idare İngilizlere geçmiş, 1864 yılında ise devrin Kaptan-ı Deryası’na devredilmiş ve bir maden nazırlığı kurulmuştur. Bu devrede havzada büyük gelişmeler olmuş, tren ve dekovil hatları döşenmiş havzanın sınırları tespit edilmiş, kok, briket, ateş tuğlası ve çimento fabrikaları gibi tüketici tesisler kurulmuş ve üretim muntazam artışlarla 1907 yılında 735.000 tona erişmiştir. 1. Dünya Savaşı sırasında faaliyet tekrar gerilemiş savaşın sonunda ise havza Fransızlar tarafından işgal edilmiştir. Bu idare altında istihsal 1920 yılında 570.000 tona erişmiştir.

  Türkiyede antrasit içeren kömür yatağına rastlanmamıştır. En çok rastlanan kömür çeşidi ise linyittir. Türkiye linyit bakımından oldukça zengin bir ülkedir ve toplam 8,4 milyar ton linyit rezervine sahiptir. Fakat bu rezervin %68’inin ısıl değeri az olduğundan, üretilen linyitler genellikle termik santrallerde kullanılır.

  Çeşitli derinliklerdeki taşkömürü yatakları ile Ereğli, Zonguldak havzası Türkiye'nin en önemli taş kömürü havzasıdır. Taşkömürü rezervi ise toplam 1,35 milyar tondur.

  Ayrıca her ne kadar kalori değeri düşük olsa da, elektrik enerjisi alanında Türkiye'nin en büyük linyit rezervi Afşin-Elbistan bölgesinde bulunmaktadır.

  Türkiye'deki başlıca linyit yatakları

  Afşin Elbistan AEL (Afşin Elbistan Linyitleri)
  Karaisalı, Adana)
  Merzifon ve Suluova
  Mengen, Bolu
  Kükürtlü
  Eynez, Soma ve Işıklar, Soma (Manisa)
  Uluçayır, Divriği (Sivas)
  Gülşehir, Nevşehir)
  Zonguldak
  Tunçbilek, Tavşanlı (Kütahya) GLİ (Garp Linyitleri İşletmesi)


  Öyle bir zamanına geldim ki yaşamın, ölüme erken sevgiye geç,
  Yine gecikmişim bağışla sevgilim, sevgiye on kala ölüme beş..

  )̲̅ζø̸√̸£ ч̸ø̸µ

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Taş Kömürü Nedir? Ülkemizde Taş Kömürü Nerede Çıkartılır?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14.05.11, 22:32
 2. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 14.05.11, 20:49
 3. Ülkemizde Maden Kömürü Nerelerde Çıkartılır?
  By Di@ßLeSsE in forum Soru Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19.03.11, 23:21
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.02.11, 22:11
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.11.10, 01:36

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.